Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.

[es] :: Hosting :: Domeni :: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.

[ Pregleda: 3287 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja Radojevic
Beograd-Mladenovac

Član broj: 38374
Poruke: 97
91.150.97.*

ICQ: 252629386
Sajt: www.prohib.com


Profil

icon Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.19.11.2007. u 11:01 - pre 199 meseci
E ovako, tri godine sam redovno plaćao domen i on se vodi na mene. (Domen još nije istekao, tek u martu ističe)

Problem je u tome što je šifu posedovala druga osoba i promenila kontakt podatke i tamo navela da je domen u vlasništvu NVO (koji mislim da i ne postoji). Zvao sam loopiju i rekli su mi da to rešim sa njima, da sam ja samo lice koje je plaćalo domen.

Zanima me kakva su moja prava, pošto šifru neće da mi pošalju. Da li je moguće da uradim transfer domena, ili šta da uradim?
 
Odgovor na temu

kebic
Novi Sad

Moderator
Član broj: 69732
Poruke: 453
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.19.11.2007. u 14:43 - pre 199 meseci
Ako je domen registrovan na tvoje ime ili bar mail onda mozes da zatrazis transfer u suprotnmom ne.
E sad ako je domen prvo registrovan na tebe a onda su oni promenili podatke u tom slucaju bi mogao da se obratis http://www.icann.org/ ali nisam siguran sta tu mozes da promenis osim da prijavis da ti je hakovan nalog i da su sami promenili podatke.


U svakom sliucaju ako nema niko bolji predlog probaj ovo pa javi ovde sta su ti odgovorili da i drugi ljudi znaju kako da rese taj problem ako im se desi.
 
Odgovor na temu

Nemanja Radojevic
Beograd-Mladenovac

Član broj: 38374
Poruke: 97
77.46.197.*

ICQ: 252629386
Sajt: www.prohib.com


Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.19.11.2007. u 15:40 - pre 199 meseci
E ovako, domen je bio na mene registrovan skoro do pre pet dana (vise od 2.5 godina), ne znam da li je jos, ali na whois i dalje stoje moji podaci. Problem je u tome sto je on imao pristup i mogao je da promeni podatke. Svi racuni od loopi-je su kod mene, i kada sam ih zvao jutros rekli su da sam ja vrsio uplate, i da se tamo vidi moje ime ali da je domen sada pripada NVO, barem kako oni kazu tamo stoji u podacima. (poslednju registraciju sam izvrsio ja i ostalo je jos 5 meseci do isteka domena)

Sta da radim? Jel moze nesto konkretnije, kome da se obratim?

Unapred zahvalan na odgovorima!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.19.11.2007. u 16:06 - pre 199 meseci
Napisi Lupiji dopis, navedi da si ti vlasnik domena, dokazi to potvrdama oplacanju, ivodom sa WHois dok jso uvek pokazuje da si ti registrant, to jest vlasnik domena, obavesti ih o tome da su podaci o tvom domenu neovlasceno izmenjeni i zahtevaj da ti omoguce da uneses tacne podatke.

Ukoliko opet odbiju da ti rese problem, onda prijavi slucaj ICANN-u.

Pre svega budi siguran da neko drugi ne moze da na neki nacin dokaze da si ti samo vrsio placanje u ime nekog drugog.

 
Odgovor na temu

Nemanja Radojevic
Beograd-Mladenovac

Član broj: 38374
Poruke: 97
77.46.197.*

ICQ: 252629386
Sajt: www.prohib.com


Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.19.11.2007. u 17:13 - pre 199 meseci
I dalje na who.is stoji da sam ja vlasnik domena, poslacu dopis loopiji, iako sam pre vec slao i rekli su mi:
Citat:
Takodje, molim vas da sami resite nesporazum sa NVO udruzenjem.


Posto je sada upisao da je sajt NVO. Ako ne odgovore i ne rese problem, prijavicu slucaj ICANN-u, samo bi mi dobrodosla mala pomoc, sta, kako?

Jos jednom unapred zahvalan na odgovorima!
 
Odgovor na temu

mladenovacinfo

Član broj: 163534
Poruke: 1
*.upc.chello.be.



Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.20.11.2007. u 04:31 - pre 199 meseci
Interesantna tema. Pre svega u nasim, srpskim okvirima jer ovakve situacije cesto nastaju kod nasih “ortakluka” gde sve nije jasno definisano pre ulaska u projekat i gde jedan od “orataka” odjednom bude nezadovoljan (setite se EXITa)

Posto se radi o nasem sajtu osecam se obaveznim da iznesemo i drugu stranu price.
Pre svega situacija nije tako cista i jasna kako to postavljac teme navodi. Na prvom mestu, dokazano i dokazivo (uplatnicama) da ON NIJE placao domen vec drugo lice, njemu su samo stizali racuni postom jer je njegova adresa bila registrovana.
Domen je registrovan pre 3 godine za lokalni sajt od strane par entuzijasta. U meduvremenu predanim radom 5-oro ljudi sajt je dostigao popularnost u lokalnim okvirima i time postao interesantan mnogima od firmi do politickih partija - btw. blize se izbori ocigledno .
Domen JESTE inicijalno registrovan na ime postavljaca teme (od pre par dana vlasnik je regularno promenjen u NVO, od zvanicnog lica) jer se jednostavno pre 3 godine morao na nekoga registrovati (bio je najmladji, jos uvek maloletan pa da mu ucinimo cast a i ako se ide u zatvor zbog kritike politicara njemu ne mogu nista ) medjutim sama registracija, kontakti sa Loopiom, placanja i sve druge obaveze su vrsena od drugog lica.

Precutan dogovor je bio da je vlasnik domena cela ekipa ljudi koja radi sajt.

U medjuvremenu je razmisljano da se status ozvanici registracijom NVO i time i sva vlasnicka prava prenesu na tu NVO.
Zbog grubog krsenja kodeksa timskog rada (dao sve pristupne sifre trecim licima bez saglasnosti ostalih) postavljac teme je kritikovan i privremeno suspendovan sto je izazvalo naravno nezadovoljstvo u njemu i naravno dovelo do toga da zahteva svoja vlasnicka prava nad domenom kako bi sa drugom ekipom poceo rad na novom sajtu istog imena sto mu je cak i uspelo delimicno, promenom pristupnih sifri kod Loopie kao registra-povraceno kasnije.
Loopia je sasvim korektno dogovorila da nemaju nista sa nasim internim problemima.
U medjuvremenu, njegov mail koji je registrovan kod Loopie i Whois je hakovan tako da sada taj njegov mail nije ni u cijoj nadleznosti dok zvanicni mail naravno u funkciji i kontroli "druge strane".

Ovaj kratki uvod je bio potreban radi sagledavanja kompletne situacije.

E sad, sta biva u ovakvim slucajevima. Na stranu sto je ovo lokalni sajt i sto ce stetu imati samo 5 ljudi devalviranjem njihovog 2,5-godisnjeg volonterskog rada ali je jako interesantno pitanje ko polaze prava na domen u slucajevima kad recimo dva ortaka otvore firmu, ortakluk se raspadne i oba hoce da nastave isti sajt.
Ili recimo jos banalniji primer, muzicki bend, momci se skupili da sviraju, jedan od njih koji je vicniji internetu napravi sajt i normalno registruje na svoje ime iako svi zajedno placaju domen i hosting, on se najuti i ode iz benda. Ciji je domen?
Ili konkretno u ovom slucaju, sutra recimo Loopia i posalje domen parametre na Whois registrovani email koji je sada u rukama hakera i koji to zloupotrebe. Steta ce biti neporcenjiva, korist nece imati niko. Sta onda, ko je kriv za nastalu stetu.

Pored zakonskog postoji i obicajno i moralno pravo te treba sagledati sve aspekte jedne ovakve (tuzne) price. Ako se vodimo cisto zakonskom logikom, postavljac teme recimo i jeste zakonski vlasnik gledano na Whois ali u medjuvremenu je u Loopia CP vlacnik promenjen u NVO tako daje NVO sada po Loopii vlasnik. Ciji registar sada ima prioritet, Whois ili Loopia? Koga ostetiti, postavljaca teme ili cetvoricu drugih ljudi?

Dalje, sta ako recimo prvobitni vlasnik proda svoj domen drugom licu. Neki podaci u Whois ostaju nepromenjeni a konkretno kod Loopie se JMBG ne moze promeniti iz korisnickog interfejsa), da li se kao zakonski vlasnik smatra staro ili novo lice? Loopiu i Internic ne zanimaju interni kupoprodajni ugovori izmedju lica vec samo ono sto je registrovano.
Takodje, sve promene u Loopia registru su vrsene sa ZVANICNE adrese sajta i od zvanicnog lica sajta, sto ih cini apsolutno legitimnim. Apsolutno nije rec o neovlascenim izmenama niti hakovanju.
Opet hipoteticki primer: domen registrovan na direktora. Direktor ode u medjuvremenu, firma hoce da uradi promene u DNS i posalje zahtev sa zvanicne e-adrese. Treba li registar da prihvati to (zvanican zahtev) ili ne (nije registrovano lice poslalo)?

I sami znate da su brendovi zasticeni i da domen pripada brendu. U ovom slucaju ova ekipa ljudi je napravila brend i po toj logici domen pripada brendu ne pojedincu. Secate se tuzbi i sudjenja, ranije, kada su pojedinci reigstrovali pojedine brandirane nazive kao domen ali su ipak morali da vrate na kraju. Istina, u momentu registracije domen nije bio i "brend" ali smo ga mi za tri godine napravili jako jako prepoznatljivim. Stoga je vrlo logicno da domen pripadne ljudima koji su brendi stvorili.

