Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji

[es] :: Elektronika :: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji

[ Pregleda: 13641 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljutiamater

Član broj: 119986
Poruke: 27
91.150.105.*



Profil

icon rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 00:33 - pre 202 meseci
//Uz rizik da budem strasno dosasan

Moze li se na paralelu sa tinjalicom za jeftinu struju staviti rele koji bi okidao bojler?
Sta uopste "dajvuje" tu tinjalicu?

Mislio sam mozda i diak, trijak (grejalo bi se), rele, meni je potrebna informacija da li ima ili nema napona na tinjalici a nisam bas siguran kako bih izveo da trijak i rele na njemu stoje stalno ukljuceni a ne da okidaju pri svakom prolasku kroz nulu.

P.S. Znam kako bih napravio sa mikrokontrolerom ali nisam za to resenje posto zelim da napravim low cost okidac
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 08:37 - pre 202 meseci
Znaš što sam ja napravio, unutar bojlera sam ugradio digitalni tajmer (kupio sam ga za 7€) isprogramirao vremena kada da se pali na jeftinu struju i evo već radi godinu i pol bez problema.
Do duše zna se desit nekad da netko od ukućana mora čekat jeftinu struju jer je za prethodna dva tuširanja sva voda potrošena. Tako da više od dva uzastopna tuširanja u vremenu dok bojler ne radi na jeftinu struju treba izbjegavati. Uglavnom sad smo se navikli i nema nikakvih problema. Ispočetka je malo bilo trzavica "pa zašto si to stavio, sad nema tople vode stalno" itd u tom smislu al kako kažem
sad je sve OK.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 09:28 - pre 202 meseci
Upravo tako se i radi, signal koji ukljucuje tinjalicu iskoristi da ukljucujes neki mali rele (posto ga vezi paralelno sa tinjalicom) a onda taj rele korsiti da ukjucujes druge potrosace. Ako su oni prejaki za rele onda njime pogoni neki drugi, jaci rele koji moze da ukljucujej jake potrosace kao sto je na primer TA pec...

 
Odgovor na temu

ljutiamater

Član broj: 119986
Poruke: 27
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 11:27 - pre 202 meseci
Znaci stavim rele koje se okida sa 220V(koliko ja znam tinjalica radi na 220V) i koje na izlazu dozvoljava 10A ili da stavim neko manje rele pa na njega nakacim ovo sa strujom 10A

Hvala

P.S.Znam za digitalni tajmer (imam i ja kuci analogni) ali ne bih da stavljam elektroniku u bojler posto mi se desilo da potpuno nov bojler procuri
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 12:02 - pre 202 meseci
Takodje, nije dobro koristiti tajmere jer mnogo starijih uklopnih satova uopste nije sinhronizovano sa stvarnim vremenom, pa vam se moze desiti da jeftinija struja pocinje u proizvoljno doba dana.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pseudonim

Član broj: 48209
Poruke: 20
*.inecco.net.



Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 12:07 - pre 202 meseci
Ako zelis da upravljas sa signalom sa uklopnog sata ili MTK uredjaja a za sta imas izvedenu instalaciju sa mjernog mjesta
odnosno imas tinjalicu koja radi na 230V.
Potreban ti je kontaktor (sklopnik) sa jednim N/O kontaktom (16A minimalno jer ti je osigurac takav)
ugradices ga u razvodnu tablu pored osiguraca i spojiti u red sa osiguracem ali obavezno iza osiguraca
sad imas to sto si htjeo, stim da ti tvoj stari KIP prekidac mora biti stalno ukljucen da bi ovo radio a na njemu mozes iskljuciti bojler
a ne ukljuciti u tarifi skupe struje

Druga varijanta je mozda malo bolja provjeri na prikljucnoj ploci da li imas rele koji iskljucuje grijac a koji se upravlja sa termostata
(u dosta bojlera je to slucaj) sad na red sa termostatom dodaj mali vremenski rele (moras naci vrlo kompaktan da bi ti stao u taj prostor, ima ih Schnaider)
i imas istu funkcionalnost kao gore za manje para i manje petljanja sa samom instalacijom


Ako hoces malo bolju stvar javi pa cu preko vikenda da ti skiciram
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji31.08.2007. u 15:13 - pre 202 meseci
Citat:
pctel: Takodje, nije dobro koristiti tajmere jer mnogo starijih uklopnih satova uopste nije sinhronizovano sa stvarnim vremenom, pa vam se moze desiti da jeftinija struja pocinje u proizvoljno doba dana.

