Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zapecaceno kuciste, za ili protiv?

[es] :: Ostali hardver :: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 21201 | Odgovora: 160 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?22.03.2006. u 19:34 - pre 220 meseci
Citat:
pctel: Ako kupis kompletan, zapecacen proizvod ti nema sta da brines o nekom kuleru unutra - kad se pokvari odnesi u ovlasceni servis da otklone kvar i gotovo.
Baš bih voleo da vidim situaciju kad kupac donosi PC koji malo brlja ili se ventilator malo više čuje a serviser sa osmehom otvara i čisti ventilator ili proveri instalaciju (koju naravno nije on uvalio jer jelte ne sme) i rešava problem.
Citat:
pctel: Ponovo kazem, prodavac ne mora da zna da ugradi komponentu, to nije njegov posao, isto kao sto prodavacica u C-Marketu ne mora da zna da napravi tortu. Ljudi koji rade u proizvodnji i servisu moraju to da znaju.
Deluje mi da svi mislimo slično ali svako vuče na svoju stranu. Ne hvataj inače za reč, pod prodavac sam mislio na one koji rade u firmi koja to prodaje. Svaka čast firmama koje imaju proizvodnju, servisere, prodaju pa još da svi znaju svoj posao. Kod nas ipak mnogi imaju par klinaca koji rade sve poslove jer uostalom i sve znaju. Kao što je ovde pomenuto, kada budemo mogli da oderemo firmu koja ugradi pogrešnu ili neispravnu ili polovnu komponentu onda će da bude u redu da im poštujemo garanciju. I još jednom, ko kupuje PC tako što mu neko sve sastavi i sklopi, zaslužuje nalepnicu i ne sme da dira unutra. Ostali kupuju komponente.
 
Odgovor na temu

perutina
Balkan

Član broj: 82735
Poruke: 387



Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?22.03.2006. u 20:06 - pre 220 meseci
[quote]Pa je li ti misilš da prosječan korisnik svaki čas ugrađuje neke sitnice? Najčešće onaj ko se ne razumije i nema potrebe za nekim čestim upgradeom, i neće ga ni otvarati u strahu da nešto ne pokvari, a ko se razumije, kao što smo gore rekli, neka kupuje svaki dio posebno.

Evo primjera: ja u pocetku nisam otvaro komp. ko i svaki drugi prosjecan korisnik, ALI kad sam kupio j... tv- karticu koja me je tolko izj....la nosio sam je 4 puta u servis. Prvo prebace iz jednog utora u drugi, pa ja dodjem kuci...... ma necu vise da trosim vreme.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?22.03.2006. u 23:30 - pre 220 meseci
Ali zagovornici zapecacenog kucista za sebe komp sa zapecacenim kucistem ne bi kupili, ne govori li to nesto?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?22.03.2006. u 23:32 - pre 220 meseci
Citat:
Baš bih voleo da vidim situaciju kad kupac donosi PC koji malo brlja ili se ventilator malo više čuje a serviser sa osmehom otvara i čisti ventilator...

Ja ne vidim nikakav problem sto se ovog tice. Mislim da se slazemo oko sustine, samo imamo drugaciji pristup problemu. Nalepnica resava neke probleme ali donosi neke nove. Bilo kako bilo, mislim da je kasno da se prave ikakve promene, imam osecaj da desktop racunari lagano pocinju da izumiru i da ih zamenjuju laptop racunari, sto sam i predvideo na nekoj temi jos pre par godina. Da li sam u pravu videcemo tek za 3-4 godine.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 23.03.2006. u 00:35 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?22.03.2006. u 23:41 - pre 220 meseci
Pozdrav,

vidi Bojane, da rascistimo nesto: proizvodnja racunara se registruje i na nivou SZR, ja sam pomogao u registraciji nekoliko, sve na opstini Sopot (ima razloga u poreskim olaksicama). Nimalo nije slucajno sto se svi registruju za proizvodnju racunara ali necemo o tome vise jer je bespredmetno, nas nekoliko ovde znamo tacno o cemu pisemo jer tako medjusobno i saradjujemo najcesce ili individualno sprovodimo svoje delatnosti bazirano bas na tim pravnim resenjima. Posebno je to bitna stavka prilikom uvoza ali to bi nas odvelo jos dalje. Jednom recju, ono sto ne zelis da prihvatis kao proizvodnju vec kao srafcigerisanje kako sam kazes, je zaista Tvoja stvar, proizvodnja se zaista desava ma kako je nazivao jer je njen rezultat gotov proizvod. Konacno, nisi valjda pomislio da u Zastavi proizvode motor, stakla, farove, menjace itd.? Nemoj me sad razocarati...;)

