Zaboravi na TASM. Njime ne možeš isprobavati PicBasic programe.
Da bi to bilo moguće moraš imati instaliran PicBasic, onda iz njega dobiti .hex fajl, a onda taj .hex fajl preko softvera Pepe u folderu Alati konvertovati u .obj.
Ovaj konverter se koristi za prevodjenje .obj u .hex i obrnuto.
Fajl hex2obj.exe sluzi za prevodjenje .hex u .obj.
Fajl obj2Hex.exe sluzi za prevodjenje .obj u .hex.
Nakon konverzije .hex u .obj fajl, možeš Send programom (iz foldera Picv) poslati .obj fajl u PIC16F84. Ne zaboravi da pre slanja podesiš konfiguracione bitove mikrokontrolera (opcija 1 na početnom ekranu). Softver Send koji jedini radi sa tvojim razvojnim sistemom može slati samo .obj fajlove u PIC što mu prilično ograničava mogućnosti, i uvodi dodatni korak konverzije .hex u .obj fajl pre snimanja programa u PIC16F84, dok svi ostali programatori mogu .hex fajlove generisane standardnim MPLAB assemblerom (iz foldera Alati/MPASM) direktno snimiti u PIC.
Razvojni sistem koji si upravo kupio ima mogućnost programiranja jedino PIC16F84 mikrokontrolera. On je prilično zastareo. Pitanje je dokle će se jos proizvoditi. Veliki je propust Interhita što nije predvideo nadogradnju svog programatora za savremenije serije mikrokontrolera, kao na primer baš za PIC16F877. Međutim, za početak je i on sasvim dovoljan. Nauči jedan tip i naučio si ih sve.
Budući da si vec kupio to što si kupio, bar mu do maksimuma iskoristi mogućnosti. Znači legni na lekcije iz knjige dobijene uz razvojni sistem, i savladavaj ih jednu po jednu. Umesto Edit programa, preporučio bih ti Code Edit Pro (oko 2Mb) sa
http://www.s12x.com/cep/ , ili editor MPLAB paketa (oko 30Mb) sa
www.microchip.com zbog vizuelnog naglašavanja instrukcija i komentara.
Moja preporuka ti je da ako hoćes da naučiš assembler odmah skineš MPLAB paket i nadalje radiš sa njim po lekcijama iz knjige. On može bez problema (preko integrisanog MPASM assemblera) generisati .hex fajl, koji ćeš nažalost morati hex2obj.exe programom konvertovati u .obj zbog snimanja. Za one male razlike u sintaksi izmedju TASM i MPASM assemblera prouči dodatak A (strane 288 do 290). Nemoj ni slučajno učitavati već snimljene primere programa iz Picv foldera. Prepisuj ih iz knjige, odmah ih (po dodatku A) prilagođavajući MPASM assembleru. Nećeš nista moći naučiti ako primenjuješ samo Copy - Paste metod.
A ako želis da naučiš PicBasic, instaliraj ga, prepiši primer iz knjige (opet bez Copy-Paste), dobijeni .hex fajl pretvori u .obj, i takvog ga snimi i isprobaj.