Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837812 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2011. u 15:52 - pre 151 meseci
Oliclu, bice to sve ok! A onda i vi polako... :)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2011. u 16:26 - pre 151 meseci
Extra de luxe ...Nadam se da ce je sto pre pozvati i pokrenuti oko zaposljavanja...a dali smemo znati u kom je gradu ovo desavanje?
Sve najbolje...pozz
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2011. u 16:38 - pre 151 meseci
naravno, Stavanger.
R.Oliver
 
Odgovor na temu

capljina

Član broj: 291864
Poruke: 8
*.asm.bellsouth.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2011. u 18:23 - pre 151 meseci
Pozdrav svima moze li neko da mi pomogne interesuje me kakvi papiri mi trebaju za doseljenje u norvesku sa americkim pasosem hvala.
.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2011. u 19:03 - pre 151 meseci
Najbolje bi bilo da nazoves norvesku ambasadu i pitas za informacije ,ja sam sve sto me interesovalo u vezi iseljenja ,i prevoda papira pitala u ambasadu.Ja zivim u zemlji EU.
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.11.2011. u 20:56 - pre 151 meseci
Jocaendo

Jesi li poslao dokumenta i za visoku skolu ili samo srednju?
I koliko dugo si ucio jezik?
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.adsl.neobee.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2011. u 01:34 - pre 151 meseci
Poslao sam samo sa srednjom uplato sam 1120 kruna 4-og oktobra i proslo je 42 dana od kako sam prebacio novac.Jos uvek nisam dobio autorizaciju dok je zena koja je uplatila istog datuma kad i ja dobila.Ja i jos jedna koleginica jos cekamo..nadam se da ce uskoro..Poceo sam da ga ucim Novembra 2010 do marta 2011 pa pravio pauzu 5-6 meseci pa ponovo nastavio sa ucenjem.Zavrsio sam samo jedan kurs u skoli a posle toga ucio preko neta i iz recnika...onako,mogu fino komunicirati..e sad ,ne znam dosta medicinskih naziva ali ucim..Ima li neko ko bi isao tamo marta mozda i ranije ako sakupim malo vise para pa da se organizujemo i odemo zajedno ,jer sam cuo da je lakse i bolje kad odu 3-4 ,manje se placa stan i ako zapne ,nisi sam..

Evo moj skype pa nek se javi ko moze..

Joca_Toxico
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
95.180.20.*



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2011. u 19:20 - pre 151 meseci
Ne znam da li se neko ikada setio ali postoji opcija da dosta Norvezana nebitno koje struke,starosne dobi,pola ili geografske lokacije dodju do Vas kao gosti po sistemu besplatnog goscenja koji se moze videti na primeru sajta www.couchsurfing.org

Drugim recima svima koji bi da odu put Norveske preporucujem toplo najtoplije da pozovu Norvezanine u svoje domove onako na par dana putem navedenog sajta .

Kroz iskren razgovor sa njima dobicete odgovor tacnije gde sta i kako.

Konkretno jeftinih linija avionom Oslo-Beograd nema jedino sto sam mogao videti od niskobudzetnih avio letova iz Srbije za Norvesku i obrnuto ide preko GEteborga i Malme-a ne bih da ih reklamiram cene se krecu od 20-40 evra za povratnu kartu i opcija da ih sacekate na Aerodromu Nikola Tesla u Beogradu.

TRenutno ima oko 4735+ Norvezanina traveler-a koji bi sigurno jedan deo od njih voleli da vide Srbiju i Vas kraj nebitno odakle ste ako im ponudite besplatan smestaj i obroke jer to je cilj gore navedenog sajta couchsurfing.org da se ljudi kroz druzenje upoznaju

Evo dole linka sa copy/paste pa startujete u Vasem browseru da biste videli koliko Norvezana ima na koje mislim a koji Vam mogu pomoci:

Code:
http://www.couchsurfing.org/search#/search?location=%7B%22country_id%22%3A176%2C%22longitude%22%3A10.682162291127%2C%22latitude%22%3A61.835457914742%2C%22region_id%22%3A6%2C%22country%22%3A%22Norway%22%2C%22region%22%3A%22Europe%22%2C%22type%22%3A%22country%22%7D&type=user&order_by=last_login&map_edges=%7B%22northEast%22%3A%7B%22lat%22%3A66.4255749254906%2C%22lng%22%3A20.789584166127042%7D%2C%22southWest%22%3A%7B%22lat%22%3A56.43825588064989%2C%22lng%22%3A0.5747404161270424%7D%7D&max_surfers=0&male=1&female=1&several_people=1&which_groups=A&username=Name%20(or%20Username)&keyword=Keyword


Sa leve strane imate dole opcije po godinama,da li Vas mogu ugostiti i tako dalje.Sve je 100% besplatno.