Ipak, vidim da je ovde masa korisnika zasnovala svoje misljenje na nekim vlastitim iskustvima, moj je savet da sva ta iskustva upotrebe ponajpre u narednom izboru svog prodavca HW-a i da se ne penimo svi zajedno ovde suvise oko toga da li treba da bude zapecaceno kuciste ili ne. To ce uvek biti individualna kategorija, zavisno od politike prodavca i nema nikakvog uticaja sve ono sto pisemo ovde. Svako svoju logiku zasniva na svojim iskustvima i nadam se da niko ovde ne ocekuje kako ce promeniti misljenje, primera radi, Pctel-u na osnovu nekih svojih licnih iskustava jer on uglavnom ima iskustva sa vise razlicitih stranaka mesecno nego sto bilo ko od drugih ucesnika diskusije, prosecnih korisnika racunara, ima uopste vlastitih iskustava sa jednom konfiguracijom prosecnog trajanja cca dve godine recimo. Ja zaista na njegovom mestu ne bih promenio misljenje na osnovu takvog odnosa iskustava u kvalitativnom ili kvantitativnom smislu, svejedno je. Prema tome, bolje da predjemo na neku konstruktivniju temu...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?22.03.2006. u 23:42 - pre 220 meseci
Dalje, prvo sto ce firme koje prodaju kompove sa zapecacenim kucistem da budu ispljuvane, a los glas se daleko cuje (daje, i to puno, od dobrog). Drugo, vi morate imati sposobne servisere koji ce prepoznati normalan kvar od ostecenja neodgovornom upotrebom. Ako neka seljacina insistira na tome da mu se zameni deo koji je sam upropastio, toga nema i gotovo. Tako je svuda. Po mom skromnom misljenju, zapecacena kucista ce vam doneti vise loseg no dobrog npr. sa manje servisiranja. Mozete da odbijete da prodate komponente nekome koji komp nije kupio od vas, ali ce taj otici drugde i izgubili ste musteriju. Nemojte da se zavaravate da mozete da imate asortiman koji ce svakome odgovarati (Transcend memorija i ELSA graficke, anybody?) ni Gateway nema bas sve. Porediti dalje neku malu firmicu sa Fujitsu Siemens nije umesno, Fujitsu Siemens ima ime (i samo na osnovu imena moze da uvaljuje, jer bas i uvaljuje, ocajne kompove po paprenim cenama). Mozete da pokusate isto, ali sumnjam da ce pozitivno da se odrazi na poslovanje ;-)

@lancia

ja odem u ***** nema ELSA grafickih, dovidjenja. Ja sam mnogo zahvalniji kupac od onih koji kupuju najjeftinije (marza nek ti je 10% na 30e graficku imas 3e a na 300e graficku 30e, ko da sam celi komp kupio).

Ahem, nema bas dobrog HW u firmiranim kompovima:

http://www.pcmall.com/pcmall/s...roogle&wt.mc_id=pwbfroogle

http://www.elsa.com.tw/EN/Products/detail.asp?newsid=353

Nekako, medjutim, taj se hw prodaje, cak i na zapadu. I na zapadu nema puno ljudi koji su spremni da plate 500 ili 600 $ vise samo za brand i da se neko rukuje uz osmeh sa njima pri kupovini. nadam se da ni ovde to nece proci (samo zato sto je puno puta spomenuti Fujitsu Siemens bez ELSE Falcox, a trebalo bi da je ima, koliko kosta, da mu hebem mater ;-))

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 23.03.2006. u 01:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 23.03.2006. u 20:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 09:53 - pre 220 meseci
Citat:
StORM48: Što se nalepnica tiče, ja sam za. Svojim očima sam mnogo puta video da kupac donese konfiguraciju i kaže "šta bre... bla, bla, bla... ne radi mi hard disk! imam garanciju i hoću da mi to zamenite!".

