Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bugarsko drzavljanstvo

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3534125 | Odgovora: 15768 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kostic17
goran kostic
neyaposlen
nsy
jagodina

Član broj: 339397
Poruke: 156
*.dynamic.a1.rs.



+11 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo21.11.2023. u 09:28 - pre 6 meseci
Dobro ako nema zasto nikome vise od godinu dana nije potpisan ukaz?ja vam prenosim sta sam cuo od coveka po sredi je nesto jos vece od ovoga o cemu se pise svakako!!!sta sad ispada da su svi srbi falsifikovali papire naprasno,kako da ne
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo21.11.2023. u 10:26 - pre 6 meseci
Pa nema ni Bugarska koristi da dodeljuje drzaljanstva vec cak i stetu jer se to koristi za besplatna skolovanja, a ni 1% onih koji su vec uzeli pasos nisu otisli da zive u Bugarsku.
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 14:53 - pre 5 meseci
Jedan moj poznanik u Sofiji je razgovarao sa covekom koji radi u direkciji za drzavljanstvo. Slobodno moze da se zaboravi na drzavljanstva, vise ne pomaze ni ko je gde rodjen ni ko se kako izjasnio. Izgleda da usvajaju zakon kao Grcka da Bugarin znaci samo bugarski drzavljanin, a ne etnicka pripadnost. Mozda uvaze zahteve koji su vec podneti ali Kostic je u pravu, vise ne vredi ni razmisljati o aplikaciji za drzavljanstvo. Bugari su mnogo kivni i na to sto vecina aplikanata ne zna nista bugarski, za ove iz Dimitrovgrada kazu da su dobri ali ljudi iz Bosilegrada uglavnom veoma lose govore bugarski.
 
Odgovor na temu

Stefi231
Stefan djordjevic
Nis Srbija

Član broj: 345972
Poruke: 50
*.dynamic.mtsdoo.com.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 15:03 - pre 5 meseci
Sta ce biti sa nama koji cekamo potpis od presednika vec godinu
Stefan Djordjevic
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 15:10 - pre 5 meseci
Pa prihvatice vas ali ubuduce ce odbijati svakoga ko ne moze da dokaze da mu je neko u porodici po direktnoj liniji bio bugarski drzavljanin. Bugarska narodnost nece biti dovoljna. Usput kandidati iz zapadne Evrope kojima su roditelji rođeni u Bugarskoj dobijaju daleko brze pasose, oni ne cekaju ni šest meseci.
 
Odgovor na temu

Stefi231
Stefan djordjevic
Nis Srbija

Član broj: 345972
Poruke: 50
*.dynamic.mtsdoo.com.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 15:22 - pre 5 meseci
Ja sam imao intervju 21.10.2019,godinu dana vec cekam potpis
Stefan Djordjevic
 
Odgovor na temu

Stefi231
Stefan djordjevic
Nis Srbija

Član broj: 345972
Poruke: 50
*.dynamic.mtsdoo.com.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 15:22 - pre 5 meseci
A vidim da neko imao 2022 i vec uzeo pasos
Stefan Djordjevic
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 15:28 - pre 5 meseci
Bugarska je od kulture pa do administracije potpuno kao Srbija. Drzavne sluzbe ne rade nista pa ako imas vezu imas, ako nemas nikom nista. U Srbiji Crnogorci dobijaju pasos za dve nedelje, a moj stric iz Austrije ne moze šest godina da dobije srpski pasoš da bi došao u penziju iako je rođen u Srbiji.
 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 19:41 - pre 5 meseci
Citat:
Vranjanac163:
Jedan moj poznanik u Sofiji je razgovarao sa covekom koji radi u direkciji za drzavljanstvo. Slobodno moze da se zaboravi na drzavljanstva, vise ne pomaze ni ko je gde rodjen ni ko se kako izjasnio. Izgleda da usvajaju zakon kao Grcka da Bugarin znaci samo bugarski drzavljanin, a ne etnicka pripadnost. Mozda uvaze zahteve koji su vec podneti ali Kostic je u pravu, vise ne vredi ni razmisljati o aplikaciji za drzavljanstvo. Bugari su mnogo kivni i na to sto vecina aplikanata ne zna nista bugarski, za ove iz Dimitrovgrada kazu da su dobri ali ljudi iz Bosilegrada uglavnom veoma lose govore bugarski.