Moja preporuka je da birate ljude sa "Identity and location verified".

Identitet se potvrdjuje preko donacije koja se proceisra putem Visa kartice koja je cirka nekih 2.5 dolara jednokratno a lokacija tako sto Vam posalju gratis razglednicu na Vasoj adresi i kod sa razglednice unosite u polju za potvrdu identiteta.Tako da po meni pokusaj prevara i laznog predstavljanja je takoreci nemoguc i ne verujem da bi iko na ovaj nacin nesto smislio jer sistem zastite na couchsurfing.org je zaista dobro smisljen sto se tice ljudi koji se tu pojavljuju za razliku od Facebook-a i slicnih socijala gde svako moze staviti u profilu sta mu padne na pamet.

U zakljucku:

DA biste otisli putem Norveske ne morate imati mnogo para.Dovoljan je slobodan krevet za Vaseg gosta iz Norveske,malo hrane u frizderu za par dana i volje i vremena da ih sacekate na aerodromu i provedete vreme sa njima.Sa druge strane kada jednom na opisani nacin gore i u prethodnoj recenici steknete jaka i neraskidiva prijateljstva sa Norvezanima oni ce Vam pomoci vise nego sto ste se ikada nadali ako ni po cemu drugom onda barem po gratis smestaju u Norveskoj,hrani za neko odredjeno vreme i naravno zaposlenjem.To puno ljudi iz Srbije smetne sa uma da neko iz Norveske bi mogao i zeli doci u Srbiji ma kako to cudno izgledalo jer Norvezani su usamljeni narod dosta usamljeniji od nas i sigurno bi im prijala domaca atmosfera,druzenje i srpski mentalitet u cilju dalje pomoci kada ste tamo u Norveskoj.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2011. u 19:22 - pre 151 meseci
PORUKA ZA DRAGANU BAMBAD !

Dragana,procitala sam tvoj mejl i pokusala da ti odgovorim na mejl koji si napisala u poruci,ali iz nekog razloga se mejl kontinuirano vraca,ne znam zasto.
Pokusaj me kontaktirati na skajp adresu mirjana.karasjok,pa se cujemo.
Pozdrav tebi i Beceju!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2011. u 19:30 - pre 151 meseci
Upravo sam se ulogovala kada si ti Kozbi ovo napisao...svaka ti cast na predlogu,verujem da se niko nije setio ovoga,prva ja nisam a mogla sam to da uradim dok sam bila u toj fazi ucenja jezika iz Srbije.To je odlican predlog koji dosta ljudi mogu da iskoriste...U svakom slucaju za neki kasniji smestaj u Norveskoj i naravno za vezbanje jezika,a njima bi se sigurno svidelo neko vece u Skadarliji uz tamburicu ili pak nesto drugo.Moze se izvesti da uz malo novca se vidi dosta toga u Srbiji.Bas koristan predlog,po mom misljenju!Odlicno,Kozbi!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
95.180.20.*



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2011. u 19:46 - pre 151 meseci
Evo za postavku sajta dakle svog licnog sajta.

Normalno niste u obavezi imati svoj sajt ali to itekako utice na poslovnost Vas kao buduceg radnika i odluku buduceg poslodavca da Vam upravo Vama pokloni dati posao u moru CV-ja iz svih zemalja sveta.

Savet broj 1:

Ako trazite posao u Norveskoj kao ime domena birati profesiju sa kojom se bavite

Norvezanima nista ne znaci "PeraPeric.com"" ili ""JankoJankovic.com".

Ako pak stavite delatnost kojom se bavite to je vec nesto drugo tipa:

"Ivana-sykepleier.com" ili "Dragan-sjåfør.com" ili "Janko-ingeniør.com"sanse da BAS Vama daju posao se povecavaju momentalno.

Podpitanje saveta broj 1:

Kako registrovati domen i izabrati domen?

