Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava

[ Pregleda: 5498 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
89.216.198.*



+73 Profil

icon Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava07.11.2007. u 22:35 - pre 200 meseci
Imam ASUS P4B266. Dakle, ploca ne moze da mi podrzi memoriju brzu od 266Mhz, ali posto je danas gotovo nemoguce naci memoriju na 266, da li mogu da stavim neku sa vecom brzinom? Cuo sam da se moze staviti i memorija sa brzinom koju ploca formalno ne moze da podrzi, i da uglavnom nema problema, ali bih ipak da proverim za ovu moju. Vec imam Kingston 512MB na 266, i stavio bih jos. Jos uvek se moze naci Kingston 512MB na 400+Mhz, pa bih uzeo to, ali bih prvo da proverim da li ta memorija na mojoj ploci nece praviti probleme.

Jel' neko ima iskustva sa vom plocom, i memorijom na njoj koja radi na vise od 266Mhz?

[Ovu poruku je menjao BrokeBody dana 08.11.2007. u 04:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

boki78
Bojan Cvetković
Pančevo

Član broj: 30874
Poruke: 285
*.adsl-2.sezampro.yu.



+65 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava08.11.2007. u 12:32 - pre 200 meseci
U principu bi trebalo da mozes da stavis.Ja imam slicnu situaciju,naime nemamo istu plocu ali nam je zajednicko sto podrzavaju 266Mhz.Na ploci su mi iskoriscena sva tri memorijska slota i to na jednom 256MB na 266Mhz,zatim 256MB na 400Mhz i na kraju 512MB na 400Mhz,cak su i tri razlicita proizvodjaca memorija u pitanju.Ipak jedino ces biti siguran da li ce hteti da radi i da li ce raditi bez problema kada budes isprobao.Pozz!
 
Odgovor na temu

Swearengen
Bg

Član broj: 144373
Poruke: 24
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava08.11.2007. u 14:49 - pre 200 meseci
Imam slican problem pa da ne otvaram novu temu. Imam ASUS plocu p4s8x-x kojoj u specifikacijama (od pre 5 godina) pise da podrzava max 333Mhz memoriju (DDR). Takvu sam i imao na 256MB do pre par dana kada sam uzeo i NCP od 512MB na 400Mhz. U pocetku sam ih spojio, u biosu je namesteno da se automaski podesavaju frekvencije tako da kapiram da su radile obe na 333. Sistem mi bio stabilan 2-3 dana i ocitavao svih 768 MB koliko ih i ima u zbiru. Ipak, nakon tih 3 dana pocne da "krklja" i da se restartuje sve dok nije vise hteo da digne sistem. Izvadim tada staru memoriju i ostavim samo 512MB i izgleda da je to resilo problem. Sljakao normalno na 512.
Ipak, posle 2 dana ponovi isti simptomi i pad sistema. Probam da promenim slot memoriji i proradi. Ali na sat-dva i opet padne, promenim i drugi i opet malo radila. Sad sam na trecem slotu i spusio sam frekv. na 333Mhz, deluje da je resilo problem ali pitanje je koliko ce jos izdrzati. Do sada svih 3 sata:)
Dakle, u cemu bi mogao da bude problem? Od drugara koji je imao NCP cujem da je iskljucivo ta marka kriva za nestabilnost i da treba da je pod hitno vratim i uzmem pare ili uzmem neku drugu. U principu, to mi je zadnja opcija jer mi je prodavac rekao da ce mi je uzeti ako bude pravila prbleme ali me mrzi da palim na drugi kraj grada pa ako ima bilo koje drugo resenje rado bih ga cuo.
Hvala svima unapred!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava08.11.2007. u 15:30 - pre 200 meseci
da, to su tipicni znaci nestabilnosti. mozes da probas da rucno samnjis brzinu na 266, pa ako prodje- prodje.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava08.11.2007. u 15:41 - pre 200 meseci
Oznaka za brzinu memorije ne znaci da je to brzina na kojoj memorija treba da radi, vec je to najveca dozvoljena brzina na kojoj bi trebalo da ce raditi stabilno. Znaci, u principu joj ne predstavlja problem da radi sporije od toga, vec samo ako je poterate da radi brze.

