Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN

[ Pregleda: 5337 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN08.11.2007. u 12:37 - pre 199 meseci
Dragi prijatelji,

proteklih par nedelja bio sam u poslu preko guše, pa se izvinjavam što vas danas sa malim zakašnjenjem, ali VELIKIM zadovoljstvom, obaveštavam o sledećem:

1. Skupština Registra nacionalnog Internet domena Srbije (RNIDS) usvojila je na sednici od 26. oktobra finalne dokumente o registraciji .rs Internet domena. Usvojena su pravila o registraciji .rs domena, radu ovlašćenih registara .rs domena, procesu arbitraže u sporovima oko domena i načinu prelaska sa .yu na .rs domene. Finalni dokumenti bitno su unapređeni zahvaljujući vašim komentarima, koje ste slali tokom proteklog perioda javne rasprave. Ovom prilikom bih želeo da se zahvalim svima koji su poslali svoje sugestije i značajno doprineli kvalitetu konačnih dokumenata. Usvojene dokumente možete naći na www.rnids.rs. Ono što nas očekuje u narednih nekoliko nedelja jeste rezervisanje .rs domena za potrebe državnih institucija i sadašnjih vlasnika .yu domena, akreditovanje prvih ovlašćenih registara .rs domena, testiranje automatskog sistema za registraciju i određivanje datuma početka registracije .rs domena (grubo govoreći, kraj ove-početak naredne godine). O svim novostima u vezi s tim bićete na vreme obavešteni preko www.rnids.rs i ovog foruma.

2. Skupština RNIDS usvojila je tekst pisma o namerama sa ICANN, koji je srpska delegacija potpisala na 30. međunarodnom sastanku ICANN (održan u LA od 28. oktobra do 2. novembra). Ceremoniji potpisivanja prisustvovala je Mirjana Tasić (dosadašnji administrator .yu domena i v.d. direktora RNIDS), Vint Cerf ('otac Interneta' i predsednik upravnog odbora ICANN) i Paul Twomey (CEO ICANN) + oba moderatora Internodium liste u funkciji levog i desnog smetala ) (šalim se, naravno, ja sam u ICANN ccNSO Councilu, a Vlada Aleksić je deo ICANN Fellowship programa). Tekstove pisama koja su razmenili ICANN i RNIDS možete naći na adresi http://www.icann.org/cctlds/agreements.html a zvanično saopštenje ICANN na http://www.icann.org/announcements/announcement-3-29oct07.htm Fotke sa potpisivanja + nekoliko extra goodies, poput "Mira Tasić u epizodi: May The Force Be With You" (slikane na svečanoj večeri koja je u Sony Studios upriličena u čast Vinta Cerfa, koji posle sedam godina napušta ICANN) nalaze se na http://picasaweb.google.com/netcentar/ICANNLAX )

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN14.11.2007. u 14:35 - pre 199 meseci
Na sajtu nema nikakvih inforamcija kako se vrsi registracija .rs domena i koji su rokovi za vlasnike .yu domena da preregistruju domene na .rs


Premadokumentimakoji su raspolozivi da se zakljuciti daje vecu toku preregistracija ali nigdenema podataka o tome kako se to radi, kome se treba obraiti, koju dokumentaciju priloziti i slicno... vreme polako prolazi i rokovi su sve kraci...

 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
77.46.195.*

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN14.11.2007. u 21:29 - pre 199 meseci
Pogledaj

http://www.cri.co.yu/content/view/105/153/ ,

mozda ti bude od koristi.


 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN14.11.2007. u 22:02 - pre 199 meseci
Ma znam za to, to je ok, posto su Torbica i Slobo u dilu.
Mene interesuje kako to uraditi na posteno :)

 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
194.123.136.*



+3 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 15:19 - pre 199 meseci
@Predrag i crews_adder: ne razumem, sta su u dilu? Odnosno, moze i ES da ponudi istu uslugu, tj (za vas dvoje koji ocigledno niste dovoljno upuceni u materiju) da ponudi da svako moze da se prijavi za .rs domen, pa ce se te liste onda odjednom ponuditi RNIDS-u za registraciju. Pa ko pre devojci - devojka njegova.

Koliko sam video, CRI ne naplacuje nista za tu uslugu, prema tome zaista ne vidim sta je tu cudno?

Ok, znam - zivelo se u Srbiji 15 godina pod Slobinim rezimom pa se ljudi dan danas i svojih senki plase, ali malo zdravog razuma nije na odmet...

