Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948757 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 17:39 - pre 123 meseci
ima li neko da putuje 16.04 za BG da popijemo pivo u avionu
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.135.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 17:44 - pre 123 meseci
Ja ne putujem 16-og ali bi mogao da popijem pivo :) :) :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 17:53 - pre 123 meseci
u 14 sam u Oslu u 17 krećem dalje. Ako te ne mrzi da dođeš ja častim pivo
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 21:56 - pre 123 meseci
Blok, shvatam te sada u potpunosti kako ti je bilo kada si se pakovala.... Devojka i ja samo sto ne krenemo da plachemo od muke. Ne mozemo da se spakujemo u tri kofera, pa to ti je. Fali nam i 4.koji nismo rezervisali.

Zanima nas koliko kostaju peskiri,otprilike, u Norge? Veliki i mali. (da ih izbacimo posto su teski)
Kakva je situacija za rucni prtljag preko Norwegiana? Da li mozemo da imamo ja i devojka 2rucna prtljaga + torbica za lap top ili lap top predstavlja jedan rucni prtljag??? Zovem njihov info pult u Bgu, medjutim dva dana se niko ne javlja....

boban
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 22:09 - pre 123 meseci
Citat:
Boban 987: Blok, shvatam te sada u potpunosti kako ti je bilo kada si se pakovala.... Devojka i ja samo sto ne krenemo da plachemo od muke. :) Ne mozemo da se spakujemo u tri kofera, pa to ti je. Fali nam i 4.koji nismo rezervisali. :D

Zanima nas koliko kostaju peskiri,otprilike, u Norge? Veliki i mali. (da ih izbacimo posto su teski) :D :D
Kakva je situacija za rucni prtljag preko Norwegiana? Da li mozemo da imamo ja i devojka 2rucna prtljaga + torbica za lap top ili lap top predstavlja jedan rucni prtljag??? Zovem njihov info pult u Bgu, medjutim dva dana se niko ne javlja....


Druze ja pisao o tome skoro...

Slobodno rucni ti rucni ona ... lap top torba do vrha napunjena i jos njena torba( svaka zena ima torbu)... navuci dve jakne na tebi... jedna na tebi jedna u ruke i cepaj... rucni ne mere moze slobodno da prebaci (ja imao oko 15 kg, sramota malo al sta ces) a u zadnje vreme iz Bg-a ne nosis rucni u avion nego kao gratis ide dole... zadnja nekoliko letova bilo tako!

I obavezno gledaj da udjes medju prve u avion da bi imao mesta za sve stvari!

Veliki pozzz i srecan put!
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 22:16 - pre 123 meseci
Mada77 hvala ti puno na odgovoru. Ne znam koliko su rigorozni, nisam nikada leteo preko njih.
Reci mi, ako znas, da li napalacuju ako prebaci kofer pola kila, kilo npr.?
boban
 
Odgovor na temu

Gagita
logoped
freelance
Beograd

Član broj: 318235
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 22:34 - pre 123 meseci
Citat:
nomadd:
Učenje norveškog - par linkova za one koji su već počeli sa učenjem:

http://pavei2004.cappelendamm.no/1/1.html (interaktivna stranica)

http://www.klartale.no/podcast/prog1/ (vijesti iz svijeta i Norveške - podcast mp3 format)

http://www.goethe-verlag.com/book2/NO/ (izaberite jednostavno jezik - odgovarajucu knjigu mozete kupiti za 10€ na Amazonu)

Sretno :-)

Ovaj interaktivni på vei je super, naročito za nas početnike. Ceo dan se zanimam :)
Hvala!
 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2014. u 23:01 - pre 123 meseci
Citat:
boban 13:
ima li neko da putuje 16.04 za BG da popijemo pivo u avionu

moze u povratku vino i sendvich? Vino otvara apetit :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 04:25 - pre 123 meseci
ja se vraćam 26-og onim letom u 8h. Ne znam gde si planirao to vino i sendviče al može ako se ja pitam
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 04:27 - pre 123 meseci
Citat:
Boban 987:
Mada77 hvala ti puno na odgovoru. :) Ne znam koliko su rigorozni, nisam nikada leteo preko njih.
Reci mi, ako znas, da li napalacuju ako prebaci kofer pola kila, kilo npr.?

