Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem oko Lager liste u MOV-u

[es] :: Baze podataka :: Problem oko Lager liste u MOV-u

[ Pregleda: 5500 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

predic
Milan Predic
?

Član broj: 94920
Poruke: 68
77.46.219.*



Profil

icon Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 12:00 - pre 197 meseci
Pomoc za seminarski???

Bunim se kako bi trebao da predstavim Lager Listu u Modelu Objekti i Veze!
Naime poenta sistema jeste da pratim kolicine telefonskih aparata koji pristizu i koji su prodati, pa normalno na osnovu toga da imam i uvid u trenutno stanje zaliha!


Aparate evidentiram prijemnicom prilikom dospeca, a prilikom prodaje izdajem otpremnicu.
Da li bi lager tabela trebala da bude agregirani objekat ili je dovoljno da povezem stavke prijemnice i stavke otpremnice sa objektom Lager?

Kasnije bih u Accessu to realizovao da prilikom formiranja Prijemnice i u tabelu Lager dodajem kolicine navedenih aparata a obrnuto bih radio sa otpremnicom ( oduzimao).

Da li je ovo uopste dobar model za to???

Prikacicu i MOV da bi videli na sta mislim.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 15:01 - pre 197 meseci
ovo je PMOV, da ne bude zabune

mislim da imas greske kod kardinalnosti
sta ce ti proizvodjac koji niej proizveo nijedan (model)telefona?

sta je dostavnica a sta prijemnica?


predlazem ti da stavis stanje/lager kao atribut u Telefonski aparat
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 15:37 - pre 197 meseci
Citat:
Da li bi lager tabela trebala da bude agregirani objekat ili je dovoljno da povezem stavke prijemnice i stavke otpremnice sa objektom Lager?

Kasnije bih u Accessu to realizovao da prilikom formiranja Prijemnice i u tabelu Lager dodajem kolicine navedenih aparata a obrnuto bih radio sa otpremnicom ( oduzimao).


Lager tabela uopste ne treba da postoji. Stanje je izracunati podatak, SUM(Ulaz)-SUM(Izlaz). Izracunati podaci se ne cuvaju u tabelama. U nekim veoma specijalnim slucajevima i sa mnogo jakim razlozima moze se odstupiti od ovog pravila. Za tvoj slucaj absolutno nema razloga da cuvas agregatne podatke u nekakvoj tabeli. Uvek mozes da napises kveri koji uporedjue primljenu i izdatu robu.

Inace, dijagram deluje OK. Mozes cak da ostavis lager na dijagramu, kao konceptualni objekt, ali ne treba (ne smes, nije dozvoljeno) da pravis tabelu. Pogotovo ako nameravas da takvu tabelu odrzavas u Accessu. Za tako nesto trebaju ti trigeri, koje Access nema.

Znaci, problem je nestao sam od sebe.

:-)
 
Odgovor na temu

predic
Milan Predic
?

Član broj: 94920
Poruke: 68
77.46.219.*



Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 16:22 - pre 197 meseci
Momcilo u pravu si za kardinalnost kod proizvodjaca!

Dostavnica je u stvari Otpremnica Dobavljaca (Poslovnog Partnera) na osnovu koje se formira Prijemnica tel. aparata kojom se evidentiraju pristigli telefoni.

Ja sam prvobitno tako i radio Lager Listu! Tako sto sam radio Sum kolicina iz Prijemnice i Sum kolicina iz Otpremnice, a zatim njihova razlika mi je davala stanje na lageru.

Medjutim na konsultacijama za seminarski receno mi je da nije dobro!
Naime sta kada budem imao ogroman broj prijemnica i otpremnica?! Onda bi se upit izvrsavao dosta dugo!

Receno mi je da je potrebno da imam tabelu koja bi posedovala trenutni broj aparata na lageru. A nju bi azurirao prijemnicom i otpremnicom.
I meni je malo uvrnuto da time dodajem jos jednu tabelu, ali sta cu - student pa slusa

Valjda u mom slucaju treba da dodam atribut u Aparate.

Nije stvar da li bi masina mogla da obradi tu kolicinu podataka, vec u samom pristupu.

Da li bi onda bolje bilo da dodam jos jedan atribut - "kolicina" u Aparate, koji bi imao trenutno stanje na lageru? I azuriralo bi se prilikom izrade svake prijemnice odnosno otpremnice?

Nije mi bas jasno kako to funkcionise, a i posle kako bih u access-u na primer iz forme Prijemnica koja ima i subform Stavke Prijemnice upisivao kolicinu i u tabelu Stavke Prijemnice i istovremeno dodavao tu kolicinu na postojecu u tabeli Aparat ako bih vec tamo stavio da se evidentira stanje lagera?!

Jel moze pomoc??? Nekako moram da zavrsim to 12.februara(tad branim rad) al mi je bitno da prvo razumem sve!

Da li je potrebno da Prijemnica i Otpremnica imaju vezu sa Poslovnim Partnerom?? Mada se vidi na koga glase iz Dostavnice odnosno Narudzbenice..

A evo i ispravke pa recite jel je ok?!

