Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi rezolucije fotografija fotoaparata?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pitanje u vezi rezolucije fotografija fotoaparata?

[ Pregleda: 2637 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Condor06
Stojan Jović
Novi Sad

Član broj: 155078
Poruke: 121
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Pitanje u vezi rezolucije fotografija fotoaparata?28.12.2007. u 09:55 - pre 198 meseci
Mnogo me interesuje sledece:

1) S obzirom da vecina fotoaparata (tj. gotovo svaki) osim maksimalne rezolucije slike (koju direktno diktira velicina senzora) podrzavaju i par NIZIH REZOLUCIJA, da li se te manje rezolucije dobijaju softverski ili direktno hardverski (pod ovim mislim da li se radi softverska interpolacija slike sa maksimalne rezolucije na neku nizu, ili se direktno sa senzora na neki nacin "simulira ponasanje" kao da je on manje rezolucije koja odgovara podesenoj rezoluciji slike)???
Konkretan primjer zasto me ovo interesuje: Npr. imam fotoaparat rezolucije 12 MP i podesim ga da mi daje slike na 8 MP! Da li je kvalitet te slike od 8 MP isti kao kod fotoaparata cija je maksimalna rezolucija senzora 8 MP (pretpostavka je da su senzori oba aparata potpuno identicni po svim karakteristikama osim same rezolucije, kao i same mogucnosti uporedjenih fotoaparata - evo kao primjer mozemo uzeti fotoaparate "Fujifilm FinePix F40fd" i "Fujifilm FinePix F50fd")?
Ovo mozda jeste banalno pitanje za neke od vas, ali s obzirom da ja nikada nisam posjedovao digitalni fotoaparat, ostao sam uskracen za ovo znanje...

I cisto informativno:

2) Interesuje me kakav je ondos EFEKTIVNE i STVARNE rezolucije fotoaparata, tj. gdje se gubi tih N pixela fotografije (npr. rezolucija senzora je 8.2 MP, dok je rezolucija slike koju daje 8.0 MP)???

3) Za mnoge aparate pise da podrzavaju slike sa odnosima 4:3, 3:2 i 16:9! Interesuje me na koji nacin se postize razlicit Image Ratio sa senzorom koji inace ima ratio 4:3 - prostim softverskim (hardverskim) sjecenjem slike ili...?

Unaprijed hvala!
Rebel with a reason.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
79.101.146.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Pitanje u vezi rezolucije fotografija fotoaparata?28.12.2007. u 10:32 - pre 198 meseci
kod fujija s6500 se 3:2 mod dobija najprostijim sečenjem (verovatno softverskim), a slike na manjim rezolucijama izgledaju čak nešto bolje nego da su sa aparata kojima bi to bila max veličina...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Condor06
Stojan Jović
Novi Sad

Član broj: 155078
Poruke: 121
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi rezolucije fotografija fotoaparata?28.12.2007. u 11:03 - pre 198 meseci
Hvala Backy...
Pretpostavio sam da se proporcije slike dobijaju prostim sjecenjem, a sto se tice kvaliteta slike na manjim rezolucijama (u tvom primjeru) cuo sam da je Fuji s6500 prava masina (pogotovo u rukama onoga ko ga zna koristiti), tako da me ne cude rezultati koje si ti dobio... Zato bih volio da mi neko navede primjer (tj. poredjenje) sa nekim aparatima iz nize, kompaktne klase (kao sto je Fxx serija Fuji-ja ili Canon-ovi IXUS-i - posto i planiram kupovinu slicnih)!
Da li neko moze, takodje, reci nesto teoretski o ovome (pitanje pod 1) )!?

Pozdrav!
Rebel with a reason.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pitanje u vezi rezolucije fotografija fotoaparata?

[ Pregleda: 2637 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.