10e/kg još uvek možeš da doplatiš 4-ti kofer a to te košta oko 20e. Volja tvoja ali se više isplati još jedan kofer.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 08:04 - pre 123 meseci
Hvala ime, ali cemo ipak morati da se uklopim u ova tri. Jer mi treba 20e za to+jos 60e za neki kofer. Sto je mnogo, mnogo je.
boban
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 08:32 - pre 123 meseci
Pozdrav ljudi, posebno vi sto se pakujete :)
Neko je pitao koliko kostaju peskiri i slicno. Imate dosta toga i Ikei, na sajtu Ikea.no imate cene svega sto se tamo prodaje, pa izracunajte. Pored toga u europris.no moze da se nadje ponesto po povoljnim cenama, a i svake nedelje imaju nesto na akciji. Robu na akciji mozete videti u na letku u gornjem levom uglu na sajtu. I uvek vam ostaju opcije sa finn.no u delu gis bort, odnosno stvari koje ljudi poklanjaju. Sto se tice hrane, Coop.no ima svake nedelje akcije, letak mozete videti kada ukucate postanski br. mesta gde se nalazite u Norge i onda otvorite elekrtonski letak i vidite sta vas interesuje, a i u samoj prodavnici mozete naci odstampan letak.
Srecan put!
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 08:45 - pre 123 meseci
Aleksandra hvala na informacijama. Pozdrav
boban
 
Odgovor na temu

quadrillee
arhitekta u pokušaju
Beograd, Srbija

Član broj: 322254
Poruke: 13
*.amres.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 08:46 - pre 123 meseci
Zdravo narode,
Kao i većina verovatno, želim da pobegnem odavde, pa eto Norveška pala kao odluka...pa evo polako i strpljivo četam ovih 889 strana foruma.
Imam za početak par pitanja.
Ima li neki Arhitekta koji je upoznat sa situacijom i odlaskom u Norvešku?

Interesuje me kakva je situacija za arhitekte, što se tiče zaposlenja i jezika. Jesmo u građevinarstvu ali je opis posla drugačiji, da li je nama lakše za rad bez znanja norveškog (bar u početku) ili ta priča sa jezikom važi za sve? Inače imam radnog iskustva, stekao sam projektantsku licencu u Srbiji.

Poslao sam NOKUTu dokumentaciju za autorizaciju (diplome, dokaz o znanju engleskog jezika kao i projektantsku licencu) i javili su mi pre par dana da je dokumentacija pristigla. Sad čekam njihovu konačnu odluku. Uskoro treba da doktoriram, čuo sam da ako planiram da odem tamo, bolje da za sad to ostavim po strani, jer norvežani neće u početku da mi daju veću platu od onoga za šta tražim posao (u praksi, a ne u profesuri).

Treba da idem u Rusiju u sredu da radim, dobio sam neki posao na šest meseci...razmišljam da li bolje to da batalim i da lepo sednem i učim norveški...zbunjen sam toooootalno.... :/// :)

Ma kakav god komentar vezan za arhitekturu bi dobro došao.
Hvala unapred,
M.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 09:40 - pre 123 meseci
Citat:
quadrillee: Zdravo narode,
Kao i većina verovatno, želim da pobegnem odavde, pa eto Norveška pala kao odluka...pa evo polako i strpljivo četam ovih 889 strana foruma.
Imam za početak par pitanja.
Ima li neki Arhitekta koji je upoznat sa situacijom i odlaskom u Norvešku?

Interesuje me kakva je situacija za arhitekte, što se tiče zaposlenja i jezika. Jesmo u građevinarstvu ali je opis posla drugačiji, da li je nama lakše za rad bez znanja norveškog (bar u početku) ili ta priča sa jezikom važi za sve? Inače imam radnog iskustva, stekao sam projektantsku licencu u Srbiji.

Poslao sam NOKUTu dokumentaciju za autorizaciju (diplome, dokaz o znanju engleskog jezika kao i projektantsku licencu) i javili su mi pre par dana da je dokumentacija pristigla. Sad čekam njihovu konačnu odluku. Uskoro treba da doktoriram, čuo sam da ako planiram da odem tamo, bolje da za sad to ostavim po strani, jer norvežani neće u početku da mi daju veću platu od onoga za šta tražim posao (u praksi, a ne u profesuri).

Treba da idem u Rusiju u sredu da radim, dobio sam neki posao na šest meseci...razmišljam da li bolje to da batalim i da lepo sednem i učim norveški...zbunjen sam toooootalno.... :/// :)

Ma kakav god komentar vezan za arhitekturu bi dobro došao.
Hvala unapred,
M.


