Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potreban savet u vezi programskih jezika

[es] :: Vodič za učenje :: Potreban savet u vezi programskih jezika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9367 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 16:58 - pre 250 meseci
Ma dečko je rešio da uči Perl - neka ga :) I ja sam pre nekoliko meseci krenuo da se bakćem Perlom dok na jednom realnom projektu srednje veličine nisam osetio na svojoj koži "lepote" tog jezika. Mislim da je Perl mnogo korisnija alatka za Unix administratore nego za programere.

 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.globalnet.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 18:35 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
I ja sam pre nekoliko meseci krenuo da se bakćem Perlom dok na jednom realnom projektu srednje veličine nisam osetio na svojoj koži "lepote" tog jezika.


Mozda nisam u pravu ali cini mi se da ti je ovo moglo koristiti,
perldoc strict
perldoc warnings

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 19:11 - pre 250 meseci
Svaki modul sam počinjao linijama

Code:

use strict;
use Carp;
use Log;


ali Perl je ipak grozan :)
 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.globalnet.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 21:00 - pre 250 meseci
A cuj, ne znam o sto si se tocno spotaknuo, ali ti mogu reci svoja nedavna iskustva sa c#, a sto se u biti odnosi i na njemu slicne jezike. Naime, ima puno pisanja i deklariranja a malo samog algoritma u svemu tome. Perl pak je problemski orjentirani jezik i po tom pitanju je prilicno ispred takvih jezika. Isto sam primjetio da C programeri koriste Perl za prototipiranje(provjeru algoritma) prije nego idu stvar kodirati u C radi brzine.

 
Odgovor na temu

MasterOfUndead
Novi Sad

Član broj: 2389
Poruke: 280
*.sezampro.yu



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 22:01 - pre 250 meseci
Jel mozete da preporucite neku knjigu za Phyton na srpskom, ali za pocetnike.
"...and the earth becomes my throne
I adapt to the unknown
under wandering stars I've grown
but myself but not alone
I ask no one!"
 
Odgovor na temu

tvucko
Tomo Vučković
Novi Sad

Član broj: 1364
Poruke: 178
*.nis-naftagas.co.yu

Jabber: tvucko@elitesecurity.org
ICQ: 332563031
Sajt: atomixlinux.org


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 11:56 - pre 250 meseci
Ovde se nalazi kratki kurs iz Python-a na srpskom :

http://www.ravangrad.net/~walker/prevodi/ihacking.html

PS. Mislim da je sasvim OK za pocetak :-)
Nahrani prasiće ne diraj dugmiće !!!
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ptt.yu

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 12:08 - pre 250 meseci
Preteče me tvucko sa adresom. Ne znam ni jednu drugu :(

Ja sam čitao da se python više nego perl koristi za brzo stvaranje prototipa programa, pa posle se taj prototip pretvara u C, C++, javu ili neki drugi jezik. To je svakako lakše i prirodnije na python-u.

Oni uporedni primeri su malo bajati pošto je izašlo nekoliko novih inerpretera. Za poslednju se tvrdi da je za petinu brža od prethodne. Uglavnom ne vidim razloga da Python bude značajno sporiji od perla.

Što se tiče tvrdnje da ima malo programera u pythonu:
Citat:
"Python has been an important part of Google since the beginning, and remains so as the system grows and evolves. Today dozens of Google engineers use Python, and we're looking for more people with skills in this language." said Peter Norvig, director of search quality at Google, Inc.
(More quotes)

Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

tvucko
Tomo Vučković
Novi Sad

Član broj: 1364
Poruke: 178
*.nis-naftagas.co.yu

Jabber: tvucko@elitesecurity.org
ICQ: 332563031
Sajt: atomixlinux.org


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 13:09 - pre 250 meseci
Python je odlican za sve primene. Jos mi se nije desilo da postoji problem koji ne moze da se resi sa Python-om.

Dobra kombinacija je : wxWindows + Python = wxPython za izradu desktop aplikacija
koju koristim vec duze vreme.

