Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instaliranje Gentoo

[es] :: Linux :: Instaliranje Gentoo

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14404 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo01.09.2007. u 14:06 - pre 202 meseci
U pitanji je Gentoo 2007

posto hocu da ga instaliram na slobodnu particiju od 10 GB moram rucno da napravim particije za linux,sve se to uradi ali u sledecem koraku stanem.Trazi da se obeleze particije sa Mount i Mount tipe. E tu ne znam sta streba napisati.

Ako moze mala pomoc ??
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.smin.itsisp.net.



+69 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo01.09.2007. u 14:29 - pre 202 meseci
Obelezis particije za mount,pa rekao bih da treba da mu kazes da npr /dev/hda5 koristi za root, /dev/hda2 za home dir ili tako nesto.A verovatno treba da dodas i gde ce se mountovati.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo01.09.2007. u 14:51 - pre 202 meseci
tako sam i ja mislio ali nesto ne radi a posto sam pocetnik negde gresim.
sta staviti u Mount tipe ??

 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.smin.itsisp.net.



+69 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo01.09.2007. u 17:55 - pre 202 meseci
Ne koriste svi fedoru...Objasni nam malo bolje,kada sam procitao to mount tipe ,odmah sam pomislio na swap,root i home,valjda se to podesava.Daj malo vishe informacija i verovatno ces dobiti pravi odgovor.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo02.09.2007. u 15:36 - pre 202 meseci
@fade nije fedora u pitanju nego gentoo2007

pa posle pravljenja particija bas koje si naveo trazi da se particije obeleze sa "mount" i "mount tipe" stim sto ponudi sve particije koje imas(win i lin) i sve HDD-ove.Ja sam probavao da ih nazovem tako kako si ti rekao ali uvek izbacuje gresku da particije moraju biti mounto-vane,posle par pokusaja sam odustao ali sada cu probati ponovi.
Ne znam sta mu znaci "mount tipe" ??
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo03.09.2007. u 00:18 - pre 202 meseci
Uspeo sam sa praznim HDD-om i opcijom da se naprave particije utomacki, i posle 2h instalacije ne radi nista.Prvo nema dual boot-a nego na prvom disku je samo windows a kada u biosu namestim da se boot-uje sa drugog HDD-a onda pokrene GRUB ali izbaci gresku da nesto nije u redu i tu stane.Poludeo sam o GENTOO-a.
Fedora7 je mnogo jednostavnija,dual boot,opcije sta da bude default boot ...
Probacu jos openSUSE10.2 i videti kako on radi.
 
Odgovor na temu

3dd13
Bosnia & Hercegowina

Član broj: 144829
Poruke: 58
*.telrad.net.



Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo03.09.2007. u 14:17 - pre 202 meseci
izvini sto ovako iznosim, ali ti izgleda nisi sazreo za gentoo... ne preporucujem graficki installer zato sto mi je kao gentoo pocetniku zadao mnogo problema...

http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-quickinstall.xml
I dont need netbsd on a toster...
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo03.09.2007. u 16:42 - pre 202 meseci
pa totalni sam pocetnik sa linux-om.
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
...182.151.ip-pool.NEFkom.net.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo03.10.2008. u 21:43 - pre 189 meseci
Da vratim ovu temu iz naftalina a da ne otvaram novu.

Vidim da ima poneki korisnik Gentoo-a na ovom forumu, ali se ne javljaju previše.

Stavio sam u moj potpis adrese koje mi puno znače, iz kojih se vidi da koristim Gentoo.

Voleo bih da još neki korisnik Linux-a da šansu Gentoo-u da mu pokaže šta on sve može.

Linux-i nisu samo RedHat, Fedora, openSuSE, Mandriva, Debian, Ubuntu i derivati, Mint, PCLinuxOS, Knopix...

Mnoge od njih i druge sam probao i koristio neko vreme, svaki najmanje 2 godine, imao sam ih uvek više paralelno.

