Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

nova PC konfiguracija

[es] :: PC Konfiguracije :: nova PC konfiguracija

[ Pregleda: 2066 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefke1249
Stefan Ćurčić
Novi Sad

Član broj: 137312
Poruke: 136
79.101.148.*



+1 Profil

icon nova PC konfiguracija15.01.2008. u 00:09 - pre 197 meseci
Hteo bih da kupim novu pc konfiguraciju za gaming . Razmisljao sam i ovo bih hteo pa da vidim da li je to ok :
nVidia Nforce 4 maticna
2x 1GB RAM DDR2
Ge Force 8600 GT
AMD Athlon 64bit 4000+


Neznam za maticnu da li podzava PCI ili AGP slotove ,a treba mi za PCI, ,i DDR ili DDR 2 ram ako mi mozete reci,ako nije dobra maticna predlozite neku drugu ali da cela konfiguracija bude do nekih 400 - 500 evra . I graficka da li ima neka bolja i brza od ove da nije jako skupa .
 
Odgovor na temu

Fac Ut Vivas
Ljuban Velagić
Beograd

Član broj: 75956
Poruke: 953
*.ptt.yu.



+11 Profil

icon Re: nova PC konfiguracija15.01.2008. u 02:54 - pre 197 meseci
Evo malo sam se smorio i ne spava mi se pa ću da se raspišem.

Za 400-500 eura teško da može da se sklopi gamerska konfiguracija, moj savet ti je da pričekaš (prištediš) još malo pa da za 600 eura kupiš solidan računar. Za 600 eura trenutno možeš da uzmeš ovako nešto:

Ovo je copy/paste iz cenovnika

Intel Core 2 Duo E2160 1.8GHz (800MHz, 1MB, Conroe, S775).........................................................64 eura
Cooler Master S775/AM2/K8 GeminII (ili ThermalTake Sonic Tower heatpipe/silent CPU)....................... 30 (24)
Gigabyte GA-P35-DS3..............................................................................................................86
GEIL 2x1GB PC2-6400 DDR2 800Mhz Black Dragon, 4-4-4-12 ili (2 x Kingston - VR 1GB DDR2 667).......... 52 (36)
Sapphire ATI Radeon HD 3850 256MB DDR3 PCI-E........................................................................148
Western Digital WD2500AAKS Caviar 250GB, 16MB, SATA2..............................................................57
Pioneer DVDRW DVR-212D Black SATA.........................................................................................27
Antec Napajanje BP-500 500W Activ PFC, Dual +12V ili (ThermalTake TR2 420W W0062)......................56 (36)
Tastatura..............................................................................................................................10
Logitech RX250 Optical Mouse Black OEM (garancija 36 meseci!!!)....................................................10
Kućište (JNC, KME, Frontier...)...................................................................................................20
4 x Cooler Master (R4-S2S-12AK-GP) Silent SL1 - 120mm...............................................................29
Pasta...................................................................................................................................~8


ukupno:...............................................................................................................................597 (555)


Obrazloženje:

Procesor (Intel Pentium Dual-Core E2160 mu je pravo ime, a ne ono iz cenovnika) ima množilac 9 što je veoma dobro i znači da ćeš moći da postigneš veće radne frekvencije na manjem FSB-u. Neki maksimum koji bi trebao da juriš je 9x334 što bi dalo brzinu od 3 GHz, što bi ovaj procesor stavilo rame uz rame sa onima od 150+ eura. Ako ti se zalomi lošiji primerak koji ne može da radi na 334, ne brini ništa jer će sigurno moći na 266-300 što daje brzinu od ~2,5 GHz što je opet odličan rezultat, sasvim dovoljno za novije igre (sem Crysisa, za njega ništa nije dovoljno). Ja mislim da sam dovoljno objasnio ekonomsku opravdanost kupovine ovoga procesora.

Takođe uz procesor sam stavio i kuler, jer mislim da ti može zatrebati, nekako mi neozbiljno da overklokuješ proc sa stock kulerom (naravno podrazumeva se da ćeš overklokovati procesor zar ne), uz kuler idu i 2 ventilatora od po 12cm i termalna pasta (Arctic Silver 5 će odraditi posao). Nju nisam našao u cenovniku, ali mislim da košta manje od 10 eura. Što se tiče kupovine kulera, a jedan već dobijaš uz procesor, mislim da nije loša investicija. Oba su univerzalna i mogu se montirati na skoro svaki socket. Takođe neuništivi su (gvožđurija) tako da možeš da planiraš da će ti služiti možda i za sledeći komp. Koji od ova dva... Mislim da je Gemini2 na testovima bolji, ali se meni ne sviđa to što vazduh ide ka ploči. Sonic Tower po meni ima bolje rešenje jer vazduh ide pravo na zadnji ventilator koji topao vazduh izvlači napolje. U svakom slučaju oba će odraditi posao. Takođe obrati pažnju da li staju u kućište koje odabereš, Gemini2 bi sigurno trebao da stane u skoro svako, a za Sonic Tower nisam siguran.