Sa Python-om sam napravio sve scipt-ove koje sam nekada radio sa Perl-om za administraciju, sada su mnogo pregledniji i bolji :-)

Jedino sto nije bas najbolje uradjeno je mod_python podrska za Apache, ali ce valjda biti bolje, iako je i on upotrebljiv.

Jednostavno je Python jezik, sa dodatnim modulim, koji je pokrio skoro sve oblasti izrade programa, razlicite namene, lako i brzo.





Nahrani prasiće ne diraj dugmiće !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 16:25 - pre 250 meseci
Citat:
mpapec:
A cuj, ne znam o sto si se tocno spotaknuo, ali ti mogu reci svoja nedavna iskustva sa c#, a sto se u biti odnosi i na njemu slicne jezike. Naime, ima puno pisanja i deklariranja a malo samog algoritma u svemu tome. Perl pak je problemski orjentirani jezik i po tom pitanju je prilicno ispred takvih jezika. Isto sam primjetio da C programeri koriste Perl za prototipiranje(provjeru algoritma) prije nego idu stvar kodirati u C radi brzine.


Nisam se baš "spotakao" - projekat je završen na vreme, ali ipak je to bilo frustrirajuće iskustvo. Moj utisak je da je Perl pogodan za kratke programčiće tipa: imam gomilu log fajlova, sad ću da napravim program koji će iz njih da "izvuče" korisne informacije i sastavi izveštaj. Za iole složenije sisteme, ono "pisanje i deklariranje" koje se tebi ne sviđa postaje suštinski važno, a posebno u timu sa više programera. Jezici kao što je C, C++, Java i C# imaju dobru podršku za razbijanje složenih problema u module sa jasno definisanim interfejsom i skrivenom unutrašnjom implementacijom. C i C++ to postižu praktično bez žrtvovanja performansi i "bliskosti" sa mašinom, pa se mogu uspešno koristiti za bukvalno svaku primenu: od pisanja kernel modula, preko desktop programa do web aplikacija.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 17:04 - pre 250 meseci
E, da. Evo kako sam "kukao" na Perl i kakve su bile reakcije kolega programera:

http://www.codeproject.com/scr...mp;ed=10%2F2%2F2003#xx592974xx
 
Odgovor na temu

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 19:43 - pre 250 meseci
Ajd da se i ja ukljucim...
Citat:
LeSa:
Ukratko, hocu da naucim jedan ali vredan programski jezik...

Hteo nehteo vrlo tesko samo jedan jedini.

Citat:
LeSa:
Zanimaju me prvenstveno web aplikacije...

Moj predlog je php. (+html +javascript, recimo ;-)

Citat:
LeSa:
...a dosta mi je bitno i da mogu da napravim normalne izvrsne programe ili da lako mogu da se prilagodim nekom prog. jeziku koji to moze.

Ostale stvari radim u C# vrlo brzo i efikasno (jos kad budu portovali celi framework na linux bice skrooooz coool).

Citat:
LeSa:
Trebalo bi da taj programski jezik bude lak za ucenje i vrlo efikasan, a ne da kucam kilobajt teksta da bih napisao "Hello World!" na web stranici.

Code:
<?php
   echo "Hello World!";
?>

To je sve sto ti treba.

Citat:
LeSa:
...C++ mi je nekako najbolji jer mogu da radim i CGI i EXE, sto mnogo znaci.

Eto ja juce napravio prvi .exe od php fajla, i sto najveci fazon to radi.


I php nije komplikovan kako si cuo.
 
Odgovor na temu

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.yubc.net



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 23:21 - pre 250 meseci
Citat:
srki:
Posto si rekao da te zanimaju web aplikacije onda uci ili Javu ili Perl.


Znas sta, Perl mi je jedan od favorita ali sam zakljucio da osim Perla moram da znam i Javu, jer bilo koji formular da napravim moracu da ga obradim u Javi i onda posaljem zahtev na server za dalju obradu u Perlu.