Usvajanje takve izmene i dopune zakona nema čak ni u najavi. Polako sa zaključcima tipa "rekao mi čovek".
Evo linka na kome se nalazi kompletan tekst predloženih izmena i dopuna zakona o bugarskom državljanstvu:
https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/164820
Ovo je najrelevantniji izvor, zato što je to sajt bugarskog parlamenta.
Izmene i dopune su razmatrane na sednici parlamenta 21.09.2023. Nakon prvog čitanja i razmatranja su usvojene. Da bi bile zvanično usvojene treba da prođu drugi krug glasanja. Ako prođu drugi krug onda se objavljuju u službenom glasniku i stupaju zvanično na snagu.

Detaljna stručna analiza se nalazi na ovim linkovima (I i II deo):
https://posolstvo.eu/bg/blog/%...d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d0%b8/

https://posolstvo.eu/bg/blog/%...bd%d0%b8-%d0%b7%d0%b1%d0%b3-2/

U principu će usvojiti uslov znanja jezika, uručenje ukaza će biti javno i svečano, podaci o novim bugarskim državljanima će biti javno objavljivani i par drugih izmena koje se nas toliko i ne tiču.

Koga ne mrzi, može da otvori ove stranice i da pročita.

Uzgred, puno Turaka aplicira za državljanstvo Bugarske. Svi oni imaju pretke koji su proterani iz Bugarske u doba komunizma. Zato je znanje jezika značajno. Kako sada stoje stvari po važećem zakonu, svi proterani Turci imaju pravo na državljanstvo. Nema logike da njima daju državljanstvo a da etničke Bugare koji žive van Bugarske odbijaju.

 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 21:02 - pre 5 meseci
Srdjane nema logike ni da Grčka daje proteranim Makedoncima i Albancima pasoše pa im ipak daje dok recimo ne daje pontijskim i ukrajinskim Grcima koji su po poreklu Grci. U Bugarskoj se narodnost ne upisuje već 80 godina pa tako oni i ne mogu da naprave zakonsku razliku između svojih građana.
 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 22:05 - pre 5 meseci
Ja sam išao u Sofiju na intervju u maju ove godine. Svi oko mene su bili Turci sa prevodiocima. Kada usvoje izmene zakona više neće moći da se ide na intervju sa prevodiocem. Uslov će biti da se zna bugarski. Tu su Turcima skočili za vrat, a vole ih inače kao što majka voli ludu kćer. Ne znam šta piše u grčkim zakonima, ali znam šta piše u bugarskim.
Druga stvar. Procedura za dokazivanje porekla ostaje ista. Samo što je pitanje pravnog tumačenja ko jeste zapravo Bugarin? Da li je Bugarin iz člana 2. dopunskih odredbi zakona o bugarskom državljanstvu ("Po smisъla na tozi zakon:
1. "Lice ot bъlgarski proizhod" e lice, na koeto pone ediniяt vъzhodящ e bъlgarin) onaj ko je Bugarin po narodnosti ili onaj ko je bugarski državljanin. Tu je zakon neodređen i može se dvojako tumačiti. Ali isto tako piše u tom istom zakonu da se bugarsko poreklo dokazuje dokumentima koje su izdali bugarski ili inostrani zvanični organi. Ako se drže teze da je Bugarin isključivo onaj ko je bugarski državljanin zašto bi mu dokumenta o tome izdavali inostrani organi, a ne bugarski??? Da li treba uverenje o bugarskom državljanstvu da izdaju srpski, ruski, moldavski itd zvanično organi? Ne brate. Nema logike. Srpski organi. npr mogu da izdaju uverenje na osnovu uvida u matične knjige o nacionalnoj pripadnosti lica. I takav dokument je na osnovu zakona validan.
A zašto ne izdaju ukaze državljanima Srbije, to ne piše niti u jednom zvaničnom aktu.

Verujem samo u ono što pročitan na zvaničnom sajtu državnih organa i institucija. Sve ostalo je rekla-kazala.
Ima indicija i novinarskih tekstova o sprezi bugarskih i srpskih kriminalnih grupa (i to je rekla-kazala), a pominju se kojekakve afere, ali to nije nikakva osnova za postupak dodeljivanja državljanstva. Nema kolektivnog kažnjavanja ili bar ne bi trebalo da ga bude. Naišao sam na jedan zanimljiv tekst koji je objavilo bugarsko ministarstvo inostranih poslova o ulasku SRBIJE u EU i tu se pominju neke afere...od tipa, neosporučivanja jednog bugarskog kriminalca po poternici, do posedovanja više od 20 stanova po Bugarskoj od strane Siniše Malog, ali to su pitanja koja po meni ne igraju bitnu ulogu u ovoj priči... Ako opet naletim na taj tekst, postaviću link ovde.

