Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nikon D 300, nova referenca

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nikon D 300, nova referenca

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33515 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan1965

Član broj: 74427
Poruke: 252
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca26.11.2007. u 17:00 - pre 199 meseci
Hvala Gosha siguran sam da si u pravu i znam da je optika vaznija nego telo.Ali opcije koje se navode da d300 poseduje jednostavno mame.Znam da je d300 sa gripom,SB800 i jednim blicem malo,ali nekako mi lakse posle kupiti jos objektiva nego obratno.Ona kljucna rec koji je g. Milanovic podebljao me kopka.Da li se zaista isplati "za nekoga"uloziti tu razliku.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca26.11.2007. u 17:13 - pre 199 meseci
Citat:
gosha: Neozbiljno. Prica o sumu na ISO 200. Pa tu pricu treba primenjivati na kompakte, a ne na nove dSLR aparate.


Nije bilo price o sumu uopste vec o ostrini po pixelu. Ovi primeri jasno pokazuju koliko je D300 odlican aparat (po meni bolji od 40D) i kolika je dinamika u 14bit - perfektna i bolja za koji korak od 40D (ako neko to ne vidi - ili valja Canon aparate ili ne zna sta je dinamicki raspon u digitalnom fajlu).

Dakle, mislim da ce testovi samo potvrditi ono sto sam ja imao prilike da vidim cackajuci po nekim, najobicnijim primerima.

Nebojsa je pomenuo koloritet - D300 (i D200) ima PRAVI, realni koloritet a ne D80 (on je pretopao) ili neki Canon (mnogo pretopao). Mislim, ljudi, dnevno procackam zilion fajlova i tesko cete me ubediti da Canon ima realnije boje direkt iz aparata (za oko jeste mozda lepse, ali nije realno to sto je fotkano).

Ne bih sad da brbljam, ali vecina renomiranih fotografa koji slikaju sa 5D i najskupljim objektivima daju solidno lose fajlove i slike (studijske) dok recimo sa Nikona dobijamo odosta dobre fotke sto se tice dalje obrade (nisu savrsene, ali su dosta ispred Canonovih). 1D3 jedino dobijam OK RAW fajlove. 5D, 30D, 40D sve bre da se utepas dok ih sredis da izgledaju kao ono sto je slikano. Nikon D200 i D2X- malo pipnes RAW i eto slike u stampi. Eno vam pun NG pa listajte... (vecina slika su sa D200, D2X i 1D3). Sum nije toliko bitan, do ISO 800 se nista ne vidi u stampi.

Eno vam mumija iz jednog od prvih brojeva NG-a: Nikon D2X, slike nis' nisu pipane i jos par reportaza (Lokosnica). Djerdap je slikao Zamur sa 1D3 i od njega su jedino sa Canona dosli dobri fajlovi. Ostalo - D200. Jedino ti aparati izdrze maltretiranje na terenu (da vidim 5D ili 40D na zemlji, u rosi, u ledu, gde lipti voda na sve strane... no way).

I dalje mislim (a vidi se po forumima) da 99% ljudi koji zeli DSLR aparat (ali ozbiljan sistem) razmislja u pravcu D300.

Recimo sve domace slike u MH su sa D200 i D2X... (opet uslovi gde treba pouzdanost i odlican kvalitet slike u isto vreme).
 
Odgovor na temu

marinowski
Igor Marinović
Palić

Član broj: 149582
Poruke: 138
77.46.205.*

Sajt: www.marinowski.com


+2 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca26.11.2007. u 17:24 - pre 199 meseci
Za NG trazite RAW fileove, ili RAW fileove + npr .xmp fileove u kojima se moze odrediti promena kolorita, crop, itd?

Zamur vec ima 1D3?


 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca26.11.2007. u 19:15 - pre 199 meseci
Svi donose RAW. Nasi foto urednici traze RAW ili RAW+JPG.

Zamur ima svasta, a najvise ideja i dobrih fotografija:)

Fashion editorijali za jos neke magazine su sa 5D, Phaseone 25 i 39-tkom (iz inozemstva, niko ne radi sa1D3, svi su sa PhaseOne, kao i stock i Beauty fotke).

Samo su catwalk fotke uglavnom sa 1D3, D2X...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca26.11.2007. u 21:45 - pre 199 meseci
Ako je Zamur osoba koja se zove Dragoljub Zamurovic onda ja ova Cosmova prica obican srbohval po principu “tresla se gora rodio se mis”. Od doticnog posedujem i “Srbiju” i “Vojvodinu” i mogu reci da je od odlicnih fotofrafija napravljena jedna foto mediokritetska retrospektiva gde dominira losa obrada i losa stampa; ispod svakog kriterijuma. Ko je radio ne znam, ali je lose. Prosecni zapadni nedeljnici su uradjeni kvalitetnije.
Ne znam cemu prica o RAWu i megapixelima.
Potpuno besmisleno.

