Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)

[ Pregleda: 5915 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

Član broj: 91371
Poruke: 280
77.46.232.*



+21 Profil

icon LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)18.12.2007. u 10:47 - pre 198 meseci
Ovako, uskoro mi se blizi matura, pa sam razmisljao da za maturski uradim pojacalo LEGEND-Stage Master MK2 (planirao sma odavno da ga napravim, ali nikako da se skanim).


O tome kasnije, a sad me zanima sledece:
Imam 4 kutije (2 bina, i 2 satelita po 8 oma) na jedan kanal se kaci jedan bin i jedan satelit.(iz pojacala u bin, pa iz bina se vude kabal u satelit) Njih dvoje zajedno imaju impedansu od 4 Ohm.

Koliku bi snagu davao LEGEND-Stage Master MK2 na 4 Ohm-a? Binovi su snage po 350 W, a sateliti po 300 W, ( to bi mu doslo oko 650 W kad
se spoje da rade zajedno)
Mozete li mi dati neko strucnije misljenje o tome, neki savet da li da pocinjem da radim to pojacalo, ili mi preporucite neko drugo...


U pocetku ce mi sluziti da zavrsim maturski, a posle ce se koristiti po zurkama, jer radim kao DJ, imam zvucnike, ali nikako da kupim (ili napravim)
neko pojacalo, vec stalno dajem pare na iznajmljivanje...


PoZ
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.209.*



+20 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)18.12.2007. u 21:29 - pre 198 meseci
Citat:
ststeva: Ovako, uskoro mi se blizi matura, pa sam razmisljao da za maturski uradim pojacalo LEGEND-Stage Master MK2 (planirao sma odavno da ga napravim, ali nikako da se skanim).


O tome kasnije, a sad me zanima sledece:
Imam 4 kutije (2 bina, i 2 satelita po 8 oma) na jedan kanal se kaci jedan bin i jedan satelit.(iz pojacala u bin, pa iz bina se vude kabal u satelit) Njih dvoje zajedno imaju impedansu od 4 Ohm.

Koliku bi snagu davao LEGEND-Stage Master MK2 na 4 Ohm-a? Binovi su snage po 350 W, a sateliti po 300 W, ( to bi mu doslo oko 650 W kad
se spoje da rade zajedno)
Mozete li mi dati neko strucnije misljenje o tome, neki savet da li da pocinjem da radim to pojacalo, ili mi preporucite neko drugo...


U pocetku ce mi sluziti da zavrsim maturski, a posle ce se koristiti po zurkama, jer radim kao DJ, imam zvucnike, ali nikako da kupim (ili napravim)
neko pojacalo, vec stalno dajem pare na iznajmljivanje...


PoZ


Ne znam da li je Stage Master MK2 predvidjen da radi na 4oma!To ces pitati Boru(10XB) ili ce se on sam javiti.

Prvi savet je da stavis sve delove na papir pa da vidis koliko ce sve to da ispadne.
Drugi savet je da i ako krenes sa samogradnjom obavezno unapred da potrazis neku zastitu za zvucnike.
Treci savet je da pogledas cene polovnih pojacala a i novih.
Cetvrti savet je da se mozda lepo dogovoris sa Borom,recimo da ti uradis i zalemis plocice,spakujes sve to u kutiju i uradis napajanje a Bora da odradi drugi deo,tj. testiranje i zastitu.Mislim da bi to bilo.

http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

Član broj: 91371
Poruke: 280
212.200.206.*



+21 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)19.12.2007. u 21:36 - pre 198 meseci
Nisam siguran kako ce raditi LeGEND na 4 oma, ali jedno je sigurno da ce davati vecu snagu, a samim tim se i vise grejati...

Nema cika Bore da se javi, poslacu mu mail pa mi mozda odgovori....

Ili modzda mi dajte predlog nekog pojacala koje moze normalno da radi na 4 oma, a da bude slicne snage..

Imam kutije BAA 350W i Obicna kutija 300 W, to mu dodje 650 W kad se sabere, znaci max do 500 W pojacalo da ne bi doslo do spaljivanja kutija :D...

Koliko vas je pravilo LEGEND, napisite svoje utiske kako radi....
Takodje me zanima, koje snage je potrebano staviti trafo da bi radilo na priblizno 500 W, koliko VA treba da ima, nasao sam
neku firmu koja proizvodi trafoe, i oko 500 VA trafo je 50 evra..

