Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PHP Editori

[es] :: PHP :: PHP Editori

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8516 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zextra

Član broj: 13974
Poruke: 29
62.108.100.*



Profil

icon PHP Editori17.09.2003. u 00:20 - pre 250 meseci
Verujem da mnogi od vas provode dosta vremena radeci u PHPu, pa me interesuje koji je vas izbor i vase misljenje po pitanju editora. Evo nekih mojih iskustava i misljenja.

Za pocetak - bar sto se mene tice - neprevazidjen text-i-sve-ostalo editor - TextPad (http://www.textpad.com) - vrlo brz, podrzava syntax fajlove za razlicite sintakse, coloring, i jos ponesto interesantno (ja posmatram editore iz perspektive php "programera")

Sledeci (na koji sam ja naleteo) je PHP Expert Editor 3.0 (http://www.phpexperteditor.com - http://www.ankord.com). Sadrzi uproscenu varijantu debuggera, kome je akcenat bacen na debugging liniju po liniju, bez nekih dodatnih pogodnosti. Osim toga ima standardni syntax coloring, background ftp upload (narocito zgodna stvarcica ako imate permanentnu vezu sa internetom - kada je dobro podesen, pritiskom na ctrl+shift+s uploadujete tekuci fajl na ftp server, u pozadini), Ima donekle upotrebljiv auto-complete, sa kompletnom listom php funkcija, varijabli i user-defined funkcija. Interfejs je realizovan uz pomoc standardnih "dockable" prozorima, tako ce te se lako navici na njega... Ostatak ispitajte sami.

Mozda nisam bio dovoljno uporan u trazenju, ali je za mene phpED (http://www.nusphere.com) editor's choice sto se tice PHP editora & debuggera. Aktuelna verzija je 3.2, build 3220, tezak svega 21 mb. Po interfejsu najvise podseca na Visual Basic i njemu slicne, dodatnim prozorima opterecene programe. Takodje kao i PHP Expert Editor poseduje background FTP upload, ali zato poseduje daleko bolje uradjen debugger. Standardna "oprema" ovog debuggera: Breakpoints, Watch Window, Locals Window, Immediate, Call Stack, Globals Window, Log Window, Transfers, PHP Errors Output Window, HTML Output Window, Code Explorer (pregled funkcija, klasa i varijabli definisanih u svakom otvorenom fajlu pojedinacno), jednostavna organizacija projekata, Help sistem koji obuhvata kompletne reference HTML-a, CSS-a, PHP-a, MySQL-a, sadrzi MySQL database klijent, NuSoap klijent, Syntax completition & coloring... Uostalom sve ove funkcije ne znace puno dok ih ne isprobate. Da budem iskren, uspesno sam radio sa PHP-om i bez debuggera, ali je sa njim zivot mnogo laksi, samo zahteva odredjeni period adaptacije...

Ako neko ima jos neki program koji bi se mogao svrstati u ovu kategoriju, neka se javi. Bice mi drago da predjem sa phpED-a na nesto jos bolje...

Ma.... TextPad je 5 u glavu za sve to LOL ) Pokrenes ga, ukljucis full screen i.... prepustis se zabavi...
 
Odgovor na temu

L I L I T
nadmin

Član broj: 2437
Poruke: 868
*.etf.bg.ac.yu

Jabber: lilit@elitesecurity.org
Sajt: www.geekchix.org


Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 02:12 - pre 250 meseci
Moj izbor --> gPHPEdit
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 02:32 - pre 250 meseci
Citat:
zextra:
Aktuelna verzija je 3.2, build 3220, tezak svega 21 mb.

Ovo je veće i od Emacs-a, a Emacs nudi sve to, i naravno, mnogo više.