Gde su te extra obrade. Ja jos nisam video. Samo filozofija.


Citat:
(za oko jeste mozda lepse, ali nije realno to sto je fotkano)


Pa fotografije se i gledaju ocima, a ne dupetom.

Citat:
od D 80 (koji je po tome do sada najbolji Nikon, čak i ako mu zamerimo što malo vuče na plavo).


Kad na njega cucne Sigmica, nema plavo.


[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 27.11.2007. u 15:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca26.11.2007. u 23:02 - pre 199 meseci
Problem mnogih naših monografija je totalni amaterizam ljudi koji rade pripremu fotki za štampu.

Dakle, onaj ko uzme bilo RAW bilo bilo šta drugo u RGB-u i u nepodešenom PS-u ga prebaci u CMYK je najobičnija ovca i veze s poslom nema.
A to radi znatna većina samozvanih bušmana-dizajnera kod nas.
Photoshop 4.01 je poslednja verzija PS-a koja je imala originalno integrisanu ispravnu kolor separaciju; onda su se majstori dosetili i u svakoj sledećoj verziji napravili tako da moraš da čačkaš ako hoćeš vrhunski kvalitet. A softver ide posebno uz profi-skenere.

Fotografi ne shvataju da je nemoguće verno preneti svaku fotografiju na štamparski postupak.

Fotopostupak trpi jake kontraste i smrtcrnu, a štampa ne. Svojevremeno sam pitao čoveka koji je radio Eterovićev Beograd zašto je sve tako tamno. Kaže "Eterović tako hteo..." Ali to se ne radi tako, ne može se u štampi nekontrolisano nalivati crna preko svega.

Znajući ko je radio "Srbiju" (sad se upravo radi verzija na engleskom) sklon sam da poverujem u veći greh dizajnera nego fotografa.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 06:31 - pre 199 meseci
Citat:
zarsilic: Ako je Zamur osoba koja se zove Dragoljub Zamurovic onda ja ova Cosmova prica obican srbohval po principu “tresla se gora rodio se mis”. Od doticnog posedujem i “Srbiju” i “Vojvodinu” i mogu reci da je od odlicnih fotofrafija napravljena jedna foto mediokritetska retrospektiva gde dominira losa obrada i losa stampa ispod svakog kriterijuma. Ko je radio ne znam, ali je lose. Prosecni zapadni nedeljnici su uradjeni kvalitetnije.
Ne znam cemu prica o RAWu i megapixelima.


Fotke za National Geographic nije obradjivao Zamur. Kod nas u kuci se eksplicitno traze sirovi fajlovi (eventualno ako nam se svidi njihova obrada mozda i pokupimo obradjen fajl). Ili ih mi obradimo, ili oni tamo u USA, ili onaj ko je fotkao po nasim instrukcijama. Inace taj magazin ne bi izgledao kako izgleda. A kada se u USA aminuje nesto od strane ljudi koji rade to decenijama unazad, onda je kvalitet obradjene fotke sigurno dobar. Vidim da ne znas postupak uopste kako rade takvi magazini. Uopste nije jednostavno postici taj kvalitet i veliki rad je u pitanju, ne samo iskustvo.


Ja, inace, ne komentarisem motive na fotkama. Nase je da to izgleda vrhunski u stampi. A koliko sam video jedino nasa kuca vodi racuna o tome i zato su fotke u svim magazinama apsolutno kako treba (osim sto stampa ima svoja ogranicenja).

Sto se tice Zamurove monografije o Vojvodini, video sam je kad je donosio (po meni prepucane boje i ne bas tako dobra stampa, velika tacka), ali rekoh, komentarisem ono samo sto se uradi za nasu kucu, a to je bilo odlicno. Njega sam samo naveo kao primer da svaki fotograf, ma kako se zvao, mora nama sirov fajl da donese jer znam kako oni "obradjuju" fotku (uglavnom lose).
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 06:33 - pre 199 meseci
Citat:
radisasvr: Znam sta je NG ali nikako ne mogu da se setim sta je MH. Moze pomoc?


Men's Health, ali vec nesto oko godinu dana rade po principu copy-paste, sve je manje domacih slika i tema, ali kad su domace teme bile na vrhuncu koristena je oprema koju sam pomenuo (Glavni urednih MH-a je pre godinu dana postao glavni urednik NG-a).
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 08:25 - pre 199 meseci
Citat:
cozmo_im: Vidim da ne znas postupak uopste kako rade takvi magazini.


Nije bitno da se ja razumem, vec je bitno da se razume onaj koji to radi, a imam utisak da se taj ne razume sto je tragicno.
I uopste me nije briga o postupku vec me interesuje rezultat koji je slab sto je takodje tragicno.