 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo22.11.2023. u 22:32 - pre 5 meseci
Pa i srpski drzavni organi mogu da ti izdaju na izvodu gde tivpise drzavljanstvo. Mom stricu u srpskom izvodu pise drzavljanstvo SFRJ i SR Austrije.
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo23.11.2023. u 06:21 - pre 5 meseci
Moze jer je tvoj stric rodjen u Yugoslaviji ili su mu roditelji bili Yugosloveni (ako je rodjen u Austriji) i automataki dobio Yugoslovensko drzavljanstvo a pre ce da bude da se naknadno odselio i na osnovu zivljenja u Austriji, dobio njihovo drzavljanstvo i zbog toga mu je u srpskom izvodu rodjenih dodato i austrijsko. A da bi dodao bugarsko drzavljanstvo ili bilo koje druge zemlje moras nasem maticaru da doneses izvod iz maticne knjige drzavljana drzave u kojoj si stekao drzavljanstvo. Tako da ne mozes samo da odes kod maticara i kazes ja imam i bugarsko drzavljanstvo i da ti nas maticar to upise a sa druge strane da bi dokazao Bugarskoj drzavi da neko tvoj ima njihovo drzavljanstvo oni proveravaju u svom sistemu plus mora neko tvoj da te prijavi kod njih da si mu potomak, zatim se dobija papir gde to pise i predajes u ministarstvo a ne na osnovu izvoda rodjenih iz druge drzave u kome pise bugarsko drzavljanstvo.

[Ovu poruku je menjao tecaizbeca dana 23.11.2023. u 07:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 05:44 - pre 5 meseci
Apropo teoretisanja o tome da li je lice koje ima "bъlgarski proizhod" ono lice koje je etnički Bugarin ili je pak to lice koje ima bugarsko državljanstvo...
Vasil Levski je najpopularniji Bugarin svih vremena, na osnovu mnogobrojnih anketa koje su vršene u Bugarskoj. Levski je ideolog i teoretičar, vođa bugarske revolucije protiv osmanske vladavine. On je rođen u Karlovu 1837.godine, a pogubljen je od strane osmanskih vlasti 1873.godine u Sofiji ne dočekavši oslobođenje od Osmanskog carstva. Dakle, rođen je u osmanskom carstvu u kome je i nastradao zbog svoje borbe protiv tadašnje vlasti. Levski je bio državljanin Osmanskog carstva. Nije doživeo oslobođenje da bi bio državljanin Bugarske, čija je nezavisnost priznata pet godina nakon njegove smrti. Dakle, Levski nije bio državljanin Bugarske. Bio je državljanin Osmanskog carstva.
Ako bi rasuđivali gore navedenom analogijom, Levski nije Bugarin, već osmanlija. Da li iko ima petlju da kaže tu glupost da Levski nije Bugarin, već turčin?!? Taj koji bi to javno i pred ljudima rekao u Sofiji ili u bilo kom drugom mestu u Bugarskoj, u najboljem slučaju bi ga ljudi "odrali od batina kao vola u kupusu", a vrlo verovatno bi prošao sa trajnim oštećenjima, ako bi uopšte izneo živu glavu iz Bugarske.
Mislim da je zakonodavac iliti zakonopisac prilikom izrade zakona o bugarskom državljanstvu to i imao u vidu kada je u zakon uveden termin "lice s bъlgarski proizhod". Ideja da je to isključivo lice koje ima državljanstvo Bugarske jednostavno ne drži vodu....
Kod neizdavanja ukaza državljanima Srbije je definitivno nešto drugo u pitanju ako sudimo na osnovu analogije koju sam napisao....

 
Odgovor na temu

daca80
Negotin

Član broj: 32787
Poruke: 273
*.sud.rs.