Postoje dosta firmi u Srbiji koje registriju domene konkretno .com,net.biz. domeni kostaju 767 dinara na period od 12 meseci a preko godaddy.com imate i kupovinu .info domena za svega 150 dinara odnosno cirka 1.9 dolara.Godaddy.com prima uplate VISA karticama koje otvarate u bilo kojoj banci po principu"VISA PREPAID INTERNET CARD".Ne treba zaposlenje ne treba ziranti samo licna karta.Po dobijanju navedene visa kartice deponujete pocetnih 5 evra ili 500 dinara,ostaje Vam 350 ostatak normalno transakcije su vrlo male odnosno provizije za transakcije cirka 10-15 dinara ne vise.

Podpitanje saveta broj 2:

Kako emitovati svoj licni personalni sajt zarad pronalaska posla u Norveskoj?

Mozete to ciniti preko placenog hostinga ali i ne morate.Postoje 100% besplatni hosting kompanije koje daju 100% gratis emitovanje i hosting Vaseg sajta BEZ REKLAMA ILI USLOVA I 100% bez ikakvih placanja.Moja preporuka je 1freehosting.com ali da ne ispadne da je to i jedini free hosting provider.

Podpitanje saveta broj 3:

Kako videti raspolozivost domena?

Kucati na google-u"bulk domain check"" i prva dva tri rezultata ce Vam dati pregled slobodnih domena koje kupujete na gore opisani nacin.

Sta dalje?

Po kupovini domena potrebno je upisati "nameservers" u okviru naloga registra gde ste kupili domen nebitno godaddy.com ili drugi domaci registar domena iz razloga sto kompanije koje prodaju domene ne rade unos "nameservers"-a automatski vec vi to morate nije tesko naci samo opciju "nameservers u gore navedenom slucaju "za 1freehosting.com je to :
"ns1.1freehosting.com" ,"ns2.1freehosting.com",""ns3.1freehosting.com","ns4.1freehosting.com" dakle ukupno 4 nameservera koji pocinju sa "ns1,ns2,ns3,ns4" i ostatak imena hosting kompanije.

I sta dalje?

Kada upiste nameservere koji se vezu za Vas domen unutar administracije 1freehosting.com imate automatsku instalaciju Wordpress-a nakon toga iz administracije Wordpress instalirati srpski jezik i teme/templates za Vasu delatnost tipa ako ste medicinar instaliracete normalno teme za"wordpress medicine template" ako ste vozac za "wordpress driving template"" i tako dalje.

U zakljucku:

Na gore opisani nacin svako moze sa pocetnih 150 dinara da ima svoj sopstveni sajt"mojeime-norveski_naziv_za_zanimanje_koje_znate_da_radite.info" ili za 700-800 dinara ""mojeime-moje_znanje_moja_delatnost.com""(ime delatnosti u okviru svog domena uvek i samo uvek stavljate na norveskom jeziku)koji stavljate u Vasem CV-ju i odrzavate normalno ne na srpskom vec na engleskom jeziku jer Norvezani ne znaju srpski jezik da bi o Vama citali na srpskom.

SVe je ovo epilog i zakljucak mojih prethodnih postova da se morate DOBRO POTRUDITI OKO SVOJE SOPSTVENE PROMOCIJE kako bi se poslodavac upravo za Vas odlucio.VEcina ljudi misli da je izrada sopstvenog sajta zarad buduceg zaposlenja u inostranstvu "nesto skupo i jedan vid prevara i gubljenje vremena" sto je zabluda i pogresno razmisljanje koje cini da potrazioc posla shvati da je upravo takav pristup uticao na gubljenje vremena ne nacin SAMO-PROMOCIJE opisanog gore.

Za 150 dinara na gore opisanom nacinu imacete Vas zvanicni sajt na ".info" domenu koje bi trebalo biti kao "Vaseime-ime_profesije_koju_znate_raditi.info"(na norveskom normalno) sto je po meni smesna cifra za Vasu buducu SAMO-PROMOCIJU ili pak ako ste pri budzetu najbolje je uzeti .com domen po principu "Vaseime-vasa_delatnost.com" za 700-800 dinara putem domacih registara domena ili godaddy.com koji je definitivno jedan ako ne i najeftiniji u svetu za registraciju domena.




