Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

1000e za svakog gradjanina

elitemadzone.org :: MadZone :: 1000e za svakog gradjanina

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 34051 | Odgovora: 154 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 16:09 - pre 198 meseci
Nesto mi nije jasno sa tim akcijama.Npr imam akcije kojima skoci cena i ja kapiram da odmah tog trenutka mogu da ih prodam.Ali kome?I recimo ubrzo im padne cena.I sada se pitam zasto bi neko kupovao neke akcije od mene kada je to nestabilno i obicno kad neko kupi njima odmah kao po pravilu padne cena.I zasto vrednosti akcija stalno variraju-ko to odredjuje cenu?I da pitam jel za ovo treba ekonomski fax ili za trgovanje moze i da se priuci obican covek?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7177 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 17:18 - pre 198 meseci
Hmm hajd ovako:

- Pri prodaji akcija ti mozes da das cenu ispod koje neces da ih prodas
- Pri kupovini akcija ti mozes da das cenu iznad koje neces da ih kupis

Tako imas kontrolu onoga sto zelis da postignes.

Onaj ko kupuje akcije od tebe ih kupuje da bi ih ili kasnije prodao kad postanu skuplje, ili da bi ih drzao duze vreme i dobijao eventualne dividende na osnovu imanja tih akcija.

Sto se cene vrednosti akcija tice - njih formira ponuda i potraznja. Gledaj na berzu kao na neku aukciju gde se cena necega formira u zavisnosti ko da vise, ili ako nema niko da kupi - cena moze da ide dole dok se ne nadje neko ko ce da kupi.

Akcije inace po pravilu rastu ako firmi ide dobro.

Citat:

?I da pitam jel za ovo treba ekonomski fax ili za trgovanje moze i da se priuci obican covek?


Ne treba ti ekonomski fax. Osnove berzanskog poslovanja bi inace trebalo uciti u srednjoj skoli.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 17:54 - pre 198 meseci
Broker jeste posrednik i ne mozes bez njega trgovati na berzi (dodjes, bacis vrecu para i urlas daj akcije, bre!!! ).
Zato moras otici u bilo koju brokersku kucu (imas ih jedno tridesetak otprilike), sa njima sklopis ugovor i oni ti fino kazu sve detalje.
Mozes da pratis preko neta www.belex.co.yu kretanje cjena akcija.
Pouzdano je.
Kod nas jos nije moguce preko neta davati naloge, zato fino potpises blanko naloge unapred i ne moras da se cimas.
Nema tu neke velike mudrosti, kreni sa malim kupovinama i videces kako sve to funkcionise.
Ako hoces da trgujes na veliko, trebace ti mnogo informacija i mnogo vremena za kompom, podosta znanja iz ekonomije itd, ali zato postoje i brokeri, savjetnici...

U kojoj se to srednjoj skoli uce osnovi berzanskog poslovanja? Mozda samo u ekonomskoj, mada nisam siguran.Sta bi sve kod nas trebalo a nije, duga je lista?!
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 18:23 - pre 198 meseci
Evo ti iz prve ruke.
Odabereš brokersku kuću.
Izabereš akcije koje kupuješ.
Odrediš raspon cene... na primer kupujem te i te akcije po ceni od 800 - 1000 din. po akciji.
Uplatis novac na racun koji ti da brokerska kuća.
Zatim čekaš da li će brokerska kuća realizovati tvoj nalog. Ovo je jako bitno jer ti niko ne garantuje da ćeš ti akcije uopšte kupiti ukoliko im je cena na berzi viša od cene koju si ti ponudio ili ukoliko cena akcija naglo skoči ( meni se desilo da sam uplatio pa sam morao da korigujem jer je cena skočila ). Treba imati na umu da mnoge berze ne rade subotom i nedeljom, a često se desi da cena u ponedeljak bude viša.
Kada broker realizuje tvoj nalog, on te na adekvatan nači i obavesti... pošalje ti mail sa obračunom tvog naloga, a posle desetak - petnaest dana dobijaš to na kućnu adresu u pismenoj formi. Na kraju je i registar hartija od vrednosti dužan da ti izda neku vrstu vlasničkog lista.
 