===

Sto se rokova tice, cini mi se (ali nisam siguran) da sam u nekim od dokumenata procitao da je rok za prelazak sa .yu na .rs 6 meseci.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
194.123.136.*



+3 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 15:20 - pre 199 meseci
btw, @Predrag: iz cega si iz dostupne dokumentacija na RNIDS-u zakljucio da je preregistracija u toku, leba ti? :)

Evo, da se ne iznenadis: rnids.rs (da da .rs) je REGISTROVAN! Lopovi, a ;-) Verovatno ce i svi gradovi / opstine / drzavna imena i slicno takodje biti 'pokradeno' od 'lopova' :)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Bhamby

Član broj: 50779
Poruke: 388
*.info-net.co.yu.



+6 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 17:56 - pre 199 meseci


Citat:
SmilieBG
Ok, znam - zivelo se u Srbiji 15 godina pod Slobinim rezimom pa se ljudi dan danas i svojih senki plase, ali malo zdravog razuma nije na odmet...

Y€bi ga, izmamio si mi stih:

... ni živih se nisam bojao, a kamo li mrtvih pasa ...



 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.cri.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 18:37 - pre 199 meseci
Citat:
SmilieBG: @Predrag i crews_adder: ne razumem, sta su u dilu? Odnosno, moze i ES da ponudi istu uslugu, tj (za vas dvoje koji ocigledno niste dovoljno upuceni u materiju) da ponudi da svako moze da se prijavi za .rs domen, pa ce se te liste onda odjednom ponuditi RNIDS-u za registraciju. Pa ko pre devojci - devojka njegova.

Koliko sam video, CRI ne naplacuje nista za tu uslugu, prema tome zaista ne vidim sta je tu cudno?

Ok, znam - zivelo se u Srbiji 15 godina pod Slobinim rezimom pa se ljudi dan danas i svojih senki plase, ali malo zdravog razuma nije na odmet...

===

Sto se rokova tice, cini mi se (ali nisam siguran) da sam u nekim od dokumenata procitao da je rok za prelazak sa .yu na .rs 6 meseci.

Poz,
Sale


hvala Sale :)

Ja sam procitao USVOJENE pravilnike
videti http://www.rnids.rs/include/data/list0029.pdf
http://www.rnids.rs/include/data/list0030.pdf
http://www.rnids.rs/include/data/list0031.pdf
http://www.rnids.rs/include/data/list0032.pdf

i napravio mali HOWTO
na http://blog.cri.co.yu/ pa ko hoce da cita...

i mislim da je sasvim legitimno da kao ISP sa odobrenjem RATEL-a
pristupimo registraciji RS domena odnosno da postanemo ovlasceni registar
pod jednakim uslovima kao i svako drugi ko ispunjava uslove koje je RNIDS propisao...

a ti Pedja, si kao covek koji je dugo na Internetu. Jel ti znas sta je priprema posla?
Ko god te prati po forumima stice utisak kakva si ti licnost i koliko si poslovan.

Hajde molim te, dodji do Beograda, kada hoces i sednemo ja i ti i objasnis mi
sta ti imas protiv Slobe i mene?
Da li si ti svestan da svaki put kad nas spomenes ti doprinosis nasoj popularnosti?
Jer onda ljudi proguglaju ili dodju na neki skup, pa nas upoznaju i... uglavnom nas zgotive :)

Ako hoces posteno da postanes OR moras kao i mi (neposteni) da ispunis uslove koje ce
RNIDS da propise :)
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

kupidisk
Nis

Član broj: 17196
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pcigrice@gmail.com
ICQ: 244819273
Sajt: www.pcigre.com


Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 19:40 - pre 199 meseci
Citat sa http://blog.cri.co.yu/

Citat:
Zašto se prijaviti za registraciju rs domena odmah?

Svaki OR pravi svoje liste koje će registrovati odmah u “sunrise” periodu. Zato je bolje da budete pri vrhu da vas neko ne pretekne i ne ostanete bez željenog domena.


A kakve garancije budući registar daje da neće zloupotrebiti prijavu?

Npr. ja rešim da uzmem milosvucic.rs i prijavim se na sajtu. Šta meni garantuje da registar neće kupiti taj domen i preprodati ga?

Da li se može potpisati neki ugovor sa registrom da će domene (1, 200, 500, 1000) koje prijavim pokušati da registruje početkom registracije?

 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 19:52 - pre 199 meseci
Sprecava ga nekoliko stvari:

- Opsti uslovi ugovora o ovlascenim registrima .rs domena tj. ugovor koji potpisuje sa RNIDS
- Dodatna pravila o administrativnim i tehnickim procedurama za OR (koja ce ovih dana da budu publikovana, zajedno sa pozivom za prijavu OR)
- Mogucnost da ti kao korisnik podneses prigovor na nedopusteno ponasanje OR RNIDS-u
- Mogucnost da zbog takvog ponasanja OR ekspresno izgubi dozvolu za pruzanje usluga, tj. da bespovratno samoubije investiciju koja nece biti trivijalna... pa ako hoce da se zajebava za male pare, onda neka pokusa...

