Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?

[es] :: PHP :: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?

[ Pregleda: 2465 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zgas

Član broj: 74613
Poruke: 334
*.ptt.yu.

Sajt: odbrojavanje.com


Profil

icon Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?06.11.2007. u 21:49 - pre 200 meseci
Imam dilemu i problem.
Imam stranicu koja se vrlo cesto ucitava. Potrebno je da pokupi podatke iz baze da bi dala odredjene informacije.
Sada sam je tako uradio da povlaci iz baze oko 70 redova. PHP kod je malo komplikovaniji za obradu tih podataka, jer su neka polja iz te dabele inicirana kao SET, pa php za testiranje podatako koristi strpos funkciju i sl...

Kada optimizujem tu tabelu. Onda se desava da se broj redova za obradu poceva na 300 - 350. Ali php kod za obradu postaje dosta jednostavniji.

Posto mi je potrebno da stranica sto manje opterecuje hosting (jer se cesto ucitava) interesuje me za koju opciju je najbolje odluciti se. Da li je bolje opteretiti vise procesor php obradom ili bazu povlacenjem vise redova iz tabele. Sta mislite?

Za koju opciju se odluciti. Sta je teze?
Aukcije, www.Odbrojavanje.com
Aukcija može biti osvojena jeftino - za 30 sekundi a 6 dinara!
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.ptt.yu.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?07.11.2007. u 09:04 - pre 200 meseci
Uvek je interesantna ovakva tema, ali ne bih rekao da je odgovor jednostavan.

Da bi server lepo radio vodi se racuna o utrosku procesora, memorije, diska, propusnoj moci mreze...

Ako ti baza nije optimizovana onda se ne moze porediti - slicno vazi i za kod. Optimizovana baza ce brzo vratiti i 500 upita (jednostavnih select - bez funkcija), ali i ce i ovo donekle opteretiti procesor. Usko grlo moze biti u jednoj jedinoj funkciji.


 
Odgovor na temu

zgas

Član broj: 74613
Poruke: 334
*.ptt.yu.

Sajt: odbrojavanje.com


Profil

icon Re: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?07.11.2007. u 09:33 - pre 200 meseci
Koristim:

SELECT a, b, c FROM tabela WHERE a=$a AND FIND_IN_SET('$string', b)>0

U skriptu koji se poziva imam ovakva 4 upita za 4 tabele koje imaju veoma malo redova (do 40).

Da li ovo (FIND_IN_SET) moze da pravi ikakve probleme posto server ima mnogo zahteva za ovom skriptom?
Aukcije, www.Odbrojavanje.com
Aukcija može biti osvojena jeftino - za 30 sekundi a 6 dinara!
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?07.11.2007. u 11:42 - pre 200 meseci
A da kopiras oba rjesenja ovde? Komplikovan PHP i jednostavan SQL i Jednostavan PHP i komplikovan SQL Tako cemo znati koje funkcije i opreacije koristis. Sta znaci 'vrlo cesto'? 10 puta u sat vremena? 10 puta u minuti ili 10 puta u sekundi?
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.adsl.wanadoo.nl.



+3 Profil

icon Re: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?09.11.2007. u 22:11 - pre 200 meseci
Takodje, ako je MySQL iole posteno podesen, imace kesiranje. A koliko mi se cini (a vrlo moguce i da se varam) tebi se podaci u tabeli ne menjaju toliko cesto. Tako da tom logikom, bolje da 'opterecujes' MySQL koji ce ti u stvari samo vratiti cache...

Ali kao sto rece kolega iznad - daj vise info :)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

ivica75
Ivica Nedeljkovic
Freelancer - Web developer
Negotin

Član broj: 20807
Poruke: 75
212.200.194.*



Profil

icon Re: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?04.01.2008. u 20:08 - pre 198 meseci
Univerzalnog resenja nema nigde. Moje iskustvo, je da ako je tabela ogromna(preko 0.5GB), i ako ima dosta join-a treba umesto slozenijih mysql upita ici sa kombinacijom jednostavnijih sql upiti i php kodom.

Za tvoj problem, buduci da nemas veliku kolicinu podataka, odradi sve sto mozes preko baze.
Uz to, posto imas tabelu od nekoliko desetina redova, pretostavljam da ne bi trebalo da bude puno razlicitih podataka, pa ti je moj savet da kesiras stranice, tako da neces morati svaki put da radis upit u bazi, vec ce se cesto podaci izvlaciti iz kesa(ovo nije mysql kes, kao sto je neki clan vec predlozio).

Potrazi malo na netu, php clase za kesiranje rezultata, ima ih dosta.
Nadam se da sam ti koliko-toliko pomogao.

Pozdrav
Ivica Nedeljkovic
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Komplikovaniji PHP kod ili vise redova iz Baze?

[ Pregleda: 2465 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.