Odgovor na temu

dksteva

Član broj: 103995
Poruke: 31
77.46.158.*



Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 19:58 - pre 198 meseci
Paaa, deluje zanimljivo, samo moras imati pocetni kapial ako mislis da se bavis ovim ozbiljno, mislim da ce ovaj proces deljenja besplatnih akcija mnoge motivisati da se upuste u ove rabote...
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-4.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 21:35 - pre 198 meseci
Citat:
Na kraju je i registar hartija od vrednosti dužan da ti izda neku vrstu vlasničkog lista

Ovo znaci da dobijes na adresu,a onda ides negde da to overe?

Znaci ja recimo mogu da kupim akcije i da ne mogu da ih prodam mesecima ni za sumu koliko sam ih platio.A ovi brokeri sigurno uzimaju neki procenat?Nego koja je minimalna suma sa kojom moze da se tek onako pocetnicki igra?Ne verujem da bi neki broker hteo da se igra za male pare...
Ovo mi mnogo lici na kladionicarske rabote.U sustini dok se jednom ne smrkne drugom ne svane.Znaci kupci i prodavci su ti koji jedni drugima pune dzepove tacnije jednom se isprazni,a drugi digne lovu???Po svemu sudeci mene bi odma odrali ovako neiskusnog.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.97.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina25.01.2008. u 21:37 - pre 198 meseci
Citat:
dksteva: mislim da ce ovaj proces deljenja besplatnih akcija mnoge motivisati da se upuste u ove rabote...

Heh, to malo teze :) Da bi se neko upustio u ove rabote, za pocetak mu treba visak kapitala, a motiv je tu sporedna stvar :) Ja tu delim misljenje vecine - 95% ljudi koji dobiju besplatne akcije ce gledati da ih sto pre, posto-poto pretvori u konvertibilnu valutu i pojaca zalihe zejtina i secera...

Citat:
Znaci ja recimo mogu da kupim akcije i da ne mogu da ih prodam mesecima ni za sumu koliko sam ih platio.A ovi brokeri sigurno uzimaju neki procenat?Nego koja je minimalna suma sa kojom moze da se tek onako pocetnicki igra?Ne verujem da bi neki broker hteo da se igra za male pare...

Broker ti uzima procenat po realizaciji naloga, a tvoje je pravo da kupis jednu jedinu akciju od 350 din. ako zelis...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 00:54 - pre 198 meseci
Citat:
Reggie: Ne verujem da bi neki broker hteo da se igra za male pare...

Njima je dovoljno da uzmu malo od mnogo njih. Meni broker uzima 0,3% tj. za mojih ulozenih $10000 on dobije $30.
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-4.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 07:19 - pre 197 meseci
Onda i nije to toliko mnogo sto me je bas zacudilo jer gde god mi je neko nesto radio za procenat uvek je bilodosta vise od 0.3%.
Nego imam jedno mozda za vas glupo pitanje-Koliko akcija treba pa da bi se posedovao 1 procenat neke firme?Jel je to tacno odredjeno ili zavisi od jacine i vrednosti same te firme.Ispravite me ako gresim,ali te akcije od neceg sa kojima se trguje su samo od malih akcionara ili je manji deo od vecih?Jer ne vidim logiku da neko ko ima 51 posto firme prodaje deo svojih akcija?
I ko ima neke akcije od neceg sto pravi profit taj proporcionalno na ravne casti deli profit ili dobija neku odredjenu sumu.E da i ne vidim logiku zasto bi neko prodavao kroz akcije deo svog preduzeca koje mu donosi novac???Iskreno uvek me je bunilo ovo sa akcijama,uopste ne vidim neku logiku u svemu tome-verovatno zbog malog znanja.
 
Odgovor na temu

Mladen
Beograd

Član broj: 30746
Poruke: 112
79.101.175.*

Sajt: www.yongnuo-store.com


Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 07:36 - pre 197 meseci
S obzirom da se zna da je dolazak Nikolica na mesto predsednika skupstine doveo do velikog pada vrednosti akcija, ovako nesto bilo je i za ocekivati...

"Predsednik stranke G17 plus Mlađan Dinkić izjavio je u Leskovcu da on garantuje građanima da će besplatne akcije koje dobiju vredeti najamanje hiljadu evra.