A super ako moze Java u EXE, mada nije najvaznije jer moci cu to sa Perl-om ili nekim drugim.

Thanks!


Citat:
ali Perl je ipak grozan :)


hahaha, tajo, pa ti bas ne volis Perl, a? Jel to nesto iz detinjstva? :)

Jao video sam ono,

my ($inputDirName) = $entry =~ m|\Q$inputDir\E/(.+)$|;
$key =~ s/%(..)/pack("c",hex($1))/ge;

stvarno je katastrofa! Hmm, ma to si ti nesto kriptovao, a?! :)

Kako bi to napisao u Python-u?



Citat:
mpapec
C++ ima puno pisanja i deklariranja a malo samog algoritma u svemu tome


Potpuno se slazem sa tobom jer sam to zakljucio iz vise uporednih listinga raznih programa u raznim prog. jezicima. Ima gomila nekih pripremnih stvari da bi program uopste mogao da radi, a Python i Perl odmah rade ono sto ti treba. Super, bas sam to i trazio u 1. poruci: da ne pisem 2 dana da bih dobio "Hello World".


Za Au197/79, u vezi Google, uopste nije cudo jer oni nemaju vremena da bacaju na piskaranje i debugg-ovanje nego samo konkretan rad. Jedino me cudi da Google onako brzo radi na Pythonu.

Citat:

<?php
echo "Hello World!";
?>

To je sve sto ti treba.


Da, ali sta cu s PHP-om? Onda moram da ucim i C i PHP i Javu, mislim pali brate. :) Svakako moram 2 komada da naucim, znaci Java i jos nesto, a to nesto mora da dopunjuje Javu u onome sto s njom ne mogu da uradim.

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika02.10.2003. u 23:28 - pre 250 meseci
Citat:
LeSa:
Jedino me cudi da Google onako brzo radi na Pythonu.


Zato što i nije pisan u Pythonu već u C++u.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 00:12 - pre 250 meseci
Citat:
LeSa:
Znas sta, Perl mi je jedan od favorita ali sam zakljucio da osim Perla moram da znam i Javu, jer bilo koji formular da napravim moracu da ga obradim u Javi i onda posaljem zahtev na server za dalju obradu u Perlu.


Cini mi se da brkas Javu i JavaScript.
 
Odgovor na temu

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 02:07 - pre 250 meseci
Mislim da on prvo mora da prodje osnove html-a ;-)
 
Odgovor na temu

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 02:21 - pre 250 meseci
u ćale, al sam se ismejao na CodeProject-u xaxaaxaxxa

A ovo je najžešće...

Citat:
roel_
Hah, that's easy peasy. Check this (not written by me, ofcourse):


DeCSS DVD descrambler in perl - Keith Winstein and Marc Horowitz
Usage: qrpff 153 2 8 105 225 /mnt/dvd/VOB_FILE_NAME | extract_mpeg2 | mpeg2_dec
$_='while(read+STDIN,$_,2048){$a=29;$b=73;$c=142;$t=255;@t=map{$_%16or$t^=$c^=(
$m=(11,10,116,100,11,122,20,100)[$_/16%8])&110;$t^=(72,@z=(64,72,$a^=12*($_%16
-2?0:$m&17)),$b^=$_%64?12:0,@z)[$_%8]}(16..271);if((@a=unx"C*",$_)[20]&48){$h
=5;$_=unxb24,join"",@b=map{xB8,unxb8,chr($_^$a[--$h+84])}@ARGV;s/...$/1$&/;$
d=unxV,xb25,$_;$e=256|(ord$b[4])<<9|ord$b[3];$d=$d>>8^($f=$t&($d>>12^$d>>4^
$d^$d/8))<<17,$e=$e>>8^($t&($g=($q=$e>>14&7^$e)^$q*8^$q<<6))<<9,$_=$t[$_]^
(($h>>=8)+=$f+(~$g&$t))for@a[128..$#a]}print+x"C*",@a}';s/x/pack+/g;eval


