Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borin "blaster"

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Borin "blaster"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 51486 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"28.12.2011. u 10:46 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang: Za hladnjake imam par varijanti pa se još nisam odlučio, vjerovatno će za oba kanala biti 100x80x300mm.
Pisao sam o napajanju za Babel. Ručno sam namotao trafo jezgre 1200W, primara 230V/4A, sekundara 2x43V ( kad je napon u mreži 237V ) 12A.
Na gornjoj sam granici sa naponom sekundara ali računao sam da kad je u mreži napon 210-230V na sekundaru bih trebao imati oko 2x42V koliko je i potrebno. Problematično je što ovi MJ guraju samo do 120V pa sam baš na granici.
Pločice su 250x112mm.


Ovo mi jos uvek nije jasno zasto je problematicno oko napona. I N i P tip idu do 120V a napon napajanja sa tvojim trafoom bi trebao izaci na oko 57-8Vdc neoptereceno, svaki od njih "vidi" svej deo napona, dakle +58 ili -58V. Ili nesto tu propustam debelo...?

 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"28.12.2011. u 10:57 - pre 150 meseci
Da u stanju mirovanja,ali kad pnp 'povuce' struju ka sebi na npn se nadje napon njegove (pozitivne) grane + vrijednost napona na zvucniku(a vrijednost napona na zvucniku je jednak razlici napona negativne grane i napona na pnp-tranzistora u momentu njegove najvece provodnosti) . Jbm-li ga,nadam se da sam prije svega i sam to dobro shvatio,a zatim i objasnio. d.veljko,jesi li slobodan ili i ti pises sa posla? :)
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"28.12.2011. u 11:33 - pre 150 meseci
Citat:
44250: Da u stanju mirovanja,ali kad pnp 'povuce' struju ka sebi na npn se nadje napon njegove (pozitivne) grane + vrijednost napona na zvucniku(a vrijednost napona na zvucniku je jednak razlici napona negativne grane i napona na pnp-tranzistora u momentu njegove najvece provodnosti) . Jbm-li ga,nadam se da sam prije svega i sam to dobro shvatio,a zatim i objasnio. d.veljko,jesi li slobodan ili i ti pises sa posla? :)


Tek sad mi nista nije jasno ;) Danas slobodan.
Necemo vise off, da ne kvarimo ovu lepu temu.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"28.12.2011. u 12:03 - pre 150 meseci
I to je sto kazes,cucemo se i dopisati jer i ja sam u nekom narednom periodu ne radim. Pozdrav drug!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"29.12.2011. u 06:38 - pre 150 meseci
L profili izbušeni, i jedna pločica napunjena MJ.
D.veljko
Pogledaj slike i skontaćeš oko montaže tranzistora. Plastične niple se ubacuju u rupe između hladnjaka i pločice.
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"29.12.2011. u 20:44 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang: L profili izbušeni, i jedna pločica napunjena MJ.
D.veljko
Pogledaj slike i skontaćeš oko montaže tranzistora. Plastične niple se ubacuju u rupe između hladnjaka i pločice.
Pozdrav


Nema kod tebe zime :)

Rupe za srafove kog su precnika? Cini mi se vece od 3mm?
Na nozice baze i emitora one navlake koje si stavljao jeli obicna guma ili nesto drugo, opet zbog temperature pitam.
I sto se nipli tice imam neke teflonske, stavljam na to220 kucista da im sraf ne bi pravio kontakt sa hladnjakom. Ne vidim najbolje na https://static.elitesecurity.o.../0/3021059/Fotografija0571.jpg Uslikao sam ono sto imam pa baci pogled jeli to "to"

Imam neku kapton traku 25mm sirine al mi se cini nesto da to nece da se uklopi u pricu, dakle da idem na liskune za to-3?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"29.12.2011. u 21:02 - pre 150 meseci
Ja sam takve koristio ranije i naizgled to je to. Bitno je da taj uži dio prolazi kroz cijelu rupu tranzistora i tako spriječi eventualni dodir šrafa sa samim tranzistorom. Pravo da ti kažem sa tim tranzistorima nikada nisam imao problema oko izolovanja od hladnjaka-dosta su mi zahtjevniji ovi plastični i češće mi prave problem. Umjesto one izolacije koju koristi vodjang ja sam koristio termo-bužir manjeg presjeka pa kad se još zagrije taman se utegne oko nožice tranzistora. Ipak,neka vodjang-ova bude zadnja jer ima više iskustva i znanja.

