Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opstanak - Kucni budzet

[es] :: Access :: Opstanak - Kucni budzet

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17531 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet12.03.2010. u 21:43 - pre 171 meseci
Novo pitanje,

Pokusavam da sve prebacim u Coicop klasifikaciju koja izgleda npr:
01 HRANA I BEZALKOHOLNA PIĆA
01.01 PREHRANA
01.01.1 Hleb i žitarice
01.01.2 Meso
...
01.02 Bezalkoholna pića
...

Da li mi treba 3 tabele za 3 nivoa da bi sve artikle organizovao i posle mogao da vadim izvestaje na nivou klasifikacije po zelji?
Ili mogu nekako da sve organizujem u 1 tabeli gde bi stavio npr kolonu nivo klasifikacije i upisem 1,2,3?
Ili neko jos bolje resenje na osnovu broja karaktera u sifri klasifikaciji (kako)?
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.248.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet13.03.2010. u 00:33 - pre 171 meseci
Pogledajte primer u prilogu mozda ce vam pomoci. U njemu je uradjena identifikacija i klasifikacija predmeta poslovanja.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet13.03.2010. u 13:06 - pre 171 meseci
Super je primer!
Moram se prvo malo obuciti za 'treeview' posto se prvi put igram sa njim pa prouciti Vas primer pa se javim posle, sta mi ne bude jasno? :)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
109.106.248.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet13.03.2010. u 13:18 - pre 171 meseci
Uocio sam da nisam sve povezao u bazi zato saljem sp1...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet13.03.2010. u 18:31 - pre 171 meseci
Evo jednog primera sa poboljšanom treeview kontrolom u ADO standardu. Moram priznati da sam prvu varijantu dobio svojevremeno od ovde prisutnog Zorana Eremije. Ova moja je dorađena po pitanju komoditeta, jer se ne dešava da se nakon zatvaranja pozvane forme, stablo stalno zatvara i kreće nanovo sa vrha. Usput sam zapakovao i OCX kontrolu.

Uputstvo za one koji neznaju:

Registrovanje .ocx ili .dll
1. ispod C:\Windows\system32 iskopirati .dll ili .ocx fajl
2. ( Start, Run regsvr32 /s NazivKontrole.ocx )

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
91.148.84.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet14.03.2010. u 22:52 - pre 171 meseci
Evo ovog puta sam malo kompletirao aplikaciju bez menija.

Za one koji ne poznaju materiju, ovaj primer predstavlja paralelni sistem oznacavanja predmeta poslovanja.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet19.08.2010. u 02:11 - pre 166 meseci
Na godisnjem odmoru sam, pa sam uspeo malo da proucim primer :)

Probao sam da u 'Predmet poslovanja' dodam mogucnost grupisanja po osobini 'klasifikacionog broja'.
Kada postoji vise 'osobina grupisanja' moze se izabrati samo jedna za 'predmet poslovanja' (mislim da nije neophodno, a i ne znam kako bi napravio da moze vise).

Izmenjene tabele i forma:'PredmetPoslovanja'
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet19.08.2010. u 14:14 - pre 166 meseci
Ako ti posao zavrsava 'tree view' kontrola, onda u imas potrebu za hijerarhijski uredjenim podacima. To je ono, svaki red ima roditelja koji je neki postojeci red u istoj tabeli. Taj deo je lak. Problemi nastaju kad treba pisati kverije nad takvom tabelom.

Hijerarhije obicno imaju razlicite nivoe i dubine, pa se brzo utrci u problem - koliku dubinu da pretpostavim? Samo postavljanje tog pitanja je greska, dubina hijerarhije se ne moze ograniciti, pa je takav pristup pogresan, sto se vrlo brzo pokaze kad primenis taj prinicp. Nesto zapne i nece dalje iza prvog coska.

Relacione baze, a Access pogotovo, nisu bas dobro opremljene za rad sa hijerarhijama, iako se moze i to napraviti. Moze, ali je tesko i prevazilazi mogucnosti objasnjenja na forumu. Veoma malo knjiga se bavi tom problematikom, veoma malo profesora poznaje tuproblematiku, i verovatno niko to i ne predaje, pa se tesko i uci. Stoga, bolje je da ne ides u te vode, ako ikako mozes.