[Ovu poruku je menjao kozbi dana 17.11.2011. u 21:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tor80
student
srbija

Član broj: 293802
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2011. u 22:41 - pre 151 meseci
da li je megatrend univerzitet priznat u norveskoj,priznaju li diplomu megatrenda,ima li ko informaciju,pozz
 
Odgovor na temu

draganaNS
Dragana Bamdad
Becej

Član broj: 209374
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2011. u 08:17 - pre 151 meseci


Hvala ti Mirjana sto si se javila! Moguce je da se email vracao jer nisam dovoljno obratila paznju na podesavanje svog profila,jos uvek sam pocetnik na forumu,u svakom slucaju javljam ti se.
Before you judge me be sure you're perfect.
 
Odgovor na temu

Kuvar i princeza

Član broj: 293915
Poruke: 3
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2011. u 00:22 - pre 151 meseci
Dobro vece svima! imam nekoliko pitanja vezanih za rad u Norveskoj, nadam se da mi mozete pomoci. Naime, zavrsila sam srednju medicinsku skolu, odsek med. sestra-tehnicar,trenutno trebam da diplomiram na Visoj za fizioterapeuta. Intresuje me kako prolaze terapeuti tamo, kakve su plate i iskustva. Takodje ako neko ista zna o tome kako prolaze kuvari neka podeli svoja iskustva. Hvala unapred svima!
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2011. u 17:54 - pre 151 meseci

Ne razumem zasto ljude mrzi da odvoje malo vremena i procitaju forum. Vezano za medicinsku struku, sve je vec receno!

Citat:
tor80: da li je megatrend univerzitet priznat u norveskoj,priznaju li diplomu megatrenda,ima li ko informaciju,pozz


Sve akademske institucije koje su ovde priznate/akreditovane se priznaju i u Norveskoj (http://nokut.no/ sve informacije na temu!). Drugo je pitanje da li si konkurentan na njihovom trzistu radne snage i da li tvoje kvalifikacije nekom trebaju.

Ko voli da cita i vezba jezik..
http://www.aftenposten.no/okon...er-de-var-Norge-n-6701714.html

Pozdrav! :)


[Ovu poruku je menjao flink dana 20.11.2011. u 19:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tor80
student
srbija

Član broj: 293802
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2011. u 20:10 - pre 151 meseci
meni treba u vezi megatrenda,ima li ko iskustva u norveskoj da su mu priznali megatrendm.pozzz
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
95.180.20.*



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2011. u 12:22 - pre 151 meseci
Citat:
meni treba u vezi megatrenda,ima li ko iskustva u norveskoj da su mu priznali megatrendm.pozzz


Moras se nostrifikovati odnosno izvrsiti evaluacija od strane Norveske agencije za autorizaciju diploma takozvana "NOKUT":

Procitajte dobro ovaj link,u vecini slucajeva NORVEZANI ODNOSNO "NOKUT" Vam moze procesirati zahev za nostrifikaciju diplome univerziteta koji je Van Norveske i na to se ceka u proseku 2-4 meseca,srednje vreme 3 meseca i besplatno je ali sam proces nostrifikacije i evaluacije ne znaci da ce DIPLOMA BITI NOSTRIFIKOVANA.

Imate email i kontakt stranu "NOKUT"-a pa pozovite.

Link 1:

http://www.studyineurope.eu/st...tion-of-foreign-qualifications

Evo zvanicnog sajta "NOKUT" agencije koja procesira zahteve za evaluaciju i autorizaciju stranih diploma u Norveskoj:

http://www.nokut.no/en/About-N...n-of-foreign-higher-education/

Evo job bolje linka ,malo vise ima za citanja ali vredi:.

http://www.nokut.no/en/Foreign...nistrative-procedure/Criteria/

Criteria
NOKUT’s criteria for general recognition of foreign higher education.

Recognition of foreign higher education as equivalent to accredited Norwegian higher education is regulated by the Act relating to Universities and University Colleges of April 1st 2005 #15, §3-4 subsection 2, and Regulation on Accreditation, Evaluation and Recognition of the Act relating to Universities and University Colleges § 5-1. (Hereafter referred to as “the regulation”)

Listed below are criteria that have to be met in order to have foreign higher education recognized as equivalent to Norwegian higher education. NOKUT is entitled to adjust the criteria.

1. Minimum requirement and scope of study.

2. General recognition as equivalent to an accredited Norwegian degree.

3. Recognition of specific educational facilities.

1. Minimum requirements and scope
1.1 Minimum requirements for general recognition as equivalent to Norwegian higher education

The education must be sufficiently documented from the educational institution or the educational authorities in the country of origin, cf. § 5-1 subsection 2 in the regulation.

