Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa antenskim sistemom

[es] :: Elektronika :: Problem sa antenskim sistemom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6543 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

victorb
GOA

Član broj: 24342
Poruke: 480
77.46.194.*



Profil

icon Problem sa antenskim sistemom10.01.2008. u 18:18 - pre 198 meseci

Pozdrav!


Ovako... Nikako da dobijem neku podnoljivu sliju sa mojim antenskim sistemom. Znaci imam loga 3 za bg, loga 8 za madjare i hrvate i loga 3 okrenuta vertikalno za madjarski rtl klub koji je na O7 kanalu 183,25 freq i to sve ide preko nekog pojacavaca i deli se na 3 televizora. Problem uvek nastaje kada spojim trecu antenu (bilo koja konbinacija), rtl klub se pokvari i javlja se krivljene slike na dosta kanala. Lokacija Sombor. pomozite mi kako da resim slucaj. Od programa mi je bitno: B92, Fox, Pink (predajnici u Somboru), Hrt 1,2, Rtl televiziji, M1 i TV2. Sve od toga hvatam.

Pozdrav!
Brand kompjuktor :)
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.static.panet.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom10.01.2008. u 19:46 - pre 198 meseci
Mozes da spajas silne Loge,,,( od kojih je Ta tvoja Loga 8 Lokalna izmisljotina-koja nema veze sa Antenom)
i da ocekujes sliku jako dobru ako ne uzmes "Skrertnicu koja valja za tvoje mesto"---nikad neces
uzivati u slici raznih predajnika.
Tuzno je sto smo preplavljeni buvljackom naukom o montazi antena,,i tako se i ponasamo.
Sve je lako i sve moze da se resi na "tezgi "
Al slika nikako da odlicna bude.
Antenska instalacija na krovovima SRBIJe je vise nego tuzna !
Uvidom u par hiljada primera ,,mogu da vam kazem,,
da je bolje je da cutim.
Tuzna slika naseg TV prijema,a jos tuznija " ne slika " naseg TV-a,,--dokazuje da
se u Srbiji stvari resavaju najlakse tako,,,,,, sto se uopste ne resavaju !
POZ




[Ovu poruku je menjao robert63 dana 10.01.2008. u 20:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao robert63 dana 10.01.2008. u 20:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.156.*



+292 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom11.01.2008. u 10:29 - pre 198 meseci
pogledaj kako su komsije resile,zbog lokalnih predajnika je nezahvalno davati savete na daljinu.Antenski sistem funkcionise dobro ako svaki kanal ima svoju antenu.Jeftinije te izadje koriscenje nekog od SAT servisa,ima ih 2
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shonex
Beograd

Član broj: 5871
Poruke: 229
*.adsl-2.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom11.01.2008. u 10:42 - pre 198 meseci
90-ih, pre pojave kablovskih i total tv sat. sistema, pravio sam antenski sistem, sa filterskom skretnicom, ono, odradjeno bas kako treba, sa merenjem signala i izradom filtera, za svaki pojedinacni kanal. Jedino tako dobijas ono sto treba iz svake antene. Ako nadjes ikoga da se vise time bavi, neka ti uradi to kako treba, ili prihvati kvalitet kakav si opisao. Druga, mozda i jeftinija varijanta je jedna antena i rotator, pa usmeravaj po potrebi na odredjeni predajnik.

Iskreno, mislim da se isplati davati novac kabl. operaterima jedino zbog par sat. kanala. Domaci kanali nikad nisu bili prava kablovska (sa kvalitetom=studijskom) u ovoj zemlji, niti ce biti. Da ne pominjem kvalitet/preklapanje kanala/pucanje/smetnje, i ostalo smece koje uredno naplacuju, tako da kapiram ako zelis svoj antenski sistem.
 
Odgovor na temu

victorb
GOA

Član broj: 24342
Poruke: 480
79.101.198.*



Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom11.01.2008. u 21:40 - pre 198 meseci

Da, svi rade ali niko ne uradi kako treba. No, znam na cega mislis.
Nego, danas sam promenio pretverac od pojacala i nestalo je krivljene slike. U cemu je stos?. Inace daje 12v.

pOz!
Brand kompjuktor :)
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.static.panet.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom12.01.2008. u 05:57 - pre 198 meseci
Ti si verovatno promenio : ISPRAVLJAC

Fora je u : nedovoljnom filtriranju 12 V,
naime korisno je da je napajanje (12V kroz koax) stabilisano,za to je dovoljan i stabilizator 78L12 u ispravljacu,
u suprotnom 'talasanje" u jednosmernom napajanjau ( superponiranje 50Hz na 12 V) prouzrokuje
i talasanje slike u istom ritmu.
Zamenom ispravljaca to si verovatno otklonio.

