Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potreban savet u vezi programskih jezika

[es] :: Vodič za učenje :: Potreban savet u vezi programskih jezika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9392 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Potreban savet u vezi programskih jezika25.09.2003. u 14:51 - pre 250 meseci
Ukratko, hocu da naucim jedan ali vredan programski jezik pa posto je konkurencija velika, zanima me sta VI programeri mislite o tome. Uglavnom necu da ucim bilo sta sto je samo trenutno aktuelno i sto ima ogranicene mogucnosti.

Nisam bas duduk, kao klinac sam pravio programe u Basic-u, a kasnije i u Pascal-u (cak imam jedan pravi destruktivni virus za sobom kao i par igrica) ali davno je to bilo. Znaci smisla za programiranje imam, kao i predznanje, tako da cu brzo nauciti osnovne stvari.

Zanimaju me prvenstveno web aplikacije, znaci Perl, PHP, C++, itd., a dosta mi je bitno i da mogu da napravim normalne izvrsne programe ili da lako mogu da se prilagodim nekom prog. jeziku koji to moze.

Pozeljno je i da mogu da radim programe za sve platforme a ne samo za Windows (ASP?).

Trebalo bi da taj programski jezik bude lak za ucenje i vrlo efikasan, a ne da kucam kilobajt teksta da bih napisao "Hello World!" na web stranici.

Koliko sam uspeo da saznam do sada, PHP, Perl, C++ i Java su u vrhu top liste i verovatno cu odabrati neki od njih. C++ mi je nekako najbolji jer mogu da radim i CGI i EXE, sto mnogo znaci.

E sad, zamolio bih vas da budete nepristrasni i da realno date svoje misljenje o onom jeziku koji znate, nemojte pricati o jeziku koji ne poznajete jer nije OK. Recite koje su dobre strane a koje lose, sta moze a sta ne moze i koliko ste zadovoljni time.


Hvala i pozdrav svim programerima od buduceg kolege! :)
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika25.09.2003. u 16:31 - pre 250 meseci
Da li si razmisljao o Python-u?
 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.globalnet.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika25.09.2003. u 17:02 - pre 250 meseci
Ako te zanima samo web, PHP je tu dosta dobar; oni koji trebaju C obicno ne pitaju sto im treba a i C nije najsretniji jezik za web. Ako hoces "jedan ali vredan" pogledaj Perl, Ruby ili Python pa vidi koji ti vise odgovara.

 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika26.09.2003. u 17:48 - pre 250 meseci
Slažem se sa mornarom: Python — sam si ga opisao, ispunjava sve zahteve koje si postavio.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

anon676

Član broj: 676
Poruke: 759
*.verat.net



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika27.09.2003. u 00:30 - pre 250 meseci
Java (zaista vredan paznje), PHP(takodje), Perl(tesko da ce te igde neko zaposliti kao profseionalnog perl programera), Python(ne znam ni jednu firmu koja trazi profes. python programera tako da...odluci sam)
 
Odgovor na temu

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika27.09.2003. u 17:25 - pre 250 meseci
Prvo hvala na odgovorima, a u vezi Pyhton-a, nemam pojma kakav je to jezik, nisam nikad video njegov kod. Pogledacu posle na forumu ako ima nesto.

Citat:
...a i C nije najsretniji jezik za web


Pa ne znam, video sam da moze da se radi otprilike isto kao sa Perlom (mislim na web), plus sto mogu da se prave komercijalni samostalni programi.

Vidim da ima dosta glasova za Python mada je tacno ono sto kaze dpantic, da se to jako slabo trazi i ne znam koliko ce to jos biti aktuelno.

Nego, zanima me (a verovatno i druge pocetnike) zasto je recimo Python bolji od C++ ili Perl-a? Ajde konkretno ako vam nije tesko u par reci.

Gledao sam ovih dana Javu i izgleda mi prosto, to bih mogao usput da naucim jer moram znati i neki skript jezik koji ce recimo da sluzi da proveri uneta polja u nekom formularu i slicno, pa tek onda da ga prosledi Perlu i sl.. Sta mislite o Javi?

PHP vidim da se puno koristi ali katastrofa je sto recimo posetim neki sajt i kada hocu da ga pogledam u off-line modu, nema teorije jer ni jedan browser nista ne sacuva. Ne znam da li je to pravilo, uglavnom kada gledam neki CGI skript, komotno mi ostane u browseru jer on valjda napravi HTML i posalje u browser.

Pitanje u vezi Python-a i Perl-a, ne znam da li sam razumeo dobro, jel moze da se pravi sa njima izvrsni (EXE) program?
 
