Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje Firebirda i Dlphi

[es] :: Firebird/Interbase :: Povezivanje Firebirda i Dlphi
(Zaključana tema (lock), by chachka)

[ Pregleda: 3111 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

s.makic

Član broj: 137518
Poruke: 136
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Povezivanje Firebirda i Dlphi04.01.2008. u 22:51 - pre 197 meseci
Pocetnik sam i odlucio sam se za Firebird bazu jer sam citao da je free, i da je mocna. Instalirao sam Firebird_2_0, firebird drajver, ODBC drajver za Firebird, IBOConsole Lorenza Mengoni-a, FBCLIENT, FlameRobin, FirebirdClient_2.5.0_Alha1_Src, imam instaliran Delphi7. Kad startujem IBConsole dvoklik na "Servers", pa odberem "Local server" pa upisem za username: sysdba a za password: masterkey. Potvrdim na "Ok".
Dvoklik na novostvoreni "Local Server", pa desni klik na "Databases", pa "Register", pa za "File"
C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_0\examples\Employee.fdb
ponovo za username: sysdba a password masterkey pa "Ok".
Konektovan sam na bazu, firebird radi...
Kad startujem FlamenRobin u Localhost stoji Employee al ako njega startujem dobijem gresku (u prilog dajem sliku greske).
Takodjer preko programa DBTools Manager moigu da otvorim Firebird bazu Employee.fdb.
Medjutim, potrebna mi je pomoc kako iz Delphi da otvorim Firebird bazu Employee.fdb?
Probao sam sa upustvima koja su data na ovom forumu al uvek mi pokazuje gresku.
Na forumu sam procitao da preko Interbase tab, treba da upotrebim
TIBDatabase, TIBTransaction, TDataSource, TIBTable i neki grid, medjutim kod mene na InterBase tabu su IB alati, njih sam upotrebio i nista.
Dali bi hteo da mi neko pomogne i da kratko upustvo kako u delphi-u otvorim Firebird (Employee.fdb ) bazu, kao i kako da preko IBOConsole nuradim novu bazu. Unaped hvala na pomoci.
Prikačeni fajlovi
 
0

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: Povezivanje Firebirda i Dlphi04.01.2008. u 23:56 - pre 197 meseci
@s.makic: Nedavno si otvorio slicnu temu na Delphi forumu - link. Koliko vidim tebi Firebird server radi, a ovde si postavio dva pitanja:
1. Zašto nemožeš da se spojiš na bazu preko alata FlameRobin?
2. Kako da napraviš Delphi aplikaciju koja radi sa Firebird bazama?

Nadam se da ćeš na ovom forumu dobiti odgovor na prvo pitanje.

Molio bih te da pitanja u vezi Delphija postavljaš na Delphi forumu, a za početak pročitaj odgovor kojeg ti je dao Savkić na gore navedenom linku.
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
0

savkic
Igor Savkić

Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Povezivanje Firebirda i Dlphi05.01.2008. u 12:20 - pre 197 meseci
> Kad startujem FlamenRobin u Localhost stoji Employee al ako njega startujem dobijem gresku (u prilog dajem sliku greske).

Verovatno neko neslaganje u verzijama klijentske biblioteke i servera ili FB servera i FlameRobina (proveri i da li imaš poslednju zvaničnu verziju).

> Takodjer preko programa DBTools Manager moigu da otvorim Firebird bazu Employee.fdb.

Pogledaj još i IBExpert i Database Workbench, posle toga je najbolje da odabereš jedan alat i njega koristiš.

> kao i kako da preko IBOConsole nuradim novu bazu.

Tako što izvršiš skript za kreiranje baze ili šalješ jednu po jednu DDL komandu. Skriptove najlakše da praviš preko nekog CASE alata, pogledaj kako izgleda skript za employee bazu i biće ti sve jasnije. Ne znam kako se to u IBOConsoli naziva, možda extract/show DB metadata.

> Medjutim, potrebna mi je pomoc kako iz Delphi da otvorim Firebird bazu Employee.fdb?

Nastavi pitanje u Delphi grupi, šta si pokušao i šta se dešava (šta ne radi).
 