Ne bi reko da ima neko na forumu ko je u norveskoj, ali u Bergenu ima desetak nasih arhitekata i nekih kojekakvih dizajnera koji su dosli u zadnje dve godine.
I to su sve vecinom i muz i zena arhitekte i rade u istoj firmi. Tako da je definitivno moguce.
U Oslu bi reko da je previse navala za tu struku. ( slucaj devojke koja je tamo trazila posao mesecima i dobila poso u bergenu pa se sad seli ovamo).
Na kursu norveskog sam iso sa nekim italijanom koji je takodje arhitekta i njegova zena je arhitekta. Takoda ta arhitektura mu dodje maltene family business i ima vas ovde vise nago masinaca :)

Vise informacija ili neke kontakte ne znam posto se ja ne krecem u tom "high class society" krugu ljudi :D

Ali kao i svugde tu je bitno iskustvo i sta znas da radis, nemam pojima koji softver koriste arhitekte... arhicad, revit ili sta vec.

I mislim da bi ti vise znacilo iskusvo da si radio negde tipa 6 meseci u struci nego doktorat prilikom trazenja posla zbog referanci.

 
Odgovor na temu

quadrillee
arhitekta u pokušaju
Beograd, Srbija

Član broj: 322254
Poruke: 13
*.amres.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 10:04 - pre 123 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
Gasterbajter: Najbrži grad u razvoju + najbolje mesto za mlade arhitekte, dizajnere i umetnike

Oslo BBC članak

Norway was recently voted the best place in the world for young architects to find work.

"Some weeks we can get hundreds of applications," says architect Geir Haaversen, "We barely have time to read all the resumes."


Pa reko bih da ima neke istine u tome. To jest da je uzasna navala u Oslo za arhitekte... Ali zato ih u Bergenu ima desetak nasih arhitekata pristiglih zadnje dve godine.




gogi77, izvini ali da li mozes na nekog od tih prijatelja da me uputis, da se malo raspitam. I ja bih da navalim. hehehe
 
Odgovor na temu

quadrillee
arhitekta u pokušaju
Beograd, Srbija

Član broj: 322254
Poruke: 13
*.amres.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 10:09 - pre 123 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
quadrillee: Zdravo narode,
Kao i većina verovatno, želim da pobegnem odavde, pa eto Norveška pala kao odluka...pa evo polako i strpljivo četam ovih 889 strana foruma.
Imam za početak par pitanja.
Ima li neki Arhitekta koji je upoznat sa situacijom i odlaskom u Norvešku?

Interesuje me kakva je situacija za arhitekte, što se tiče zaposlenja i jezika. Jesmo u građevinarstvu ali je opis posla drugačiji, da li je nama lakše za rad bez znanja norveškog (bar u početku) ili ta priča sa jezikom važi za sve? Inače imam radnog iskustva, stekao sam projektantsku licencu u Srbiji.

Poslao sam NOKUTu dokumentaciju za autorizaciju (diplome, dokaz o znanju engleskog jezika kao i projektantsku licencu) i javili su mi pre par dana da je dokumentacija pristigla. Sad čekam njihovu konačnu odluku. Uskoro treba da doktoriram, čuo sam da ako planiram da odem tamo, bolje da za sad to ostavim po strani, jer norvežani neće u početku da mi daju veću platu od onoga za šta tražim posao (u praksi, a ne u profesuri).

Treba da idem u Rusiju u sredu da radim, dobio sam neki posao na šest meseci...razmišljam da li bolje to da batalim i da lepo sednem i učim norveški...zbunjen sam toooootalno.... :/// :)

Ma kakav god komentar vezan za arhitekturu bi dobro došao.
Hvala unapred,
M.


Ne bi reko da ima neko na forumu ko je u norveskoj, ali u Bergenu ima desetak nasih arhitekata i nekih kojekakvih dizajnera koji su dosli u zadnje dve godine.
I to su sve vecinom i muz i zena arhitekte i rade u istoj firmi. Tako da je definitivno moguce.
U Oslu bi reko da je previse navala za tu struku. ( slucaj devojke koja je tamo trazila posao mesecima i dobila poso u bergenu pa se sad seli ovamo).
Na kursu norveskog sam iso sa nekim italijanom koji je takodje arhitekta i njegova zena je arhitekta. Takoda ta arhitektura mu dodje maltene family business i ima vas ovde vise nago masinaca :)

Vise informacija ili neke kontakte ne znam posto se ja ne krecem u tom "high class society" krugu ljudi :D

Ali kao i svugde tu je bitno iskustvo i sta znas da radis, nemam pojima koji softver koriste arhitekte... arhicad, revit ili sta vec.