BTW, niko ti ne daje vece garancije ni za com/net/org/itd domene, vec ti biras kod koga ces da registrujes domen po tome u koga steknes vise poverenja (po preporuci prijatelja, reputaciji OR na trzistu itd).

Takodje, sasvim sam siguran da bi svaki ozbiljan OR pristao da potpise dodatni ugovor sa tobom za vece kolicine domena o kojima pricas.

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

kupidisk
Nis

Član broj: 17196
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pcigrice@gmail.com
ICQ: 244819273
Sajt: www.pcigre.com


Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 20:11 - pre 199 meseci
Jako je lepo videti brze i opširne odgovore.

Neće biti lako u praksi sprovesti sve, no živi bili pa videli.

Što se com/net/itd domena tiče. Godaddy ne zanima niti ima mogućnosti da se zeza sa mojim milos.vucic.nesto domenom i on po automatizmu registruje domene istog trenutka, dok kod prijave za .rs domen, će proći par dana/nedelja/meseci dok registracija ne počne, te u međuvremenu registar može tu i tamo da pregleda i probere...

Naravno na kraju se sve svodi na stvar pošenja i toga da li se meni isplati da se ganjam sa nekim zbog milosvucic.rs ili kog već domena.
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 20:21 - pre 199 meseci
Citat:

Šta ne može da se registruje?

U ovom momentu, Republika Srbija je rezervisala .gov.rs, dvoslovne skraćenice za gradove i okruge na primer .bg.rs kao i određene domene na primer predsednik.rs. Konačnu listu za rezervisane domene ćemo imati do početka registracije rs domena.


Da li ce na Internetu (na sajtu RNIDS-a) postojati kompletna i svima dostupna lista svih domena koji nece moci da se registruju, tj. koje je rezervisala Vlada Srbije?
 
Odgovor na temu

kupidisk
Nis

Član broj: 17196
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pcigrice@gmail.com
ICQ: 244819273
Sajt: www.pcigre.com


Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 20:25 - pre 199 meseci
Citat:
m257: Da li ce na Internetu (na sajtu RNIDS-a) postojati kompletna i svima dostupna lista svih domena koji nece moci da se registruju, tj. koje je rezervisala Vlada Srbije?


Ne verujem da će moći da bude kompletna pošto će se vlada verovatno ograditi da naknadno može da se seti... MAda svi ti domeni mogu biti na .gov.rs
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.adsl.wanadoo.nl.



+3 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 22:09 - pre 199 meseci
@Torbica: slazem se, nema nista u zakonu sto vas ili bilo koga drugog sprecava da ponudi pre-registraciju domena. Naravno, ne mogu i ne daju se nikakve garancije da ce 100% svi domeni i biti uspesno registrovani. Ali se isto tako slazem da ce se vrlo malo ko odluciti da 'krade' domene na taj nacin. Pre svega, zaista veliki domeni ce se registrovati na drugacije nacine, a pored toga kao sto Sloba rece - postoje mehanizmi da se takvi OR-ovi kazne, pa cak i da im se oduzme pravo dalje registracije domena.

Sto se tice rezervisanih imena, verujem da ce sve sto je nekom logikom vezano za vladu / Srbiju biti na toj listi + verovatno nekoliko domena vezanih za sam internet / internet tehnologije (tipa: pop.rs ili smtp.rs ili ftp.rs posto su ovi domeni isuvise genericki da bi ih jedna istanca koristila).

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.cri.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN15.11.2007. u 23:28 - pre 199 meseci
Citat:
kupidisk: Citat sa http://blog.cri.co.yu/



A kakve garancije budući registar daje da neće zloupotrebiti prijavu?

Npr. ja rešim da uzmem milosvucic.rs i prijavim se na sajtu. Šta meni garantuje da registar neće kupiti taj domen i preprodati ga?

Da li se može potpisati neki ugovor sa registrom da će domene (1, 200, 500, 1000) koje prijavim pokušati da registruje početkom registracije?


Sloba, ti je zaista skoro sve odgovorio. Ti proceni koga ces da izaberes sa list OR sa sajta RNIDSA. Ja i Sloba licno nemamo nameru da piljarimo. Reputacija se tesko stice ali se lako gubi...

Citat:
SmilieBG: @Torbica: slazem se, nema nista u zakonu sto vas ili bilo koga drugog sprecava da ponudi pre-registraciju domena.
Poz,
Sale


Sale nemoj molim te preregistracija, prijava za registraciju. Supica ce da se uvati za tvoj izraz i u svojoj paranoji ce nastaviti da proziva...
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: RNIDS usvojio pravila za .rs, potpisao sporazum sa ICANN

[ Pregleda: 5337 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.