Pritom, serviser otvori mašinu i bez ikakvog čačkanja utvrdi da kontroler kabl stoji naopako!!! Na pitanje "šta je premeštano u mašini", kupac odgovara (naravno) "ništa", iako je činjenica da disk stoji naopako priključen, a radio je proteklih 4 meseca!


A sta ako je IDE kabl ispao, kao je bio slabo uboden (moje iskustvo)?

Citat:
Zapecatiti racunar pri kupovini, pocepas nalepnicu, nema garancije.
Ukoliko zelis da kupis komponentu kod drugog prodavca, odneses njemu komp, on skine staru nalepnicu, ugradi komponentu, i nalepi svoju.
Nesto ti crkne od starih komponenti, ti odneses tamo gde si kupio, oni vide da je kompjuter otvaran od strane strucnog osoblja (drugi servis), ti im objasnis da si kod njih recimo kupio DVD uredjaj, ali da ti je mozda crkla graficka karta recimo... Ljudi pogledaju, zamene... Nikakvih problema..


@ventura

A, hoce... Ja kupujem komponente, ali ponekad ne sklapam... Prodjem pola Bg da nadjem ELSU npr. i ko ce da mi je zameni, cija je garancija? Desetog koji je sklopio?
To je i sustina, bez obzira sta zakon kaze, oni koji kompove sklapaju kompove ne proizvode. Garancija je firme koja pravi hw. I uvek ce biti onih koji ce komponente prodavati, kao sto ih i na zapadu ima.
Dalje, iskreno, "strucnim osobljem" nazivati onoga ko ume da sklopi racunar je neprimereno.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 23.03.2006. u 11:06 GMT+1]

edit lancia88: svako naredno pominjanje "lupanja" ce povlaciti za sobom pobrisanu citavu poruku pa tako redom, malo kulture nije na odmet a pride je i obavezno na ovom forumu

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 23.03.2006. u 11:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 10:15 - pre 220 meseci
U situaciji da je IDE kabel ispao opet se vracamo na ono da onaj tko radi u proizvodnji i servisu mora znati svoj posao.
Nebi se upustao u to sto je bolje, ali zato imamo izbor. Tko hoce neka kupi gotovo a tko misli da zna,moze i zeli neka si sklopi masinu sam.
I jedne i druge treba dobro upoznati s predostima i manama oba nacina. I to je to

Za vecinu korisnika ja bi odabrao nacin da kupi gotovo. Opet, to se malo kosi s nekim nacelima jer je PC projektiran kao modularan uredjaj da ga korisnik nadogradjuje po želji i mogućnostima a računalo komponente konfigurira samo ( otom potom koliko je to uspjelo ). No opet...treba paziti gdje ce se racunalo kupiti: Ima firmi koje daju na svoje konfiguracije po par godina garancije, imaju servis u roku 24h i onda nije problem da ih se nazove i kaze " zelim to i to u komp...." oni dodju,ugrade, naplate komponentu i izdaju racun.
A oni ostali...tko vam brani da si sami sklapate? Zasto ne? Sve je pitanje tko sto hoce!

 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 10:41 - pre 220 meseci
Pozdrav,

pa ja zaista ne znam dokle cemo vise pojasnjavati kako dva ova i dva sina mogu izdeliti tri jabuke da svako dobije po jednu? Pa valjda cemo jednom shvatiti elementarne stvari?

Garanciju kupcu daje onaj ko je HW prodao, ne onaj ko je tako nesto proizveo, pa to je toliko jasno u bas svakom obliku trgovine na svetu sem u svetu lova u mutnom sto sada ne bi smeo biti predmet rasprave. Dakle, gotov proizvod se zove PC racunar i on radi zahvaljujuci tome sto je PROIZVEDEN iz komponenti, ovo nije samo stvar zakonskih regulativa vec i stvar prakse. Izbor i kontrola komponenti, njihova izbalansiranost prema osnovnom zahtevu prevashodne namene racunara, izbor eventualno SW-a zarad prema istom zahtevu osnovne namene itd, su stvari koje razlikuju dobrog PROIZVODJACA racunara od loseg. Veliki proizvodjaci imaju pred sobom mogucnost da dobiju od vodecih ili partnerskih proizvodjaca komponenti dobar asortiman proizvoda na testiranje, oni uskladjuju sve to pa svojim starim kupcima daju takodje na testiranje tako proizvedene racunare i onda imaju od njih realan odziv o samom radu racunara pa izvrse neophodne korekcije u citavom sistemu dok ne postignu zahtevanu stabilnost i pouzdanost/brzinu u radu i onda tako gotov proizvod puste kao svoju novu proizvodnu liniju sa oznakom koja je zastitni znak bas te serije.