+21 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 10:12 - pre 5 meseci
Ovo je potpuno tačno. Taj deo zakona da lice koje ima "bъlgarski proizhod" ima pravo na državljanstvo nije sporan i uopšte nije predmet izmena zakona koje će se verovatno usvojiti. U zakonu jasno stoji Bugarsko poreklo, a ne državljanstvo, stim da problem nastaje što komisija, konkretno Konsultativni savet(za koji nisam siguran da li je još počeo sa radom), ima diskreciono pravo da procenjuje da li lice ima poreklo ili nema, ma kakva dokumenta da su dostavljena.
Problem Bugara sa Turcima je što oni imaju napismeno da su im preci Bugari po nacionalnosti, pošto je 80-tih godina svim Turcima koji su živeli u Bugarskoj prisilno upisana Bugarska nacionalnost u zvaničnim državnim dokumentima(mnogi su se tada i iselili u Tursku). Ovom izmenom zakona, a trebala bi da može da prođe u parlamentu pošto trenutno Turska partija DPS nije u vladi, pokušaće da Turcima otežaju zbog jezika. Mada kako se ranije dešavalo čini mi se da će samo napraviti novu mogućnost za korupciju i kupovinu uverenja o znanju jezika.
Pogledao sam testove koji se polažu COPUO i meni nisu problem, ali moja deca ne bi imala šanse da polože. Mislim da preko pola ljudi iz Srbije koji konkurišu za državljanstvo, imali bi velikih problema da prođu testove. Ako promene zakon samo će povećati troškove ljudima, a pitanje da li će dobiti ono što se kao želi time.
 
Odgovor na temu

Boki ng

Član broj: 348342
Poruke: 3
*.dynamic.a1.rs.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 12:16 - pre 5 meseci
Zdravo ljudi, predao sam za drzavljanstvo preko oca u martu 2022,vec nekih 10 11 meseci mi stoji status da je fajl u proceduri obaveznog odobrenja, pa ako neko zna o cemu je rec hvala unapred.
Bp
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 14:39 - pre 5 meseci
Ne znam o cemu se radi ali je simptomaticno da Makedonci raznim mutljavinama dobijaju pasose za 2 godine dok iz Srbije niko nije zavrsio za manje od 5 godina iako iz Srbije svi apliciraju legalnim papirima, a Makedonci ko zna cime sve. Jedan Bugarin mi je rekao da u Makedoniji cak postoji neko mesto gde prave lazne bugarske licne karte i da se s tim sluze da rade po Evropi.
 
Odgovor na temu

aleksa297
Aleksa Kostic
Beograd

Član broj: 348344
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 15:30 - pre 5 meseci
Zdravo,

Devojka mi je iz Bugarske i ja sam većim delom nedelje tamo i dolazim u Srbiju samo na 2 3 dana nedeljno. Zabrinut sam da cu skupiti vise od 90 dana u Evropskoj uniji tako, pa me zanima
da li neko zna kada udjemo u proces za bugarsko drzavljanstvo putem braka, da li je moguce ostati vise od 3 meseca u Bugarskoj ili je to tek nakon dobijanja pasosa? Ili da li postoji neka mogućnost da se dobije boravisna dozvola kada se pokrene taj proces, da bih mogao da ulazim i izlazim iz zemlje po potrebi?
Hvala unapred!
aleksa k
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 17:58 - pre 5 meseci
S obzirom da sam bio veren u Bugarskoj i raspitao se mogu odmah da ti odgovorim. Ti ako se vencas dobijas stalnu boravisnu vizu i imas pravo da ostanes do smrti, medjutim za dobijanje pasosa ces cekati malo vise od 3 godine jer je to minimalno vreme koje treba da prodje da bi imao pravo da podneses zahtev, zatim ces morati da dokazes da si bio zaposlen i da nisi bio nezaposlen na duze od šest meseci, moraš da imaš uplaćeno zdravstveno osiguranje za sve vreme boravka u BG i na posletku moraces u Sofiji da polozis kurs bugarskog jezika kao dokaz da si sposoban da se prilagodis, nakon toga ides na intervju za pasos. Ali nema sanse da cak i preko braka dobijes pasoš za manje od 5 godina, a možda bi ti trebalo i 7,8 godina cekanja.
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo24.11.2023. u 18:06 - pre 5 meseci
Naravno ako posle sklapanja braka odes sa zenom u Nemacku na primer tad uopšte nemas pravo na pasoš. U minimalne 3 godine se računa samo vreme provedeno u Bugarskoj. Ako na primer u braku nemaš zajednicke dece cak postoji sansa da te odbiju i da procene da je to fiktivan brak.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3534125 | Odgovora: 15768 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.