Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borin "blaster"

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Borin "blaster"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 51495 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 19:37 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang: Može ti ovo bez problema hladiti BLASTER 2kanala sa po 6 tranzistora ( ubaci još neki U profil u sredinu hladnjaka da povećaš broj rebara, kad već ima prostora ).
3mm ti je sasvim Ok taman ćeš dobiti još po 2 masivna rebra.
Mada bi ja formirao kutiju unutarnje visine 12Cm koliko su visoki hladnjaci i iskoristio gornju i donju stranicu upravo za tunel. Razlog tome je visina kutije. Ako staviš lim, pa šerafe biće ti kutija visoka 13,5cm sam odluči šta ti više odgovara.
Pozdrav



Razmisljao sam o tome kako da povecam masu i bar na neki nacin povrsinu ladnjaka ukoliko se ispostavi da su na granici ili bi im malo falilo, pa otuda ideja o plocama. Ovoga sto si predlozio za u prfile u sredini se nisam setio iskren da budem, nemam U ali dodi ce mi L 15X15X3mm ovih dana pa cu od njih napraviti U-profil i popuniti sredinu. Ako ce sa tim biti dovoljno a sam zid kutije da formira tunel OK.

Elektroliti ce onda horizontalno da idu jer su i oni tacno 120mm visine. Nacice se neki nacin da se sredi raspored unutar kutije, bitno da smo utvrdili da ima smisla ici dalje.


 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 09:59 - pre 150 meseci
Cika Boro, moze li dalje?
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 10:07 - pre 150 meseci
Ne vidim sto ne bi moglo?! Neces ti to drzati satima na maksimumu. U ostalom,uvek se kasnije moze staviti jos bolje hladjenje ako se bas pokaze da treba sto cisto sumnjam.
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 10:14 - pre 150 meseci
Citat:
1OXB: Ne vidim sto ne bi moglo?! Neces ti to drzati satima na maksimumu. U ostalom,uvek se kasnije moze staviti jos bolje hladjenje ako se bas pokaze da treba sto cisto sumnjam.


Mislio sam da li se slazete da probam i ovo da uradim, ako budem cekao jos malo "pobecice" mi i trafo.

Nece biti ni m i maksimuma, nemam ja to gde da probam kako valja a kamo li da ganjam. A nemam ni cime. Ovo ce da bude vise ko eksponat.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 10:23 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang: Nisam prerađivao pločicu. Ostala je ista ona koju sam postovao ranije.
Obrazložio sam ranije i zašto sam pobudu stavio na hladnjak sa izlaznim. Vrati se samo par postova unazad i negdje ćeš naći.
Pozdrav

Pratim ovu temu od pocetka, jasno mi je ZASTO si pobudne tranzisrore montirao na hladnjak zajedno sa izlaznim (termo sprega povoljno utice na mirnu struju-stabilnija je) samo sam se pitao da li si preradjivao PCB. Kad sam vec kod toga da pitam jos jednu stvar: da li je za zice (koje u tvom slucaju spajaju pobudne tranzistore i PCB) pozeljno da budu "upletene" ?
A sada jedan mali savjet u vezi hladnjaka za izlazne tranzistore;
- efikasnost hladjenja ne zavisi ni u jednom segmentu od mase hladnjaka nego iskljucivo od njegove povrsine (i boje). Ovo u zagradi se ne odnosi na bojenje samog hladnjaka nego od boje koja je strukturalni dio materijala (npr. bruniranjem aluminijuma se dolazi do toga da je brunirana povrsina strukturalna).
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 10:58 - pre 150 meseci
Citat:
boro62promaja
A sada jedan mali savjet u vezi hladnjaka za izlazne tranzistore;
- efikasnost hladjenja ne zavisi ni u jednom segmentu od mase hladnjaka nego iskljucivo od njegove povrsine (i boje). Ovo u zagradi se ne odnosi na bojenje samog hladnjaka nego od boje koja je strukturalni dio materijala (npr. bruniranjem aluminijuma se dolazi do toga da je brunirana povrsina strukturalna).


