Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektroliti za ispravljač

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Elektroliti za ispravljač

[ Pregleda: 3245 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Todosić
Stefan Todosić
Student
Beograd

Član broj: 149493
Poruke: 195
89.216.215.*

Sajt: www.pacifiko-band.co.cc


Profil

icon Elektroliti za ispravljač21.10.2007. u 10:04 - pre 201 meseci
U knjizi ''Mala škola elektronike'' u poglavlju ispavljači kažu da se napon posle elektrolita diže 1.41 puta, pa su dali primer: Ako imamo transformator sa sekundarom 10V, posle grecovog spoja na elektrolitu u praznom hodu bez opterećenja dobijamo oko 14.1V.Da li je to tačno?
Ovo pitam zato što imam nameru da napravim pojačalo RK3980 Pojačavač 80W gde piše sledeće:''Za najbolje rezultate preporučujemo napajanje od 40V i 3A.Za to nam je potreban trafo od reda 29V, jer kada stavimo elektrolit u ispravljač dolazi do povećaja napona od 1.4 puta, pa se dobija napon na uazu u pojačivač od oko 40-41V''.
E sad ja nameravam da napravim ispravljač sa malo više elektrolita recimo kao na slici

da li se i tu povećava neki napon i koliko se povećava?Ako se povećava koji bi transformator trebao da uzmem.
 
Odgovor na temu

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
*.madnet.co.yu.

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: Elektroliti za ispravljač21.10.2007. u 11:59 - pre 201 meseci
Paralelno povezani kondenzatori se ponasaju kao jedan veci.Znaci isto je ili jedan od npr 400uF ili dva od 200uF paralelno vezana.Sad nikada nisam merio koliki je izlazni napon kod takvih ispravljaca kada se opterete do maximuma ali definitivno pije vodu povecanje napona od oko 1.4 u praznom hodu samo je pitanje koliki je pad napona pri opterecenju.
Ja sam uvek koristio vece napone iz ispravljaca i dodatno ih spustao na potreban nivo preko stabilizatora napona bilo u ic izvedbi ili putem kombinacije zener diode i snaznog tranzistora.Po meni (mozda i gresim) je potrebno da odmah iz ispravljaca dobiti sto kvalitetniji jednosmerni napon radi dobijanja kvaliteta zvuka,odnosno spreciti svaki moguci sum sto vise iz ispravljaca.Mozda to povlaci dodatne troskove ali glava sigurno manje boli od raznih brumova koji bi mogli da se pojave.Takodje skoro redovno u ispravljackom stepenu uzimam rezervu snage od oko 50% .Neka me iskusniji slobodno isprave.
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Elektroliti za ispravljač21.10.2007. u 19:54 - pre 201 meseci
Da, napon na elektrolitima se povecava za 1.41 puta, ali samo u praznom hodu. Kada se ispravljac optereti dolazi do drasticnog pada napona.
Nemoj nikako da pravis taj pojacavac. Ta sema je generalno losa. Ja sam ih pravio nekoliko, za ortake; neke i dan danas rade ( ali sa vrlo cestom promenom izlaznih tranzistora - jer oni crkavaju ), cak sam kupovao kit komplete koji uopste nisu hteli da rade - a jedan od razloga je zato sto je u kompletu doslo kolo TDA2030 a ne TDA2030A. TDA2030 se ne moze koristiti kao drajver za izlazne tranzisore ( pise u datasheet-u ), ali ovi iz Radio Kluba to ne znaju.
Taj komplet privlaci paznju dobrom reklamom: velika snaga za malo para - ali taj pojacavac ne moze da isporuci 80W , vec oko 40W na 4 oma pri napajanju od 40V.
Najbolje je da napravis neki pojacavac po oprobanoj semi. Ako vec zelis da kupis komplet onda je mnogo bolje resenje onaj pojacavac od 60W sa 2N3055.
 
Odgovor na temu

Stefan Todosić
Stefan Todosić
Student
Beograd

Član broj: 149493
Poruke: 195
89.216.212.*

Sajt: www.pacifiko-band.co.cc


Profil

icon Re: Elektroliti za ispravljač22.10.2007. u 15:51 - pre 201 meseci
Da li bi taj pojačivač od 60W mogao da iskoristim za neki mini razglas ( razglas u studiu )?Da li on provereno dobro radi?Zar to nije NF pojačivač?Kad već spomenu NF pojačivač da li to zanči da je to pojačivač za niske frekfencije tj. za sabvufere?
Znači ako mi treba ispravljač sa izlazom primer 30V, 3A treba da koristim transformator sa sekundarom 30V, 3A.



 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: Elektroliti za ispravljač02.11.2007. u 09:59 - pre 200 meseci
Sine što ti niko ne odgovara?
zato što si malko zelen a ljudi su malko lenji, a i zato što pitaš gluposti...
Pa već si dobio odgovor i zaključio da ispravljač i kondenzatori posle trafoa dižu napon za 1,41 puta, jel tako? Pa zašto opet pitaš:
"Znači ako mi treba ispravljač sa izlazom primer 30V, 3A treba da koristim transformator sa sekundarom 30V, 3A."
Jasno je da ako ti posle ispravljača treba 30V onda sa trafoa mora da krene napon niži za 1,41 puta... a to je 30 / 1,41 = 22V - razmisli i sam...

NF tj niske frekvencije su ljudskom uhu čujne frekvencije to jest od 20Hz do 20.000Hz, nasuprot visokih frekvencija ili VF koje mi ne možemo da čujemo (iznad 20KHz)...

pozdrav
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Elektroliti za ispravljač

[ Pregleda: 3245 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.