Generalno, kombinovanje modela razlicitih proizvodjaca se ne preporucuje. To moze da funkcionise kako treba, ali postoji velika sansa da ce se pre ili kasnije pojaviti manji ili veci problemi. Zato, ako vam vas postojeci memorijski modul nije dovoljan, prodajte ga preko oglasa a kupite nov modul (ili 2) onolikog kapaciteta koliki vam je neophodan.

Za testiranje memorije koristi se program Gold Memory. On ce detektovati neispravnost pre nego sto racunar pocne da pokazuje znake nestabilnosti. Da bi se memorija uspesno testirala potrebno je da bude prazna (a ne da je Windows vec zauzeo), tako da se testiranje memorije obavlja bez ucitavanja operativnog sistema. To se postize pravljenjem sistemske diskete ili boot-abilnog CD-a na kom se nalazi mini operativni sistem Dos ili slican tekstualni operativni sistem koji koristi neuporedivo manje memorije nego sto to cine standardni graficki operativni sistemi. Sa interneta se moze skinuti Hirens boot CD .ISO fajl pomocu koga se napravi CD i ucita dijagnosticki program po zelji. Medjutim, problem sa ovim CD-om je sto je protivzakonit, tako da ga ne bi trebalo koristiti, vec bi trebalo napraviti sopstveni CD sa programima koji se mogu legalno koristiti (free, demo ili trial).
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Kutuzov
Vladimir Majakovski
konstruktor
Podgorica

Član broj: 6793
Poruke: 181
*.crnagora.net.

Sajt: www.rotten.com


Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava08.11.2007. u 15:54 - pre 200 meseci
I moja je preporuka da vratis tu memoriju. Uzmi drugu od 512, a tvoju staru prodaj...
Na sve strane - glupe vrane!!!
 
Odgovor na temu

Snjeg
AHa

Član broj: 148948
Poruke: 29
*.PPPoE-1845.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Memorija za notebook11.11.2007. u 20:36 - pre 200 meseci
Evo da iskorsitim ovu temu i zamolim za pomoc oko slijedeceg.

Odlucih da cu nadograditi tj. kupiti 1GB memorije jer mi je 512Mb pre malo. E sad posto se ja bas ne snalazim najbolje oko tih hardverskih stvari, bolje da pitam da li slijedeca memorija odgovara za moj racunar:

Memorija:
Code:
 DDR 1 GB, PC3200, DDR400 takeMS    


A podatke iz CPUZ -a moze vidjeti na slikama.





I dodatno pitanje: kao sto se vidi na slici pise da je trenutna memorija DDR, a da li to nuzno znaci da i slijedeca koju kupim mora biti DDR odnosno da je samo podrzan taj tip memorije ili je moguce i koristiti DDR2 (naravno ne kombinovano nego ili ili)

Hvala unaprijed!

[EDIT]
Ups ups tek sad vidim da je naslov teme memorija za notebook (koristio search opciju pa nisam ni obracao paznju na cijeli naslov).
Ako je to uredu adminima da ovaj post ostane ovdje ja se slazem i napominjem da se ne radi u mom slucaju o laptopu, ako je to bitno

edit by Nenad Vranjanac temi mesto nije tamo gde je bila. prvi koristi pretragu i pogledaj aktuelne teme, jer kao sto vidis, ova tema sa identicnim problemom je postavljena pre samo 3 dana

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 11.11.2007. u 22:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Snjeg
AHa

Član broj: 148948
Poruke: 29
89.146.184.*



Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava12.11.2007. u 14:00 - pre 199 meseci
Prvo da se izvinem jos jednom za pogresno postanje teme... nece se ponovit (nadam se ) :)

A sada da iznesem problem koji sam si napravio

Danas sam kupio 1GB TakeMS DDR400 PC3200

I naravno kad sam stavio plocicu nije radilo, nego je samo pistalo kao ludo. Ali je sad problem sto mi i dalje neradi ni kad vradim stare plocice 2x256MB. Racunar se upali ali se nista ne desava. Vise ne pisti ali se ni monitor ne pali niti ista....