The educational programme must be accredited or officially recognized as higher education in the country of origin, cf. § 5-1 subsection 3 in the regulation.

a. The education/qualification must be a part of the system of higher education in the country of origin.

b. The educational institution must be officially recognized as self-accrediting at the relevant level, or the programme of study must have recognition/accreditation as higher education.

c. NOKUT employs specific guidelines regarding countries without a system for official recognition of higher education.

The educational programme must be at the same level as Norwegian higher education, cf. §5-1 subsection 1 of the regulation.

a. A comparison of the systems of education in Norway and the country of origin will form the basis for decisions whether the criteria have been met.

b. Significant differences between the systems of education in Norway and the country of origin may have as a result in that only parts of the foreign education is recognized as equivalent to Norwegian higher education. The list of requirements for Higher Education Entrance Qualification for applicants with foreign education (the GSU list) is a guiding tool for deciding whether a full or partial recognition can be granted.

1.2 Credit equivalence

When foreign higher education meets the criteria given for general recognition, the scope of the education will be stated in terms of credits, cf. § 5-1 subsection 1 of the regulation. The education will be on the basis of the time parity principle. This means that one year of standardized study time in the country of origin equals one year of standardized study time in Norway (60 credits).

Specification should be given as to whether the credits are at a bachelor’s, master’s or doctoral degree level. The level is determined by whether the credits are part of a first cycle degree (giving access to a graduate degree), a second cycle degree (giving access to a doctoral degree), or a doctoral degree in the country of origin.



2. General recognition as equivalent to Norwegian accredited degree

The criteria for recognition as equivalent to an accredited Norwegian degree are additional to the criteria for minimum requirements and equivalence in credits.

2.1 University College candidate degree

NOKUT can grant recognition of foreign qualification as equivalent to an accredited Norwegian University College Candidate degree if the education can be recognized as at least 2 years/120 credits of higher education in Norway. In addition, the foreign qualification must be a completed degree, or a completed programme of study in the country of origin.

2.2 Bachelor’s degree

NOKUT can grant general recognition as equivalent to an accredited Norwegian bachelor’s degree if the qualification can be recognized as at least 3 years/180 credits of higher education in Norway. In addition, the foreign qualification must be a completed degree, or a completed programme of study in the country of origin.

2.3 Master’s degree

NOKUT can grant recognition of a foreign qualification as equivalent to an accredited Norwegian master’s degree, pursuant to the Regulations for master’s degree, if it is a completed master’s degree or other graduate degree in addition to meeting one of the two following criteria:

The master’s degree programme has a scope of at least 120 credits/2 years of standardized study time, and comprises a thesis with a scope of at least 30 credits. Admission requirement for the programme is an qualification equivalent to a Norwegian bachelor’s degree.

The qualification is an integrated study programme with a scope recognizable as at least 300 credits/5 years of standardized study time, and comprises a thesis with a scope of at least 20 credits.


2.4 Doctoral degree (PhD)

NOKUT can grant recognition of a foreign qualification as equivalent to an accredited Norwegian doctoral degree (PhD) if it meets the following criteria:

The education must be a completed and officially recognized doctoral degree achieved at an educational institution officially accredited/recognized to award doctoral degrees in the specific field of study. “Doctoral degree” is defined as research education in the educational system in the country in question (third level of the degree structure).

The qualification must be a doctoral programme with a standardized scope of at least 3 years of study/180 credits. If the degree requirements include specific teaching or other duties, this should come in addition to the three standardized years.

Admission requirement for the foreign doctoral degree must be a graduate degree (or an equivalent integrated programme of study). Effectively, the preceding higher education and the doctoral degree combined should be recognizable as 8 years higher education/480 credits in Norway.

Specific requirements are set for the content of the doctoral programme.

a. The programme should include tuition/courses at a high level of difficulty.

b. The programme should include a thesis based on an independent scientific work, not including any preceding education. The thesis workload should correspond to at least two years of standardized full time study (120 credits).

The doctoral thesis must be assessed and approved by an expert committee.

