Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija windows shared stampaca DSL Linux

[es] :: Linux :: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux

[ Pregleda: 2427 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kernel82

Član broj: 36093
Poruke: 58
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Instalacija windows shared stampaca DSL Linux13.01.2008. u 20:40 - pre 197 meseci
Kako da instaliram Windows shared mrezni stampac na DSL linux distribuciji?
Walk on, walk on
with hope in your hearts
And you'll never walk alone
You'll never walk alone.
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux13.01.2008. u 23:55 - pre 197 meseci
Mogao si jos krace da postavis pitanje...

Inace tvoj problem ima 2 problema, prvo je instaliranje printera na linuxu a drugi je share-ovanje istog.

Za prvi moraces da pitas google-a ili bar da nam das vise informacija, a za drugi problem koristi samba-u kao server!
Za nekog ko koristi DSL linux ne bi trebalo da pita ovakva pitanja...
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux14.01.2008. u 04:40 - pre 197 meseci
Citat:
CONFIQ: Mogao si jos krace da postavis pitanje...

Inace tvoj problem ima 2 problema, prvo je instaliranje printera na linuxu a drugi je share-ovanje istog.

Za prvi moraces da pitas google-a ili bar da nam das vise informacija, a za drugi problem koristi samba-u kao server!
Za nekog ko koristi DSL linux ne bi trebalo da pita ovakva pitanja...


Eh? Za nekog kome hoće da se omaknu kvalifikacije "za nekog ko koristi DSL linux ne bi trebalo da pita ovakva pitanja", trebalo bi da znaš da je Samba i klijent i server, te da može da se dijeli i printer koji je zakačen za Windows, ne samo oni koji su zakačeni za linux.

kernel82, nijesam DSL korisnik, ovo je generički savjet koji bi trebao da radi na svakom unix-oidu.

Uprošćeno, treba ti konfigurisan (ne znam da li paketi postoje za DSL, ali uvijek može da se kompajlira iz source-a) CUPS i Samba. Kad se konfiguriše cups (preko web stranice, http://localhost:631) ponudiće ti kao "device" opciju "Windows Printer via SAMBA", ubaci se nešto tipa "smb://ime_korisnika_na_windows:lozinka@ime_windows_mašine/ime_dijeljenog_štampača_obično_velikim_slovima" I to je to. Valjalo bi da je štampač podržan na CUPS, ali čak i ako nije postoje riješenja (ghostcript na windows, google is your friend).

Sad, stvari mogu da se zakomplikuju u zavisnosti od toga kako Windows dijeli štampač (je li DOMEN ili workgroup, itd.), treba li ti cifs ili može samo smb, ako se neko ne javi sa konkretnim receptom za DSL, probaj, možda proradi bez prevelike glavobolje.
 
Odgovor na temu

kernel82

Član broj: 36093
Poruke: 58
*.pinsoft.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux14.01.2008. u 11:40 - pre 197 meseci
Citat:
CONFIQ:
Za nekog ko koristi DSL linux ne bi trebalo da pita ovakva pitanja...


DSL ne koristim zato sto mi se tako hoce nego prijatelju instaliram na Pentium I masine, i DSL mi je preporucen kao najbolja distribucija za to, tako da se prvi put susrecem sa njim.

@Apatrid Hvala. Otprilike sam te stvari vec citao tako da mi i je manje vise jasno sta sve treba da uradim i mislim da ne bi bio neki problem da je full distribucija.

Nisam nikad imao prilike da podesavam windows shared stampac pod linuxum, ali koliko sam citao o CUPS i SAMBA-i podesavanje nije komplikovano. Medjutim cups ne ide sa DSL distribucijom. E sad ima nacina i da se to resi, ali sam ovde potrazio savet u koliko je neko vec to radio, posto na mestu gde instaliram DSL sam osudjen na dial-up :(