Takodjer primjetio sam da na starim plocicama pise CL2 dok je ova "nova" CL3 - blage veze nemam sta je to i da li je bitno...

E sad sta li sam uspio pokvariti takodjer nemam pojma, pa ako neko ima neki prijedlog kako da propravim to rado cu ga saslusati

 
Odgovor na temu

barambuka

Član broj: 140582
Poruke: 28
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava12.11.2007. u 22:31 - pre 199 meseci
Evo koristim priliku pa da i ja pitam nesto.Imam maticnu MSI K9N Neo-F i memoriju Patriot Signature Line Kit with Heat Sink (DDR2 SDRAM, 2 x 1024MB, 800 MHz (PC2-6400).
E sad mene zanima jel bolje memoriju drzati u dual chanelu ili single? Hvala
 
Odgovor na temu

Swearengen
Bg

Član broj: 144373
Poruke: 24
*.ikomline.net.



Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava13.11.2007. u 22:45 - pre 199 meseci
Citat:
Swearengen: Imam slican problem pa da ne otvaram novu temu. Imam ASUS plocu p4s8x-x kojoj u specifikacijama (od pre 5 godina) pise da podrzava max 333Mhz memoriju (DDR). Takvu sam i imao na 256MB do pre par dana kada sam uzeo i NCP od 512MB na 400Mhz. U pocetku sam ih spojio, u biosu je namesteno da se automaski podesavaju frekvencije tako da kapiram da su radile obe na 333. Sistem mi bio stabilan 2-3 dana i ocitavao svih 768 MB koliko ih i ima u zbiru. Ipak, nakon tih 3 dana pocne da "krklja" i da se restartuje sve dok nije vise hteo da digne sistem. Izvadim tada staru memoriju i ostavim samo 512MB i izgleda da je to resilo problem. Sljakao normalno na 512.
Ipak, posle 2 dana ponovi isti simptomi i pad sistema. Probam da promenim slot memoriji i proradi. Ali na sat-dva i opet padne, promenim i drugi i opet malo radila. Sad sam na trecem slotu i spusio sam frekv. na 333Mhz, deluje da je resilo problem ali pitanje je koliko ce jos izdrzati. Do sada svih 3 sata:)
Dakle, u cemu bi mogao da bude problem? Od drugara koji je imao NCP cujem da je iskljucivo ta marka kriva za nestabilnost i da treba da je pod hitno vratim i uzmem pare ili uzmem neku drugu. U principu, to mi je zadnja opcija jer mi je prodavac rekao da ce mi je uzeti ako bude pravila prbleme ali me mrzi da palim na drugi kraj grada pa ako ima bilo koje drugo resenje rado bih ga cuo.
Hvala svima unapred!


Dakle, preporuka mi je bila da menjam memoriju i to sam i učinio. Uzeo sam Kingston sa istim karakteristikama, ubacio sam ga, radio 3 dana i opet blokirao sistem. Sad mi je već jasno da nije do nekompatibilnosti memorije. Jednostavno posle nekih 2-3 dana non stop rada bez problema, čuo se nekakav KLIK u kućištu i zakucao je sistem i više neće da se digne pri restartu. Sumnjam da je problem malo veći od memorije.
Drugar koji zna o računarima "malo" više nego ja kaže mi da bi problem mogao da bude u napajanju jer moje staro (pratsaro) noname napajanje od 300W koje je vremenom još i oslabilo ne može da izvuče zahteve svih uređaja pri čemu ga je dodatno opteretila memorija. Drugi uzrok bi moglo da bude riknjavanje HDD-a. Ipak, kada vratim staru 256MB na 333Mhz memoriju sistem je stabilan. Zbog toga mi je logičnije da je možda to napajanje u pitanju. Da li bi moglo još nešto da bude problem pre nego što zapucam i ne kupim napajanje?

p.s. pretpostavljam da bi mi 400W odradilo posao pa bi mi koristio i neki savet oko marke uz napomenu da sam "malo kratak" s lovom.

