Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7947789 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2014. u 22:44 - pre 124 meseci
To je isto moguce.Dakle,ako sam te razumela ona je DOBILA posao.
Sledeci korak je da ga prihvati
Zatim ides na sajt UDI-a i odstampas semu arb.tilbud skjemu http://www.udi.no/PageFiles/17274/Arbeidstilbud.pdf
Ovde su sva pobrojana dokumenta za sezonski posao: http://www.udi.no/Global/UPLOA...0studier/sjekkliste_sesong.pdf
Saljes sefu na mejl da popuni tu arb.tilbud skjemu i potpise i vrati ti na mejl.Ti uzmes odstampas to,potpise se tvoja zena.I ti tada fizicki u rukama imas popunjenu arb.tilbud skjemu koja ti je potrebna za policiju.
NB! - Sef ce ti poslati ugovor o radu,potpisan i tvoja zena ga potpise i vrati nazad.To je za njih pismeno vazno da znaju da si prihvatio posao ali tebi za policiju treba arb.tilbud skjema i zato kazes sefici da popuni ti semu koju ces ti poslati.
To je korak broj.1 i vazan ali nije i jedini.
Na onom pobrojanom spisku imas i druge stvari bitne,kao sto je dokaz o mestu stanovanja,placena taksa jer moras naruciti termin u policiji i kada prodjes kroz tu semu popunis i zakazes (sto ces uciniti nakon sto ti popuni arb.tilbud skjemu i da sve potrebne podatke kako bi znao da odgovoris na pitanja iz zakazivanja) i onda ces na mejl dobiti nakon zakazivanja da odstampas dva dokumenta sto ces uraditi tj.dokaz da si platio taksu.Taksa kosta 3000 kruna ako se ne varam.
E sada...na tom pobrojanom spisku dokumenata stoji to cuveno pitanje o papiru iz NAV-a tj. ovo uttalelse fra NAV som arbeidsgiveren din skaffer deg i forkant av at du leverer søknaden, med unntak av søknader fra jordbruk og skogbruk sto mora poslodavac da razi od NAV-a i sam popuni.
I na kraju izbor hoces li slati preko ambasade ili norveske policije.Sezonsku dozvolu obradjuje policija a ne UDI i zavrsava se za mask.mesec dana u principu...
To je tvoj izbor.
Jedan savet: posalji sefici na mejl kada budes slao arb.tilbud skjemu i podatke sta da popuni jer ima tu detalja oko kojih se mogu zbuniti.
Dakle,naglasis da napise da je u pitaju sezonski posao,dva meseca,neka stvai 100% mada se to podrazumva,neka obavezno napise platu,stavi da je za skolu t srednja skola 4 godine,da ima norvesku autorizaciju i da mora popuniti organizacioni brj.firme sto ce ona vec znati ali bitno je da to ne pogresi jer ces onda imati opet stampanje seme ponovo i slanje i cimanje i nje i sebe...
Politiattest nije na spisku potrebnih dokumenata i kao sto vidis to smo mi uveli sami sebi a ne UDI nama .Politiattest treba za neka zanimanja kao sto je obdaniste,skola itd...ali za sezonsku dozvolu ne treba jer ne stoji na spisku dokumenata kao sto vidis.
Sefu kod pitanja za NAV pojasnis ovim citatom sta je to : •NAV må samtykke i at tillatelse kan gis. En slik uttalelse innhentes fra NAV i fylkeskommunen. NAV vurderer blant annet om stillingen kan besettes ved innenlandsk arbeidskraft eller arbeidskraft fra EØS-området. Søknader om tillatelse til sesongarbeid innen jordbruks- og skogbruksnæringen trenger ingen uttalelse fra NAV. - BITNO da zna o cemu se radi. I to je zapravo jedini problem koji moze da se zalomi...ostalo je ok.Imas dovoljno vremena da sve zavrsis do pocetka posla i da mirno cekate i sve isplanirate sto je super jer smo u martu mesecu.
CESTITAM!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
212.178.233.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 09:54 - pre 124 meseci
pozdraviz Nisa,
jedno pitanje prica se da od 1.aprila mora prvo da se polaze jezik i to b1 da bi se konkurisalo za posao bolnicara da li je to tacno?ima li neko informacije o tome?hvala unapred
 
Odgovor na temu

dukeStepa
design, prepress
KG, Leka's puddle

Član broj: 44560
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 11:58 - pre 124 meseci
Mirjana, puno ti hvala na detaljnim odgovorima.

Mi se iskreno nadamo da je dobila posao :) Piše "Tilbod om stilling... i perioden 23.06.14-17.08.14... Helsefagarbeidar, ferievikar 75-100% st. ..."

Gledamo ceo dan po UDI-ju, NAV-u i ovim dokumentima. Biće tu još lepe jurnjave :) Čim se još malo spremimo, u toku nedelje šaljemo mail šefici za potvrdu posla i da vidimo kako dalje.