Čudo jedno, a kažu da je Emacs preopširan. :-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

BlueIce
Marko Marić
Novi Sad

Član broj: 4448
Poruke: 215
*.66.EUnet.yu



Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 09:22 - pre 250 meseci
4.6/5 ==> Maguma Studio for PHP (www.maguma.com)

Postoji besplatna verzija koja veoma lepo radi, IDE mu je prilagodljiv i veoma konfigurabilan, najvise mi se svidelo da sam istrazuje i Vase funkcije po Vasim include-ovima i salje opis sam funkcije ako postoji kao i "return_type func_name (param1_type param1, param2_type param2=default_value)" sto mi se puno svidelo. Plus instalacija je poprilicno mala maguma_studio-1.0.7p2-basic.exe (1,68MB).

Naravno ima i podrsku za razne sintakse, svoj interni ftp klijent u ozbiljnijim verzijama tempered apache+mysql+maguma server, etc.
 
Odgovor na temu

mocelle

Član broj: 12227
Poruke: 14
*.ptt.yu



Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 09:47 - pre 250 meseci
probajte na http://www.scintilla.org, mislim da je ok, za početnike u php-u može da se koristi i za editovanje httpd.conf za apache i ima prevod na srpski. Pitanje ukusa, po meni je ok ima podršku za preko 20 programskih jezika i mnogo opcija za podešavanje.
pozdrav!

Ako neko nadje pravopisnu gresku, moze slobodno da je zadrzi :)

+------------------------------------------------------------------------------------------------------+
www.dslr4.me | www.traderalerts.net | www.salebitcoins.com
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 10:40 - pre 250 meseci
Windows, PHPedit
Linux, Bluefish, Quanta

PHPexperteditor sam imao ali nije besplatan... traje 30 dana i fajront, ako neko moze da mi pomogne sto se njega tice neka mi posalje PP
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.dsl.siol.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 10:53 - pre 250 meseci
Citat:
tOwk:
Ovo je veće i od Emacs-a, a Emacs nudi sve to, i naravno, mnogo više.


moj izbor: jed editor

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 11:41 - pre 250 meseci
Citat:
L I L I T:
Moj izbor --> gPHPEdit


Nisam znao za ovo, zgodno izgleda...
Nego de mi samo reci gdje stoji file php_gphpedit.api, posto instliram ga, make install ne prijavi ni jedan error sve uradi kako treba i kada pokrenem gphpedit kaze da ne moze da ucitaj taj file (taj, glavni, file). Permisije su ok, a on ga stavi u /usr/local/share/gphpedit i odate nece da ga cita... grrr..
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 13:53 - pre 250 meseci
gvim + ctags : dream team:)
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.blic.net



+4 Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 15:40 - pre 250 meseci
Kate je inače najbolji što se mene tiče. Problem je što radi na Linuxu, a dostojne Win alternative NEMA. Najbliži Kate-u je EmEditor.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

zextra

Član broj: 13974
Poruke: 29
62.108.100.*



Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 16:25 - pre 250 meseci
Citat:
tOwk:
Citat:
zextra:
Aktuelna verzija je 3.2, build 3220, tezak svega 21 mb.

Ovo je veće i od Emacs-a, a Emacs nudi sve to, i naravno, mnogo više.

Čudo jedno, a kažu da je Emacs preopširan. :-)


postoji li neko jednostavnije uputstvo za emacs - znam da je "bog i batina" na polju editora, ali deluje jaaaako zbunjujuce na prvi pogled...
 
Odgovor na temu

n_e_w_m_o_m_e_n_t
Beograd

Član broj: 10481
Poruke: 23
*.lafantana.co.yu.

ICQ: 341971824
Sajt: www.novavaros.com


Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 21:21 - pre 250 meseci

Citat:
zextra:
postoji li neko jednostavnije uputstvo za emacs - znam da je "bog i batina" na polju editora, ali deluje jaaaako zbunjujuce na prvi pogled...


