Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nešto o stativima (tripod, monopod)

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nešto o stativima (tripod, monopod)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10074 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 17:27 - pre 197 meseci
Pročitao sam dve postojeće teme o stativima, ali se obe bave manje-više komercijalnim aspektima nabavke (isplativost, nabavljivost itd).

U ovoj sam hteo da postavim par pitanja, čiji bi odgovori i kasnije nekome mogli da pomognu.

Dakle, gledao sam razne stative po našim prodavnicama opreme i osim što sam ostao zatrpan informacijama o visini i karakteristikama, to mi nije baš naročito pomoglo u izboru.

Naime, planiram da uzmem više od jednog stativa. Jedan mini (ili bolje rečeno "mikro") stativ već posedujem. To je ona vrsta stonih "stativa", koji su zgodni sa nošenje u džepu, ali su prikladni jedino za lake kompakt aparate i samo u specifičnim situacijama.

Sada bih uzeo nekoliko stativa različitih namena i dimenzija, pri čemu je vrlo bitno da im namena bude što univerzalnija, a da cena ne dovede u pitanje isplativost za jednog amatera, kao što sam ja.

Prvenstveno me interesuju dva Manfrotto modela:

Citat:

Manfrotto 718B DIGI MINI 3W (link: http://www.manfrotto.com/Jahia/site/manfrotto/pid/2051)

Karakteristike:

closed length: 49.0 cm
minimum height: 47.6 cm
maximum height: 166.3 cm
maximum height (with center column down): 139.5 cm
weight: 1.40 kg
load capacity: 2.50 kg
panoramic rotation: 360 °
color: black
built-in head: yes
material: aluminum
lateral tilt: -90° / 0°
front tilt: -80° / +150°
leg cross section: three-faceted
column cross section: three-faceted
leg sections: 4
quick release: yes
leg angles: 25°
center column: rapid
plate type: 384PL
attachment: 1/4'' screw
legs tube diameter: 24,8 , 20,4 , 16 , 11,6 mm

CENA: 70€





Citat:

Manfrotto 785B MODO (link: http://www.manfrotto.com/Jahia...nfrotto/cache/offonce/pid/4006)

Karakteristike:

closed length: 43.5 cm
minimum height: 17.5 cm
maximum height: 150.5 cm
maximum height (with center column down): 127.0 cm
weight: 0.9800 kg
load capacity: 1.0 kg
panoramic rotation: 360 °
color: black
built-in head: yes
material: aluminum legs and technopolymer
lateral tilt: -90° / +90°
front tilt: 0° / +90°
leg cross section: oval
column cross section: round
leg sections: 5
quick release: yes
bubble spirit level (no): 1
leg angles: 23°, 45° and 80°
center column: rapid
plate type: quick release - with 1/4" screw + vhs pin
column tube diameter: 19mm

CENA: 50€





Šta je meni interesantno kod ova dva stativa? Osim upadljive činjenice da su oba prilično jeftina, s obzirom da ih je proizveo Manfrotto, jedan od njih je kranje čudnih odnosa dimenzija opružanja. Donji model (785b) na svim sajtovima ima navedenu minimalnu visinu od svega 17,5 cm, što mi deluje totalno nemoguće. Kako je moguće da toliki stativ, čija max visina dostiže metar i po (150,5cm) može da se spakuje u samo 17,5cm, a pritom mu je visina pakovanja 43cm? Meni samo ona glava deluje kao da je viša od 10-15cm, a gde su noge? Pretpostavljam da ovakvo pitanje nekom zvuči čudno, ali kako se moja iskustva sa stativima svode na svega par low-cost modela, Manfrotto mi deluje prilično ozbiljno, a opet ovo mi deluje nestvarno.

Drugi konkurent ima neke "nedostatke" u odnosu na prvi, a ima i neke prednosti. Prvo "tilt" mi nešto baš i nije jasan. Da li "-90° / +90°" znači da se fotografija u portretu može dobiti obaranjem aparata i u jednu i u drugu stranu ili sam ja to loše shvatio?

Koliko vidim, oba modela su univerzalna (što mi nije baš previše bitno, ali kako imam i kameru, značilo bi mi), ali 785B ima manju nosivost. 1kg mi je prvo delovalo OK, međutim, kada sam izmerio koliko Fuji S9600 sa Hanimex blicem teži, ispalo je 1,4kg, što prevazilazi naznačenu meru, pa me interesuje da li ovo može biti problem, odnosno može li doći do neke nepoželjne situacije u vezi sa tim?

Razlika u ceni mi ne znači previše, ali mi znači potencijalna najniža visina kod 785b. Međutim, ovde dolazim do sledećeg pitanja - iako su Manfrotto, ova dva stativa mi deluju nekako nestvarno jeftino, pa me zanima šta je kod njih zakinuto da bi cena bila tolika? Ne bih voleo da kupim "kao" Manfrotto koji će se rasklimatati kao i neka Hama iste cene.