Ploča je jedna od jeftinijih P35 i ima samo jedan slot za grafičku, što je po meni prednost. Ja lično ne znam nikoga ko ima dve grafičke u kompu. Ovako ti ostaju 3 PCI i 2 PCI Express x1 slota za proširenje, za razliku od onih ploča gde imaš dva slota za grafiku i realno ti ostane jedan PCI i jedan PCI Express x1. Takođe ploča je provereno dobro za overklok, mada to tebi i nije bitno jer je nećeš gurati preko 350 sigurno, a 350 je za sve P35 ploče kao dobar dan. Mislim da je za ovaj novac najbolja P35 ploča.

Memoriju bi po meni trebao da uzmeš najjeftiniju sa garancijom od 3 godine i više. Ja kad sam kupovao svoju Kingston VR 667 gledao sam koji su čipovi na njoj, i našao sam memoriju sa Promosovim čipovima koji rade na 800 MHz 4-4-4-12, što je isto kao i Geil Black Dragon koji košta kao 3 GB Kingstona na 667 MHz. Takođe tebi će brzina FSB-a maksimalno biti 350 MHz što će svaka 667 memorija moći da izvuče. Ja bih za ovaj procesor uzeo Kingston. Verovatno će neko prigovoriti da bi trebao bolju memoriju da uzmeš, pa ako se odlučiš za bolju onda ne verujem da neko može da prigovori nešto Black Dragonu ili nekom drugom Geilu. Takođe u cenovniku postoji i Geil Ultra na 800 MHz 4-4-4-12 koja mislim da ima i hladnjake i košta oko 44 eura za 2 giga, ali ne verujem da ćeš je naći.

Što se tiče grafičke, HD 3850 je u svojoj klasi (do 150 eura) bez sumnje best buy, ako hoćeš malo da uštediš tu je 8600 GTS ali razlika u ceni ne opravdava razliku u brzini. Ne znam koje igre misliš da igraš ali ja ne bih uzeo ništa slabije od HD 3850.

Rezač bih uzeo SATA, kad već imaš SATA HDD što da se smaraš sa odvratnim IDE kablovima.

Napajanje.... Ono što sam našao u cenovniku koji sam gledao je Antec, koji je kao proveren i trebalo bi da dobiješ 5 godina garancije. Od 500 W može a i ne mora, ali to su imali tako da sam to stavio. Thermaltake od 420 W zvuči kao super kupovina, ali nisam siguran u njegov kvalitet. Ako nađeš nekog Cooler Mastera tamo gde budeš kupovao, možeš i njega da uzmeš. Ukratko bilo koje preko 400 W "brand name" bi trebalo da odradi posao.

Hard disk sam stavio jeftiniji (manji), da bi cena bila ispod 600 eura. Što se tiče proizvođača, meni je svejedno samo da je garancija što duža.

Kućište uzmi neko kinesko za 20 eura, može da se nađe. Dobićeš i napajanje uz njega :) ali ne znam šta da radiš sa njime. Obrati pažnju samo da ima što više mesta za ventilatore (12 cm) i da mogu da stanu komponente u njega.

Tastaura... neka Logitech obična, a miš Logitech RX250 mi na slici izgleda kao nekadašnji B58 koji je bio super. Testiran godinama u kanteru. U cenovniku piše da daju 3 godine garancije, što je korisno ako se lako nerviraš :) Ako igraš dosta pucačine onda možeš i neki bolji... sve zavisi koliko novca želiš da potrošiš.

I ostaju ti 2 ventilatora da nabudžiš na kinesko kućište kako bi efikasno odveo toplotu iz istoga... Cooler Master 12 cm, takođe provereni, tihi, lepo duvaju.


Ovo je moj predlog, znam da je dosta skuplje ali mislim da vredi. Pozdrav



[Ovu poruku je menjao Fac Ut Vivas dana 15.01.2008. u 09:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Fac Ut Vivas dana 15.01.2008. u 10:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: nova PC konfiguracija

[ Pregleda: 2066 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.