Ja ću verovatno malo daviti narednih dana u vezi papira i svega oko ferievikariat-a na forumu. Sada se ionako pojačava tempo za sommerjobb, nadam se da će biti dosta korisnih informacija za sve.
"Try walking in my shoes, you'll stumble in my footsteps"
 
Odgovor na temu

Munja taxi
Miroslav
Taxi vozac
Taxi 606
Novi Sad, Srbija

Član broj: 321895
Poruke: 1
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 13:22 - pre 124 meseci
Pozdrav svima, prvi put sam ovde...
Poceo sam da ucim norveski i hocu da budem
taksista u Bergenu, ambiciozno...
Ali gde mi je diploma, kad ne postoji,
Ni ovde, a ni u Bergenu? Mislim, kako da
spojim diplomu sa poslom???
Imam ja papire za taxi ovde: otvorenu taxi firmu,
i tona papira, vezano za N.Sad, polozen grad, razna resenja od inspekcija... kojekakve potvrde...
Naucio bih jezik b1, naso firmu taxi u bergenu, pono 2000e, i doso, polozio ispit za vozaca, ali ... gde mi je diploma za taksistu????
Kako bih ovo resio? Hvala na savetima, unapred?
 
Odgovor na temu

MikicaSale
Fakultet NS
Fakultet NS

Član broj: 318067
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 13:53 - pre 124 meseci
Sto se tice spajanja diplome i posla, s obzirom da nemas diplomu za posao kojim bi da se bavis proizilazi da ne mozes ni da radis to. Izlazak bi mogao naci u pasosu EU zemlje, da li ga imas? A ako ga imas pa si resio ovaj problem moras da znas da 2000E nikako nije dovoljno da odes, zivis, POLOZIS VOZACKI i zaposlis se. To kosta! Eto, mozda zvuci grubo, ali istina je takva. To bi bilo to u kratkim crtama. Iskren pozdrav.
 
Odgovor na temu

MikicaSale
Fakultet NS
Fakultet NS

Član broj: 318067
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 13:59 - pre 124 meseci
Citat:
milenavuk:
pozdraviz Nisa,
jedno pitanje prica se da od 1.aprila mora prvo da se polaze jezik i to b1 da bi se konkurisalo za posao bolnicara da li je to tacno?ima li neko informacije o tome?hvala unapred


U 80% komuna u Rogalandu ce da traze NP3 koji se moze polagati samo u No i to je svakako otazavajuci faktor. Tu je sta je, samo da se taj zahtev ne prenese na celu No. Toliko ja znam.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 14:09 - pre 124 meseci
Citat:
Munja taxi:
Pozdrav svima, prvi put sam ovde...
Poceo sam da ucim norveski i hocu da budem
taksista u Bergenu, ambiciozno...
Ali gde mi je diploma, kad ne postoji,
Ni ovde, a ni u Bergenu? Mislim, kako da
spojim diplomu sa poslom???
Imam ja papire za taxi ovde: otvorenu taxi firmu,
i tona papira, vezano za N.Sad, polozen grad, razna resenja od inspekcija... kojekakve potvrde...
Naucio bih jezik b1, naso firmu taxi u bergenu, pono 2000e, i doso, polozio ispit za vozaca, ali ... gde mi je diploma za taksistu????
Kako bih ovo resio? Hvala na savetima, unapred?

samo B kategorija košta 2500E malo si kratak sa parama u startu plus ako se ne varam neko reče da je oko 2mes potrebno da se odradi sve oko vožnje i sl. to je još oko 1000 mesečno.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

fly_angel
nezaposlen
Mars

Član broj: 321900
Poruke: 4
212.39.11.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 14:15 - pre 124 meseci
Pozdrav svim clanovima. Ja sam med tehnicar i zeljeo bih otici u norvesku, slucajno sam na internetu naletio na scandinavian health program , pitao sam njih kako to sve funkcionise i kao nude kurs norveskog jezika do B1 i to sve 6000 eu(placa se kad ti nadju posao) , mislim to je neka uzasna cifra ,isto kao da ucis japanski, ne znam da li je neko od vas imao iskustva sa ovom agencijom ako moze da mi odgovori. kurs sam poseo samo sto nisam nista potpisao niti zelim. casovi se rade online iz beograda svaki dan.
Hvala vam na odg.
 