Imajući u vidu sve pobrojano, šta biste mi vi preporučili od ova dva (ili eventualno neki treći) za relativno često fotografisanje? Potreban mi je što veći raspon (min i max visina), kao i što manje dimenzije spakovanog, za lakše vucaranje unaokolo.

I još nešto: vidim u mnogim katalozima da se posebno mogu kupiti glave. Da li su te glave univerzalnog tipa? Da li se kače na postojeće (kao nadgradnja) ili se postojeća skida pa se stavlja druga? Da li se na ovim stativima glava može skinuti (budući da jedna već dolazi u paketu) u slučaju potrebe za zamenom ili su za to predviđeni posebni (i skuplji) stativi?

I još jedno (nemojte pući od smeha): čemu dođavola služi monopod? Po izgledu se ne razlikuje od toljage sa šrafom, pa me interesuje kakva je upotrebna vrednost i kako se uopšte koristi? Mislim, kako bre stoji kad ima jednu nogu? Ako ga ja pridržavam, šta time dobijam, ako se aparat i dalje drmusa?

Hvala svima i pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.70.71.*



+105 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 17:33 - pre 197 meseci
Ne znam da li si procitao ali u vezi monopoda:

http://en.wikipedia.org/wiki/Monopod

sve je lepo objasnjeno ;)

btw, prvi stativ je mnogo bolji po meni...
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 17:56 - pre 197 meseci
Par cinjenica:

1. Stativ se kupuje jednom u xx godina, znaci ne kupuj jeftin.

2. Ako stativ koristis ne uzimaj "sve u jednom" varijantu vec (Manfrotto) kombinaciju stativ+glava a sve prema potrebama (tezina, dimenzije, mogucnosti).

3. Ako stativ ne koristis i kupujes ga "jer mozda jednom zatreba" kupi neki kineski od dve iljade dindzi.

 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
91.150.114.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 18:01 - pre 197 meseci
Cak i izmedju najjeftinijih manfroto stativa razlika u kvalitetu izrade u odnosu na hama i slicne je ogromna i vrlo ocigledna.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 19:01 - pre 197 meseci
Manfrotto 718B.

Lak, cvrst, operativan, visok, jeftin.

Ne trazi dalje.


I jos nesto. Javno bih pohvalio uvoznika "Manfrotto" koji je i pored visokih dazbina u nasoj drzavi uspeo da postigne ovako konkurentne cene. Naime, koliko se moze primetiti, Manfrotto je kod nas jeftiniji nego sto je recimo u EU.
http://www.preissuchmaschine.d...anfrotto+718B&x=15&y=7


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 20.01.2008. u 20:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sledgeh44
Prof, skola

Član broj: 158566
Poruke: 140
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 19:01 - pre 197 meseci
Citat:
Donji model (785b) na svim sajtovima ima navedenu minimalnu visinu od svega 17,5 cm, što mi deluje totalno nemoguće. Kako je moguće da toliki stativ, čija max visina dostiže metar i po (150,5cm) može da se spakuje u samo 17,5cm, a pritom mu je visina pakovanja 43cm? Meni samo ona glava deluje kao da je viša od 10-15cm, a gde su noge? Pretpostavljam da ovakvo pitanje nekom zvuči čudno, ali kako se moja iskustva sa stativima svode na svega par low-cost modela, Manfrotto mi deluje prilično ozbiljno, a opet ovo mi deluje nestvarno.

:-)
Evo objašnjenja... 785B ima mogućnost da mu se skroz rašire noge i da se skine deo centralne šipke! To izgleda ovako:


Glava se rotira za 90 stepeni u jednu ili u drugu stranu...


Ovaj model definitivno nije namenjen za fotografisanje panorama jer se glava, jednim pritiskom na utvrđivač, oslobađa po (skoro) svim osama! Za tu svrhu je 718B bolji! Inače, oba stativa su odlična, pogotovu za te pare :-)

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 20:06 - pre 197 meseci
jeste ali...veliko ali...Ja koristima Hama i to Star 8 prvo sa Oly jem C-50 a ponekad i sa D70s...nije savrsheno ali uz malo improvizacije( i malo vishe opreza i paznje) radi...josh jednom iznosim svoj stav,iza koga odgovorno stojim-velika je stvar u zivotuchovekova sposobnost prilagodjavanja tj prilagodjavanja datim/trenutnim sitiacijama...P.C.Ako imash F.A. od 150 evra ima li smisla dati za stativ josh 50-70 % novca...?naravno imajuci u vidu ogarnichenja jeftinih stativa...kao i bilo chega jeftinog...?
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 20:12 - pre 197 meseci
sad tek videh da imash nameru uzimatui vishe od jednog stativa...mozda bi bilo OK uzet neki stativ/pa onda monopod,u zavisnosti od toga shtas evishe fotks...?i sa chim...?ja doddjoh do zakljuchka da ce mi uz telac,80-200,sigurno trebati monopod,chak i uz prilichno sigurnu i mirnu ruku...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 21:40 - pre 197 meseci
Svima puno hvala na odgovorima!