Pomozite mi nekako, jer stvarno hocu da napravim neko pojacalo, i da me sluzi (ako je to moguce :D)
imam iskustva sa elektronikom, lemljenjem, tako da nisam totalni amater :D, idem u Tehnicku skolu u Arandjelovcu, a najverovatnije
cu upisati Tehnicki fakultet u Cacku...

PoZ za sve i nadam se brzim i korisnim odgovorima...
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)20.12.2007. u 00:13 - pre 198 meseci
"ststeva" mladi druze nas,
drago mi je da si se odlucio da pokusas da uradis StMaster MK2 i imaces moju podrsku u tome. To je prototip dakle do sada jos niko nije sklopio i probao pa niko ne moze ni da ti da utiske i ocene. Koliko znam Viktor je negde pri kraju realizacije slicnog projekta pa ce nam on najpre dati neke rezultate. Obicno takve stvari cine da ljudi gledaju sa rezervom jer to jos niko nije u praksi napravio pa su sumnjicavi da li ce to uopste da radi, kako ce da radi itd. itd. SVAKI prototip moze da zavitlava... to je cinjenica, ali su sve ove verzije LEGENDA vec na neki nacin proverene jer su odredjeni podsklopivi vec ranije provereni i po meni gotovo da nema sanse da bilo koja od tih verzija ne radi! U ostalom, stojim ti na raspolaganju da koristis CETVRTU opciju koju ti je Viktor dao. Ja nemam vremena i mogucnosti da to ponudim svakome, ali posto se radi o prototipu, toliko mogu i moram da ti pomognem.

MK2 je dizajniran da radi na 8 oma pa ce kao i svako drugo pojacalo teziti da na 4 oma proizvede skoro duplo vise snage ako mu napajanje ostane isto kao i za 8 oma. Posto ce u takvoj situaciji biti prilicno pregurana granica sigurnosti ukupne disipacije izlaznih elemenata, to ce za rad na 4 oma biti neophodno da se napajanje samo pobudnog i izlaznog stepena smanji na max. +/-60V a napajanje naponskog dela moze da ostane oko +/-90V (cak bi moglo biti spusteno i na 75-80V). Racunaj tada na oko 420-450W snage sto ce vise nego prodrmati te tvoje zvucnike. Zbog vece struje i manjeg iskoristenja pri radu na 4 oma, neophodno je da obezbedis VEOMA dobar hladnjak a ja savetujem i dva ventilatora jer je to namenjeno za disko i zurke pa sum i buka ventilatora nisu bitni, a MNOGO znace za hladjenje!!!
Ako ce to satima da bude "drapano" skoro do daske, trebace ti za svaki izlazni stepen trafo od barem 600-650W. Ne znam koliko ce te pojedine stvari kostati, ali svako ko planira da se uhvati gradnje ovog ili slicnog projekta, ne bi smeo da se zanosi da ce to odraditi za 100-200Evra.
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

Član broj: 91371
Poruke: 280
212.200.206.*



+21 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)21.12.2007. u 00:33 - pre 198 meseci
Citat:
1OXB: "ststeva" mladi druze nas,
drago mi je da si se odlucio da pokusas da uradis StMaster MK2 i imaces moju podrsku u tome. To je prototip dakle do sada jos niko nije sklopio i probao pa niko ne moze ni da ti da utiske i ocene. Koliko znam Viktor je negde pri kraju realizacije slicnog projekta pa ce nam on najpre dati neke rezultate. Obicno takve stvari cine da ljudi gledaju sa rezervom jer to jos niko nije u praksi napravio pa su sumnjicavi da li ce to uopste da radi, kako ce da radi itd. itd. SVAKI prototip moze da zavitlava... to je cinjenica, ali su sve ove verzije LEGENDA vec na neki nacin proverene jer su odredjeni podsklopivi vec ranije provereni i po meni gotovo da nema sanse da bilo koja od tih verzija ne radi! U ostalom, stojim ti na raspolaganju da koristis CETVRTU opciju koju ti je Viktor dao. Ja nemam vremena i mogucnosti da to ponudim svakome, ali posto se radi o prototipu, toliko mogu i moram da ti pomognem.