On je ocenio da će akcije javnih preduzeća na tržištu vredeti ukupno četiri milijarde evra.

"Ima samo jedna prepreka koja me može zaustaviti da ove akcije ne vrede na tržištu, a to je ako, ne daj bože, Nikolić pobedi. Ako se to desi akcije neće vredeti ništa. Ako Tadić pobedi, ja vam garantujem da će svako dobiti po hiljadu evra", rekao je Dinkić. "

Izvor: B92
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.204.*



+471 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 08:30 - pre 197 meseci
Citat:
Znaci ja recimo mogu da kupim akcije i da ne mogu da ih prodam mesecima ni za sumu koliko sam ih platio.A ovi brokeri sigurno uzimaju neki procenat?Nego koja je minimalna suma sa kojom moze da se tek onako pocetnicki igra?Ne verujem da bi neki broker hteo da se igra za male pare...


Možeš da ih prodaš čim dobijes Obračun obavljenog posla ( troškove transakcije ). Mislim da ne moraš da čekaš izvod ( sertifikat ) od Registra vrednosnih papira.
Međutim, kupovina akcija ili bilo kojih drugih hartija od vrednosti je dugoročna investicija ( ja tako gledam ), tj. jedan vid štednje. Ako gledaš na tu kupovinu kao na nešto što će ti za kratko vreme doneti dobit, onda moraš da budeš jako upućen, vešt, da imaš sreće i da imaš nekoga za šu-šu ( inside trading - svuda zabranjen, ovde redovan ). Šu - šu svuda zabranjen, zakonski regulisan, povlači krivičnu odgovornost, debelu robiju, kao poreska utaja, ovde povlači 2 kile praseće, kilo jareće i sifon sodu na karirani stolnjak sa teleća glava. Domaćini smo.

Brokerska kuća uzima proviziju. Možeš kupiti i jednu akciju za 500 dinara, ali onda će ti naplatiti fiksni iznos provizije, ne procentualni.
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 10:08 - pre 197 meseci
1% vlasnistva zavisi od broja emitovanih akcija. Neke firme emituju 1000, neke milion akcija. Nema veze "velicina" akcionara. Ti recimo imas 200 akcija ili 5% udjela i hoces da prodas 10 akcija. Takodje se akcije pojavljuju i kada dodje do nove emisije, tj. dokapitalizacije putem emitovanja novih akcija, pa mozes i tada da ih kupujes.
Sto se tice zarade na akcijma putem "deobe" dobiti firme, odnosno dividende imas dvije mogucnosti.
Prva je da si kupio obicne akcije i mas pravo glasa i pravo na dividendu srazmerno procentu vlasnistva.
Druga je da si uzeo preferencijalne akcije koje nemaju pravo glasa i imas fiksnu dividendu, bez obzira 'koliko firma bila u plusu ili minusu.
Prva opcija je i riskantnija jer mozes i da izgubis, ako firma pravi gubitke, ali i da dobro zaradis ako ih "krene".
Postoji milion razloga zasto ljudi prodaju akcije, cak i firmi koje donose solidnu dividendu.
Svaka iole veca firma ima veliki broj akcionara i uvjek nekome trebaju pare za nesto ili ima mogucnost da kupi nesto profitabilnije, itd.
Pogledajte malo belex i videcete koliko nase firme koje su listirane na berzi imaju akcionara, a onda pogledajte npr. koliko je google emitovao akcija.
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-4.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 11:55 - pre 197 meseci
Hvala vam na odgovorima.Ima tu dosta zapetljancija.Potrazicu neko uputstvo za pocetnike.Verovatno je sve regulisano,ali moze da se desi da neko kupi akcije i da ta firma izda jos posle i da padne cena ostalim tj kao dostampavanje para(inflacija) bez obzira kako stoji firma.Sve u svemu dosta je nestabilan teren sa ovim,treba bas da se dobro zna koje akcije kupiti,kada prodati...jer mi sigurnije deluje stedeti pare u banci nego imati te papire koji sutradan mogu da ne vrede nista.
 