Jasno je to Boro, nego mi mnogo tanani a nikad nisam stavljao ventilatore pa ne znam u kojoj meri pomazu. Pa ono daj sta das...

Bice to dobro, samo da se cika Bora javi :)

[Ovu poruku je menjao d.veljko83 dana 31.12.2011. u 12:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 11:05 - pre 150 meseci
Citat:
boro62promaja: Pratim ovu temu od pocetka, jasno mi je ZASTO si pobudne tranzisrore montirao na hladnjak zajedno sa izlaznim (termo sprega povoljno utice na mirnu struju-stabilnija je) samo sam se pitao da li si preradjivao PCB. Kad sam vec kod toga da pitam jos jednu stvar: da li je za zice (koje u tvom slucaju spajaju pobudne tranzistore i PCB) pozeljno da budu "upletene" ?
A sada jedan mali savjet u vezi hladnjaka za izlazne tranzistore;
- efikasnost hladjenja ne zavisi ni u jednom segmentu od mase hladnjaka nego iskljucivo od njegove povrsine (i boje). Ovo u zagradi se ne odnosi na bojenje samog hladnjaka nego od boje koja je strukturalni dio materijala (npr. bruniranjem aluminijuma se dolazi do toga da je brunirana povrsina strukturalna).


Žice koje spajaju pobudne tranzistore i hladnjak ne moraju biti upletene, ali je poželjno da budu što kraće.
U pravu si za hlađenje, bolje će ohladiti hladnjak koji ima više tanjih rebara nego masivniji hladnjak koji ima manje debljih rebara ( pričam o prinudnom hlađenju sa ventilatorom ). Eloksirani hladnjaci imaju nešto bolje karakteristike isijavanja toplote, mada po meni ne pretjerano bitno kad se prinudno hladi sa ventilatorom.
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 12:07 - pre 150 meseci
Citat:
d.veljko83: Jasno je to Boro, nego mi mnogo tanani a nikad nisam stavljao ventilatore pa ne znam u kojoj meri pomazu. Pa ono daj sta das...

Bice to dobro, samo da se cika Bora javi :)

[Ovu poruku je menjao d.veljko83 dana 31.12.2011. u 12:09 GMT+1]


Ventilatori pomažu "MNOGO" ( praktičan primjer procesor računara ), ali imaju manu uvlačenja prašine i prljavštine pa je potrebno čišćenje unutrašnjosti pojačavača povremeno. Bitna stavka je samo da ventilator izbacuje toplotu van iz kutije ( opet primjer PC napajanje ).
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 15:12 - pre 150 meseci
Citat:
d.veljko83: Mislio sam da li se slazete da probam i ovo da uradim, ako budem cekao jos malo "pobecice" mi i trafo.

Nece biti ni m i maksimuma, nemam ja to gde da probam kako valja a kamo li da ganjam. A nemam ni cime. Ovo ce da bude vise ko eksponat.


Ma nemam nista protiv da to probas samo sto ce to biti masivan, komplikovan i skup "eksponat"!
Vodjang ti je odgovorio za zice do pobudnih a verujem da neces imati problema sa hladjenjem sa tim setom (hladnjaci-ventilacija) koji si predvideo. Za probu - prvo ukljucenje, stavi samo po jedan PNP i NPN Darlington i procedura kao u tutorijalu.
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"31.12.2011. u 17:52 - pre 150 meseci
Citat:
1OXBMa nemam nista protiv da to probas samo sto ce to biti masivan, komplikovan i skup "eksponat"!
Vodjang ti je odgovorio za zice do pobudnih a verujem da neces imati problema sa hladjenjem sa tim setom (hladnjaci-ventilacija) koji si predvideo. Za probu - prvo ukljucenje, stavi samo po jedan PNP i NPN Darlington i procedura kao u tutorijalu.


Tacno, i debelo sam razmislio pre no sto sam odlucio da idem na tu stranu. Razlog ce nekima biti smesan ali eto stvarno bi voleo da uradim jedan pojacavac sa ovim tipom tranzistora. Ksa je na standbye dok ne recim pitanje plocica. Ako neko zna gde se mogu uraditi dvostrane plo0cice na malo debljem bakru...