MK2 je dizajniran da radi na 8 oma pa ce kao i svako drugo pojacalo teziti da na 4 oma proizvede skoro duplo vise snage ako mu napajanje ostane isto kao i za 8 oma. Posto ce u takvoj situaciji biti prilicno pregurana granica sigurnosti ukupne disipacije izlaznih elemenata, to ce za rad na 4 oma biti neophodno da se napajanje samo pobudnog i izlaznog stepena smanji na max. +/-60V a napajanje naponskog dela moze da ostane oko +/-90V (cak bi moglo biti spusteno i na 75-80V). Racunaj tada na oko 420-450W snage sto ce vise nego prodrmati te tvoje zvucnike. Zbog vece struje i manjeg iskoristenja pri radu na 4 oma, neophodno je da obezbedis VEOMA dobar hladnjak a ja savetujem i dva ventilatora jer je to namenjeno za disko i zurke pa sum i buka ventilatora nisu bitni, a MNOGO znace za hladjenje!!!
Ako ce to satima da bude "drapano" skoro do daske, trebace ti za svaki izlazni stepen trafo od barem 600-650W. Ne znam koliko ce te pojedine stvari kostati, ali svako ko planira da se uhvati gradnje ovog ili slicnog projekta, ne bi smeo da se zanosi da ce to odraditi za 100-200Evra.


Hvala na podrsci!!

Da li moze da izgura jedan trafo od 1200 VA, ili je bolje 2 po 600-650 VA. Racunao sam da cu da dam oko 100 evra za trafoe, jer treba dosta snage da izgura ovu zver.
Malopre sam gledao jedno staro pojacalo koje imam, nesto ne radi dobro, ali ima trafo (torusni) koji je po gabaritima (15x7 cm)snage 600-700VA,ali sa naponima 2x 45 V.(tako pise na nalepnici, napisano je hemijskom) Da li on moze da se iskoristi nekako?
Sto se hladnjaka tice gledao sam po netu u Mehatronici hladnjak A17, da li bi on bio dovoljan, naravno sa forsiranim hladjenjem 2 ventilatora? I znate li koja je cena jednog ovakvog hladnjaka? Trebace mi 2 jer cu da radim stereo verziju.
Procitao sam negde da je Viktor radio PSB u "TELETEC", i koliko sam video plocica je posteno odradjena i ima stampu elemenata na gornjoj strani. Ako jos uvek rade poslacu njima da mi urade PSB .

U radio klubu sam nasao IRFP260N, da li oni mogu da se koriste kao zamena, ako ne onda gde mogu naci IRFP260?

PoZ, cika Boro SVAKA CAST ZA VAS RAD....
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)21.12.2007. u 08:50 - pre 198 meseci
Citat:
ststeva: Hvala na podrsci!!

Da li moze da izgura jedan trafo od 1200 VA, ili je bolje 2 po 600-650 VA. Racunao sam da cu da dam oko 100 evra za trafoe, jer treba dosta snage da izgura ovu zver.
Malopre sam gledao jedno staro pojacalo koje imam, nesto ne radi dobro, ali ima trafo (torusni) koji je po gabaritima (15x7 cm)snage 600-700VA,ali sa naponima 2x 45 V.(tako pise na nalepnici, napisano je hemijskom) Da li on moze da se iskoristi nekako?
Sto se hladnjaka tice gledao sam po netu u Mehatronici hladnjak A17, da li bi on bio dovoljan, naravno sa forsiranim hladjenjem 2 ventilatora? I znate li koja je cena jednog ovakvog hladnjaka? Trebace mi 2 jer cu da radim stereo verziju.
Procitao sam negde da je Viktor radio PSB u "TELETEC", i koliko sam video plocica je posteno odradjena i ima stampu elemenata na gornjoj strani. Ako jos uvek rade poslacu njima da mi urade PSB .

U radio klubu sam nasao IRFP260N, da li oni mogu da se koriste kao zamena, ako ne onda gde mogu naci IRFP260?

PoZ, cika Boro SVAKA CAST ZA VAS RAD....


Pa,mozes da iskoristis taj trafo ali samo za mono varijantu i to na 4oma kao sto ti je i Bora rekao da izlazni stepen i ulazni stavis na +/-60V DC a naponski na +/-75V DC i tada ocekujes oko 450W na 4 oma.

Sto se tice teleteca,nisam radio duze vreme plocice kod njih ali dobro ispadnu plocice i cena im je OK.Obavezno trazi da se kalaisu vodovi.
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)22.12.2007. u 14:50 - pre 198 meseci
Citat:
ststeva: Hvala na podrsci!!