Postoje knjige koje je pisao Itzik Ben-Gan, serija knjiga o SQL serveru, pocevsi od verzije 2000 pa do 2008. U svakoj od njih ima debeo odeljak o hijerarhijama i grafovima. Nevolja je sto su knjige tako pisane da mor a da se pocne citanje od verzije 2000, jer autor u svakoj sledecoj verziji preskoci neke vazne stvari iz prethodne verziej, po prinicpu 'ovo smo vec kazali ranije'. Tako da mora da se procitaju sve tri knjige, da bi covek razumeo sta se desava. I taman kad mislis da si razumeo, i probas sam da uradis nesto, ono se zaglavi, i zavrsis kopirajuci kod iz knjige i pokusvajuci da svoj slucaj nekako uguras u originalni kod. I to je sve u MS SQL Serveru. Da se to prevede na Access, mnogo je komplikovano, ne moze se generalizovati lako, i radi se resenje od slucaja do slucaja.

Sve u svemu, bukvalno visa matematika, koju treba izbeci ako se ikako moze. ne zato sto to ne valjaj nego zato sto je mnogo komplikovano.

:-(
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet30.08.2010. u 22:45 - pre 166 meseci
File: 100818Klasifikator.mdb; frm: Klasifikator

Recimo, kada bi hteo da 010101 prebacim misem u 1202xx ne moze, a moze npr u 0201
Drag &drop radi, ali ne radi scrool, tj. ne mogu da scrolujem misom skroz do dole?

Gledao sam danas razne primere treeviewa, i ne mogu da otkrijem u cemu je caka da negde radi d&d/scrool, a ovde ne?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet31.08.2010. u 06:37 - pre 166 meseci
Kod mene u pomenutom fajlu, na pomenutoj formi, d&d/scrool radi. Probao sam da u Properties kontrole, scroll postavim na "No" i onda je skrolovanje onemogućeno. Vratio sam na "Yes" i ponovo radi.

E sad pošto nisi zakačio .ocx kontrolu, tvoj fajl radi sa onom koja je kod mene u C:\windows\system32
Zakačiću ti moju kontrolu, pa isprobaj.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet31.08.2010. u 07:13 - pre 166 meseci
Meni nece, evo xvid primer, sta radim pogresno? ;)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet31.08.2010. u 11:58 - pre 166 meseci
Interesantno je da mu se pojavi klizač sa strane ali kao da mu nešto isključi scroll. Moguće da nije do kontrole.
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet31.08.2010. u 14:59 - pre 166 meseci
Uspelo je kada sam primenio sledece uputstvo za scrool:
http://alisadev.blogspot.com/2...ing-with-treeview-control.html

Okacicu primer, samo da se setim sledeceg pitanja :)
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet31.08.2010. u 18:13 - pre 166 meseci
Evo zakačiću ja jedan primer u kojem sam nešto petljao sa ADO tehnologijom (mada mi je DAO bliži) jer ne rade sve metode u ADO i DAO isto. Odabir je na dupli klik. Dobro je što se u ovom primeru za razliku od već prikazanog, stablo ne zatvara, već ostaje otvoreno za dalji odabir. Scroll radi po defaultu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet01.09.2010. u 10:18 - pre 166 meseci
Primer gde radi scrool drag&drop (kod strelica gore i dole).

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet07.09.2010. u 22:43 - pre 165 meseci
Pokusavam da uradim jednu analizu na poslu i usput se vezbam da primenim metode iz 'klasifikatora' (i usput imam jake deadlineove... :D)

Napravio sam qryPriprema (rptPriprema), nikako nemam ideju kako da ubacim i naziv za 'NadredjenKlasifikator'?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet07.09.2010. u 23:02 - pre 165 meseci
Ideja je u prilogu...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet07.09.2010. u 23:14 - pre 165 meseci
Odlicna ideja, hvala :)
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet26.12.2010. u 09:38 - pre 162 meseci
Koristeci ideju klasifikatora napravio sam sebi internu bazu za pravljenje tendera, ali je problem sto je jednostrana - nemam ideju kako da inkorporiram vise tendera u nju??