Da ne duzim mnogo,
hladjenje imam, kutiju cu da improvizujem opet pa nema troskova ni oko toga, od sitnih delova fale otpori, elektrolite za napajanje imam kao i mali trafo za ventilatore, prifile ocekujem za koji dan. Jedina krupnija investivija oko ovog ampa bice polovina izlaznih (polovinu imam tj ocekujem) i plocice i trafo (sa oglasa).

Da vodjang ne radi takodje ne verujem da bi se upustio tek tako, sada imam od koga da "prepisujem".


 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 18:06 - pre 149 meseci
Malo sam radio, koliko su mi prilike i vrijeme dozvoljavali.
Nažalost farbanje na -2C/0 nije ispalo kako sam zamišljao što je i logično!
Zaštiti fale samo izlazni kalemi i da probam kako radi.
Evo i par slikica.
Pozdrav

Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 18:21 - pre 149 meseci
izgleda da nam je samo Novi Grad audio-aktivan ovih dana! :-) Inspirativno vodjang nema sta! Bas prije neki dan na fb spomenuh kako kuburim sa idejama za kutije pojacala sa jednim hladnjakom i dobih tamo jedan,a Boga mi i ovde jos jedan odlican predlog! Moze li slika iznutrica,ili to tek slijedi? Kod mene ce najvjerovatnije samo biti veceg promjera te rupe sa prednje strane ali to je samo stvar naklonosti-ukusa,veoma mi se dopada sveukupno kako si ovo uradio,a narocito zadnja strana! Pozdravljam i kopiram!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 18:30 - pre 149 meseci
Citat:
44250: izgleda da nam je samo Novi Grad audio-aktivan ovih dana! :-) Inspirativno vodjang nema sta! Bas prije neki dan na fb spomenuh kako kuburim sa idejama za kutije pojacala sa jednim hladnjakom i dobih tamo jedan,a Boga mi i ovde jos jedan odlican predlog! Moze li slika iznutrica,ili to tek slijedi? Kod mene ce najvjerovatnije samo biti veceg promjera te rupe sa prednje strane ali to je samo stvar naklonosti-ukusa,veoma mi se dopada sveukupno kako si ovo uradio,a narocito zadnja strana! Pozdravljam i kopiram!


Biće slike iznutrica kad dođem do toga.
Dovoljno je to rupica 4mm sa prednje strane, a vjerujem da si primjetio da ih ima i na zadnjoj strani ;) ( za hlađenje transformatora ).
Sad opet pauza par dana ( slava mi je 20.01. ).
Pozdrav

Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 19:35 - pre 149 meseci
Jesam jesam,sve sam primjetio u vezi zadnje strane-i spikone,i redove rupica za hlađenje iznutrica,i spretno urađen krug rupe za ventilator... heh,sa par slika nekoliko "domaćih zadataka" si mi dao na razmišljanje! Dopada mi se ideja prekidača sa zadnje strane pojačala ali je nikad nisam sproveo u djelo iz praktičnih razloga-planiram stalažu sa pojačalima jedno iznad drugog i ne bi tu bilo mjesta za ruku...(nisam sretan zbog toga) E da-kako si molim te uspio izbušiti one rupe(pretpostavljam za le-diode) onako blizu i onako uredno? Meni,koliko se god trudio,uvijek neka "proševrda" i izađe iz kolone!

(u međuvremenu su tvoje slike otišle na fb profil i stranicu,i za sada su jedine koje čine kompletan BLASTER album čeka se još da i d.veljko83 počne da ostvaruje dio po dio svojih "pretnji" o izradi ovog snagatora pa da bude još slika... )
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 19:54 - pre 149 meseci
Citat:
44250: Jesam jesam,sve sam primjetio u vezi zadnje strane-i spikone,i redove rupica za hlađenje iznutrica,i spretno urađen krug rupe za ventilator... heh,sa par slika nekoliko "domaćih zadataka" si mi dao na razmišljanje! ;) Dopada mi se ideja prekidača sa zadnje strane pojačala ali je nikad nisam sproveo u djelo iz praktičnih razloga-planiram stalažu sa pojačalima jedno iznad drugog i ne bi tu bilo mjesta za ruku...(nisam sretan zbog toga) E da-kako si molim te uspio izbušiti one rupe(pretpostavljam za le-diode) onako blizu i onako uredno? Meni,koliko se god trudio,uvijek neka "proševrda" i izađe iz kolone!