Postoji:
http://www.matf.bg.ac.yu/r3ps/literatura/gnu.ps
--
come out and play!
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net



+3 Profil

icon Re: PHP Editori17.09.2003. u 22:19 - pre 250 meseci
Win: EmEditor
Linux: Kate
Owl
 
Odgovor na temu

Dag
Moscow

Član broj: 11879
Poruke: 97
*.moscow.dial.rol.ru

Sajt: orwell.ru


Profil

icon Re: PHP Editori18.09.2003. u 03:33 - pre 250 meseci
:: Za pocetak - bar sto se mene tice - neprevazidjen text-i-sve-ostalo editor - TextPad (http://www.textpad.com) - vrlo brz, podrzava syntax fajlove za razlicite sintakse, coloring, i jos ponesto interesantno (ja posmatram editore iz perspektive php "programera"

Iz bilo koje perspektive, TextPad naj (tekst, 'lomljenje' teksta, syntax i, shto je meni najvazhnije, neki tip rabote kursora i tastature 'in real time'. Onaj ko radi sa editorima koji su na bazi .jar libs razumece o chemu govorim - nikako ne mogu taj njihov delay da shvatim i prevarim.

Shta TextPad nema (a nema to nigde ja mislim) to je da edituje makrose (.tpm).
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.metrohive.net

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: PHP Editori18.09.2003. u 13:16 - pre 250 meseci
cEdit za Win...

Posto sam jako dugo radio u Delphiju navikao sam se na njegov editor, a cEdit koristi SynEdit komponentu koja je Open Source "kopija" Delphijevog editora...

Key features:
- podrzava uzasno mnogo naglasavanja sintakse s tim da mozete dodati svoje... (ja sam napravio za SMARTY i mnogo lepo izgleda =-] )
- konfigurabilan code proposal
- konfigurabilan code completion
- ftp klijent (open/save from/to FTP i slicne opcije) by Monster FTP (takodje open source)
- mogucnost povezivanja sa izvrsnim fajlovima (tako i debugijem skripte - pruzim ih php.exe-u i pokupim output)

Ma dosta je... Dosta dodar za jedan Win program =-] ...

BTW: phpEd koristi PHP DBG koji je takodje open source, samo ja nikako nisam skontao kako da ga povezem sa svojom aplikacijom posto nema dobru (skoro nikakvu) dokumentaciju
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: PHP Editori18.09.2003. u 20:55 - pre 250 meseci
O ovome se pricalo vec ovde - Predlazem Maguma Studio ili ActiveState Komodo.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.148.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: PHP Editori18.09.2003. u 23:07 - pre 250 meseci
Ne mogu da verujem da niko nije spomenuo homesite? Sve to sto ste nabrojali + snippets + project upload + version control + mnogo toga...
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

dinol
Bosna

Član broj: 8764
Poruke: 46
*.as54.ze-old.bih.net.ba.

ICQ: 172716691


Profil

icon Re: PHP Editori19.09.2003. u 15:08 - pre 250 meseci
hehe

još da ste naglasili koji su besplatni... i da li iamju win verzijuu to bi bilo super :)
Don Dino - il consigliere
 
Odgovor na temu

L I L I T
nadmin

Član broj: 2437
Poruke: 868
*.etf.bg.ac.yu

Jabber: lilit@elitesecurity.org
Sajt: www.geekchix.org


Profil

icon Re: PHP Editori19.09.2003. u 15:15 - pre 250 meseci
evo lepog pejdža http://www.php-editors.com/

tu lepo ima...
editori za win a koji za linix ..koji su free ...koji nisu ... etc... pa rovaj :)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: PHP Editori19.09.2003. u 16:48 - pre 250 meseci
Citat:
zextra:
postoji li neko jednostavnije uputstvo za emacs - znam da je "bog i batina" na polju editora, ali deluje jaaaako zbunjujuce na prvi pogled...


Pogledaj i prevedeni vodič za Emacs (preveo ga je član ovog foruma, Madafaka :). Prikačen je uz poruku.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: PHP Editori

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8516 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.