@sledgeh44
Kao što neko reče - slika govori više od 1000 reči. Baš ovo mi je trebalo!

@megapyxeltoda
Na sreću, nemam aparat od 150€. Cifra je bitno veća, pa ne bih baš da mi se sve to prevrne i skrlja unaokolo. Samo blic adekvatan ovome koji imam, bi me koštao oko barem 100€ (ako se ne varam). A osim toga, sebe ću u neko dogledno vreme obradovati i sa nekim DSLR-om (u opticaju je EOS 40D ili neki od Nikona u tom rangu), pa će i to da "visi" na stativima koje sad pokupujem.

Zato i gledam da kupim neko dugoročnije rešenje.

Hama Star 5 i 61 su isto u opticaju, za pridržavanje dodatnog blica, koji bih povezao daljinskim okidačem (Nebojša i Abdee su krivi za ovo loženje ), pošto to ne zahteva neki naročiti kvalitet.

Za monopod nisam siguran. Ne znam kako bih se snašao sa tim, pa bih morao da to nekako isprobam, pre nego što tresnem pare.

Eh da, niko mi nije odgovorio na pitanje o glavama. Je l' ja mogu da montiram dodatnu glavu na ove stative ili ne? Kako da prepoznam stativ koji to omogućava, budući da po katalozima to nigde nije navedeno?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 22:02 - pre 197 meseci
Na 718B se ne moze menjati glava. Prakticna tezina aparata sa objektivom je do 1Kg. Idealan je za prosumere, ali za dSLR sa "tezom" optikom nije.
Ovo je ozbiljan stativ koji ima svoje granice. (Hamini stativi su neozbiljni i ne bih mesao te dve firme. Oni su obicni klimavci.)

Za ozbiljniji stativ sa svrsishodnom izmenljivom glavom (ne ukrasnom) se mora "tresnuti" znatno vise novca.
 
Odgovor na temu

sledgeh44
Prof, skola

Član broj: 158566
Poruke: 140
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 22:27 - pre 197 meseci
Citat:
Eh da, niko mi nije odgovorio na pitanje o glavama. Je l' ja mogu da montiram dodatnu glavu na ove stative ili ne?

Na 785B i (mislim) na 718B ne možeš da montiraš drugu glavu... Ustvari, sve se može ali mislim da nisi imao na umu nekakvo "budženje" :-) A i ne bi bilo praktično!
Najbolje je da uživo pogledaš sve stative koji su ti u užem izboru! Ova dva Manfrotta se prilično razlikuju baš zbog potpuno različite filozofije dizajna glave! Ja sam se prilično navikao na hibridnu glavu kod 785B ali mi mnogo nedostaje fiksiranje u horizontalnoj ravni!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

sledgeh44
Prof, skola

Član broj: 158566
Poruke: 140
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 23:04 - pre 197 meseci
Glava na 785B se jako lepo i jednostavno fiksira u svim položajima! Inače, držala je i barem duplo teži fotoaparat od ovog koji sam slikao za gif :-)

Link na sliku: http://i270.photobucket.com/albums/jj116/sledgeh44/785B_1.gif

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao sledgeh44 dana 21.01.2008. u 09:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 23:04 - pre 197 meseci
Okreni-obrni, izgleda da ovde nema stativa koji je dovoljno mali, dovoljno lak, upotrebljiv u svim situacijama i pritom kvalitetan. Ovaj drugi je dosta blizu tome (mada bih voleo da je nešto lakši i kraći kad se sklopi) ali nedostatak fiksiranja u horizontalnoj ravni ga čini neupotrebljivim za panorame i pogotovu neupotrebljivim za video snimanje. Prvi je pak za moje potrebe predug i pretežak.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 23:15 - pre 197 meseci
@sledgeh44
E Ti si stvarno ćaknut!
Još nisam sreo nekog ko se toliko trudi da detaljno odgovori na pitanje.

Svaka čast i hvala!

Hvala i ostalima, naravno. Mnogo ste pomogli.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

sledgeh44
Prof, skola

Član broj: 158566
Poruke: 140
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 23:22 - pre 197 meseci
Hvala na komplimentima :-)
Pogle' šta mi piše pod "zanimanje" pa ćeš shvatiti...
Što se tiče mrdalice, ako usporava učitavanje ove stranice, skinuću je čim se neko požali (ako to pre mene ne uradi moderator)...
Pozdrav!