Odgovor na temu

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika28.09.2003. u 00:00 - pre 250 meseci

Danas sam se malo pozabavio programskim kodom C++ i Perl-a i vidim da je Perl mnogo citljiviji i jednostavniji od C++ koda. Nema onih << i \" znakova i odmah izgleda citljivije, a nema ni void() i #include na pocetku koda. Ili ovo:

C++:
cout << "REMOTE_ADDR : " << getenv("REMOTE_ADDR") << "<br>" << endl;


Perl:
print "REMOTE_ADDR: $ENV{'REMOTE_ADDR'}<br>";


Ocigledno je koliko Perl ima kraci, pregledniji i jednostavniji kod. Ali ako sa Perl-om ne mogu da pravim EXE fajlove, onda cu se ipak odluciti za C++. Jel moze ili ne?

Za PHP sam iz vise izvora saznao da je ogranicen i mislim da cu njega preskociti, a i ne svidja mi mnogo taj sistem rada. Recimo, na serveru moram da pravim istu stranicu kao HTML samo sto u nju jos ugradim i ono <? php... ?>. Mislim, zasto bih to radio ako vec imam stranicu? Logicno je da korisnik pozove neki pripremljen HTML header koji pozove program koji ubaci tu ono sto treba i zavrsi sa footer-om. A sam program treba da bude bas to - program i da se skoncentrise na ozbiljan posao a ne da ispisuje HTML kodove, jel gresim?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika28.09.2003. u 00:14 - pre 250 meseci
To za perl -> exe je VEOMA staro pitanje na es-u, evo kada je prvi put odgovoreno (barem najstarija tema koju sam sada našao):

20.03.2001. - http://www.elitesecurity.org/tema/361

Ukratko, naravno da možeš da kompajliraš perl programe u exe izvršne windows fajlove, postoji gomila softvera koja to radi. Nađi neku perl knjigu za početak i kreni redom, da ne bi ovde mnogo detaljisali. I pročitaj ceo Perl forum na es-u, svega tu ima..
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika28.09.2003. u 13:27 - pre 250 meseci
Citat:
Perl(tesko da ce te igde neko zaposliti kao profseionalnog perl programera)

Idi na cia.gov pa vidi sta se trazi.

Ako mene pitas uzmi perl. Sjajan je. Za sve je. Sta ti padne na pamet to mozes u perlu.
PHP je u odnosu na perl uze specijalizov jezik pa samim tim one te (web) zadatke radi lakse ali je i ogranicen.

Perl je izuzetno citljiv. Nema mucenja sa tipovima, povratnim vrednostima (kao u C++ ili Javi...).

Citat:
sto mogu da se prave komercijalni samostalni programi.


Ovo je jedan od mitova vezanih za perl.
"Perl programi su Vase intelektualno vlasnistvo i mogu se kupovati, prodavati i zastititi kao i svi drugi programi. Ako se plasite za kod, bajtkod kompajleri ce da zavrse posao."
Perl Izvornik


JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika28.09.2003. u 13:28 - pre 250 meseci
Citat:

Nađi neku perl knjigu za početak i kreni redom, da ne bi ovde mnogo detaljisali.



Hvala za info, a u vezi knjige za Perl... ja ovo sve i pitam da bih znao koji cu jezik da ucim i koje knjige da uzmem, tako da ne vredi unapred da citam bilo sta o nekom programskom jeziku dok ne prikupim dovoljno informacija da se odlucim za neki.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-3.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika28.09.2003. u 23:30 - pre 250 meseci
E, svašta sam čuo u svom životu, ali da je Perl čitljiv, to je najbolji štos koji sam ikada video. Uopšte je cela familija C-like jezika prilično "kriptična", ali Perl je vrhunac nečitljivosti. Što bi rekao Denis Riči, Perl i APL su jedina dva jezika koja izgledaju isto posle kriptovanja. APL ne znam, ali za Perl je potpuno u pravu.

Ako ti je bitna čitljivost, pogledaj VB.NET ili Python.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika29.09.2003. u 00:53 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Što bi rekao Denis Riči, Perl i APL su jedina dva jezika koja izgledaju isto posle kriptovanja.


xexexe..

SSN (LOL)
 
Odgovor na temu

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika29.09.2003. u 21:28 - pre 250 meseci
Citat:
Uopšte je cela familija C-like jezika prilično "kriptična", ali Perl je vrhunac nečitljivosti.