Što se mene tiče s tim nemam problema jer mi je uklopni sat u kući i pratio sam tačno u minutu kad se uključuje skupa a kad jeftina. Naravno treba paziti na to što si rekao ali nemoramo zbog toga nužno isključiti upotrebu tajmera. Nažalost kod mene nema MTK signala u mreži pa mi je ovo bilo jedino rješenje.
 
Odgovor na temu

pseudonim

Član broj: 48209
Poruke: 20
*.inecco.net.



Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji01.09.2007. u 10:08 - pre 202 meseci
Ali sa onim rjesenjem kad u bojler ubacujes vremenski relej u krug zastite sa termostatom
izbjegavas petljanje po razvodnoj tabli i sve ostalo, tako da ti preporucujem to rjesenje
bez obzira

 
Odgovor na temu

Jovans@
Vrsac

Član broj: 31227
Poruke: 122
212.200.116.*



Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji05.11.2007. u 19:23 - pre 200 meseci
Evo kako sam ja odradio:
http://img215.imageshack.us/img215/7505/tajmeroa5.jpg

[img=http://img215.imageshack.us/img215/7505/tajmeroa5.jpg]

Ponekada nije najbitnije znanje koliko je potrebna volja !
 
Odgovor na temu

fosil
Celje

Član broj: 52230
Poruke: 128
*.static.amis.net.



+1 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji05.11.2007. u 21:31 - pre 200 meseci
Ima tu jedna caka!

Dole napisano važi samo za instalacije sa FID sklopkom.

Kad neko odluči ugraditi rele, mora nulu za rad relea uzeti obavezno prije FID sklopke. Nažalost u praksi uzimaju majstori fazu od tinjalice a nulu uzimaju na klemi gdje su spojene sve nule zajedno. Na to ih mami činjenica, da je tu jednostavno lako spojiti nulu, jer su rupe male. Šta je na taj način uradeno pogrešno? Ispočetka sve radi i sve je fino. Problem se pojavi u trenutku, kad je FID sklopka isključena, a faza za jeftinu struju ima! Drugim rječima faza za jeftinu struju dode na špulu relea. Preko špule ide na nulu, koju je FID sklopkom prekinula. Znači da ta faza nema kud, i ima je po svim utičnicama, potrošačima... Sad zamislite nekoga, koji isključi FID sklopku da se zaštiti od udara elektrike, pa da isklopljeno stanje nije kontrolirao. Opalit če ga.... Ima li ko, da posle isklopa FIDa kontrolira napone?

Vjerojatno ima forumaša, koji imaju ugraden rele. Neka izvedu test, kad tinjalica svetli, jer je jeftina struja. Neka isključe FID. Ako nije čitava instalacija bez struje ima grešku, koju sam opisao. Rješenje je jednostavno. Treba uzeti nulu pred FID sklopkom.

LP
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.157.*



+292 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji06.11.2007. u 08:05 - pre 200 meseci
Odlicna ti je primedba! Na to nikad nisam pomisljao jer sam uvek rele smestao u isti razvodni orman kontakte relea vezivao normalno i koristio za dalje razvodjenje
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji07.11.2007. u 14:20 - pre 200 meseci
@fosil: Svaka cast za razmisljanje i brigu!
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.bisinter.net.



+101 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji07.11.2007. u 15:58 - pre 200 meseci
Fosil : Sto bi rekli " Par-excelans " zapazanje i savet !!!

Pozdravljam,,,,,Izuzetno koristnu primedbu i savet
 
Odgovor na temu

kroky
Senta

Član broj: 148053
Poruke: 2
77.46.156.*

ICQ: 337479667


Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji16.01.2009. u 19:32 - pre 185 meseci
OFF Nije baš u vezi bojlera, ali blizu je :)....jel zna neko gde se može kupiti novi uklopni sat? Otprilike po kojoj ceni? Popravka je oko 2000din, plus treba odneti na proveru...mislim da bolje uzeti novu! Ili grešim? Inače sat prebacuje brojilo na jeftinu tarifu samo svaki treci dan :( Sad su mi skinuli, pa moram brzo da nabavim nešto, jer jednotarifno merenje nije baš za grejanje..
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji16.01.2009. u 19:54 - pre 185 meseci
Sada kod nas ima da se kupe oni "uklopni satovi"--ako tako mogu da se zovu,,,
Oni priznati automati sagradjeni u " sirini osiguraca" ---a uklopni satovi !
Kostaju oko 4300 Din ( Primer-!) i rade verovatno besprekorno.
Mozda treba proveriti slucaj,vredi,,,,,,a i radi,,,,,,
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: rele ukljucuje bojler na jeftinoj struji

[ Pregleda: 13641 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.