Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Program za simulaciju antena

[es] :: Wireless :: Program za simulaciju antena

[ Pregleda: 3629 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Program za simulaciju antena23.09.2007. u 21:01 - pre 201 meseci
Pravio sam parabolicnu antenu od onog tanjira od sezdesetak cm skinutog sa one antene za TV koju prodaju na pijaci i kantene. I radi ona OK, u odnosu na 3D korner antenu koju sam imao dobio sam jos 7dB, mislim mereno onim softverom sto ide uz karticu (znam da to nije precizno, ali svejedno, sad tu pokazuje 7dB vise nego kad je bila 3D korner antena). Medjutim, drzac za kantenu sam pravio kao za satelitsku antenu, to jest, kantena nije tacno u centru kruga, gledano sa strane, nego malo nize, pa onda usmerena prema centru, kao na slici dole. Udaljenost od tanjira je u redu, u fokusu parabole koji je oko 32cm od tanjira. Posle sam negde procitao da je bolje da kantena stoji u centru, a posto je sad sve to montirano i ucvrsceno pop nitnama, mrzi me da sve skidam, rasturam, secem, busim, spajam... Ono sto me zanima je da li postoji neki program za simulaciju parabolicne antene u kome bih mogao da proverim ovu moju skalameriju i zavisnost pojacanja od polozaja kantene, tj feed - a, i u kome bih mogao da proverim koliko bih dobio na signalu ako ipak odlucim da prepravljam antenu. I sta vi mislite, da li da to uopste radim? Sad mi je signal -68 dBm a sum -98 dBm.

 
Odgovor na temu

Dj-Ole
Smederevo

Član broj: 155338
Poruke: 39
195.252.78.*



+2 Profil

icon Re: Program za simulaciju antena23.09.2007. u 22:14 - pre 201 meseci
Ja ne vidim da si postavio sliku :).

Feed treba da postavis u zizu parabole. Ako je parabola "normalna" (ziza je na osi koja prolazi kroz centar tanjira) stavljas feed na osu kroz centar a ako je offset parabola onda je ziza pomerena za neki ugao od ose. To sad zavisi same parabole. Offset tanjiri su obicno elipsastog oblika a normalni su kruznog. Ako ti je parabola kruzna mozda dobijes jos oko 5db ako pomeris feed.
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
82.208.210.*

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Program za simulaciju antena23.09.2007. u 23:02 - pre 201 meseci
Lično sam najviše koristio NEC za simulaciju i xnecview za prikazivanje rezultata. U zadnje vreme sam se malo ulenjio i prešao na xnec2c. Takođe, za neke brzinske stvari i MMANA lepo radi kroz wine.
http://5b4az.chronos.org.uk/pages/nec2.html
http://mmhamsoft.amateur-radio.ca/mmana/index.htm

p0z, Alek

-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Program za simulaciju antena23.09.2007. u 23:23 - pre 201 meseci
Hvala, testiracu ja to u Windowsu, tako je lakse.
Citat:
Dj-Ole: Ja ne vidim da si postavio sliku :).

Feed treba da postavis u zizu parabole. Ako je parabola "normalna" (ziza je na osi koja prolazi kroz centar tanjira) stavljas feed na osu kroz centar a ako je offset parabola onda je ziza pomerena za neki ugao od ose. To sad zavisi same parabole. Offset tanjiri su obicno elipsastog oblika a normalni su kruznog. Ako ti je parabola kruzna mozda dobijes jos oko 5db ako pomeris feed.

Slike je na zshare, a ja sam stavio direktan link kako ga ja vidim, pa se verovatno ne vidi zbog onih njihovih kodova. Nema veze. Vidis, nisam to znao, a nisam se mnogo ni udubljivao to oko ofset i pravih parabola. Samo sam ovlas pogledao sajt sa uputstvima. U pravu si, u pitanju je prava parabola, kruznog oblika, dok su tanjiri za satelitske antene elipsa pa je verovatno zato kod njih feed u ofsetu. Znaci da je trebalo da stavim kantenu u centar parabole. Vidim ja da mi nesto mnogo ide prema zemlji kad je podesavam. Hvala. Sad me nesto mrzi da sve to skidam, zbog pop nitni kojima je sve spajano, ali ako ostane lepo vreme jos koji dan, bas ima da je skinem i da sve to prepravim po propisu.

Nego, zanima me cisto onako, zbog lenjosti, da li je uopste potrebno da ja to prepravljam sa ovim nivoima signala, onako gledano sa strane upotrebljivosti antene? Mislim, u redu, dobicu ja jos na jacini i na kvalitetu signala, to je nesumnjivo, ali koliko je sve to potrebno, kad i ovako signal ima prilicno OK vrednosti, ako se uporedjuje sa signalima koje primaju neki ljudi koji su ovde pisali.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Program za simulaciju antena24.09.2007. u 00:50 - pre 201 meseci
Jos jedno pitanje, kad se postavlja kantena kao feed, da li treba meriti ziznu daljinu parabole do ulaza u kantenu, ili do mesta na kome se unutar konzerve nalazi sonda? To nema nigde da pise. Ja sam merio do ulaza. Racunao sam da iako se posle zize talasi sire dalje pod istim uglom pod kojim su u zizu usli, zidovi konzerve ih dalje odbijaju prema sondi.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 24.09.2007. u 02:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Program za simulaciju antena25.09.2007. u 14:47 - pre 201 meseci
Pomerao sam feed u centar i mrka kapa. Posle sam ga jedva vratio na staro mesto i skoro ceo sat podesavao antenu da sve bude kao sto je bilo. Doduse, prilikom tog pomeranja sam dobio jos 1dB, sto jeste, jeste. Po ko zna koji put se znaci potvrdilo stro pravilo: kad radi - ne diraj, ili ko trazi vece izgubi iz vrece. Moguce da bi sa drugim tanjirom bilo bolje staviti feed u centar, ali sa ovim koji ja imam vidis nije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Program za simulaciju antena

[ Pregleda: 3629 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.