A sad imam primarno Gentoo i na jednoj particiji Kubuntu, koji ne startam više. Ali mi ne smeta. Postoji i Digimon ili ti Windows XP.

Ima i Gentoo derivate. Sabayon je binarni Gentoo, System Rescue CD je za mene najvažniji...

Čak se vodi diskusija da se ne prave više Live CD, već da se koriste od System Rescue CD već gotovi Live CD.

Distrowach nije na dobroj nozi sa Gentoo-om, pa pruža krivu sliku o njemu.

Dosta dobro se razumem u Gentoo, da ne kažem da ga znam u prste ili ti da sam ekspert, što je bliže istini.

Jeste teži je od ostalih i ide dublje u srž stvari, ali tako se najbolje uči Linux.

Kod svih Linux-a je Kernel najvažniji i svuda isti, najbolje Vanilla Kernel. Ne treba koristiti nabudžene Kernel-e od Distribucija.

Bilo bi poželjno da svako sebi napravi Kernel, prema Hardware-u koje ima. Onda se ima više memorije i programi se brže startaju.

Ni ja ne koristim gentoo-sources, genkernel, već oduvek sam prevodim svoj Kernel.

Koriste se najviše tar.bz2, tar.gz, pa onda zip, deb, rpm, tar.lzma paketi... Ma sve što postoji. Mogu se koristiti i binarni paketi.

I sve to je u Portage. Ima puno Overlay-a za svačiji ukus. Portage se oslanja na Ports iz FreeBSD.

Trenutno ima malo problema u KDE timu, ali sledećih dana dobijamo najnoviji KDE 4.1.2. Jupi. Koliko dugo će čekati openSuSE na to?

Obnavljanje baze podataka o programima (Portage) se svakodnevno obnavlja. Etiketa kaže, da se treba samo jednom dnevno lista paketa obnoviti na lokalnom kompjuteru.

Skoro svaki paket se prevodi po podešavanjima korisnika. Znači više prevođenja ali posle su programi bolje podešeni na PC.

Trebalo bi svaki mesec izvršiti obnavljanje svih paketa. Ja to radim svaki dan, jer samo tako sam siguran, da su sve GLSA greške zatvorene. Čak to se obavlja automatski pomoću programa "glsa-check" svaki dan.

Ko ima više kompjutera, kao ja u Srbiji, može koristiti zajedničke distfiles, to jest fajle za instalaciju. Ne mora svako za sebe posebno skidati. NFS rulez.

Kad sam instalisao jedan kompjuter drugarici, rekao sam sam sebi:

"Što ne staviš na papir ono što znaš, da ti kasnije bude lakše kad nekome instališeš kompjuter."

Tako je nastalo jedno uputstvo za instalisanje i održavanje Gentoo-a, trenutno 109 stranica u KWord-u i stalno raste.

Podelio sam ga nekim ljudima ovde na forumu i mojim poznanicima i ja mislim da su svi zadovoljni, blago rečeno.

Neki su već instalisali na taj način Gentoo i kažu da im je bilo puno lakše.

Tu ne pišu samo specifične stvari za Gentoo, već može da se koristi u svakom Linux-u.

Sigurnost je glavna stvar kod mene. Opisano je particionisanje, instaliranje, podešavanje internet konekcije, SSH, SSL, KDE i malo alternative, Multimedija, Office, VoIP, Internet Messaging i još mnogo toga.

Kad imam neki problem ja prvo pogledam u njega pa tek onda na internet.

Više puta pomenuto, pomoći ću svakome ko hoće da proba da instališe Gentoo na svoj kompjuter ili da više nauči Linux.

Ko želi da dobije uputstvo neka se javi na PM.

Nadam se da vam nisam bio dosadan.