Documentation requirements:

a. A completed copy of NOKUT’s application form together with certified copies of proof of identity and name change, if applicable.

b. Certified copies of final diploma for the doctoral degree, and transcript of records or certificate of completed courses/supervision within the doctoral programme. (with authorized translations if applicable).

c. Certified copies of final diplomas and transcripts of records for the education that gave admission to the Doctoral degree.

d. An official description of the current doctoral degree regulations for the educational institution awarding the degree. (with authorized translations if applicable)

3. Recognition of specific educational programmes
3.1 Postgraduate studies

NOKUT can grant recognition of foreign postgraduate studies as long as they are a part of the system of academic higher education in the country of origin.

3.2 Distance learning and internet-based education

NOKUT can recognize a foreign qualification achieved through distance learning/internet-based education, provided that:

it is awarded by an accredited/recognized institution of higher education,

it is a part of the country’s educational system,

it has the same admission requirements, and grants the holder the same rights as campus-based qualifications,

it is subject to satisfactory quality assurance.


3.3 Transnational education

Transnational education is a type of education where the student spends large parts of the stipulated study time in a country other than that which awards the degree. NOKUT can recognize this type of education when the institution awarding the degree is an accredited or officially recognized institution of higher education, and the transnational education is subject to satisfactory quality assurance, cf. Code of good practice in the provision of transnational education, UNESCO/European Council 2001.

3.4 Special cooperation agreements between recognized and non-recognized institutions

NOKUT can determine specific guidelines for evaluation of education given by special cooperation agreements between accredited or officially recognized and non-recognized educational institutions, cf. criterion 1.1.2.



1.2 Education approved as equivalent to Norwegian higher education

Higher education is usually approved in full by time-of-time basis.

Old system:

Level VI: 2 - 2.5-year Diploma viseg obrazovanja (inzenjer, pravnik, ekonomist etc) are normally given general approval as equivalent with 2 - 2.5 years of higher education / 120 to 150 credits.

Level VII (1): 4-year Diploma visokog obrazovanja (diplomirani inzenjer, diplomirani pravnik, Professor, etc.) are normally given general approval as equivalent to an accredited Norwegian bachelor's degree plus 60 credits. In total approved it normally as 4 years of higher education / 240 credits.

Level VII (2): 2-year Magic Star Nauka based on the Diploma visokog obrazovanja normally given general approval as equivalent to an accredited Norwegian Masters / 2 years of higher education / 120 credits.

Level VIII: Doktor Nauka is a Ph.D. who, because of structural differences can not be considered for general approval, but may be considered academically at a Norwegian institution.
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
95.180.20.*



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2011. u 12:35 - pre 151 meseci
EVo formulara online koji se moze popuniti i poslati "NOKUT"-u na overu ali pre slanja ih opet pitaj email-om ili telefonom u svakom slucaju:

Cisto dajem kao primer kako izgleda apliciranje za priznavanjem/evaluacijom diploma iz Srbije.

Sama popuna formulara i sam proces evalucije DIPLOMA IZ SRBIJE NIJE GARANCIJA DA CE DIPLOMA BITI PRIZNATA U NORVESKOJ!:

Evo linka pa ko ima vreme neka cita i popunjava:


http://www.nokut.no/Documents/...oknadsskjema/soknadsskjema.pdf

Ima i ovo jako bitno za vlasnike diploma iz Srbije nebitno kog fakulteta gde se kaze da autorizacija diploma u Norveskoj za odredjena zanimanja jeste ALI I NE MORA DA SE AUTORIZIJE.Drugim recima ako postoji deficit zanimanja u vezi diplome koju drzite POSLODAVAC odnosno FIRMA KOJA VAS UPOSLJAVA MOZE ALI I NE MORA DA TRAZI AUTORIZACIJU DIPLOME.

http://www.nokut.no/en/INVIA-e...rk/Working-in-Norway/#required


Is recognition required or not?

Regulated professions/authorisation

For some professions and trades, you must have an authorisation before you can start working. This authorisation is regulated by law. This means that in order to work in a regulated profession or trade, your educational qualifications and, in some cases, your professional experience, must be recognised. The regulation of certain professions and trades applies both to those which require higher education and those which require vocational education and training at a lower level. Check whether your profession or trade is regulated in Norway
General recognition


For most professions or trades, no specific recognition is required before you can start working in Norway. Professions such as engineer, economist, social worker, journalist, beautician and painter/decorator are not regulated and do not require recognition or authorisation. An employer may nevertheless wish you to have your educational qualifications formally recognised, because it makes it easier to evaluate whether you fulfil the educational requirements of a specific post. If you have higher education, you can send an application for general recognition to NOKUT (Norwegian Agency for Quality Assurance in Education). Read more about NOKUT’s general recognition of foreign higher education
Craft certificates and journeyman’s certificates