Domaci proizvodjaci racunara moraju sve te komponente da kupe na osnovu vlastitog iskustva ili, za nove proizvode, instikta. Dakle, neposredno da uloze u sam racunar vlastiti novac i da ga onda proizvedu prema nekoj vlastitoj zamisli. Takav racunar prodaju i najcesce nikad ne dobiju realan odziv o njegovom radu u praksi i ne mogu znati da li racunar pouzdano i radi ono za sta je namenjen a za to je zasluzno vise faktora od kojih bi neki najkljucniji bili nepismenost domaceg IT potrosackog drustva u smislu upotrebe tehnike sveukupno a samim tim i racunara, nepostojanje raznoraznih standarda kojima bi se znalo ko se kome obraca u slucaju da nesto zapne, poplava ponuda tipa: racunar za Dz, maksimalna sarolikost raznoranog SW-a, krekova itd.

U oba navedena slucaja imamo proizveden racunar od komponenti, u oba slucaja racunari rade kad se upale (bez obzira na cak evidentne izuzetke i u ovoj fazi poredjenja) ali tada dolazi do diferencijacije koja je uslovljena upravo napomenutim faktorima. Ovde onda imamo onu cudesnu moc Branda koji kosta vise nego no-name proizvod. Ipak, oba su slucaja PROIZVODNJA gotovog proizvoda, da li se ta proizvodnja zvala sklapanje ili kakogod, od gomile komponenti koje ne rade, posle te proizvodnje dobija se mogucnost, naprimer, izlaska na intertnet sa istom tom usaglasenom gomilom komponenti. Razlika u kvalitetu po pitanjima funkcionalnosti proizvoda je evidentna ali to jos uvek nije nikakav argument da bi se jedan postupak nazivao proizvodnjom a drugi takav sklapanjem. Onda ispade da proizvodnja krompira nije nista drugo nego zalivanje i branje ali bez toga nema krompira, smene ne mozes jesti i napraviti pire od njega... Cak se ni avioni i brodovi ne proizvode u celini vec samo delimicno a ostatak, najcesce onaj najskuplji ostatak i onaj uslovni da bi citav taj sistem bio uopste pokrenut, rezultat je pukog sklapanja, srafcigerisanja itd. Pa sta mislis da je jedna televizija nego produkt upravo sklapanja i uklapanja/srafcigerisanja vec gotovih proizvoda koji su to samo u individualnoj upotreni istih ali su u takvom sistemu opet samo komponente za sklapanje?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 10:45 - pre 220 meseci
@lancia

Pricam ti pricu. Komp ne radi zato sto je "izbalansiran". BTW nekim firmama se direktno mozes obratiti ako hw nije u redu npr. AMD

http://www.amd.com/us-en/Proce...ces/0,,30_182_867_2139,00.html

dakle, nemojmo sve i svasta, please.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:18 - pre 220 meseci
Citat:
bojan_bozovic: A sta ako je IDE kabl ispao, kao je bio slabo uboden (moje iskustvo)?
Nista, odneses u servis da ti to poprave. Ako se kvar ponovi, zamolis ih da ti zalepe smrt lepkom, posle toga sigurno nece da ispadne. Mislim, ja kad slabo doruckujem jedva iscupam taj kabl iz HDD-a a tebi ispada sam :-)
Ako sam dobro razumeo, ti si od onih koji kupuju komponente posebno po raznim radnjama pa sami sklapaju racunar, sto znaci da cela prica oko zapecacenih kucista nema nikakvih dodirnih tacaka sa tobom. Zapecaceno kuciste je mera borbe protiv onih koji "nista nisu dirali, sinoc je sve radilo a jutros nece da se upali". Ljudi koji sami sklapaju racunar u potpunosti stoje iza svojih eventualnih gresaka i nikada od njih nisam cuo takvu pricu.
Citat:
bojan_bozovic: BTW nekim firmama se direktno mozes obratiti ako hw nije u redu npr. AMD