Pozdrav svim korisnicima Linux-a od nemysis-a

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 03.10.2008. u 22:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.80.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo04.10.2008. u 15:39 - pre 189 meseci
Objasni mi zasto 2008.0 live cd i sa textualnom i gui instalacijom ne konfigurise grub uopste, instalira ga, ubaci u /dev/sda tj MBR i to je to, u /boot direktorijumu imam samo kernel i initramfs i nista vise, ni grub.conf ni menu.lst pa koji to linux ne konfigurise grub makar da podigne svoju instalaciju? U mojoj linux knjizici to je cista jedinica ko vrata... Izadje ti lepo pri boot-u grub:> i ti se pusi, ni windows ni linux ni nista, probam sa find /boot/grub/stage1 ali on cak nema ni /boot/grub... :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
66.230.230.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo04.10.2008. u 16:06 - pre 189 meseci
Kao prvo trebaš da imaš

livecd-i686-installer-2008.0-r1.iso

ili

livecd-amd64-installer-2008.0-r1.iso

zavisi koji Hardware imaš.

Jer 2008.0 ima problem.

Koristi samo tekstualni instaler.

Bilo bi lepo kad bi rekao kako si particionisao harddiskove i sa kojim programom.

Sa Sysrescue CD nisam nikad imao problema.

Da li imaš

/boot particiju od jedno 500 MB koja je označena kao boot-abilna.

Dalje kad ti pita da li hoćeš da instalšeš, konfigurišeš Grub da mu kažeš,

koji Kernel i gde da ga instališe.

Ja to uvek radim na MBR od prvog harddisk-a, mada može i u /root particiju.

Čim dobijaš prompt od grub-a to znači da ga nisi pravilno konfigurisao.

Kad javiš te podatke možemo ti dalje pomoći.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo04.10.2008. u 19:00 - pre 189 meseci
Ja kad sam zadnji put instalirao Gentoo na jednoj desktop masini imao sam zescih problema sa grafickom instalacijom i to 2-3 puta, na kraju sam popizdio i instalirao onako kako treba i kako se na pocetku Gentoo instalirao.
Ne preporucujem nikome, ako BAS NE MORA, da instalira Gentoo sa njegovim GUI "instalaterom".

Jeste da malo duze treba i da je nezgodno ako nemate stalni pristup netu, ali neuporedivo je bolji old hardcore way... :-)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.177.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo04.10.2008. u 23:55 - pre 189 meseci
Particionisao sam ga kao i svaki drugi linux. Imam primary sda1 ntfs sa winxp, logical sda2 do kraja slobodnog prostora pa zatim sda5 sa ntfs koji je backup za win, sda6 od 40GB koji je ext3 za root i 4GB sda7 za swap. Prvo sam probao sa GUI instalerom i to dva puta, u oba slucaja sve pakete lepo instalira i prodje instalacija bez greske i vidim trenutak kada radi emerge grub-a, pise configuring and installing grub ali ga samo instalira - nikakva pitanja za konfigurisanje grub-a ne postavlja, cak ni to gde ce da ga ubaci (ubaci ga on u mbr - np there) i on nastavi dalje sa instalacijom, instalira dodatne pakete tipa xdm, xfce i jos ponesto sto mu selektujem i instalacija prodje ok, kada resetujem pojavi samo grub i dalje mozes da radis kao kad kucas grub komandu u konzoli, tipa definisanje root particije, naziv kernela koji se butuje i sl, uradim isto kao kad bi popravljao grub kad ga pregazi win i te fore ali ne vredi... Probao sam sa tekstualnom instalacijom takodje ali ne vredi ni to. Isto radi kao i GUI installer, prodje instalacija kako treba, grub se instalira ali me ne pita nista oko konfiguracije i opet isti problem pri resetu. Inace instaliram sa 2008.0 live iso koji sam skinuo sa torrent-a (inace skidam sa torrenta svaki distro zbog eventualnih crc error-a pri skidanju sa http-a ili ftp-a). Tu reviziju 2008r1 nisam skidao, jedino jos da probam sa minimal install iso-om od 80-ak MB.

@Tyler - kako se pokrece instalacija sa minimal install medijumom (pretpostavljam da si na nju mislio kad si rekao onako kako se na pocetku instalirao gentoo).
make love - !war
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
212.65.27.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo05.10.2008. u 00:28 - pre 189 meseci
Mnogo će ti biti lakše sa Live CD nego sa minimalnom verzijom.

