Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slackware-live i winmodemi

[es] :: Linux mreže :: Slackware-live i winmodemi

[ Pregleda: 3057 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
*.podgorica.cg.yu

ICQ: 119208214


Profil

icon Slackware-live i winmodemi29.08.2003. u 00:13 - pre 251 meseci
Za one koji nisu upoznati sa ovim projektom evo link www.slackware-live.org. U pitanju je Slackware livecd koji staje na minicd, butabilan cd koji ima sve sto treba za prvu pomoc, pa i vise od toga, potpuno funkcionalan sistem. Stvar je u tome sto sam nagovarao ovoga sto to odrzava da ubaci podrsku za winmodeme, one koji imaju drajvere, i da se nekako napravi da se modem detektuje po podizanju i pokrene sto treba da bi radio ok. E sad, da li bi neko ko je malo bolje upucen i ima malo slobodnog vremena bio raspolozen da pomogne oko ovoga?

Znam da to nije mala stvar, a ja i nisam neki expert, ali znate za onu skriptu scanModem, kad bi to malo prepravili da odredi modem, pa da ucita module, ili pokrene vec sto treba.

Ima vec jedan live minicd Kurumin (baziran na Knoppix-u) koji prepoznaje ove modeme i radi sve sto treba, ali je na portugalskom, a ovi sto ga rade nemaju namjeru da ga rade na eng.
 
Odgovor na temu

L I L I T
nadmin

Član broj: 2437
Poruke: 868
*.etf.bg.ac.yu

Jabber: lilit@elitesecurity.org
Sajt: www.geekchix.org


Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi29.08.2003. u 08:24 - pre 251 meseci
slack-live ...odličan je .... ne razdvajam se od njega, uvek je u mojoj ženskoj tašnici (da ne kažem rancu) :))

mada ... imam samo jednu zamerku na njega .... što nema gnome umesto kda-a :)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi29.08.2003. u 08:45 - pre 251 meseci
Citat:
Bager:
Ima vec jedan live minicd Kurumin (baziran na Knoppix-u) koji prepoznaje ove modeme i radi sve sto treba, ali je na portugalskom, a ovi sto ga rade nemaju namjeru da ga rade na eng.

Pa onda neka ga urade na srpskom.

A i čini mi se da su „winmodemi“ vrlo retki sada — novi softverski modemi sadrže podršku u hardveru putem AMR-a (audio-modem riser) gde se jedan DSP čip koristi i za zvuk i za ispomoć softveru koji glumi modem.

To što je Linux zastareo, i ne podržava hardver koji je aktuelan već nekoliko godina je njegov problem — nabavi bolji operativni sistem.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
*.crnagora.net.

ICQ: 119208214


Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi29.08.2003. u 13:36 - pre 251 meseci
Citat:
Pa onda neka ga urade na srpskom.

Da, stvarno bi mogao da im predlozim da ga prevedu na srpski, i to za ijekavsko podrucje...
Citat:
A i čini mi se da su „winmodemi“ vrlo retki sada — novi softverski modemi sadrže podršku u hardveru putem AMR-a (audio-modem riser) gde se jedan DSP čip koristi i za zvuk i za ispomoć softveru koji glumi modem.

To što je Linux zastareo, i ne podržava hardver koji je aktuelan već nekoliko godina je njegov problem — nabavi bolji operativni sistem.
Je li ovo bilo ironicno, ili ja nisam dobro razumio?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi30.08.2003. u 18:55 - pre 251 meseci
Nažalost, nema ironije — AMR tehnologija je tu već nekoliko godina, ne prouzrokuje probleme kakve su prouzrokovali prvi „winmodemi“ (koji su koristili mnogo procesorskog vremena, i odakle potiče „pa to nije modem“, pošto je CPU morao sve da radi), i znatno je jeftinija od izvođenja modema u hardveru.

I dalje ne postoje odgovarajući drajveri za ove modeme u Linux jezgru, a čini se da ih neće ni ubacivati. Znači, ako hoćete da uštedite koristeći operativni sistem GNU/Linux, moraćete taman da platite znatno više za modem, i nema uštede.