To znaci da ako proizvodjac guma daje garanciju, onda automobil nije proizvod vec gomila lepo zasrafljenih 1000 delova, i distributer automobila treba da ti izda 1000 garantnih listova, za svaki deo po jedan? Jos jednom definicija: "Proizvodnja je proces kojim se od sirovina i poluproizvoda dobijaju gotovi proizvodi". U daljem objasnjenju u svakoj knjizi pisu postupci kojima se proizvodnja moze obavljati, izmedju ostalih tu je proizvodnja spajanjem srafovima, ali to je vec mnogo opsirno, za pocetak ce biti dovoljno da naucis napamet definiciju, ako ne znas.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:21 - pre 220 meseci
@pctel

A AMD procesor nije polufabrikat. Zato i daju garanciju za gotov proizvod, a OEM nazivaju resellerima (sto i jesu) To mozes naci i u kutiji koje hoces graficke kartice ili maticne. Tvoja je garancija? Ti si reseller, ne proizvodjac.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:44 - pre 220 meseci
AMD procesor ne moze sam da radi, vec samo kao sastavni deo gotovog proizvoda. To je tipican poluproizvod.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:47 - pre 220 meseci
Nece biti da je poluproizvod, jer ne mora se preraditi da bi bio funkcionalan. To je kao da kazes da je kafa poluproizvod jer mora da se skuva, ili da je guma za auto poluproizvod jer mora na tocak da se stavi. AMD procesor je potpuno sposoban za obavljanje svoje funkcije bez dodatne prerade.

[irony]
Nece ni guma za auto sama da ide, to je poluproizvod
[/irony]

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 23.03.2006. u 12:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:54 - pre 220 meseci
@bojan_bozovic
Jasno je da nemas osnovna znanja iz oblasti proizvodnje. Ipak, to nije tema, pa ako zelis detaljnije objasnjenje pojmova kao sto su proizvodnja, sirovine, poluproizvodi i proizvodi, otvori drugu temu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:55 - pre 220 meseci
Ti si vec pokazao koliko znas. Tvoje poruke su ovde da svedoce o tome.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 11:59 - pre 220 meseci
Konacno se slazemo oko neceg.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 12:03 - pre 220 meseci
Pozdrav,

bojan_bozovic, sta nije u redu sa Tvojim shvatanjem stvari? Pa naravno da imas bolje ili losije izbalansirane komponente, jel' procitas nekad ono sto napises pre nego sto to i posaljes? Nemoj iskrivljavati stvar u pravcu: racunar ne radi. Radi, naravno, ali stabilnije ili manje stabilno, pouzdanije ili manje pouzdano, brze ili sporije. Prema tome pusti sad svoje konstrukcije, ako Ti se ne svidja sto neko proizvede nesto, to je Tvoja stvar ali drzi se onoga sto je napisano a ne imputiraj ono sto nije napisano. AMD-u ces se pozaliti ako se sistem "srusio", je li? AMD-u ces se pozaliti ako je sistem usporio? AMD-u ces se zaliti ako graficka izbacuje mrlje po ekranu? Ili ces se zaliti onome ko je proizveo "sistem" koji evidentno ne funkcionise? Ili ces mozda AMD-u da se pozalis da je "mrtav" procesor a onda ce AMD da posalje odmah novi komad, onako, na casnu rec? Ma daj malo ozbiljnosti u diskusiji ili da je gasino i zakljucavamo, ova prepucavanja nikuda ne vode.