Što da se mučiš bespotrebno, kad ide sa Live CD mnogo lakše.

Pre u 2004? sam instalisao i ja sa minimalnom verzijom nešto tipa, stage1 chrooot itd. Trajalo je 2-3 dana dok sam smeo ugasiti i ponovo startati kompjuter. Kad instališeš minimalno ili moraš odštampati uputstvo za instalaciju ili imati drugi kompjuter da čitaš na

http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/ šta treba da pišeš u komandoj liniji.

Ja sam instalisao sa

livecd-amd64-installer-2008.0-r1.iso

bez ikakvih problema. I ja sam imao problema sa 2008 verzijom

Skidao sam preko System Rescue CD 2008-r1 i preko tog CD-a je napisao na medijum.

Normalno je i ja sam to imao problema, moraš dva tri puta probati dok sve uspe.

I ako hoćeš potvrdi pitanje da negde zapamtiš podešavanja, da ih ne bi ponovo morao unositi.

Bilo bi bolje kad bi napravio jednu malu /boot particiju, tako bi ti bio čistiji sistem

I stavi kasnije ako ne možeš sada /swap na najbolji harddisk kao prvu particiju.

Najbolje je skidati sa wget-om, to je mnogo bolje od svih drugih načina

Uđi u naprimer

cd /paketi/Linux/Distribucije/Gentoo --> i reci

Ako imaš AMD (amd64) procesor sa dva jezgra

wget -c -w 2 -t 0 --max-redirect 50 "http://bouncer.gentoo.org/fetch/gentoo-2008.0-livecd/amd64/"

ili

Ako imaš Intel (i686) procesor

wget -c -w 2 -t 0 --max-redirect 50 "http://bouncer.gentoo.org/fetch/gentoo-2008.0-livecd/x86/"

Možeš otići i na ovu stranu i skinuti pomoću torrenta. Tako sam ja skinuo 2007 Live DVD i sa njom instalisao.

http://torrents.gentoo.org/

Linkovi za minimalne verzije su ti

wget -c -w 2 -t 0 --max-redirect 50 "http://bouncer.gentoo.org/fetch/gentoo-2008.0-minimal/amd64/"
wget -c -w 2 -t 0 --max-redirect 50 "http://bouncer.gentoo.org/fetch/gentoo-2008.0-minimal/x86/"

Savetujem ti Live CD još jednom.


[Ovu poruku je menjao nemysis dana 05.10.2008. u 02:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.177.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo05.10.2008. u 01:10 - pre 189 meseci
Ok probacu sa r1. Ty!
make love - !war
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.117.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo08.10.2008. u 01:47 - pre 189 meseci
E pa nemesys, instalirah gentoo. Videh, pobedih i pobegoh glavom bez obzira. :D Instalirao sam ga onako starinski preko minimal install cd-a pa download-ovao stage3 i krenuo sve redno i rucni kernel i sve zivo, grub je proradio kad sam ga ja konfigurisao (one instalacione skripte nisu dobre ni na 2008.0 ni na r1) ali brate... Najvise me je opet namucio grub ali sam se nekako iskobeljao. Instalacija je isla u fazonu konzola 1 links sa gentoo wiki, konzola 2 links sa mirror-om otvorenim, konzola 3 za instalaciju. Sve je proslo kako treba, i podesavanje wireless-a i skidanje stage3 tarball-a i skidanje portage-a i sinhronizovanje (rsync mi nije proradio dok nisam koristio emerge-webrsync skriptu, posle toga je prosla kako treba) i skinuo source kernel-a i iskompajlirao i sve ok. Boot-ovao i dobio bash sa optimizovanim kernelom, yupi! :D Od 4-7 popodne tj za 3 sata sa sve download-om.
Znas li koja me muka tek ceka da skinem firmware za i3945 wifi, da nekako nabacim iwconfig ili wifi tools da nadjem nekako za gentoo, pa da mi tek prestoji emerge x-a i gnome-a... Auuuuu, znaci da bi podesio gentoo treba ti objektivno 2 dana bas da radis i to ako si uvezban... Prso sam i odlucio da ipak gentoo nije za mene, mnogo muke oko svacega - a ja mislio da je slackware najkomplikovaniji :D Lol, bas sam neobavesten... Ne kudim ga, ono je najbrzi login ever koji sam ikada doziveo i znam da se svaki trud nagradjuje ali mi je to bar za sada i pored trenutnih obaveza previse. Maybe later... A skriptu sam ti prelistao, stvarno rockZ!