I sve bi to mozda bilo podnosljivo da nema filozofije JA pa JA radim u stampi a " u gori rodio se mis".

Koji je to extra casopis da odem da ga kupim pa da vidim to cudo od obrade fotografija za koje je potreban RAW snimljen po posebnim uputstvima i koji moze samo Nikon jer ostali nisu sposobni da zadovolje tako istancane kriteriume?

Ako takav postoji, mada se vesto skriva, i ako je ta prica o kvalitetu tacna, obecavam da cu skinuti kapu.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 08:50 - pre 199 meseci
Nemoj tako, čovek je grafički dizajner.
To je inače čest slučaj u zemlji Srbiji da programeri postanu dizajneri, zbog poznavanja rada na kompjuteru a ne zbog svog kreativnog naboja.
To ti je isto kao kada bi mehaničari formule 1 posle 20 rada prelazili u vozače.
Ne kažem da je takav prebeg nemoguć, ali najčešće ne ispadne dobro.

Uostalom, ko zna šta čovek zaista radi tamo, nema ga na spisku bitnih ljudi:

NATIONAL GEOGRAPHIC SRBIJA
ADRESA REDAKCIJE
National Geographic Srbija, 11000 Beograd, Takovska 45/VI,
Tel: (011) 30 33 500, fax: (011) 207 99 98, e-mail: [email protected]

Glavni i odgovorni urednik: Igor Rill
Art direktor: Nenad Valentik
Kontakt sa citaocima i pretplata: Vesna Bujoševic, tel: (011) 207 99 2, fax: (011) 207 99 98, od 9-17 h

ADVERTISING
Advertising Director (sva izdanja): Maja Olic
Advertising Director (National Geographic Srbija): Milosav Parezanovic
tel.: (011) 207 99 47, fax: (011) 207 99 98,e-mail: [email protected]

MARKETING
Marko Dacic, e-mail: [email protected]
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 08:57 - pre 199 meseci
Slucajno je spomenut Zamur i slucajno posedujem ova 2 dela i bio sam razocaran posmatrajuci sta su "graficari" od odlicnih fotografija napravili.
Prica u hiper RAWu nije u koheziji sa prilozenim primerima.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 09:11 - pre 199 meseci
Potera za RAWom je motivisana pre svega time da se fotografi nateraju da daju sirov materijal, a ne napucavanje boje, oštrine i kontrasta po svom nahođenju, što je vrlo čest slučaj u praksi.
Moja iskustva kažu da praktične razlike između RAWa i JPGa gotovo da nema, jer sâm Photoshop ima mogućnost korekcije koja prevazilazi razliku između ta dva formata. OK, u nekim teškim situacijama, sa malo ili previše svetla i prejakim kontrastima ima smisla napraviti RAW pa se onda igrati sa preklapanjem različitih izlaza, ali to su zaista raritetni slučajevi.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
195.252.106.*



+896 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 09:31 - pre 199 meseci
@Paramecijume i ostali:

Ja zvanicno radim u magazinu Cosmopolitan. Graficki dizajner je samo zvanje koje imam. Zaduzen sam za proveru kompletne pripreme (ja i jos jedan kolega) i sve zive i nezive kontakte sa stamparijom i svima koji se doticu bilo sta u vezi pripreme za stampu. Dakle, da bi nesto otislo, prolazi nas dvojicu. Ne postoji kod nas u kompaniji zvanje "Tehnicki direktor" ili nesto slicno. To radimo kolega i ja. Od nastanka ove firme pre vise od 5 godina. Razlog sto radim u Cosmopolitani je jednostavan - kad je krenuo casopis, ponudjeno mi je to mesto, do tog vremena sam radio svasta u kompaniji, ne znam da li ima magazina da nije prosao kroz moje "oci" pre odlaska u stampu.

Pored mene je foto editor koji mulja sve te slike (imamo jos jednog koji je zaduzen za ove ostale "domacica" casopise), ja sam tu da aminujem. Dakle, sad znate ko sam i sta sam. Za dizajn magazina i layout tu je Art direktor, ja pomazem u layout-u, ali glavni posao je mi je ono sto sam naveo gore.

Trenutno je NG, privremeno, na drugoj adresi jer se selimo u novi prostor (inace sam s njima sedeo u office-u), a bila je prilicna guzva i nije se moglo raditi na miru.

Stamparski posao mi je u porodici, iako sam ja zvanicno Kontrolor letenja koji je prekinuo radni odnos zbog sukoba sa tadasnjim, komunistickim direktorom Bilbijom (neko od matorih se seca tog strajka za vrem sankcija). Resio sam, i pored ljubavi za avijaciju, da nastavim posao sa bratom koji ima stampariju vec 17 godina, jer nisam zeleo da svoje zdravlje i slicno trosim na neke tamo komunjare. Kasnije sam pozvan da se vratim, ali to nisam zeleo (posto mi je dobar prijatelj preminuo od stresa tamo).