Ono sto ocito ne umes da shvatis jeste da su pojedine stvari gotovi proizvodi sami za sebe ali kada treba da funkcionisu u celokupnom sistemu, onda to nisu gotovi proizvodi vec polufabrikati ili repro materijal, komponente neophodne za izgradnju citavog sistema. Npr, PC kakav poznajemo je gotov proizvod ali samo uslovno, u sistemu za nadzor objekata je samo komponenta i bez obzira sto na njemu mozes igrati Free cell recimo, nista ne znaci dok se ne uveze sa kamerama, interfonskim cvorovima ili komunikacionim sistemom pa sve to sjedini u integrisanom softverskom paketu koji je platforma za nadzor. Dakle, sada imas i ono sto smo do malopre zvali proizvod u ulozi poluproizvoda jer na visoj konstrukcionoj instanci on predstavlja samo komponentu koja sama za sebe ne odradjuje namenski posao. Sada probaj da pronadjes onu svoju ironicnu gumu u ovoj prici a ako i to ne budes umeo da povezes, vise se necemo objasnjavati jer je onda jasno da samo imas svadjalacki nastrojene namere prilikom postovanja u ovoj temi.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 12:35 - pre 220 meseci
To ja shvatam, gotov proizvod se moze upotrebiti za proizvodnju neceg desetog (PC komp) ali to nije polufabrikat (Hint: zavirite u kutiju od maticne i pogledajte garanciju) Dakle, uopste govoriti o ogranicavanju garancije je nonsens, jer garancija nije onoga ko sklapa PC (koji takodje predstavlja gotov proizvod). Drugo je kad uklonite materijal koji dolazi uz komponentu (pakovanje i garantni list) onda je garancija na vama, ali ja tako nikad ne kupujem (i svakoga ohrabrim da zatrazi i kutiju i sve pratece CD-ove ako ih ima, kad kupuje) Prvi PC su mi sklapali i ukrali su mi drugi IDE kabl (5 evra!) No thanks.
Dalje, ukloniti npr. kutiju od graficke i CD sa igricom koja mozda uz nju dolazi nije posteno. Ne mogu reci da je kradja, ali nije ni korektno.
Kada sam ja kupio graficku, uz nju jeste dosao CD sa jednom igrom, i puno konektora (VGA<->HDTV i sl.) Zapecaceno kuciste znaci i prodavati komponente bez puno dodatne funkcionalnosti, bez vrlo kvalitetnog legalnog softvera koji uz njih dolazi. Inace, nema smisla ni pecatiti kuciste jer onda garancija nije do vas.
Dalje, repromaterijal nije isto sto i poluproizvod, nemojte svasta da pricate, gume jesu gotov proizvod mada ih Zastava koristi kao repromaterijal. I gotov proizvod (guma) moze da se koristi za pravljenje drugog gotovog proizvoda (auto). Poluproizvod je guma koja se za pravljenje auto guma koristi (i bez prerade nije upotrebljiv proizvod)

Dalje, ako se ukloni originalno pakovanje i garantni list, anulira se proizvodjaceva garancija. Vi je mozete zameniti svojom, ili dati i originalno pakovanje i garantni list plus preko toga svoju garanciju. Onda se zapecaceno kuciste odnosi samo na vasu, dodatnu, garanciju (Hint: ako mislite da Bojan Bozovic nije spreman da zove AMD Europe u Engleskoj i salje im defektan procesor, gresite)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 23.03.2006. u 14:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?23.03.2006. u 14:07 - pre 220 meseci
Citat:
bojan_bozovic: To ja shvatam, gotov proizvod se moze upotrebiti za proizvodnju neceg desetog (PC komp) ali to nije polufabrikat
Ovo vec nije nepoznavanje "Ekonomike i organizacije proizvodnje" koja je obavezan predmet na cetvrtoj godini vecine srednjih skola, to je nepoznavanje matematike iz osnovne skole i to cini mi se iz nizih razreda. Ovako nesto moze da napise samo neko ko nema pojma o teoriji skupova i misli da skup ne moze biti podskup drugog skupa. E, pa gospodine Bozovicu, svaki skup je istovremeno i podskup, kao sto svaki proizvod moze biti poluproizvod koji se koristi za proizvodnju nekog drugog proizvoda. No, dobro, probaj da po tom pogresnom kriterijumu odes malo dalje, reci mi da li su memorijski cipovi proizvodi ili poluproizvodi? Da li su otpornici i kondenzatori na maticnoj ploci proizvodi ili poluproizvodi? Da li su konektori na mreznom kablu proizvodi ili poluproizvodi? Gde bi svrstao reset taster, ventilator hladnjaka na procesoru, komad kabla preko kog se dovodi struja na taj ventilator... Pokusaj da kategorises svaki najsitniji deo koji vidis u racunaru pa javi ako uspes :-)
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Zapecaceno kuciste, za ili protiv?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 21201 | Odgovora: 160 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.