And to finish, my favourite Perl quote:

"Perl - the only language that looks the same before and after RSA encryption."
-Keith Bostic
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 03:51 - pre 250 meseci
Citat:
LeSa:
Da, ali sta cu s PHP-om? Onda moram da ucim i C i PHP i Javu, mislim pali brate. :) Svakako moram 2 komada da naucim, znaci Java i jos nesto, a to nesto mora da dopunjuje Javu u onome sto s njom ne mogu da uradim.


svakako ćeš morati da naučiš i više od dva jezika, nemoj da živiš u iluziji da će biti drugačije. budi sretan ako broj na kraju bude jednocifren :-P

mislim, samo za web ti treba jedan serverside (recimo php, perl ili java), i plus html, css, javascript, sql, ... (dobro, html i css nisu baš "programski jezici", ali i to treba naučiti).


znači nije bitno. počni sa bilo kojim jezikom, pa čak i sa c/c++. na kraju, jedino je bitno da ti naučiš da programiraš, a sve ostalo je sintaxa...

(a na kraju ćeš najverovatnije koristiti "najbolju alatku za konkretan posao". za web će ti to najverovatnije biti php. i ne, on nije tako nepregledan kako ti se čini. ko zna šta si ti video ;)

 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.iskon.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 07:46 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Za iole složenije sisteme, ono "pisanje i deklariranje" koje se tebi ne sviđa postaje suštinski važno, a posebno u timu sa više programera. Jezici kao što je C, C++, Java i C# imaju dobru podršku za razbijanje složenih problema u module sa jasno definisanim interfejsom i skrivenom unutrašnjom implementacijom.


Guess what, sve to ima i Perl. :) Interface za klase, odvojeni namespaceovi, timski rad i jos puno toga(moduli, CPAN.org). Kod C# postoji ociti visak koda, npr.

myTip var = new myTip;

dok u perlu samo
my $var = myTip->new;

ovo je samo primjer, kad pogledas gotove programe, c# ne samo da obiluje redundantim informacijama u kodu nego i pretjeranim deklariranjem (ok, djelomicna krivica za ovo je sto je u pitanju jezik sa strogo tipiziranim podacima).

Citat:

C i C++ to postižu praktično bez žrtvovanja performansi i "bliskosti" sa mašinom, pa se mogu uspešno koristiti za bukvalno svaku primenu: od pisanja kernel modula, preko desktop programa do web aplikacija.


Moze, i to je ok, samo je pitanje u kojim projektima ces sto koristiti; osim brzine programa tu je i brzina developmenta a Perl i npr. Python po tom pitanju daleko bolje stoje. :!

 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.iskon.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 07:57 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
E, da. Evo kako sam "kukao" na Perl i kakve su bile reakcije kolega programera:

http://www.codeproject.com/scr...mp;ed=10%2F2%2F2003#xx592974xx


A jesi nasao forum gdje se teme krecu u rasponu od C,preko c++ pa do c#, pitam se kakvi samo programeri zalaze tamo. :)

my ($inputDirName) = $entry =~ m|\Q$inputDir\E/(.+)$|;

Ovo je u biti regex; a ako ti se cini kompliciranim mozes kao i u npr. basicu koristiti index i substr.

Ovo je jednostavniji nacin i ne bi trabao biti problem ako si upoznat s nekim regex osnovama,
my $inputDirName = $entry;
$inputDirName =~ s!\Q$inputDir/!!;

 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.iskon.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika03.10.2003. u 08:02 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
korisne informacije i sastavi izveštaj. Za iole složenije sisteme, ono "pisanje i deklariranje" koje se tebi ne sviđa postaje suštinski važno


Glede deklariranja i ispisa cini mi se da u c like jeziku treba dosta vise pisanja od ovog,

my @arr = (
[1..3],
[4..9],
[7..9],
);

for my $i (@arr) {
for my $val (@$i) {
print "$val\n";
}
}

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Potreban savet u vezi programskih jezika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9367 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.