POZ
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.yu
Via: [es] mailing liste



+12 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom12.01.2008. u 18:06 - pre 198 meseci
=`=Bilo je tesko napraviti antenski sistem i u proslom veku kad je Madjarska
imala 2 a SFRJ 3 TV programa a zamisli sad kad i jedni i drugi imaju 50-tak
programa. Moj savet je da za one programe koji su ti najslabiji napravis
selektivne Yagi-antene sa sto vecim pojacanjem, dalje, pravi kanalne (ne
sirokopojasne) ant. pojacivace ali ako ti u blizini prodje kablovska,
rasturice ti svu tehniku. Ipak ako nemas iskustva sa tom tehnikom bolje
batali.
P.S. Krivljenje slike je zbog malog el-ko 100uF/25V u ispravljacu. Ako ima
zavrtnje, lako ga je zameniti.
pozdrav Lala021
;;
;;
 
Odgovor na temu

victorb
GOA

Član broj: 24342
Poruke: 480
77.46.211.*



Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom14.01.2008. u 20:10 - pre 197 meseci

koji bi bio optimum kapacitet tog kondenzatora?

Hvala na odgovorima!

pOz!
Brand kompjuktor :)
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.static.panet.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom15.01.2008. u 00:07 - pre 197 meseci
Antensko pojacalo " vuce " oko 20~~50 mA,sasvim je dovoljno ako imas elektrolit u ispravljacu od 470--1000uF,
i da nemas talasanja u slici.
Poz
 
Odgovor na temu

deko
radio i tv mehanicar
Kosovska Mitrovica

Član broj: 1607
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 136629522


Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom16.01.2008. u 19:47 - pre 197 meseci
Pa on verovatno vec ima takav kondezator,nista mu nece stetiti i da stavi i od 2200mF ili 3300mF.... sve do 6800mF.Takav jedan elko ce da lepo ispegla taj napon i nestace mu "bruma" u slici.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Izak
Dusan Smisek

Član broj: 225528
Poruke: 142
93.186.67.*



Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom25.07.2009. u 00:55 - pre 179 meseci
robert63 je sve rekao ! totalna disharmonia frekvencijskog sastava u REPUBLICI SRBIJI...
 
Odgovor na temu

Izak
Dusan Smisek

Član broj: 225528
Poruke: 142
93.186.67.*



Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom25.07.2009. u 01:08 - pre 179 meseci
Batali sve to,nije problem ni do vertikale(to vise ne postoji po PAL sistemu)pojacalo ti je verovatno bez regulacije i moras smanjiti napon za pojacalo tj.ugraditi potenciometar(mnogo sam mudar)
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom25.07.2009. u 01:34 - pre 179 meseci
Ma da,zamisli Dusane

-tu "paucinu" Antena i kablova koje mi razvlacino po nasoj drzavi a sve u interesu da nam
slika bude dobra i da mozemo posle rucka da se izvalimo na trosed ( ako ga zena ne zauzme pre nas?!)
pa da drndosemo po daljincu ( u kom su slabe baterije pa moras da ga bas-bas uperis u TV)-!

Posto nam signali dolaze "sa 100 strana" onda kacimo i adekvatan broj buvljackih antena
pa ce valjda neka i da ubode,,,,da bude dobro "izturpijana i pravilno sastavljena",,

Pa sve to spojimo na "NO-NAME" pojacavace,,,a onda pocinje zracenje ( s**nje),,,

Naime,,
nazovi koax-kabl sa nama bliskog buvljaka (citaj Sajma-Tehnike)
toliko je lose oklopljen,da ce komsija sa "exerom' na TV-ulazu da ima skoro isti sliku kao mi sa kablom !

EEEeee,,,ne "lezi vraze",,,,tu nije kraj celoj disharmoniji,,

Kad sve to lepo sa krova sprovedes u kucu/stan,probusis Rakasto od prozora ( stavis malo zvake da tu NE vuce u Januaru !)
pa kad razvedes na 2-3-4 TV-a,,
pa tek onda pocinje LOTO-izvlacenje !