Mada, postoje binarni drajveri za neke AMR modeme (da li beše PCtel, ili neke druge, ne znam sada tačno), ali sve je to besmisleno bez unifikacije interfejsa i podrške za sve modeme. Bez obzira što i ja koristim Linux jezgro, ono ima brojnih nedostataka, i nije baš pogodno za uštedu (osim ako npr. koristiš mrežnu kartu za priključenje na Internet, kada postoji osnov za štednju).

Znači, stara fraza iz Linux sveta: „nabavi pravi modem“ (tj. nabavi još jedan modem, i zanemari to što tvoja ploča već uključuje pola čipova za jedan modem — mada si to već platio).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
*.crnagora.net.

ICQ: 119208214


Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi30.08.2003. u 19:18 - pre 251 meseci
Ocigledno nisi razumio sta je bila ideja. Ja sam mislio da prepravimo ovu skriptu scanModem tako da prepozna koji je modem (ako ga ima uopste) i u slucaju da je Lucent, Conexant HSF ili HCF, Intel Ham 536ep ili mozda neka Motorola pokrene module za taj modem koji bi bili vec kompajlirani i spremni. Dakle, u pitanju su samo ove 4 vrste modema za koje vec postoje drajveri i rade pouzdano (nemoj mi reci da su ovi modemi rijetkost kod nas i da trebamo svi kupiti externe modeme i sl.)
Ova skripta je prepoznala ok moj 536ep modem, i siguran sam da bi prepoznala i ostale gore pomenute. Sad samo treba, umjesto da ispise podatke o modemu, da ucita potrebne module, i pokrene sta vec pokrece regularna instalacija drajvera. Ja bih mozda ovo mogao uraditi za moj modem, jer sve sto je potrebno je da moduli budu spremni u /lib/modules i da se pokrene 536ep-boot skripta koju naprave drajveri prilikom normalne instalacije. Stvarno nije neki veliki problem, koliko se meni cini.
Kad bi se ostali ukljucili i uradili slicno za ove ostale modeme i kad bi se to sve fino stavlio na ovaj livecd bilo bi veoma korisno svima.
Nadam se da sam sad bio jasniji i da ce se ukljuciti ostali kojima se ideja svidjela.
Mozes da pomognes, tOwk?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi30.08.2003. u 19:32 - pre 251 meseci
Bager, za to bi nam trebalo dosta njih koji već koriste te modeme.

Možda mogu da pomognem, ali pošto ne raspolažem ni jednim od tih modema, to više na „teorijskom“ polju ;-)

Najbolje je da napraviš live-cd samo za svoj modem, i objaviš to pod GPL-om, podeliš par drugova, pa onda oni kasnije to da dopunjuju drajverima za svoj modem — tako se uglavnom razvija slobodan softver — svako dodaje šta njemu treba.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi08.04.2004. u 00:02 - pre 244 meseci
vidim da spominjete live cd-ove i AMR modeme pa da se ukljucim. Ja imam AMR modem (Smart Link-ov) oni imaju odlicnu podrsku za svoje modeme pod Linux-om. www.smlink.com
Evo bas danas sam probao Knoppix 3.3 i odlican je ali je jedini problem modem. Zato sad ovo pisem iz Slack-a.
Svaka cast za ideju o objavljivanju takve verzije Linux-a


 
Odgovor na temu

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
147.91.170.*

ICQ: 119208214


Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi08.04.2004. u 11:32 - pre 244 meseci
Ja sam poslusao tOwka i napravio livecd za svoje potrebe sa drajverima za svoj hardver, i sad sam cool :)
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi08.04.2004. u 23:22 - pre 243 meseci
Citat:
Bager:
Ja sam poslusao tOwka i napravio livecd za svoje potrebe sa drajverima za svoj hardver, i sad sam cool :)

kako si to odradio? daj neka uputstva, linkove, etc.


 
Odgovor na temu

Bager
Aleksandar Vuković
Budva, Podgorica

Član broj: 4813
Poruke: 148
*.crnagora.net.

ICQ: 119208214


Profil

icon Re: Slackware-live i winmodemi09.04.2004. u 14:43 - pre 243 meseci
Sva potrebna uputstva i softver imas na SLAX sajtu. Covjek je malo zakomplikovao sa novom verzijom svog softvera, pa ako ti ne bude islo javi pa cu ti poslati stariju verziju skripti koja radi ok, uz neka ogranicenja. Sa srecom :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: Slackware-live i winmodemi

[ Pregleda: 3057 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.