Opet, u primeru Loopie, u jednom njihovom ToS se kaze:
9.1. Domen se registruje na ime Korisnika i u njegovom je vlasništvu. Loopia zadržava pravo da bude administrativni, tehnički i/ili kontakt za plaćanje računa domena tamo gde smatra da je to neophodno

A u drugom:
6.4. Korisnik mora uvek da ima ažurne kontakt podatke, kako bi Whois servis na ispravan način i sa svim potrebnim kontakt informacijama identifikovao korisnika.

Kako sad ovo tumaciti? Mi smo upravo to uradili, azururali korisnicke podatke kod Loopie a to sto Whois nije istog momenta sinhronizovao svoje rekorde sa njihovima pa je predjasnji vlasnik jos uvek u Whois registru, to je vise pitanje tehncke prirode nego pravne. Ipak zvuci logicno da Loopia registarima prioritet nad Whois jer su podaci trenutno azurirani dok Whois radi to once in a while.

Mi smo, kao korisnik, ispunili sve svoje obaveze iz ToS i sa VAZECOM sifrom promenili podatke na sta nas je pravilnik i obavezivao. Vodeci se ovom logikom, s punim pravom sada MI mozemo da tuzimo Loopiu jer je dala podatke i sifre neovlascenom licu. Naravno ovo nam ne pada na pamet jer se Loopia postavila krajnje korektno u celoj prici. Samo hipoteticki navodim.

Bilo bi jako interesantno cuti vasa misljenja a narocito iskustva ako ste bili u ovakvim situacijama.

Inace za zalbe na registre nije nadlezan ICANN vec Internic (mada se svodi na isto jer jedni su regulativno a drugi operativno telo) ali u ovom slucaju cak ni oni jer Loopia nije akreditovani registrar kod ICANN (sudeci po zvanicnom linku http://www.internic.net/origin.html) tako da za Loopiu niko nije nadlezan. Btw. Ni jedan registrart iz Srbije nije akreditovan kod ICANN tako da jednostavno ne znam kome bi se postavljac (ili druga strana) i zalio sto je takodje pitanje koje trazi odgovor zbog svih nas koji se na ovaj ili onaj nacin bavimo internetom.

I za kraj, da ne pomislite kako sam suvise pristrasan (malo jesam ) ja se razocaran i zbog svih ovih desavanja najverovatnije povlacim iz projekta ali preostala tri momka su zainteresovana da nastave rad (i zbog njih bih voleo da oni dobiju domen) tako da ocekujte nastavak i/ili rasplet ove rasomonijade. U celoj prici je najmanje bitan ovaj projekat i ko ce dobiti domen, daleko je vazniji princip po kome bi se i buduci sporovi resavali.

Ovo moze da bude vrlo dobra pouka i primer za sve buduce slicne situacije kako za ucesnike u buducem sporu tako i za Loopiu i druge registre.

Inace, nocas smo imali duge razgovore sa postavljacem teme i na svoje zadovoljstvo mogu da kazem da su bili uspesniji nego srpsko-albanski, tj svi ucesnici su se slozili oko nekih stavki sto je dobra osnova za sutrasnje pregovore koji ce nadamo se svi dovesti do resenja. Izgleda da srpski inat nije uvek dominantan nada razloznim argumentima.

Citajte nastavak


[Ovu poruku je menjao mladenovacinfo dana 20.11.2007. u 05:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mladenovacinfo dana 20.11.2007. u 06:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tinejdzerka
Mladenovac

Član broj: 128273
Poruke: 9
212.200.239.*

Sajt: www.oskosta.org


Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.20.11.2007. u 15:57 - pre 199 meseci
Jako mi je zao sto je doslo do nesuglasica.
Mladenovac.info je mnogim mladenovcanima izvor lokalnih informacija i mesto za internet druzenje...
Nadam se da je to samo trenutni nesporazum.

|* OS. Kosta Djukic *||* DECA i ŠKOLA *|

Niko nije slučajno dobar; vrlinu treba naučiti.
 
Odgovor na temu

Đole
Mladenovac

Član broj: 1931
Poruke: 68
77.46.242.*

Sajt: www.var-plast.com


Profil

icon Re: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.20.11.2007. u 21:34 - pre 199 meseci
Citat:
Jako mi je zao sto je doslo do nesuglasica.
Mladenovac.info je mnogim mladenovcanima izvor lokalnih informacija i mesto za internet druzenje...
Nadam se da je to samo trenutni nesporazum.

Takodje!
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: Veliki problem oko domena? - Potrebna pomoć.

[ Pregleda: 3287 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.