PS: Ipak sam skolonio sliku a ostavio link! Previše je velika za Dial Up-ovce a ovako može da je pogleda svako ko to zaista hoće :-)

[Ovu poruku je menjao sledgeh44 dana 21.01.2008. u 09:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.3dnet.co.yu.



+1344 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)20.01.2008. u 23:36 - pre 197 meseci
Ne samo da neću da je sklonim, nego ću i da te pohvalim :)

Samo napred, forum služi za razmenu mišljenja i međusobnu pomoć (ako je neka "teža" slika upotrebljena u tu svrhu, to je sasvim drugačija situacija od zatrpavanja foruma snapshotovima, pa se tako i tretira).

p.s. Šta predaješ?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)21.01.2008. u 00:48 - pre 197 meseci
Citat:
StORM48:I još jedno (nemojte pući od smeha): čemu dođavola služi monopod? Po izgledu se ne razlikuje od toljage sa šrafom, pa me interesuje kakva je upotrebna vrednost i kako se uopšte koristi? Mislim, kako bre stoji kad ima jednu nogu? Ako ga ja pridržavam, šta time dobijam, ako se aparat i dalje drmusa?


Za ovakve stvari sluzi:
http://www.multivision.co.yu/Pap/index.htm
http://www.serbialinks.com/jaroslavpap.htm
 
Odgovor na temu

sledgeh44
Prof, skola

Član broj: 158566
Poruke: 140
*.zrlocal.net.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)21.01.2008. u 07:07 - pre 197 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:p.s. Šta predaješ?

Informatiku :-)
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)21.01.2008. u 08:44 - pre 197 meseci
Informatika? Je l' to ono gde pijani i nadrogirani ucenici igraju igrice dok se profesor trudi da im objasni sta su ulazni i izlazni uredjaji, teke i katalozi? :D :D :D


Svi ti Manfrotto stativi kojima se ne moze skinuti glava i koji su namenjeni "lakoj" upotrebi su OK kupovina sve dok se na njima ne nadje makar neki 20/30D sa samo malko tezim staklom... E tu nastaju problemi. Ne u nogama vec u glavi, koja ima vrlo nezgodnu osobinu da "zvace" i koju ne mozes namestiti u zeljeni polozaj jer se uvek spusti za nekoliko stepeni i sl.

Ako nemas para za Manfrotto kombinaciju glava/noge, uzmi neki bolji Weifeng, takodje su super. Cak mozes da iskombinujes Weifeng noge sa Manfrotto glavom...


Monopod: za mnoge fotografe to je oslonac u zivotu vazniji od supruge i sa njim provodi vise vremena nego sa decom :) Cini se lako zamenjiv raznim tarabama, kolikima, garanama ali u pitanju je zabluda. Vrlo koristan komad opreme...
 
Odgovor na temu

sledgeh44
Prof, skola

Član broj: 158566
Poruke: 140
*.zrlocal.net.



Profil

icon Re: Nešto o stativima (tripod, monopod)21.01.2008. u 09:22 - pre 197 meseci
Citat:
Abdee: Informatika? Je l' to ono gde pijani i nadrogirani ucenici igraju igrice dok se profesor trudi da im objasni sta su ulazni i izlazni uredjaji, teke i katalozi? :D :D :D

Biće da to umnogome zavisi od profesora i od škole :-) Kod mene nema "pijanih i nadrogiranih" al' se deca "smore" kad krenem priču o fotoaparatima :-) Kažu: "pa znamo mi to sve! Stisneš dugmence i on slika!" :-) E, a onda će jednog dana da porastu pa da nam se priključe na ES-u :-) Samo tada neće baš sve znati... A ne znam ni ja... Mnogo toga :-)

Citat:
...su OK kupovina sve dok se na njima ne nadje makar neki 20/30D sa samo malko tezim staklom... E tu nastaju problemi. Ne u nogama vec u glavi, koja ima vrlo nezgodnu osobinu da "zvace" i koju ne mozes namestiti u zeljeni polozaj jer se uvek spusti za nekoliko stepeni i sl.

U tome i jeste razlika između Manfrotta i jeftinijih "kineza"! Mene 785B oduševljava kako se lako fiksira u (skoro) bilo kom položaju samo jednim pritiskom na onaj utvrđivač! Nema nikakvog "žvakanja", tj. pomeranja koje je itekako svojstveno nekim stativima...

@Storm
Mislim da 1,4kg koliko ti ima S9600 i blic nije mnogo ali bih ga ja ipak isprobao pre kupovine, pogotovu u tiltu od 90 stepeni! Problem je u rasporedu mase...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nešto o stativima (tripod, monopod)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10074 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.