Walk on, walk on
with hope in your hearts
And you'll never walk alone
You'll never walk alone.
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux14.01.2008. u 19:55 - pre 197 meseci
Citat:
Apatrid:
Uprošćeno, treba ti konfigurisan (ne znam da li paketi postoje za DSL, ali uvijek može da se kompajlira iz source-a) CUPS i Samba. Kad se konfiguriše cups (preko web stranice, http://localhost:631) ponudiće ti kao "device" opciju "Windows Printer via SAMBA", ubaci se nešto tipa "smb://ime_korisnika_na_windows:lozinka@ime_windows_mašine/ime_dijeljenog_štampača_obično_velikim_slovima" I to je to. Valjalo bi da je štampač podržan na CUPS, ali čak i ako nije postoje riješenja (ghostcript na windows, google is your friend).


kolko sam ja razumeo, on oce da linux bude print server a ne da bude client nekom windows printeru. (ako je obrnuto onda je bas ironija, sta ima da stampa sa DSL-om :)
Ali da, uglavnom to je nacin da instliras print client na linuxu.

Ljudi koji koriste DSL ili takve from sctrach linux-e obicno pitaju kad zapnu u problem a ne kako da se uradi tako nesto. Obicno takva pitanja se pitaju google... Nisam mislio nista lose ali ja obicno ne pitam pitanja koji su jedan red dugacna i bez ikakvog prehodnog pokusaja sa google-om.
Ali svaki put kad upadnem u nevolju pitam negde...
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.nortelnetworks.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux14.01.2008. u 21:37 - pre 197 meseci
Citat:
CONFIQ: kolko sam ja razumeo, on oce da linux bude print server a ne da bude client nekom windows printeru. (ako je obrnuto onda je bas ironija, sta ima da stampa sa DSL-om :)


Kako to misliš, "što ima da štampa sa DSL-om"?

Na tim mašinama koje danas voze te minimalističke distribucije smo mi nekad sve radili. Sav office rad, raznorazna pisanija, Acrobat fajlovi, TeX... ja kad se zamislim što su programi koje ne mogu da pokrenem na tim starim mašinama i zašto mi treba moj trenutni hardver... a otprilike je sve ili multimedija ili igre ili našminkan desktop. A ništa od toga nema prevelike veze sa štampanjem.

Eto, ne znam, možda obrada digitalne fotografije, ali ja to ionako ne štampam (dam da mi izrade slike), nemam "pljuckavac" u kući, već dijeljen laser. Niti mislim da iko tu radi neku masivnu štampu.

Za rokanje crno-bijelih dokumenata na štampu... još te stare mašine (a pogotovu pod linuxom) mogu da se drže i ja mislim da ne bi bio botlleneck računar, nego štampač.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.nortelnetworks.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux14.01.2008. u 22:05 - pre 197 meseci
Citat:
kernel82: Medjutim cups ne ide sa DSL distribucijom.


Jesi li ti siguran u to, kernel81? Evo se ubiše drveći priču o CUPS na njihovom forumu:
Trying to get CUPS to work, With extension or hplip
 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux14.01.2008. u 22:56 - pre 197 meseci
all right old school!

Nemoj da mi kazes da je normalna mreza koristiti DSL linux kao text editor (sa jadnim X-a) a struge strane imas windows print server koji ce da stampa zahteve!
Jako logicnije je da je obrnuto.
Znam ideologiju old-school ali ajde da ne preterujemo. Ipak imas hardware da koristis OpenOffice kao normalan covek, malo smo napredovali od Pentiuma 1...
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux15.01.2008. u 03:43 - pre 197 meseci
Citat:
CONFIQ: all right old school!

Nemoj da mi kazes da je normalna mreza koristiti DSL linux kao text editor (sa jadnim X-a) a struge strane imas windows print server koji ce da stampa zahteve!
Jako logicnije je da je obrnuto.
Znam ideologiju old-school ali ajde da ne preterujemo. Ipak imas hardware da koristis OpenOffice kao normalan covek, malo smo napredovali od Pentiuma 1...


Ne radi se ni o kakvoj ideologiji, već o nevolji koja ljude goni da još uvijek koriste što imaju. Promiču ti stvari koje je čovjek rekao:
Citat:
kernel82: DSL ne koristim zato sto mi se tako hoce nego prijatelju instaliram na Pentium I masine...


Pazi, mašinE, množina.