--U dnevnoj imas glavni TV,najblizi,
tu je slika,,,onako,,,pa moze da prodje,,,

--U decjoj nemas Pink i STB,,,a deca bi da "Granduju"----sta ces sad? ( *ebo te pa zbog njih sam sve ovo radio i zvao majstora ?!!!)

--U spavacoj samo prvi i drugi ( barem nesto sto deluje uspavljujuce)---a i sta ce u spavacoj TV ???---zbog Fudbala??

EEeehhh muke,,,

Tek toliko o Antenskom prijemu koji je "tik-tu-do-nas" !

SRBIJA ON LINE
-yes,,,kad' bi se salili,,,,






[Ovu poruku je menjao robert63 dana 25.07.2009. u 03:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Izak
Dusan Smisek

Član broj: 225528
Poruke: 142
93.186.67.*



Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom25.07.2009. u 12:40 - pre 179 meseci
Sve u svemu resenja NEMA ! osim filtracije pojedinacnih kanala,to batali mnogo vremena sam izgubio za te stvari
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.109.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom25.07.2009. u 16:09 - pre 179 meseci
Što pomenu Robert , šta je bre ovo ljudi , ne može nigde da se nađe dobar širmovani antenski kabal .
Samo ovo tursko đubre , po ne znam čemu zasluženoj ceni od 20 - 30 dinara .

Kad sam već kod kablova , ja sam razumeo da postoji neki standard koji provodnici treba da ispunjavaju da bi bili uvezeni u Svrbiju .

Pošto sam viđao PUNE bakarne provodnike , znači za instalaciju pod malter PPY , tvrde ko kamen (više ne znam čega , manje bakra) i nepropisno obojene žile (recimo obe bele za PP 2x1,5 mm2) , ja vas pitam :

Kako je sve to ušlo u zemlju ?
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom25.07.2009. u 17:04 - pre 179 meseci
HHhhmmm----eh moj Marko !!

Uvozi se sve-i-svasta da ne verujes !
Ma i nije to ni uvoz drzave!!!,,,nego SVERC-u kineskim torbama ( krmacama) !!!

Evo sarkasticnog primera koji me ubi nacisto:
Kupim kotur( 100m) koaxa na buvljaku-tipa ono,,provereno,dobar,valja,sa malim padom signala na 800MHz-a,,ma sve kao po loju !

Odem na krov 13-o spratnice+Lift stanica +Tavan,,,
--odmotam kotur,pustam kabl niz zgradu,,da ga "gazda" uvati kad bude tu negde oko prozora,

Spojim krajeve kabla na pojacalo na krovu
i na ispravljac u dnevnoj,,,,
Kad ono nema slike i NE ide struja na krov( ono 12V,,pa vuce 20,30,50 mA)???

Sta bi?
Demontiram 35-40 metara kabla,,,merim omski,,,kad ono prekid na novom kablu ??!!
Ne vidim nigde ostecenje,pipam prstima,provlacim kabl kroz "skener",,kad ono :

Kabl je NASTAVLJEN u 100 metarskom buntu na 2 mesta sa selotejpom !!!

Kotur je namotan iz 3-komada !!!--*ebote da ne verujem ???

Vratim ja to na buvljak,na tezgu
*erem,*ickaram,duvam paru na sve rupe !!!

Kad ona sto prodaje mi kaze:
Pa sta si se upalio kao "Umnjak ( kutnjak)-???" ---Evo Ti drugi kotur !!!

Bas lepo,,sad' mi lakse,,,,


 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom26.07.2009. u 00:47 - pre 179 meseci
Zaista imas neprijatna iskustva , bas to nije uredu da je selotejpom zakrpljen kabl!!!

A takavi kablovi jedva da imaju spoljnu opletu (shirm) jos da je BAKAR to bi bilo super ! Ja imam neka iskustva stim kablovima , kad se presece srednja vidi se da to nije BAKAR nego neki drugi svetleci materijal ?? a spolja jedva da ima tanak premaz bakra -uzas.