Pratim temu sa zanimanjem,volio bi kad bi na kraju "pao" i neki snimak rada ovog macana pri punoj snazi,

Pozdrav!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"29.12.2011. u 22:02 - pre 150 meseci
Citat:
d.veljko83: Nema kod tebe zime :)

Rupe za srafove kog su precnika? Cini mi se vece od 3mm?
Na nozice baze i emitora one navlake koje si stavljao jeli obicna guma ili nesto drugo, opet zbog temperature pitam.
I sto se nipli tice imam neke teflonske, stavljam na to220 kucista da im sraf ne bi pravio kontakt sa hladnjakom. Ne vidim najbolje na https://static.elitesecurity.o.../0/3021059/Fotografija0571.jpg Uslikao sam ono sto imam pa baci pogled jeli to "to"

Imam neku kapton traku 25mm sirine al mi se cini nesto da to nece da se uklopi u pricu, dakle da idem na liskune za to-3?]


;)
Rupe za šerafe su 4,5mm ( bušio sam iz ruke pa je bilo sigurnije da idem na veće rupe nego li da poslije imam problema sa montažom).
Navlake su izolacija sa žice od PC napajanja na izolaciji piše 90C 300V tako da nema brige za temperaturu ( kod tranzistorskih kućišta se najviše greje C, zato i jeste na hladnjaku ).
Dobre su ti te niple ( a i namjena im je da naprave izolaciju šerafa od hladnjaka ).
Ni ja nisam uspio iskoristiti kapton traku, bila je uža za 2mm od tranzistora pa sam išao na liskune, a kapton stavio ispod BD139 i ispod podudnih tranzistora.
Ma odradiće kod tebe liskuni bez problema ;).

Citat:
44250: Ja sam takve koristio ranije i naizgled to je to. Bitno je da taj uži dio prolazi kroz cijelu rupu tranzistora i tako spriječi eventualni dodir šrafa sa samim tranzistorom. Pravo da ti kažem sa tim tranzistorima nikada nisam imao problema oko izolovanja od hladnjaka-dosta su mi zahtjevniji ovi plastični i češće mi prave problem. Umjesto one izolacije koju koristi vodjang ja sam koristio termo-bužir manjeg presjeka pa kad se još zagrije taman se utegne oko nožice tranzistora. Ipak,neka vodjang-ova bude zadnja jer ima više iskustva i znanja.

Pratim temu sa zanimanjem,volio bi kad bi na kraju "pao" i neki snimak rada ovog macana pri punoj snazi,

Pozdrav!


Kod mene je baš suprotna situacija, uvjek je više problema sa TO3 kućištem. Ali i to ima svojih prednosti, tranzistori u TO3 kućištu se bolje hlade.
Ma može bilo kakva izolacija koja trpi temperaturu oko 100C ( ja je stavljam ali realno gledajući i nema potrebe za istom ).
Biće na kraju i ozbiljnijih slika foto aparatom, sad slikam Mobom pošto mi mrsko da se zezam sa foto aparatom.
Možda bude i snimak ali sa snimka se nažalost i ne čuje kvalitet zvuka.
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"29.12.2011. u 22:50 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang: Kod mene je baš suprotna situacija, uvjek je više problema sa TO3 kućištem. Ali i to ima svojih prednosti, tranzistori u TO3 kućištu se bolje hlade.
Ma može bilo kakva izolacija koja trpi temperaturu oko 100C ( ja je stavljam ali realno gledajući i nema potrebe za istom ).
Biće na kraju i ozbiljnijih slika foto aparatom, sad slikam Mobom pošto mi mrsko da se zezam sa foto aparatom.
Možda bude i snimak ali sa snimka se nažalost i ne čuje kvalitet zvuka.
Pozdrav


I ja tako nesto kontam, kod plasticnih treba ugoditi jednu rupu naspram 4 kod to-3. Mada svako ima svoj fah i sta mu je i kako lakse.

Samo se raspitujem i kupim savete. Nista jos nije sigurno ali ako resim jedan hladnjak za tunel mozda ti se i priljucim u ovoj avanturi. Pa cemo da probamo MJ11032/33 i sta moze sa njima da se uradi.

Kod tebe je 2X1.2Kw ili ukupno za oba kanala 1.2Kw ?

Ocekjemo dalje slike kako se stvari budu razvijale.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 06:17 - pre 150 meseci
Citat:
d.veljko83: I ja tako nesto kontam, kod plasticnih treba ugoditi jednu rupu naspram 4 kod to-3. Mada svako ima svoj fah i sta mu je i kako lakse.

Samo se raspitujem i kupim savete. Nista jos nije sigurno ali ako resim jedan hladnjak za tunel mozda ti se i priljucim u ovoj avanturi. Pa cemo da probamo MJ11032/33 i sta moze sa njima da se uradi.

Kod tebe je 2X1.2Kw ili ukupno za oba kanala 1.2Kw ?

Ocekjemo dalje slike kako se stvari budu razvijale.