0

darko_sudarov
ProConto Software doo
Kikinda

Član broj: 89262
Poruke: 136
212.200.34.*



Profil

icon Re: Povezivanje Firebirda i Dlphi05.01.2008. u 12:36 - pre 197 meseci
Konekcija sa c++ ide preko komponente TSQLConnection iz dbExpress palete.(Verujem da je isto i za Delphi kao i sve naredno sto sledi, ako nije voleo bi da me neko ispravi ,jer iskren da budem Delphi nisam nikada ni video ali sa kim god sam pricao kazu da je sve skoro isto.)
postavis user name ,pass,putanju do baze ,dijalekt(3),LoadParamsOnConnect na false ako ne zelis da se cita konekcija iz dbxconnection.ini file a na true ako zelis i kliknes na connected true i to je to.
Znaci uslov za konekciju ti je ispunjen
Sada ako hoces da pristupis tabeli koristis
TSQLDataSet
TDataSetProvider
TClientDataSet
TDataSource
tim redosledom se i komponente povezuju jena za drugu. I to je to.

Za Flame robin :desni klik pa register existing database i tu popunis polja user i pass i putanja i to je to.

Javi ako budes imao problema-tesko je poceti ali budi istrajan i videces da je Firebird baza koja je stvarno mocna.

ODBC ti ne treba-barem ja ne znam zasta bi ti koristilo.


Ja ti predlazem ibExpert-imas Free varijantu a imas i komercijalnu.
Komercijalna ima zestok bug tako da moze i da se koristi free.Ali o tome mozemo u privatnim porukama.
 
0

s.makic

Član broj: 137518
Poruke: 136
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Povezivanje Firebirda i Dlphi05.01.2008. u 16:54 - pre 197 meseci
Na form sam postavio TSQLDataSet, TDataSetProvider, TClientDataSet i TDataSource, povezao sam TSQLDataSet sa TDataSource, TDataSetProvider sa TSQLDataSet (Probao sam i sa TClientDataSet jer i sa nim moze da se poveze), TClientDataSet sa TDataSetProvider i TDataSource sa TClientDataSet, Medjutim, nista ne dobijam. Dali bi mogo dobijem kratko upustvo gde sam pogresio i sta sam trebao da povezem da bi se povezao sa C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_0\examples\Employee.fdb
gde je baza.
Sto se tice FlamenRobin, je isto poveze se sa Employee.fdb, al kad njega zelim da otvorim pojavi se greska (kao u prilogu), inace sam instalirao poslednje verzije klijentske biblioteke FB servera i FlameRobina.
Dali bi mogo da dobijem link gde bi mogo da skinem frre ibExpert i Database Workbench, probao sam preko pretrazivaca al nisam znao staje frre i sta treba da skinem, skinio sam IBAdmin 4 al je samo 30 dana frre.
Zahvaljujem se na dosada dobijenoj pomoci, al se nadam da ce je biti jos, jer sam totalni pocetnik!



 
0

s.makic

Član broj: 137518
Poruke: 136
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Povezivanje Firebirda i Dlphi06.01.2008. u 22:49 - pre 197 meseci
Evo jos jednog nacina na koji sam bezuspesno pokusao da povezem firebird bazu sa delphi. U Delphiu sam koristici InterBase komponente IBDatabase, IBTable i IBTransaction pokusao da se povezem sa bazom u Firebird na sledeci nacin: Desni klik na IBDatabase komponentu, pa Database Editor...
Izaberao sam Remote upisao ime servera, za lokalni rad, izabrao protokol
TCP (najčešće korišćen) upisao putanju do fajla, upisao User name i Password, iskljucio Login Prompt i kad pritisnem test pokazuje gresku (Vidi prilog).
Zbog cega dolazi do greske, dali bi mogo neko da mi objasni?
Prikačeni fajlovi
 
0

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: Povezivanje Firebirda i Dlphi06.01.2008. u 23:43 - pre 197 meseci
Zamolio sam te da teme vezane za Delphi postavljaš u Delphi forumu.
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
0

[es] :: Firebird/Interbase :: Povezivanje Firebirda i Dlphi
(Zaključana tema (lock), by chachka)

[ Pregleda: 3111 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.