Vise sam tehnicko lice nego graficki dizajner, odnosno imam veliko iskustvo u stampi i obradi fotografija i sredjivanju materijala za stampu, zato i radim tu gde radim (kao i sa burazerom naravno + privatno). Kada ljudi nisu znali sta su profili i kalibracija sistema, pre 10 godina, mi smo to uveliko koristili i dobijali sjajne rezultate.

P.S. Igor Rill je i moj licni prijatelj, osim sto smo kolege.

Zaboravih da dodam da glavni amin za NG i Cosmo su centrale u USA. Kako dosad nisu imali zamerke, mislim da kolega Nenad Valentik za NG, ja i jos jedan kolega radimo solidan posao...
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 10:25 - pre 199 meseci
cozmo, otkad sam te spazio na forumu ti sebe predstavljaš kao "mi u NG"... i tako dalje.
Sada se ispostavlja da si zapravo u Cosmopolitenu srpska verzija koji je zaista sasvim druga priča u segmentu fotografije i pripreme. Moraš priznati da je ipak to neka razlika, Cosmo ili NG.
Gledaj, ja ne osporavam tvoje znanje, ja samo osporavam tvoj nastup. Uzgred, pozdravi mi Anu Filipović.

Ovo je baš dobro mesto za moju omiljenu anegdotu sa Aljehinom, nepobeđenim kraljem šaha: krajem tridesetih vraćao se sa jednog turnira iz unutrašnjosti Francuske i zadrzao se u nekom malom mestu ceo dan, čekajući presedanje voza. Tu, u nekoj lokalnoj kafani se igrao šah za pare i Aljehin posle nekoliko sati čamovanja i dosađivanja priđe i ponudi da on odigra s nekim, ali trazio je najboljeg. Najbolji, rekoše mu, ne igra, eno ga tamo, toliko je dobar da niko neće da igra s njim. Ja ću, reče Aljehin i kada su seli za sto, Aljehin skloni svog topa sa table. Tu se njegov protivnik nađe u čudu: Kako to da mi daješ topa fore a nisi video nijednu partiju koju sam odigrao i nemaš pojma kako igram? Istina, reče mu Aljehin, nemam pojma ko si ti i nisam video kako igraš, ali svu trojicu kojima ne mogu da dam topa fore vrlo dobro znam...
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
195.252.106.*



+896 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 10:59 - pre 199 meseci
Da se vratimo na temu:

Cuo sam da oviz iz Refota kazu da zvanicna prodaja pocinje 5. decembra.

Zivo me zanima koju ce cenu da odvale i da li ima neko iskustva sa ostvarivanjem garancije ako se kupi aparat u USA. Mislim da cak i sa produzenom garancijom ce da ispadne podosta jeftinije sledece godine na prolece kad se slegnu stvari i cene - jos ako dolar i dalje ostane ovako nizak... moze da se dobije D300 za 1100-1200e tamo + worldwide garancija (ako je ima) i opet ce biti za 300-400 jeftiniji nego ovde.

Isto pitanje i za objektive...

Kako je skocio evro a dolar ostao na istom nivou, D300 je u USA 1200e sto je odlicna cena (1799 USD). Trogodisnja worldwide garancija za D200 je bila 79 USD uglavnom, znaci oko 55e, nek za D300 bude i 150e, to ce biti sigurno 400e niza cena nego ovde... a posto imam ko ce mi to doneti...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1350 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 12:32 - pre 199 meseci
Besmisleni offtopic je obrisan, nešto smisleniji je ostavljen, molim učesnike da se drže teme, hvala.
 
Odgovor na temu

dragan1965

Član broj: 74427
Poruke: 252
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 12:41 - pre 199 meseci
Meni je receno da ce cena biti 1700 eura
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 14:59 - pre 199 meseci
Sad se isplati uzimati iz USA. Sve, a ne samo Nikona.
Predvidja se odnos 1:1,5 Euro-Dolar.

Dinar jaca u odnosu na euro.
Euro jaca u odnosu na dolad.

Sta je onda dolalar u odnosu na dinar.
Nista.
Ma sisamo ih najstrasnije.
 
Odgovor na temu

zeljko74
Batajnica

Član broj: 126301
Poruke: 73
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 15:27 - pre 199 meseci
Citat:
zarsilic:
Ma sisamo ih najstrasnije.


Sisamo GA najstrasnije...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Nikon D 300, nova referenca27.11.2007. u 15:51 - pre 199 meseci
http://forums.dpreview.com/for...orum=1019&message=25705224
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nikon D 300, nova referenca

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33515 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.