[Ovu poruku je menjao predic dana 07.02.2008. u 17:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao predic dana 07.02.2008. u 18:01 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 17:44 - pre 197 meseci
Citat:
predic
Da li je potrebno da Prijemnica i Otpremnica imaju vezu sa Poslovnim Partnerom?? Mada se vidi na koga glase iz Dostavnice odnosno Narudzbenice..
]


Ako je svaka Prijemnica nastala na osnovu adekvatne Dostavnice i u sebi nosi broj, recimo: DostavnicaID, onda nema potrebe. Isti je slučaj i sa odnosom Narudžbenica-Otpremnica.
Koliko vidim dodao si atribut Kolicina u entitet Telefonski Aparat i to bi trebalo da zadovolji tvog cenjenog profesora. Zidar je potpuno u pravu što se izračunatih podataka tiče i ovakvog čuvanja stanja. Poslovne baze ovakvog tipa ne mogu tako rapidno da rastu kao što napreduje hardver. Predpostavlja se da profesor očekuje neku vrstu ažuriranja buduće tabele Telefonski Aparati i da mu to prikažeš kroz FE. Ako profesor očekuje ažuriranje onda bi u dokumentima trebalo dodati atribute oko statusa (da li su proknjiženi ili nisu) i to već otvara niz dodatnih pitanja.

Kod svih entiteta stavki trebalo bi dodati i atribute koji ih vezuju za roditeljski entitet. Znači u Stavke Prijemnice atribut: Id_prijemnice. Inače se u suprotnom neće znati koja stavka pripada kojem dokumentu.



[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 07.02.2008. u 19:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

predic
Milan Predic
?

Član broj: 94920
Poruke: 68
77.46.219.*



Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 18:14 - pre 197 meseci
Getsbi, ti atributi bi bili ukljuceni zato sto su stavke slabi objekti sto znaci da ce njihov primarni kljuc biti slozen kljuc(id_prijemnice i rbsp). Upravo time se zna na koju se prijemnicu odnosilo. Zar ne ili..?

 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 18:21 - pre 197 meseci
Nažalost ja nisam stručan za PMOV i konceptualni nivo razvijam po IDEF1X standardu u ErWin alatu. Tako da ne mogu da ti odgovorim na to pitanje. U mojem slučaju se uključuju svi atributi. Ili bolje rečeno uklučivanjem ili isključivanjem pomenutih atributa iz primarnog ključa entiteti postaju jaki ili slabi, a veze identifikujuće ili neidentifikujuće.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 07.02.2008. u 19:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

predic
Milan Predic
?

Član broj: 94920
Poruke: 68
77.46.219.*



Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 19:11 - pre 197 meseci
Posto sam napravio PMOV, uradio sam tabele u access-u i napravio forme!

Sad, ako imam formiranu Dostavnicu, da li je moguce da prilikom unosa broja dostavnice u Prijemnicu, da se preuzmu podaci Stavki Dostavnice u Stavke Prijemnice(malo je bezveze da se ponovo rucno prekucavaju stavke dostavnice u prijemnicu a to su iste stavke)???

A po zavrsenoj prijemnici da se na vrednost polja kolicina u Aparatima doda vrednost iz prijemnice za svaki telefon!???

Okacicu sta sam uradio, al ovo ne znam kako da izvedem! Ne poznajem dovoljno Access.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 19:43 - pre 197 meseci
Odgovor na pitanje je: Da moguće je. Pre toga treba veze između Dostavnica-Prijemnica postaviti na 1:1, (mada se postavlja i pitanje celishodnosti dva dokumenta sa istim podacima) kao i vezu Narudžbenica-Otpremnica. Koristiš svuda isti Join kao i dodatne opcije referencijalnog integriteta, što ne treba. Forme i podforme ti nisu povezane kako treba. Ovaj zadnji post bi već valjalo postaviti u Access forum.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 07.02.2008. u 20:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 20:40 - pre 197 meseci
Što duže gledam ovaj tvoj model sve mi se više čini da Prijemnice i Dostavnice treba spojiti u jednu tabelu pa makar se zvala Prijemnice_Dostavnice. Ovo isto važi i za Narudžbenice i Otpremnice.Mada se u suštini može desiti da se ne zaprimi sve što je dostavljeno od strane dobavljača niti da se isporuči sve što je naručeno od strane kupca. Osnovna ideja bi mogla biti da ti u informacioni sistem zavodiš samo svoja dokumenta Prijenice i Otpremnice jer samo ona zbilja barataju sa robom u tvom magacinu.
Cela ova moja priča je u cilju izbegavanja redudance podataka.
 
Odgovor na temu

predic
Milan Predic
?

Član broj: 94920
Poruke: 68
77.46.219.*



Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 20:52 - pre 197 meseci
Ja sam prvo imao sistem kojim sam zavodio aparate preko Prijemnice i razduzivao Otpremnicom. Medjutim to mi nije proslo kod profesora! Prvo sto pitao: "Pa odakle ti Prijemnica? Kako je stigla roba? Od koga?" slicno je bilo i za Otpremnicu.

I ja bih sve stavio pod jedno, ali zbog nekog pregleda informacija receno mi je da ovako odradim.

Getsbi mozes li da pogledas PM
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Problem oko Lager liste u MOV-u07.02.2008. u 21:05 - pre 197 meseci
Ok. Slušaćemo profesora. Iz već rečenih razloga Dostavnice i Prijemnice treba vezati 1:1 i to slaba veza. Znači bez referencijalnog integriteta. Isto važi i za Narudžbenica-Otpremnica. Pogledaj malo na Access forumu:

21) Neka osnovna znanja oko relacija. Kako da povežete tabele:
http://www.elitesecurity.org/t298719-Tabele-relacije-osnove

22) Kako pomoću VBA koda popuniti jednu tabelu na osnovu podataka druge:
http://www.elitesecurity.org/t...odateke-iz-jedne-tablice-drugu

23) Dobar primer za: način povezivanja tabela, pravljenje forme i podforme, kreiranje izračunatih polja na formi ......
http://www.elitesecurity.org/t267874-1-Aplikacija-access-pitanja


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 07.02.2008. u 22:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Problem oko Lager liste u MOV-u

[ Pregleda: 5500 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.