Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Danska medicinari

[es] :: Vodič za emigraciju :: Danska medicinari

[ Pregleda: 10897 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jasmina25

Član broj: 174111
Poruke: 3
*.eunet.yu.



Profil

icon Danska medicinari26.02.2008. u 15:38 - pre 195 meseci
Pri kraju sam studija medicine i razmieljam o odlasku u Dansku. Da li neko zna nesto o nostrifikaciji i mogucnosti rada tamo kao lekar? Ako ima neko ko bi mi napisao svoje ili tudje iskustvo, bila bih mu zahvalna. Moze i o jeziku..sve :-).
Hvala puno.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
..306.sgnxx4.customer.tele.dk.



+3 Profil

icon Re: Danska medicinari29.02.2008. u 11:45 - pre 195 meseci
Pokusacu u kratkim crtama..

Medicinari - izuzetno trazeni u DK (primetna je pojava da DK deca nece na studije medicine, teske studije u odnosu da razliku koju bi ostvarili kroz licni dohodak/u odnosu na neku drugu profesiju)

Priznavanje diplome - ne mogu da tvrdim, ali mislim da ne mozes izvrsiti prostu nostrifikaciju , par primera
- doktorka iz Bugarske koja je samnom isla na jezik, radi kao medicinski tehnicar,
- deciji hirurg iz Beograda je morao na dodatne ispite da bi mu priznali doktorsko zvanje (2 godine jezik i jos 2 godine spremanje ispita) / sad radi kao hirurg
- doktorka iz Japana je odmah dobila posao doktora (do duse ona se bavi obdukcijom, pa mislim da za urgentne pozicije ne prave problema)..
Ne znam koliko ce se to promeniti posle ove Bolonjske zavrzlame u Srbiji..

Mogucnost za usavrsavanje i napredovanje - ogromna (svako selo "magnetnu" i "skener", ovo se ja malo salim), ne stede na usavsavanju i novim tehnologijama.

Primanja - visoka (u samom vrhu EU clanica)

Porez - visok (u samom vrhu EU clanica), sistem je napravljen tako da "sto se vise asimiliras sa drzavom (krediti, deca, jezik..)". porez ti je manji..

Jezik - tezak (kazu da je 3ci po tezini na svetu), Danci odmah prepoznaju stranca po izgovoru (cak i ljudi koji su 30 i vise godina u DK ne mogu da izgovore neke glotale, koji se sticu odrastanjem i oblikovanjem usta od malena (danci pricaju "iz" usta a ne iz stomaka kao mi). Ne treba trositi energiju da se perfektno izgovaraju njihove reci, posto se posle jezicke skole stekne znanje gramatike i pisanja koje ne poseduje 90% danaca. Oni sa ucenjem svog jezika staju u osnovnoj skoli..

Standard - generalno na visokom nivou (skole, bolnice, transport, itd..)

Zemlja - skupa (u samom vrhu EU clanica)

Klima - postoje i dalje predrasude kako je DK hladna zemlja, ali hladna je u toliko sto ne mozes u martu/aprilu da se skines u kratke rukave.. nego moras da cekas maj. Leti se kupamo bez problema (25-32 stepena), zime su kao u Srbiji.. u zadnjih par godina cak i toplije.. Npr, ove godine je samo par dana bio mraz.. konstantno je temperatura bila iznad 0. Kazu da je ovo najtoplija zima u istoriji DK.

Eto u kratkim crtama..
 