Pa ne znam, tacno je da ima nekih glupih resenja i u C++ i ostalim jezicima ali u globalu Perl mi ne izgleda lose, video sam i puno gore! Mislim, lako se uocava sta je sta i cemu sluzi koji deo programa. U principu, svi ti jezici su nekako nabacani i nema one cistine koda kao kod starog dobrog Pascala, sto je takodje dosta bitno. Pogledajte samo program u paskalu i isto to u Perlu ili C++, mislim haos, da ne pricamo o PHP gde se stalno pogubis jer je sve ispreturano, i HTML i sam PHP.

Ja sam pocetnik i nisam merodavan da raspravljam o tako nekim stvarima, ali bas zato sam totalno nepristrasan i mogu da kazem onako sa strane sta mi izgleda najcistije.

Inace, nabavio sam knjige u elektronskom formatu za nekoliko jezika i paralelno gledam kakve su im mogucnosti i sta mi je najbolje da ucim. A Perl mi vec radi na mom web serveru i pravim neke proste stvari, cisto da probam kako to radi, a takodje u cpp Perl i njega startuje mada ne znam kako. Imam recimo .pl i .cpp fajlove i ladno rade oba tipa. U cemu je stos? Server je Savant Web Server.



 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika29.09.2003. u 23:30 - pre 250 meseci
Imaš ovde uporedne primere rada u 4 programska jezika (mada primeri za C++ nisu baš najbolji)

http://www.flat222.org/mac/bench/

Vidi sam šta ti se najviše sviđa.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika30.09.2003. u 00:27 - pre 250 meseci
Citat:
LeSa:
Pa ne znam, tacno je da ima nekih glupih resenja i u C++ i ostalim jezicima ali u globalu Perl mi ne izgleda lose, video sam i puno gore! Mislim, lako se uocava sta je sta i cemu sluzi koji deo programa. U principu, svi ti jezici su nekako nabacani i nema one cistine koda kao kod starog dobrog Pascala, sto je takodje dosta bitno. Pogledajte samo program u paskalu i isto to u Perlu ili C++, mislim haos, da ne pricamo o PHP gde se stalno pogubis jer je sve ispreturano, i HTML i sam PHP.


Primetio bih da citljivost koda odredjuje autor, a ne programski jezik. Mada te npr. Python "primorava" da bar uredno uvlacis linije.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika30.09.2003. u 16:57 - pre 250 meseci
I autor i jezik utiču na čitljivost programa. Ako se u nekom jeziku koristi nešto kao @_ za listu argumenata funkcije, to je nečitljivo ma ko da je autor programa.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 01:49 - pre 250 meseci
Citat:
Dragi Tata:
I autor i jezik utiču na čitljivost programa. Ako se u nekom jeziku koristi nešto kao @_ za listu argumenata funkcije, to je nečitljivo ma ko da je autor programa.


Nevezano za temu, ali mislim da generalizujes svoj stav po tom pitanju. Perl programeru (tu podrazumevam programera kome je Perl osnovni programski jezik u kome radi) je takav kod citljiv.

Sto se tice teme, ostajem kod preporuke za Python.
 
Odgovor na temu

mpapec

Član broj: 9198
Poruke: 45
*.iskon.hr



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 07:47 - pre 250 meseci
Citat:
popeye:
Nevezano za temu, ali mislim da generalizujes svoj stav po tom pitanju. Perl programeru (tu podrazumevam programera kome je Perl osnovni programski jezik u kome radi) je takav kod citljiv.


Nemoj generalizirati. :) Ne samo da je takav nacin pisanja problematican za citanje (zamisli povecu funkciju koja po svojoj duljini koristi $_[0] do $_[5]) nego su i takve varijable aliasirane na originalne varijable kod pozivanja sto ti moze zadavati glavobolje.

Citat:

Sto se tice teme, ostajem kod preporuke za Python.


Samo zbog citljivosti jezika ili imas neki feature koji bolje radi nego u Perlu?

 
Odgovor na temu

LeSa
Beograd

Član broj: 14348
Poruke: 18
*.yubc.net



Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 11:21 - pre 250 meseci
Dragi Tata :)

hvala za link, bio je vrlo koristan. Evo ukratko za one koje mrzi da to citaju.

Iz testa moze nedvosmisleno da se zakljuci da PYTHON ima najkraci i najcitljiviji kod od svih tih jezika, ali nazalost, on je i najsporiji. Ono nisu realne aplikacije pa rezultati nisu sasvim realni ali u principu moze da se govori o nekim okvirima.

