Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta

[es] :: Wireless :: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta

[ Pregleda: 2217 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kosta69

Član broj: 158578
Poruke: 12
*.teol.net.



Profil

icon Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta02.10.2007. u 12:41 - pre 201 meseci
Kao prvo pozdrav za sve posetioce sajta!

Sad na stvar... Ja ću ovo objasniti mojim rečima i nadam se da ćete me razumeti hehe. Dakle, trebao bih da pomoću bežičnog interneta prenesem signal sa tačke A do tačke B a udaljenost je nekih 1 km sa optičkom vidljivosti.

1. Koji uređaji su mi potrebni na tački A?
2. Koji uređaji su mi potrebni na tački B?
3. Da li moram imati računar na tački A ili nije obavezno?
4. Gde u Republici Srpskoj ili BiH mogu kupiti potrebne uređaje?
5. Kolika bi otprilike cena bila za sve uređaje?

Samo da dodam da sam pretraživao forum za odgovor, ali se nisam snašao i unapred se zahvaljujem na pomoći.

Živeli!
 
Odgovor na temu

easyyu
Pol isidor
MSc. Elektrotehnika-Telekomunikacije
Kanjiza

Član broj: 18220
Poruke: 1729
77.46.179.*

ICQ: 314201297


+170 Profil

icon Re: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta02.10.2007. u 21:24 - pre 201 meseci
Eto ja bas na taj nacin koristim net!
1.Treba ti AP + kabl + antena (u ovom slucaju ne treba ti PC) ili wireless kartica + kabl + antena (u ovom slucaju treba ti PC).
I u jednom i drugom slucaju treba ti PC ukoliko u tacki A zelis da podelis internet na 2 jednaka dela (odnosno Mikrotik)
2.Treba ti AP ili wireless kartica.
3.Dat odgovor u 1.
4.Nemam pojama :) Ja sam iz Vojvodine :)
5.AP u tacki A oko 40-60e + kabl oko 1.1 do 3e po metru,antena pogledaj na netu ili napravi sam za nekih 1200din po komadu od oko 16-18db (3D korner).
Ako hoces wireless karticu oko 30e+PC (oko 40e) + kabl oko 1.1 do 3e po metru,antena pogledaj na netu ili napravi sam za nekih 1200din po komadu od oko 16-18db (3D korner)..
U tacki B isto kao u tacki A.
 
Odgovor na temu

kosta69

Član broj: 158578
Poruke: 12
*.teol.net.



Profil

icon Re: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta03.10.2007. u 13:39 - pre 201 meseci
Kod stare Kanjiže, pa malko naniže, gde Tisa uspori,
dići ću salaš na bregu...

Hvala druže na detaljnom objašnjenju.

Da još malo pojasnim. Kod tačke "A" mi nije potreban apsolutno nikakav pristup internetu pa ni računar. To je samo tačka na kojoj mogu dobiti ADSL dok to nije moguće na tački "B".

"AP" je pretpostavljam "access point". Da li ću to dobiti od internet provajdera ili to takođe mora da se kupi? Možeš li još samo da mi daš link za neku web stranicu gde se mogu kupiti antene i koja jačina bi mi trebala za daljinu od nekih 1 km. Koju antenu ti preporučuješ?

Hvala još jedared!

-:)
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta03.10.2007. u 16:11 - pre 201 meseci
Ovako, ukoliko imas ADSL modem / router koji ima ethernet (mrežni priključak) na tački A gde možeš uzeti ADSL ti nije potroban računar, jednostavno povezes kao na slikama:

Ukoliko kod tebe koristis samo jedan racunar i radis varijantu sa Acess Pointima na obe strane:



Ukoliko na tovojoj strani imas vise racunara:



Ukoliko u tvom racunaru koristis wireless PCI karticu:


Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kosta69

Član broj: 158578
Poruke: 12
*.teol.net.



Profil

icon Re: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta04.10.2007. u 00:27 - pre 201 meseci
Hvala Slobodane, ovo sada je mnogo jasnije, ali imam još par pitanja.

1. Da li ima razlike u jačini signala ili brzini interneta s obzirom na ove tri varijante?
2. Koja jačine antene mi treba za udaljenost od nekih 1 do 1.5 km.
3. Pretpostavljam da je varijanta broj 3 sa wireless PCI karticom najjevtinija, ali da li je ona i najkvalitetnije rešenje? Ukratko, ne bih da škrtarim za 20-30 evra ako signal može biti kvalitetniji.
4. Koji wireless access point mi preporučujete?

Hvala svima!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta04.10.2007. u 10:39 - pre 201 meseci
Ja u Pirotu upravo na ovaj nacin koristim internet, s tim sto imam ovakvu situaciju:

Tacka A, gde imam ADSL, tacka B (relay), tacka C (ja).

A: (komp sa TP-Link TL-WN551G karticom) - 5m CFD200 kabla - 3D korner antena.

~~ 1350m ~~

B: 3D korner antena - 1m CFD200 kabla - AP Planet WAP-4033 - Ethernet kabl - AP Planet WAP-4033 - 1m CFD200 kabla - 3D korner antena.

~~ 880m ~~

C: 3D korner antena - 1.5m CFD200 kabla - AP Planet WAP-4033 - Ethernet kabl - Ethernet Switch - kompovi


Sad, ja koristim komp na lokaciji A, jer delim net sa ujakom kod kog mi je i ADSL, pa mi je taj komp ustvari router. A koristim tacku B, jer se ne vide direktno tacka A i C, a obe vide B.

Od AP-ova mogu da ti preporucim TP-Link TL-WA501G i Planet WAP-4033 (jeftini su a rade ok)

Pazi, za 1 - 1.5km ce ti raditi odlicno link sa po jednom 3D korner antenom na svakom kraju, moze i yagi, naravno moze i grid, ali to je skuplja varijanta. Za tu udaljenost ti ne treba vise od 17dB pojacanje na anteni, sem ako nije veliko zagusenje. A 17dB imaju i 3D korner ako se napravi ok, a i yagi.

Bez problema mozes da koristis wireless PCI karticu u svom racunaru, ali vodi racuna da ti kabl ne ide preko 10m od antene do kartice. Ukoliko imas potrebe da ti komp bude dalje od toga, uzmi AP, stavi ga blizu antene na sa kratkim kablom od antene do AP-a, i onda od AP-a do kompa Ethernet kabl do 100m. Naravno sto kraci koaksijalni kabl, to bolji signal. Ukoliko imas signal bolji od -70dB na obe strane link ce ok da ti radi uvek, cak i -75dB je prihvatljivo, ali ispod toga ne bi trebalo da ide.

Ja imam situaciju: od antene do AP-a 1m koaksijalnog CFD200 kabla i posle 22m UTP mreznog kabla do switch-a.

Signal na linkovima mi je (A - B) 67dB, (B - C) 60dB, i radi realnih 24mbit/s od sa jednog na drugi kraj uz ping od 2-3ms sa jednog na drugi kraj.

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 04.10.2007. u 11:51 GMT+1]
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pomoć u vezi bežičnog prenosa ADSL interneta

[ Pregleda: 2217 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.