Za pomenute probleme koje ima postavljac teme , bilo bi dobro da ispise koje sve kanale prima ?
Sa kojom jacinom signala prima i iz kojeg pravca su ti odredjeni kanali , za jagi antene je potreban kanalni pojacavac , tu postoji vise problema kad to treba da se sve sabere i na kraju da to radi dobro ?
A to dobro jedino ce raditi sa vise kanalnih pojacavaca i usisnih filtera za odredjeni kanal , koji dolazi sa boka antene , ovo zavisi od grupe signala koji dolaze iz drugog , treceg ili vise pravaca i prave pomenut problem .
Nedostatkom instrumenta za merenje jacine signala imace posledicu loseg signala iako nije filtriran , odredjena jacina preslikava se na susedni kanal bas zato sto je slika modulisana sa AM modulacijom i onaj koji ima vise dB bice preslikan , tjuner koji selektuje kanale nije idealan vise je siri zbog sirine kanala koji je u rasponu od 10-20MHZ u antenskom selektoru ITD..itd .
Pozz
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom26.07.2009. u 17:31 - pre 179 meseci
e pa da se ukljucim i ja u diskusiju. :)

isti problem sam imao pre oko godinu dana kada sam hteo da povezem no name pojacivac signala od "60 db" na postojecu krovnu antenu (loga 3) i da sa dva postojeca izlaza na njemu provucem koaksijalne kablove ka tv-u i ka tv kartici tj racunaru. e sad, prvo je nastao problem sto je signal i pored pojacivaca bio pre slab za tv karticu,a pre jak za tv,na kompu sam mogao da gledam do 5 kanala a na tv-u do 25 i to prejakih,bez obzira na koji sam izlaz povezivao komp a na koji tv. onda sam kupio rotacionu buvljacku antenu sa "IC daljincem" (za koji sam potom shvatio da sa dva postojeca tastera ne rotira antenu levo-desno vec su tasteri paralelno spojeni pa rotira cas levo cas deno naizmenicno pri prtiskanju bilo kog tastera) koju sam montirao posebno na drugi kraj tavana, povezao na tv karticu preko pojacivaca koji sam dobio u kompletu uz antenu i dobio nesto bolje rezultate,naravno ne zadovoljavajuce, ali se javio problem sa pravcem prijema i jacinom signala,pa sam eksperimentisanjem i merenjem zakljucio da je problem u smetnjama signala sa druge antene,jer sam ulaze pojacivaca povezao paralelno,naime na tv prijemniku sam imao odlicnu sliku i hvatao sam sve neophodne kanale,oko 25 kristalno cistih i 5 malo losijih,ali mi je ostao problem sa tv karticom. posto sam bio u zbunu kablova i ne zadovoljan efektom posle toliko truda i ulozenih sretstava, lepo sam poskidao sve,i antene i pojacivace i kablove,pa sam nabavio tri antene "loge 8" i postavio ih na jedan nosac rasporedjene jednu iznad druge i zakrenute pod 120 stepeni,sa svake doveo signal na (valjda) aktivnu skretnicu signala (kazem valjda jer mi je to vise licilo na neki automatski prekidac koji u sebi ima optokaplere kojima upravlja elektronika i propusta neophodan signal koji "vuce" prijemnik) i sa te skretnice sam doveo signal na ulaz pojacivaca a sa njegovih izlaza na prijemnike. zaboravih da napomenem da se ceo sklop napaja odvojeno od koaksijala jer sam u medjuvremenu postavio i jedan solarni panel od 14W i kontroler punjenja NiCd akumulatora od 12V 4Ah. sa njega ide stabilizator napona na tacno 12V koji napaja tu skretnicu i pojacivac. i eto,taj sklop radi i danas bez problema,jedino sto cu izgleda uskoro da menjam bateriju. nadam sam da sam ovim sto sam napisao makar malo pomogao u resavanju problema.

PS: slazem se da je u Srbiji tv signal ocajan i da ima previse smetnji i propagacija u etru.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom27.07.2009. u 00:20 - pre 179 meseci
Evo nesto konkretno sto moze da resi problem a i da napravi ? Crtano je na brzaka ali ko razume to ce i da napravi ne mora bas metalna kutija moze i od pertinaksa ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Problem sa antenskim sistemom28.07.2009. u 22:52 - pre 179 meseci
Aj proslo je dovoljno vremena , da pitam , jel neko ovo probao da napravi ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa antenskim sistemom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6543 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.