Uprosceni Primer:
Predmet_poslovanja01 (recimo Cefim inj 1x1g Hemofarm) i Predmet_poslovanja55 (recimo Maxicef inj 1x1g Galenika)
po klasifikaciji (tender) spadaju u u klasifikacioni broj (STAVKA): Cefepim inj 1x1gr kome je nadredjeni klasifikator (PARTIJA):Ampulirani cefalosporini kome je nadredjeni klasifikator (TENDER): Lekovi...

I super, mogu da slazem klasifikaciju (STAVKE) po partijama i imam sabranu potrosnju za predmete poslovanja i Mogu lako napraviti tender u accesu samo ubacujucu Klasifikacioni broj u tabelu recuni Tender_Specifikacija na osnovu cega cu dobiti report sa partijama (nadredjeni_Klasifikator) i ostalim.

E sad, za 6 meseci hocu da napravim drugi tender i recimo treba da stavim da Cefepim inj 1x1gr ne bude vise STAVKA vec PARTIJA - kada to uradim u klasifikaciji poremeticu stari tender.
MORA negde da stoji tacan naziv starog tendera, partija i stavki kako bi dalje vezao ugovore za te partije, a opet mi TREBA neki nacin da lako mogu da napravim novi tender .

Prakticno imam 3 baze:
1.potrebe->plan
2. priprema tendera (klasifikacija)
3. ugovori (tender, partija, postupak dokumenta, ugovori, izvestaji)
i upste nemam ideju kako da ih povezem u 1 :)

ps: Mislim da radi od access2007 (pozeljno sp) zbog dela sa exportovanjem izvestaja u xls i word.



[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 26.12.2010. u 10:50 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.246.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Opstanak - Kucni budzet27.12.2010. u 17:50 - pre 162 meseci
Na osnovu uvida u Vaš primer baze uočio sam da niste odvojili predmete poslovanja od klasifikatora.

Označavanje a samim tim i šifriranje premeta poslovanja je jedan od osnovnih preduslova razvoja informacionih sistema. Primer Klasifikator, koji sam prložio u prethodnom postu upravo je urađen po principima koje možete naći na ovom linku http://www.cet.rs/cetcitaliste/CitalisteTekstovi/1087.pdf.

Dakle klasifikacija služi da onaj ko posmatra sistem lakše dođe do neke informacije.

Predmet poslovanja je u hijerarhiji informacija nedeljiv objekat posmatranja i njega određuje onaj ko posmatra tj. analizira svoj sistem i on je jednoznačan što znači kada mu se dodeli ID broj, on jenoznačno opisuje objekat. Dok klasa opisuje grupu kojoj pripada objekat i to jednoznačnu grupu, ako imate potrebu da neki predmet poslovanja pripada u više klasa onda se to modeliranjem definiše drugačije, primer koji sam dao ne predviđa takvu mogućnost.

Sledeći dominantni objekat koji se javlja u realnom sistemu je "Dokument" (Radni nalog, Otpremnica, Plan, Račun, Tender...).

Iz Vašeg primera vidi se da postoji objekat po imenu "tblTender" i objekat "tblTenderSpecifikacija", ako bi generalizovali ove nazive to liči na Dokument i DokumentStavka.

Ako se pogledaju tabele fizički sadržaj je ajmo reći dobar ali logički nije. Logički bi tabela "tblTenderSpecifikacija" trebala da ima vezu sa tabelom "PredmetPoslovanja", a ne sa tabelom "Klasifikator".

Zbog toga Vam nastaje problem. Nadalje problem može nastati i u Vašem slučaju zbog možda neadekvatene klasifikacije.

Npr. UVOZNI LEK se stalno ponavlja u nazivu klasifikacije, postavlja se pitanje da li sam taj naziv može biti klasa, pa unutar te klase podklase ili uopšte ne treba klasifikovati na taj način...

Pogledajte gore naznačen članak, verujem da će Vam pomoći.

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 27.12.2010. u 19:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Opstanak - Kucni budzet

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17531 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.