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 08.10.2008. u 03:06 GMT+1]
make love - !war
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
210.22.83.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo08.10.2008. u 01:51 - pre 189 meseci
Baš lepo da si uspeo sa minimal, svaki početak je težak. A Gentoo je stvarno težak da se instališe na taj način.

I ja sam tako koristio po 6 konzola. Ako kasnije odradiš po listi kako sam napisao, onda nećeš imati problema.

Za komande ti ne treba više od 2 sata a početno prevođenje, pošto nije uspelo preko Live CD, će trajati dan dva, zavisi od mašine i koje sve komande daš.

Gentoo koristi OpenRC za startanje i to je brzo, može se to i ubrzati, da paralelno obavlja boot procese, ali onda se tekstovi možda pomešaju.

Happy Gentoo.

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 08.10.2008. u 03:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo14.10.2008. u 00:34 - pre 189 meseci
Gentoo ima live cd sa gui-em? zakon!

inace mislim da nema lepseg nacina od nekog live cd-a, particije, stage3 i portage, chroot, kernel, network i lilo, i onda reboot u svez cist sistem :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo20.11.2008. u 14:35 - pre 187 meseci
Skinuo System Rescue CD (verzija 1.1.2 jer 1.1.1 ima nekih problema), zatim skinuo Gentoo 2008.0-r1, narezao,
a SysRescue sam napravio da mi bude na USB-u. Za sada sam napravio bekap svega na glavnom kompu, i
probao samo System Rescue da li je sve ok i da li se dize sa USB-a - sve je ok i kucanjem jednostavnog
dhcpcd eth0 , kod mene, imam odmah i pristup internetu. Skinuo sam i novi kernel pa se nadam da cu ga
uspesno kompajliarati posle instalacije gentoo-a.

Kad bude jos malo vremena, probacu 2008 na svom kompu .. pa javljam...

Pozdrav, Srdjan.
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.92.*



+4 Profil

icon Re: Instaliranje Gentoo24.11.2008. u 23:09 - pre 187 meseci
Gentoo je jedan odlican i preodlican distro
Za onoga ko ima makar malo strpljenja-trud se itekako isplati(uce se internalije sistema,vrsi se tuning i kompajliranje za datu masinu,a i posle Gentoo-a svaki distro ce vam biti neverovatno jasan)
Najveci problem po meni je sto je time consuming bar u pocetku-dok covek ne podigne npr KDE i desktop potrebno je sigurno jedno 2 dana kompajliranja
Posle je vec dosta lakse-postoje i mogucnosti da se ukljuci GCC cache i paralelni kompajling u smislu da kada se koristi emerge lepo se nesto skida sa neta u pozadini dok se,pak,nesto drugo kompajlira
Sa druge strane dokumentacija je odlicna,Gentoo forum takodje pa se u kostac mogu upustiti i ne-geek korisnici,a kada se jednom podesi sistem i podesi USE varijabla sve sto ostaje je da se radi emerge-nema install reinstall i trte mrte jer je Gentoo isto kao i Arch tzv rolling release
Iako sada postoji ovaj livecd mislim da je install iz konzole ipak bolja solucija-iako jeste teze,zapravno je dobar nacin da coveka pripremi za dalje koriscenje Gentoo-a :)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instaliranje Gentoo

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14404 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.