Pozdrav


I meni se iskomplikovalo malo sa hladnjacima, imao sam 1 iz nekog Behringera, dužine 30cm visine 6cm, a kolega mi je obećao dati još jedan takav. Međutim on nije uspio naći taj drugi, tako da ću inprovizovati sa tim što imam i alu limom. Već sam osmislio kako samo trebam uhvatiti slobodan trenutak da isječem i savijem lim.
Rekoh ja već bilo bi lijepo čuti i varijantu sa MJ11032/33 ;).

Jedan transformator koristim, međutim on nema 1200W ( samo mu je jezgra tolika ), najslabija karika transformatora je primar, tako da se po njemu treba ravnati što se tiče snage 920W na 230V.

Evo jedne zanimljive informacije vezane za transformatore i pojačavače.
CROWN XLS602 kaže da ima 2x840W na 2 Ohm a transformator mu je snage 800VA ;)

Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 07:07 - pre 150 meseci
Samo da znas,sve slike ti kupim i postavljam na Fb profil i stranicu sa linkova ispod mojih postova-album 'Blaster' za sad je popunjen samo tvojim slikama. Samo napred!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 07:26 - pre 150 meseci
Citat:
44250: Samo da znas,sve slike ti kupim i postavljam na Fb profil i stranicu sa linkova ispod mojih postova-album 'Blaster' za sad je popunjen samo tvojim slikama. Samo napred!

OK, nemam ništa protiv ;)
Mada sam nisam korisnik FBpošto ga doživljavam kao "žutu štampu".

Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 07:45 - pre 150 meseci
Na oviom profilu i stranici jedino žuto su vitroplast-pločice i višeslojni kondenzatori,ne bavimo se ogovaranjima već samo postavljanjem slika Borinih dizajna u toku i nakon sastavljanja. Padne i po neko pitanje i odgovor kad ko zna ili može,tako da nije baš u "trla-baba-dlan-da-joj-prođe-dan" fazonu. Pogledaj sa nečijeg profila,možda ti se i dopadne ideja! :)
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 10:17 - pre 150 meseci
Vodjang:/
vidim da si pobudne tranzistore montirao na hladnjak zajedno sa izlaznim trandzama, reci mi da li si preradjivao PCB ili si ih samo spojio ispod plocice zicama ?
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 10:26 - pre 150 meseci
Citat:
boro62promaja: Vodjang:/
vidim da si pobudne tranzistore montirao na hladnjak zajedno sa izlaznim trandzama, reci mi da li si preradjivao PCB ili si ih samo spojio ispod plocice zicama ?

Nisam prerađivao pločicu. Ostala je ista ona koju sam postovao ranije.
Obrazložio sam ranije i zašto sam pobudu stavio na hladnjak sa izlaznim. Vrati se samo par postova unazad i negdje ćeš naći.
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 15:44 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang: I meni se iskomplikovalo malo sa hladnjacima, imao sam 1 iz nekog Behringera, dužine 30cm visine 6cm, a kolega mi je obećao dati još jedan takav. Međutim on nije uspio naći taj drugi, tako da ću inprovizovati sa tim što imam i alu limom. Već sam osmislio kako samo trebam uhvatiti slobodan trenutak da isječem i savijem lim.
Rekoh ja već bilo bi lijepo čuti i varijantu sa MJ11032/33 ;).

Jedan transformator koristim, međutim on nema 1200W ( samo mu je jezgra tolika ), najslabija karika transformatora je primar, tako da se po njemu treba ravnati što se tiče snage 920W na 230V.

Evo jedne zanimljive informacije vezane za transformatore i pojačavače.
CROWN XLS602 kaže da ima 2x840W na 2 Ohm a transformator mu je snage 800VA ;)

Pozdrav


E pa izgleda da si "povukao nogu", hladnjak sto sam merkao je danas prodat ali nekom drugom :(

Sad imam neke od kojih mogu da improvizujem neki tunelcic ali pitanje je da li ce to odraditi posao.

Sa +/-56Vdc to bi trebalo da izadje 300W na 4 oma odprilike ako ja to lepo racunam. Dalje sa 0.1*[(56^2)\4]=80W pa pomnozeno sa 6 izadje na 480W odakle kontam da 180W mora otici na hladnjak a ukupno za oba kanala 360W.

Na osnovu ove racunice (pod uslovom da je tacna i da sam ja to lepo protumacio) a nemajuci nikakve podatke za ove hladnjake uzdam se jedino u iskustvo drugih pa procene hoce li ovo moci da ohladi oba kanala?
Imajte u vidu da je ovo max a da cu ja to probati na mozda 10-20% na zvucnicima i eventualno kratkotrajno na 2 paralelno vezana 8 ohm/300W v. opterecenja da udovoljim radoznalosti.

Dimenzije hladnjaka 250X120, rebra 45, meso od 4 do 8mm. Tunel bi formirao dvema Al plocama 250X120mm, debljine 3-5-10mm sta bi bilo dovoljno?