Odgovor na temu

dksteva

Član broj: 103995
Poruke: 31
77.46.154.*



Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 12:00 - pre 197 meseci
Citat:
Mladen: S obzirom da se zna da je dolazak Nikolica na mesto predsednika skupstine doveo do velikog pada vrednosti akcija, ovako nesto bilo je i za ocekivati...

Ovo mi nije bas najjasnije, moze li mi neko objasniti???

Citat:
Mladen:"Predsednik stranke G17 plus Mlađan Dinkić izjavio je u Leskovcu da on garantuje građanima da će besplatne akcije koje dobiju vredeti najamanje hiljadu evra.


Kao sto sam i ranije pomenuo, akcije ce mozda vredeti hiljadu evra, po osnovu kapitala tj. knjigovodstvene cene akcija tih kompanija, al pitanje je po kojoj ce se ceni one stvarno prodati sto zavisi iskljucivo od potraznje!

Citat:
Mladen: On je ocenio da će akcije javnih preduzeća na tržištu vredeti ukupno četiri milijarde evra.


E sad ako ce akcije vredeti ukupno cetiri milijarde evra, mozemo sami izracunati koliko ce vredeti akcija!Na besplatne akcije se odvaja 15% sto znaci da je to priblizno 600miliona, e sad ovu sumu podelite na 4miliona koliko ima potencijalnih akcionara i dobicete vrednost jedne akcije!Ispravite me ako gresim!!!!

Pozz
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 12:10 - pre 197 meseci
4 milijarde / 4 miliona = 1000 evra
600 miliona / 4 miliona = 150 evra

 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 12:30 - pre 197 meseci
reggie za tebe je investicioni fond. Tu ti ne treba nista da znas, vec dajes pare koje portfolio menadzer ulaze za tebe i mnoge druge. Mozes vrednosti investicione jedinice svakodnevno da pratis na netu a ne moras da razmisljas o pojedinacnim akcijama.
Mogucnost zarade u fondovima je skroz pristojna (naravno ukoliko budemo politicki stabilni, tj, ukoliko pobedi Tadic)
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 12:39 - pre 197 meseci
Za njega je AC Milan iz iksa u kec. ;)
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 12:40 - pre 197 meseci
Mladen: S obzirom da se zna da je dolazak Nikolica na mesto predsednika skupstine doveo do velikog pada vrednosti akcija, ovako nesto bilo je i za ocekivati...

dksteva:Ovo mi nije bas najjasnije, moze li mi neko objasniti??

Uplasili su se investitori. Kad god je neka situacija politickog previranja ona automatski povlaci i reakciju berze. Tadic za zapad (kao i za ulagace, kako domace, tako i strane) pradstavlja proevropske ideje i koliko toliko stabilan kurs, dok se za Nikolica vezuju nestabilan kurs - dakle nemogucnost ulaganja na bilo koji period i manje strane investicije, kao i manje privatizacija, kao i izolacija zemlje od strane evropske unije u smislu bilo kakvog daljeg investiranja. U principu za investitore (najvise strane) Nikolic predstavlja opstu neizvesnost i eto...
Rezultat svega toga je da je tadasnji dolazak Nikolica na mesto predsednika supstine rezultirao velikim padom vrednosti berze(cak i za tako kratko vreme)
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

dksteva

Član broj: 103995
Poruke: 31
77.46.158.*



Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 13:50 - pre 197 meseci
Aha, pa ok donekle mi je jasno sve ovo!!!Nedavno sam procitao u jednom clanku da na zapadu akcionari odgovaraju svojom imovinom!
Naime, ako si akcionar nekog preduzeca i desi se da ono padne pod stecaj, ti snosis posledice tako sto ti se oduzima imovina ili deo imovine ne bi li se preduzece povratilo iz stecaja!E sad, mislim da to kod nas nije slucaj, bar za sad...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 1000e za svakog gradjanina26.01.2008. u 14:17 - pre 197 meseci
Ne, akcionari NE odgovaraju svojom imovinom za akcionarsko drustvo - nigde u svetu (osim ako nisu prekrsili neki zakon i zloupotrebili polozaj).

U tome je i poenta korporacije, tj. akcionarskog drustva - ona je posebno (pravno) lice u zakonu, bez ikakve veze sa akcionarima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: 1000e za svakog gradjanina

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 34051 | Odgovora: 154 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.