Da li moze da izgura jedan trafo od 1200 VA, ili je bolje 2 po 600-650 VA. Racunao sam da cu da dam oko 100 evra za trafoe, jer treba dosta snage da izgura ovu zver.
Malopre sam gledao jedno staro pojacalo koje imam, nesto ne radi dobro, ali ima trafo (torusni) koji je po gabaritima (15x7 cm)snage 600-700VA,ali sa naponima 2x 45 V.(tako pise na nalepnici, napisano je hemijskom) Da li on moze da se iskoristi nekako?
Sto se hladnjaka tice gledao sam po netu u Mehatronici hladnjak A17, da li bi on bio dovoljan, naravno sa forsiranim hladjenjem 2 ventilatora? I znate li koja je cena jednog ovakvog hladnjaka? Trebace mi 2 jer cu da radim stereo verziju.
Procitao sam negde da je Viktor radio PSB u "TELETEC", i koliko sam video plocica je posteno odradjena i ima stampu elemenata na gornjoj strani. Ako jos uvek rade poslacu njima da mi urade PSB .

U radio klubu sam nasao IRFP260N, da li oni mogu da se koriste kao zamena, ako ne onda gde mogu naci IRFP260?

PoZ, cika Boro SVAKA CAST ZA VAS RAD....


Viktor ti je vec delimicno odgovorio. Ako je to za zurke ili diskoteku, bolje je da svaki kanal ima zasebni trafo i PSU zbog mogucih otkaza u radu. Taj stari trafo koji imas je dovoljan za jedan kanal ali ne za oba u punom radu. Svakako, mozes ga koristiti u prvom momentu kod sklapanja i prvih testova s tim da ne srafis oba kanala vise od prve trecine snage. Za tako teske uslove rada nikako nemoj zaliti ili kalkulisati kako da prodjes jeftinije sa hladnjacima!
Ako nemas druge mogucnosti, mozes da koristis IRFP260N.
Kad stignes do prvog ukljucenja javi se pre nego sto to uradis! Ako se odlucis da to radis sam (a i tu te podrzavam jer ces tako vise nauciti) nemoj za prvo ukljucenje postavljati u izlaz vise od jednog para FET-ova.

Za plocice vidi sa Viktorom da li i kako moze da ti pomogne.
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.209.*



+20 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)22.12.2007. u 15:42 - pre 198 meseci
Citat:


Za plocice vidi sa Viktorom da li i kako moze da ti pomogne.


Sto se tice plocica...

Pa,ja sam do sada radio sa Teletec-om a i sa jednim likom iz Subotice.

Evo ti mejlova oba lika pa ti vidi ali kao sto sam ti i ranije napisao obavezno da budu kalaisani vodovi.


[email protected] je teletec

[email protected] je ovaj drugi iz Subotice

Pozdrav i srecno u radu...


http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.209.*



+20 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)24.12.2007. u 11:35 - pre 198 meseci
Jos nesto da dodam.Ja sam izvrsio izvesnu racunicu koliko para ce da ispadne da se uradi kompletan snagator od 2*300W na 8oma.racunica je ovakva:

1.Kutija 3U oko 50evra
2.Hladnjak 2*25(A17 mehatronika od po 25cm)=50evra
3.Ventilator 2*5(12V 120*120mm)=10evra
4.Trafo 2*45(500W)=90evra
5.Elektroliti 8*10(10000uF 100V iz Radio kluba 85C!,4*10000uF za jedan kanal)=80evra
6.Grec 2*2.5=5evra

Ovo izadje 285evra.

7.Za napajanje ventilatora treba dodati 10evra(moze da se uradi da se sa povecanjem temperature hladnjaka povecavaju obrtaji ventilatora)
8.Zastita pojacala od DC napona na izlazu i prevelike struje oko 15evra.

Ovo izadje 310evra.

9.Izlazni stepeni
A.Plocice 10evra
B.Tranzistori oko 60evra
C. kondenzatori i ostala boranija 20evra
10.Konektori 20evra

Ovo izadje 440evra a pri tome nije testirano!Za mene je to mnogo para.

Dakle,ovo vazi ako se kupuju novi delovi i cena je 440evra za pojacalo od 2*300W na 8 oma.Mislim da sam ranije gledao cene novih pojacala i za 2*350W na 8 oma a ujedno i 2*550W treba izdvojiti 350evra.

Dakle,treba dobro razmisliti sta se ulaze i sta se dobija.
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.209.*



+20 Profil

icon Re: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)26.12.2007. u 20:18 - pre 198 meseci
Pa sta bi,hoces li ili neces da pravis Legend-a?
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: LEGEND-Stage Master MK2 (za maturski)

[ Pregleda: 5915 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.