PERL jako lici na njega ali je brzi i rasprostranjeniji. Ima jako kratak i sasvim pristojno citljiv kod ali i dobru brzinu izvrsavanja i mogucnost pravljenja nezavisnih aplikacija. Iz onog sto sam do sada saznao o Perlu, ne bih se slozio sa Tatom da je Perl vrhunac necitljivosti - jako lici na Python, jedino sto ima dosta {} i $ znakova, mada to nije neki problem ako pogledas C++ i Javu.

JAVA je jako slicna C++ a bas sam se iznenadio kada sam saznao da je brza od Perla i Pythona, jer pamtim da je bila ocajno spora. Java ima kod prakricno iste duzine i komplikovanosti kao C++ ali je laka za debuggovanje, kao i prethodna 2 jezika. Brzina je OK, a steta sto ne mogu da se prave EXE aplikacije (?).

C++ je neprikosnoveni kralj brzine ali ima i ubedljivo najgluplji kod. :) Debugging je katastrofa, to znam i od ranije, a prednosti su sto moze da se radi i za web plus samostalne aplikacije, veoma je rasprostranjen i lako je naci ortaka za saradnju.

Bas je prava steta sto tako dobar jezik kao sto je PYTHON nije malo brzi i rasprostranjeniji jer je UBEDLJIVO najbolji za rad od svih pomenutih. Kuku, sad tek ne znam sta cu! :)

Kas sve saberem i oduzmem, moji favoriti su Perl i C++ (uprkos svemu). PHP ne dolazi u obzir po svemu sto sam video. Java nekako ide uz C++ pa ko zna C++ lako ce se prebaciti na Javu, sto znaci 2 muve jednim udarcem. Mogu vam reci da sam malo radio u Perlu ovih dana kad sam imao vremena i uspeo sam da napravim neke vrlo jednostavne programcice, bez mnogo problema i pocinje da mi se svidja.

Posto nisam mazohista, verovatno necu odabrati C++ iako mi je brat profesionalni programer u C++ (kanadski fakultet) i mogao bih da imam njegovu podrsku. Dakle, moracu VAS da gnjavim! :)

HVALA SVIMA na savetima i podrsci, znam da vam je smaranje da odgovarate na ovakva pitanja ali ste ipak izasli u susret jednom pocetniku. Neki novi pocetnici ce takodje citati ovo pa necete morati i njima posebno da pisete. Javicu vam sta sam odlucio, do tada BIG pozdrav za sve koji su mi odgovorili!

Sasha
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Potreban savet u vezi programskih jezika01.10.2003. u 14:05 - pre 250 meseci
Citat:
LeSa:
JAVA je jako slicna C++ a bas sam se iznenadio kada sam saznao da je brza od Perla i Pythona, jer pamtim da je bila ocajno spora.

Ne, java samo sporo ispisuje na standardni izlaz i tu je tajna njene sporosti. I zato ima najgori rezultar za test "console". A inace ostale stvari radi dosta brzo s obzirom da interpretira bajt kod. Evo npr za rad sa fajlovima IO je bolja i od Perla i Phytona a tek implementaciju hash algoritma ima mnogo bolju od njih. Oko 6 puta je brza od Perla. Sa listama radi 3 puta brze od Perla i vise od 10 puta brze od Phytona.

Java za ono gde se najvise komercijalno koristi uopste nije spora jer tu botle neck predstavljaju druge stvari kao sto su baze podataka (SQL upiti) i prenos podataka preko mreze.

Posto si rekao da te zanimaju web aplikacije onda uci ili Javu ili Perl. Java je zaista trazena na zapadu a C++ sve manje. A i rekao si da ti je bitna portabilnost.

Citat:
Java ima kod prakricno iste duzine i komplikovanosti kao C++ ali je laka za debuggovanje, kao i prethodna 2 jezika. Brzina je OK, a steta sto ne mogu da se prave EXE aplikacije (?).

Pa i nije ti to toliko bitno. Ionako maltene svi imaju instaliran jvm i onda lepo napravis .bat fajl u kome napises "java tvojfajl" i nema sta da te nervira sto nemas .exe fajl. A inace ako bas hoces exe moze i to. Postoje native kompajleri za javu.

Citat:
C++ je neprikosnoveni kralj brzine ali ima i ubedljivo najgluplji kod. :)
Ma za ovo sto tebi treba zaista je bolje da koristis Javu umesto C++-a.

I to ti kazem kao C++ programer koji zna ponesto od Jave.

Citat:
Kas sve saberem i oduzmem, moji favoriti su Perl i C++ (uprkos svemu).
Pa ako bas neces Javu onda izaberi Perl. Za to cime ti hoces da se bavis mnogo je bolji Perl i lakse ces naci posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Potreban savet u vezi programskih jezika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9392 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.