Apart from the professions and trades that are regulated, there is no system of regulation for most types of education taken at vocational schools outside Norway. If you have vocational education and training from another country, and have taken your craft or journeyman’s certificate there, you may apply for an assessment of your competence. Read more about recognition of craft or journeyman’s certificates


Evo detaljnog linka za vise informacija pa ko ima opet vremena neka cita nauci i razmisli pre bilo kakvog slanja diplome na evaluaciju:

http://www.nokut.no/en/INVIA-en/I-want-to-work/Working-in-Norway/





 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
95.180.20.*



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2011. u 12:45 - pre 151 meseci
Evo i ova INVIA Agencija koju mozete pozvati za sva dalja pitanja,najbolje email-om na engleskom ako ne stigne odgovor u roku od 3 dana pozvati ih telefonom obavezno nakon isteka tog perioda:

How can INVIA help you?
INVIA has been established to cover the information needs of people using the Norwegian recognition systems. Users can contact us by e-mail, phone or our Web portal, and can also visit us in person at our office.


http://www.nokut.no/en/INVIA-en/About-INVIA/Contact-us/

Contact us

Email: [email protected]

You can also use our contact form.

Telephone: +47 21 02 18 80
Telephone lines open: Monday to Thursday 12:00–15:00

Visiting address: Kronprinsensgate 9 (4th floor), Oslo, Norway. See map.
Visiting hours: Monday and Thursday, 10:00–15:00

Website: www.invia.no


EVo kako Vam INVIA moze pomoci oko autorizacije i nostrifikacije Diploma iz Srbije.Kada kazem"Autorizacija i nostrifikacija diploma" ne mislim samo na "Megatrend" vec na bilo koji univerzitet.SVe napisano gore moze ali i ne mora se primeniti samo na "Megatrend" diplome vec na sve ostale vrste diploma svih fakulteta u SRbiji:

Recognition systems
There are several ways of having foreign education recognised in Norway. It is your formal educational qualifications and what you will use the recognition of your education for, that determine what kind of recognition you need and which recognition authority you should send your application to.

Find more information about the various recognition authorities here:

Authorisation
General recognition
Specific recognition
Craft certificates and journeyman’s certificates
Prior experiential learning

Recognition system for refugees

If you lack documentation for your education, or you have been informed that your documentation does not meet the requirements for recognition, you can make use of a special recognition procedure specifically developed for refugees. Read more about this on NOKUT's web site.




Evo citajte dalje sto se treba dobro nauciti u vezi nasih diploma u Norveskoj:

Citizens of countries outside the EU/EEA

If you come from a country outside the EU/EEA, you can apply to have your qualifications recognised if you wish to practise a regulated profession in Norway. You must be prepared to obtain supplemental educational qualifications before your professional qualifications are finally recognised.

Read more about:
Which professions are regulated in Norway



Regulated professions in Norway
In Norway there are around 170 “regulated” professions, the practice of which is controlled by law*. If you wish to work in one of these professions, you must obtain recognition/authorisation of your professional qualifications. You can apply for recognition/authorisation to a special recognition authority.

Find more information about professions, industries, sectors and recognition authorities here:

List of professions
List of industries


Evo za koja zanimanja u Norveskoj Vam treba nostrifikacija diplome po abecednom redu:

Below is an alphabetical list of regulated professions in Norway*.

If you wish to work in one of these professions, you must first obtain authorisation/recognition of your professional qualifications.

Link:

http://www.nokut.no/en/INVIA-e...in-Norway/List-of-professions/

 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2011. u 20:38 - pre 151 meseci
pozdrav narode...jedna stvar me zanima,vezana za medicinare (sykepleier) ,jel treba poloziti Bergen test ili Norskprøve 3...ko ima sveze informacije,nek javi,,,u skoli kazu da treba Bergen test,drug koji je skoro krenuo sa praksom kaze da treba Norskprøve 3.Verujem da sve to stoji u odbijenici ili obrazlozenju sta uraditi dalje koji dobijamo od SAFH-a,ali nije na odmet znati sta prijaviti od jezika za polaganje...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7837812 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.