Citat:
kernel82:... posto na mestu gde instaliram DSL sam osudjen na dial-up :(


"Na mjestu gdje instaliram...", veoma je vjerovatno da se radi za neku firmu gdje se nalazi arhaična oprema. Sad, najlakše je reć "kupi novo", ali ko tako kaže ni to malo crkavice što može da skuči dobiti neće.

Nije problem u nekakvom naduvanom "old school" stavu i priči o bloatware, već o realnosti da, za firmu, gdje je obično neka aplikacija za unos podataka, više od word processora, e-mail-a i browser-a teško da treba. Znaš kakve su specifikacije za "thin client" mašine? Nije pentium 1, ali nije mnogo ni odmaklo.

Ja sam linux kačio na Windows štampač SAMO na poslu, kad ti ne daju da konvertuješ print podsistem. Vrlo je vjerovatno da se kernel82 nalazi u situaciji gdje su mu rekli da može da konvertuje N mašina, ali samo pod uslovom da M mašina ne dira i da se transparentno sveže s njima.

Da je "krpljenje ušiju" rad na pentium-u 1, to zna svako. Ali to niko ne radi "od mekijeh krušaka".

 
Odgovor na temu

kernel82

Član broj: 36093
Poruke: 58
*.pinsoft.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux15.01.2008. u 09:30 - pre 197 meseci
Citat:
Apatrid:
Nije problem u nekakvom naduvanom "old school" stavu i priči o bloatware, već o realnosti da, za firmu, gdje je obično neka aplikacija za unos podataka, više od word processora, e-mail-a i browser-a teško da treba. Znaš kakve su specifikacije za "thin client" mašine? Nije pentium 1, ali nije mnogo ni odmaklo.

Ja sam linux kačio na Windows štampač SAMO na poslu, kad ti ne daju da konvertuješ print podsistem. Vrlo je vjerovatno da se kernel82 nalazi u situaciji gdje su mu rekli da može da konvertuje N mašina, ali samo pod uslovom da M mašina ne dira i da se transparentno sveže s njima.

Da je "krpljenje ušiju" rad na pentium-u 1, to zna svako. Ali to niko ne radi "od mekijeh krušaka".


Nemas pojma koliko si upravu.

Stvarno nisam planirao da ulazim u neku raspravu, ali prica je sledeca. Covek ima 5 masina na kojima se vrti Windows 95 / 98 i sve mu radi ok. Zbog price o legalizaciji hoce da predje na linux. Moja dosadasnja iskustva su sa Mandriva i CentOS-om. Plus jos jedna napomena firma ne sme da prestane da radi zbog promene OS-a. Dakle za sada smo stavili DSL na jednu masinu i moram priznati da sam odusvljen sa dve stvari memorijsko zauzece je minimalno a Java leti.

@CONFIQ Trazio sam po google ali sam OVDE postavio pitanje ne bi li dobio brzi odgovor, a posto u proseku radim 12 sati dnevno stvarno mi je mnogo lakse da takvu stvar saznam tako sto cu nekog pitati nego da trazim po netu nacine implementacije (pogotovo sto na novim distribucijama su svi procesi automatizovani i meni je to sasvim dovoljno). Ovo sto radim je samo usluga coveku cija je firma.
Walk on, walk on
with hope in your hearts
And you'll never walk alone
You'll never walk alone.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.dsl.teksavvy.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux15.01.2008. u 13:30 - pre 197 meseci
kernel82,

Pođi na njihov forum, link sam ostavio. Ljudi koriste "oldstable" sa Debian-a, instaliraju dpkg pa dobiju apt-get, a onda štošta od softvera za DSL ... ne fali. Overhead od CUPS je sića, izdržaće ga čak i pentium 1 mašine.
 
Odgovor na temu

kernel82

Član broj: 36093
Poruke: 58
*.pinsoft.com.



Profil

icon Re: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux15.01.2008. u 13:54 - pre 197 meseci
Hvala
Walk on, walk on
with hope in your hearts
And you'll never walk alone
You'll never walk alone.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instalacija windows shared stampaca DSL Linux

[ Pregleda: 2427 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.