I mislim da bi ti vise znacilo iskusvo da si radio negde tipa 6 meseci u struci nego doktorat prilikom trazenja posla zbog referanci.


Oprosti, nisam video da si mi odgovorio, nasao sam neki stari post. hehe
Imam 4 godine radnog iskustva u Srbiji (+ licencu) i jos pola godine u Rusiji i sad opet u Rusiju, mada ovog puta skepticniji.
Imam fina iskustva, a isao bih u Norvesku iz finansijskih razloga naravno i nekog konkretnijeg i ozbiljnijeg posla. U Srbiji je dosta sve to neozbiljno. ehhee
Reci mi, je li su svi ti arhitekti znali norveski kad su dosli, hocu reci je li su uspeli da nadju posao samo sa engleskim ili? Mene to najvise kopka...
 
Odgovor na temu

quadrillee
arhitekta u pokušaju
Beograd, Srbija

Član broj: 322254
Poruke: 13
*.amres.ac.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 10:24 - pre 123 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Zašto se arhitekte/ dizajneri ne oglašavaju o forum? Ima vas, ajde , ne budite sebični. Kakva su vaša iskustva?


Evo oglasavam se, al do duse bez iskustva (bedak)...treba naci posao, hehe :( pih
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 10:24 - pre 123 meseci
Citat:
quadrillee: Oprosti, nisam video da si mi odgovorio, nasao sam neki stari post. hehe
Imam 4 godine radnog iskustva u Srbiji (+ licencu) i jos pola godine u Rusiji i sad opet u Rusiju, mada ovog puta skepticniji.
Imam fina iskustva, a isao bih u Norvesku iz finansijskih razloga naravno i nekog konkretnijeg i ozbiljnijeg posla. U Srbiji je dosta sve to neozbiljno. ehhee
Reci mi, je li su svi ti arhitekti znali norveski kad su dosli, hocu reci je li su uspeli da nadju posao samo sa engleskim ili? Mene to najvise kopka...


Evo ja ću ti odgovoriti pošto znam i ja neke arhitekte koji su gore. Nema pravila, tako da svako ovde može da ti kaže i da jesu znali i da nisu znali. Znanje je takođe diskutabilno, neko ko je završio prvi kurs npr može da priča, ali ne mora da znači, jer je i to znanje relativno.

Ono što jeste poenta je UČI JEZIK, iskusio sam na sopstvenoj koži da možeš da znaš svašta da radiš, i da si stvarno stručnjak za svoju struku, ali znanje jezika nije samo nešto što ti moraš da odradiš kako bi dobio posao, već je stvar samopouzdanja i nastupa na intervjuu. Hoću reći, ljudi su dobijali i posao bolničara sa jako slabim znanjem jezika, a dešavalo se da i programerima traže dobar jezik, i da je možda baš to bio razlog nedobijanja posla. Nema pravila u norveškoj, ali ako imaš dobar cv, šanse za posao bez jezika su ti jedno 40%, a sa jezikom preko 90%, pa ti vidi sad gde se uklapaš. Moj savet ti je da pod hitno kreneš u učenje, i da se tek posle par meseci intenzivnog učenja odvažiš u konkretno delovanje tipa poziva, konkretnih mailova itd. Ono što je dobro dok učiš jezik jeste i da konstantno pratiš oglase na finn.no i nav.no (ima ih još puno, al su ova dva nekako "glavna") i tako učiš polako i termine za svoju struku, i ako vidiš oglas da ne traže eksplicitno norveški, konkurišeš.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2014. u 10:27 - pre 123 meseci
Citat:
quadrillee: Oprosti, nisam video da si mi odgovorio, nasao sam neki stari post. hehe
Imam 4 godine radnog iskustva u Srbiji (+ licencu) i jos pola godine u Rusiji i sad opet u Rusiju, mada ovog puta skepticniji.
Imam fina iskustva, a isao bih u Norvesku iz finansijskih razloga naravno i nekog konkretnijeg i ozbiljnijeg posla. U Srbiji je dosta sve to neozbiljno. ehhee
Reci mi, je li su svi ti arhitekti znali norveski kad su dosli, hocu reci je li su uspeli da nadju posao samo sa engleskim ili? Mene to najvise kopka...


Ja bih rekao da niko od njih nije znao ni rec norveskog. Presudno je bilo iskustvo. A vecina je tu preko preporuke to jest jedan je povuko gomilu drugih.

Ok je pratiti aglase na FINN.no ali ja bi i pravio listu firmi moje se bave arhitekturom i kontaktiro bi ih bez zvanicnog oglasa.


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948757 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.