Ako ovo moze da se bakcem dalje ako ne salili smo se...


[Ovu poruku je menjao d.veljko83 dana 30.12.2011. u 16:54 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

promax
RS

Član broj: 153016
Poruke: 320

Sajt: www.google.com


+49 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 16:18 - pre 150 meseci
Pozdrav majstori!

Evo kako sam ja resavao hladjenje na nekim pojacalima!
U pitanju su alu profili 100x25mm, debljina zida je 2,5mm. Prava namena profila je bila za neke antene za Wlan. Ali su se fantasticno pokazali kao hladnjaci!
Moguce je spajati više komada i tako povećati kapacitet.. Kada se spoje 4 komada, dobije se telo 100x100mm na koje savrseno legne ventilator!
Ali ih prvo dobro ispoliram vodobrusnim papirom, namazem pastom i dobro stegnem! Videcu da slikam jedno pojacalo sa tim hladjenjem, ako dodjem do njega...

 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 16:53 - pre 150 meseci
Citat:
d.veljko83: E pa izgleda da si "povukao nogu", hladnjak sto sam merkao je danas prodat ali nekom drugom :(

Sad imam neke od kojih mogu da improvizujem neki tunelcic ali pitanje je da li ce to odraditi posao.

Sa +/-56Vdc to bi trebalo da izadje 300W na 4 oma odprilike ako ja to lepo racunam. Dalje sa 0.1*[(56^2)\4]=80W pa pomnozeno sa 6 izadje na 480W odakle kontam da 180W mora otici na hladnjak a ukupno za oba kanala 360W.

Na osnovu ove racunice (pod uslovom da je tacna i da sam ja to lepo protumacio) a nemajuci nikakve podatke za ove hladnjake uzdam se jedino u iskustvo drugih pa procene hoce li ovo moci da ohladi oba kanala?
Imajte u vidu da je ovo max a da cu ja to probati na mozda 10-20% na zvucnicima i eventualno kratkotrajno na 2 paralelno vezana 8 ohm/300W v. opterecenja da udovoljim radoznalosti.

Dimenzije hladnjaka 250X120, rebra 45, meso od 4 do 8mm. Tunel bi formirao dvema Al plocama 250X120mm, debljine 3-5-10mm sta bi bilo dovoljno?

Ako ovo moze da se bakcem dalje ako ne salili smo se...


[Ovu poruku je menjao d.veljko83 dana 30.12.2011. u 16:54 GMT+1]


Trebao bi da možeš ohladiti sa ta dva Ventilatora i tim hladnjakom. Pitanje je samo koliko su gusta rebra?
Citat:
promax: Pozdrav majstori! :)

Evo kako sam ja resavao hladjenje na nekim pojacalima!
U pitanju su alu profili 100x25mm, debljina zida je 2,5mm. Prava namena profila je bila za neke antene za Wlan. Ali su se fantasticno pokazali kao hladnjaci!
Moguce je spajati više komada i tako povećati kapacitet.. Kada se spoje 4 komada, dobije se telo 100x100mm na koje savrseno legne ventilator! :)
Ali ih prvo dobro ispoliram vodobrusnim papirom, namazem pastom i dobro stegnem! Videcu da slikam jedno pojacalo sa tim hladjenjem, ako dodjem do njega...



Ova improvizacija isto nije loša, ali pod uslovom da imaš već profile. Ako ih kupuješ "skuplja pita od tepsije".
Kolega sa komšijskog foruma je radio nešto slično za A class.

Pozdrav

Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 17:03 - pre 150 meseci
Citat:
vodjang:Trebao bi da možeš ohladiti sa ta dva Ventilatora i tim hladnjakom. Pitanje je samo koliko su gusta rebra?


Evo u slici:


Ne rece koje debljine ploce da lepim gore i dole? 3-5-10mm?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Borin "blaster"30.12.2011. u 18:36 - pre 150 meseci
Citat:
d.veljko83: Evo u slici:


Ne rece koje debljine ploce da lepim gore i dole? 3-5-10mm?


Može ti ovo bez problema hladiti BLASTER 2kanala sa po 6 tranzistora ( ubaci još neki U profil u sredinu hladnjaka da povećaš broj rebara, kad već ima prostora ).
3mm ti je sasvim Ok taman ćeš dobiti još po 2 masivna rebra.
Mada bi ja formirao kutiju unutarnje visine 12Cm koliko su visoki hladnjaci i iskoristio gornju i donju stranicu upravo za tunel. Razlog tome je visina kutije. Ako staviš lim, pa šerafe biće ti kutija visoka 13,5cm sam odluči šta ti više odgovara.
Pozdrav
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Borin "blaster"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 51486 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.