Odgovor na temu

Jasmina25

Član broj: 174111
Poruke: 3
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Danska medicinari29.02.2008. u 22:53 - pre 195 meseci
Hvala ti puno!
Cula sam da su im potrebni doktori, cula i za jezik.
Kako je tvoje iskustvo sa jezikom?
Da li mozda imas kontakt sa tom dr iz Bugarske jer bi mi znacilo njeno iskustvo, ne znam odakle da krenem ni sa jezikom, a ni sa tim kako do posla.
Ja ne planiram u narednih godinu dana da odem, ali sam htela na vreme da pocnem sa jezikom, tesko je nabaviti knjige i cd-e za ucenje, a i znam da nije dovoljno.
Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Danska medicinari01.03.2008. u 10:01 - pre 195 meseci
moras nekako smisliti kako da odes, po kom osnovu da ostanes u zemlji. U stranu zemlju se ne moze tek tako otici i reci ja cu sad da radim sta ja hocu. Jedna moja prijateljica je radila vec kao lekar u BG, pa je posle otisla u DK gde je upisala PhD. Usla je u Dansku kao izbeglica iz rata (`99) i to je jos imala i tetku. Sad smo vec izgubili kontakt ali znam da je to bila neka Ilijada i Odiseja kroz dansku papirologiju i administraciju a isto tako znam i da je tamo vec 9 godina. Znaci verovatno je sve vredelo.

U Trstu sam sreo par nasih ljudi koji dodju da zavrse fakultet i da posle pokusaju da ostanu u Italiji. Naravno, studijska boravisna dozvola ne daje pravo na rad, ali...

ps.: pozdravi mi SU.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
*.rev.stofanet.dk.



+3 Profil

icon Re: Danska medicinari01.03.2008. u 10:24 - pre 195 meseci
Ovo je sasvim tacno sto Beltrammi govori...

Sto se tice bugarske doktorke, ona je premestena negde na Juland (poluostrvo), tako da nismo razmenili kontakte...
Nas hirurg je dosao tako sto je upoznao matoru dankinju u UN misiji u BG-u, pa se zblizio, ozenio.. i sad se jos uvek zeza oko razvoda i raspodele imovine..

Moje misljenje je da je za tebe najbolje da dodjes kao AU PAIR (cuvanje dece.. moras biti mladja od 29 god.).. ili na specijalizaciju iz medicine.. ovo je mozda bolja opcija ukoliko planiras ozbiljnu karijeru u medicini... Danski univerziteti su besplatni i nije retkost da odobre stipendiju za usavrsavanje i skolovonje na njima...
Prepodne posao ili studije.. a poslepodne danski...

Dva velika univerziteta u DK su...

Copenhagen
http://www.ku.dk/english/

Aarhus
http://www.au.dk/en

Ne znam koja je tvoja oblast medicine.. ali u DK postoji "BIO dolina" pandan "Silicijumskoj dolini"... gde se nalaze najprestizniji instituti koji se bale farmaceutikiom i BIO inzenjeringom.. Vecina danasnjih pronalazaka u BIO inzenjeringu upravo dolaze iz ove doline.. (biljke koje otrivaju eksploziv, trajni hleb (30dana).. ovih se secam... ima mnogo toga)
Oni uvek potrazuju strucnjake iz medicine, hemije, biologije, farmacije..
 
Odgovor na temu

Jasmina25

Član broj: 174111
Poruke: 3
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Danska medicinari01.03.2008. u 22:24 - pre 195 meseci
Hvala vam i Su pozdravlja tebe, Beltrammi :-).
Ja sam na opstoj medicini tj kada zavrsim bicu dr opste prakse, planiram da pocnem ovde kod nas da radim i da ucim jezik. Tamo ne bih mogla da se usavrsavam a da ne radim jer ne bih imala primanja, tako da ako odem moram nesto radiit bar kao med. sestra. Isla bih sa momkom koji isto zavrsava medicinu. Pokusacemo dobiti od ambasade neke informacije..:-)
Hvala puno za sajtove univerziteta, hvala na savetima, znace mi!
 
Odgovor na temu

nenadd24
nenad todorovic
student
niksic,crna gora3 H

Član broj: 307187
Poruke: 1
*.teol.net.



Profil

icon Re: Danska medicinari25.09.2012. u 17:24 - pre 140 meseci
poz svim ucesnicima razgovora.. Ja zavrsavam medicinu za godinu dana... Interesuje me jasmina da li si otisla u dansku i da li si ista uspjela... cuo sam da tamo moram da radim kao medicinski tehnicar,jer sa diplomom ljekara sa balkana mogu odmah kao medicinski teh da radim,pa nakon 2-3 god da polazem jezik,neke strucne ispite i onda da radim kao ljekar... hvala puno,sve informacije bi mi dobrodosle...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Danska medicinari

[ Pregleda: 10897 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.