Hvala još jednom i sorry ako sam udavio:)
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava14.11.2007. u 08:36 - pre 199 meseci
Ovaj "klik" koji spominješ jako podsjeća na HDD, pa za svaki slučaj naprvi backup. Može biti do napajanja ali i do samog diska.

 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
89.216.198.*



+73 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava25.12.2007. u 22:27 - pre 198 meseci
Nisu imali Kingston pa sam uzeo RC.

DDR 512MB 400MHz

Ubacio ja i nista se ne podize - Kao da se i BIOS nije podigao, posto mi u uputstvu pise da kada se BIOS oglasi preko zvucnika iz kucista pri podizanju racunara (a uvek se oglasi), onda znaci da je sve u redu sa hardverom i da ce se BIOS podignuti sa trenutnim podesavanjima.

E, sad, kada sam ubacio memoriju nisam nista cuo iz zvucnika. Sta vise, nece ni monitor da se ukljuci, odnosno lampica mu samo treperi.

Jel' treba nesto da podesim u BIOSu?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p6-252.BVCOM.NET.



+1064 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava27.12.2007. u 19:10 - pre 198 meseci
1. Moguce je da imas problem sa kompatibilnoscu ploce i memorije

2. chipset koji je na tvojoj ploci je 845d i podrzava 4 banke memorije do ukupno 2gb,
1 slot dvostrani ddr, ostala dva slota po jednostrani ddr.
Teorijski bi trebalo da radi sa dva dvostrana ddr-a u 1. i 2. ili 1. i 3. slotu,
ali definitivno ne radi ako si stavio dva dvostrana u 2. i 3.

3. kupovina memorije u razlicitim vremenskim periodima nije dobra ideja zbog razlicitih
latencija, sto moze izazvati nestabilnost pa cak i da se sistem ne butuje
usled nekompatibilnosti memorije.
To bi mogao da pokusas da sredis povecavanjem latencija u bios-u.

Kako god uvek je bezbednije prodati stari pa kupiti nove module (od istog proizvodjaca
i po mogucstvu onih koje podrzava ploca) ako vec treba prosirenje.

Pozzzzzzzzzz!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-3.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava27.12.2007. u 20:05 - pre 198 meseci
Hteo sam da napisem nesto da doprinesem ovoj temi ali posle procitah pctel-ov post i videh da bih samo ponovio skoro isto. Takodje i Branimirova zadnja recenica je izuzetno poucna i treba je procitati pazljivo...

Ja bih samo dodao ako to vec neko nije napisao da je cista lutrija kupovati novije brze memorije, cak iako su navodno kompatibilne sa maticnom plocom po formatu, i stavljati ih na stare ploce koje nominalnu frekvenciju modula ne podrzavaju jer u masi slucajeva i takve memorije mogu da prave probleme kao sto se vidi na Swearengen-ovom primeru. Ja sam imao prilike da vidim slicne probleme sa Kingston PC3200 modulima, koje je prijatelj ugradio na Intel-ovu plocu koja je podrzavala max PC2100 DDR (266MHz) i zvao mene da vidim sta je. Kada bih vratio stare PC2100 NCP module, sve bi radilo najnormalnije i naravno da sam mu rekao da je bacio pare sto je kupio 1 GB (2 X 512 MB) memorije koji ne rade niti mogu da se podese da rade stabilno sa njegovom plocom (Intel nema neki BIOS za podesavanje napona a na doticnoj ploci je bilo svega 2 jumpera od kojih je jedan bio za resetovanje CMOS-a a drugi nisam hteo ni da gledam za sta je ).
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava09.01.2008. u 16:18 - pre 198 meseci
Ubacio sam memoriju u treci slot i ostavio By SPD.

Za sada sve radi kako treba.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Memorija sa brzinom koju ploca ne podrzava

[ Pregleda: 5498 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.