(u međuvremenu su tvoje slike otišle na fb profil i stranicu,i za sada su jedine koje čine kompletan BLASTER album :) čeka se još da i d.veljko83 počne da ostvaruje dio po dio svojih "pretnji" o izradi ovog snagatora pa da bude još slika... ;) )

Blaster-u nije namjena da bude kućni pojačavač tako da varijanta prekidača sa zadnje strane ne smeta. Ali kod kućnih HI-FI pojačavača je vrlo nezgodno da prekidač bude sa zadnje strane. Često se desi situacija da se ruka u vitrini ne može zavući iza pojačavača ili je to prekomplikovano. Ja ću uvjek preporučiti prekidač sa prednje strane za kućna ozvučenja ( i sam sam se opekao sa prekidačom na zadnjoj strani ;)) ).

Rupe na prednjoj ploči jesu za Led diode. Sve sam bušio iz ruke. Prvo uredno obilježiš rupe, pa ih kirnuješ ( kirnerom ili nekim šilom, bilo kakvim oštrim predmetom ),
izbušiš burgijom 1-1.5mm, pa 2mm, pa 2.5mm pa 3mm i to ispadne kako treba. Ako slučajno neka rupica i pobjegne, koriguješ je povlačenjem burgije u suprotnom smjeru od pogrešne putanje, pa bušiš sljedećom ( većom ).
Ostale rupe su odrađene ubodnom pilom, rašpom pa šmirgla omotana oko pogodne daščice.
Šteta samo što sam "zbrljao" farbanje ali sam radio u dosta lošim uslovima tako da nije bilo sreće sa tim!
Pozdrav

Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 19:57 - pre 149 meseci
Citat:
44250:
(u međuvremenu su tvoje slike otišle na fb profil i stranicu,i za sada su jedine koje čine kompletan BLASTER album :) čeka se još da i d.veljko83 počne da ostvaruje dio po dio svojih "pretnji" o izradi ovog snagatora pa da bude još slika... ;) )


Pošalji mi link od te FB stranice da se nakačim sa ženinog profila ;))
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 20:03 - pre 149 meseci
Citat:
44250:  čeka se još da i d.veljko83 počne da ostvaruje dio po dio svojih "pretnji" o izradi ovog snagatora pa da bude još slika... ;) )


Od mog Blastera za sada samo ovoliko :(

Mada ocekujem plocice ovih dana...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 20:18 - pre 149 meseci
Citat:
d.veljko83: Od mog Blastera za sada samo ovoliko :(

Mada ocekujem plocice ovih dana...


Ma samo polako biće i taj gotov ;). Znaš kako kažu: "ko žurio noge slomio".
Vidiš da sam i ja svoj Blaster rastegao kao tregere :)
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

nikko
Sarajevo

Član broj: 139972
Poruke: 795
188.127.104.*



+39 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 20:21 - pre 149 meseci
Super je:))

Wars Come And Go But My Soldier Stay
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"17.01.2012. u 20:36 - pre 149 meseci
Citat:
vodjang: Pošalji mi link od te FB stranice da se nakačim sa ženinog profila )


http://www.facebook.com/media/...554.100002606156494&type=3 trebalo bi da radi!

Citat:
d.veljko83: Od mog Blastera za sada samo ovoliko

Mada ocekujem plocice ovih dana...


ha haa vidiš kako prozivka djeluje-odmah si stvorio pregršt tranzistora i pločice!


Citat:
nikko: Super je)


vo-zdra nikko čovječe! živ li si, sto te ljeta nema! kako si,šta se radi?
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Borin "blaster"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 51495 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.