Odgovor na temu

Sreda88
dipl.pedagog

Član broj: 321903
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 16:14 - pre 124 meseci
Ljudi, nova sam ovde i imam jedno pitanje
Imam HR pasos, ali cu imati diplomu srpskog fakulteta, da li mi je potrebna autorizacija diplome ili mi je dovoljan samo prevod da bih trazila posao u NO?
Citam forum vec neko vreme ali cu verovatno imati jos pitanja
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 17:18 - pre 124 meseci
NP3 je sasvim prosecan srednji nivo znanja norveskog jezika.Srbi ga polazu bez problema jer obicno smo spremni za njega ako ucimo norveski u Srbiji pre nego sto dodjemo u Norge.To je ispit koji se MOZE spremiti u Srbiji a polagati u Norveskoj.To nije nikakva prepreka.Dosta nasih ljudi ga ima polozeno a mahom u poslednje vreme ga prijave iz Srbije pa dodju da polazu i vrate se sacekaju rezultat i onda sa tim papirom put pod noge
Od kada sam ja dosla ovde stalno se stavlja neki datum da se uvodi da mora NP3 da se ima za posao...i uvek je taj datum neki drugi.Cesto je izvor tih datuma neki nas mozak zavidni sa fejsa ili nekog drugog javnog portala.Ista situacija je i sada kao sto je bila i pre 4 godine kada sam ja dosla,negde se NP3 trazio negde nije i ta je situacija i sada.Nemojte da reagujete na sve sto se pise,posebno ako se to pise na fejsu.Drzite se nekih zvanicnih informacija koje su dali Norvezani jer ovo je njihova zemlja.Onog momenata kada vam neko napise da od sutra ce traziti to i to...trazi mu da ti prosledi link zvanicnog saopstenja.Uzasava me recenica koja pocinje sa "Cuo sam...kazu ljudi,prica se...".Ti ljudi koji na takav nacin poistovecuju zvanicne informacije sa prodajom paprike na Kalenic pijaci.
Dakle,i pre 4 godine su taj isti ispit trazili negde a negde nisu...Tendencija da se sto bolje zna jezik raste i tu nema diskusije.
Jezik na nivou NP3 je nesto sto zavisi direktno od vas,a dok god nesto zavisi direktno od vas onda je to situacija pod kontrolom.
Mi koji smo ovde nismo nista bolji ili pametniji od vas koji ste na putu da dodjete ovde.Razlika je samo u vremenskom periodu.
Dakle,bez panike oko NP3 !
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 17:23 - pre 124 meseci
Citat:
Sreda88:
Ljudi, nova sam ovde i imam jedno pitanje
Imam HR pasos, ali cu imati diplomu srpskog fakulteta, da li mi je potrebna autorizacija diplome ili mi je dovoljan samo prevod da bih trazila posao u NO?
Citam forum vec neko vreme ali cu verovatno imati jos pitanja :) :)


Zavisi cega diplomu.Ako je to diploma koju treba da autorizuje SAK znaci zdravstvo,onda ti pasos EU nece pomoci u tom smislu da ti obrazovanje bude priznato.Pasos ti daje mogucnost da ne spajas diplomu i posao ali obrazovanje moras imati iz zemlje EU ako hoces da ti bude priznato.Ali NOKUT je nesto drugo i tu su mnoge diplome priznate i ako su van EU,sve zavisi koji fax.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 17:27 - pre 124 meseci
Citat:
fly_angel:
Pozdrav svim clanovima. Ja sam med tehnicar i zeljeo bih otici u norvesku, slucajno sam na internetu naletio na scandinavian health program , pitao sam njih kako to sve funkcionise i kao nude kurs norveskog jezika do B1 i to sve 6000 eu(placa se kad ti nadju posao) , mislim to je neka uzasna cifra ,isto kao da ucis japanski, ne znam da li je neko od vas imao iskustva sa ovom agencijom ako moze da mi odgovori. kurs sam poseo samo sto nisam nista potpisao niti zelim. casovi se rade online iz beograda svaki dan.
Hvala vam na odg.


Da vrlo poznat slucaj su.
Bilo je reci o njima na forumu ranije...znatno ranije.
6000 evra ili ti 50.000 kruna.Majku mu...pa za te pare mozes i u Norveskoj na kurs jezika i na polaganje vozacke dozvole,dakle da ubijes dve muve jednom muvaricom.Mozes da ucis norveski kao i ostali i da kao i svi ljudi ovde na forumu trazis posao sam.Ali ti naravno biras svoj put.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Sreda88
dipl.pedagog

Član broj: 321903
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 17:50 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Sreda88:
Ljudi, nova sam ovde i imam jedno pitanje
Imam HR pasos, ali cu imati diplomu srpskog fakulteta, da li mi je potrebna autorizacija diplome ili mi je dovoljan samo prevod da bih trazila posao u NO?
Citam forum vec neko vreme ali cu verovatno imati jos pitanja :) :)


Zavisi cega diplomu.Ako je to diploma koju treba da autorizuje SAK znaci zdravstvo,onda ti pasos EU nece pomoci u tom smislu da ti obrazovanje bude priznato.Pasos ti daje mogucnost da ne spajas diplomu i posao ali obrazovanje moras imati iz zemlje EU ako hoces da ti bude priznato.Ali NOKUT je nesto drugo i tu su mnoge diplome priznate i ako su van EU,sve zavisi koji fax.



Hvala na odgovoru
Pedagogija je u pitanju. To znaci da se diplome sa fakulteta ili srednje skole koji nije iz oblasti zdravstva moraju slati u NOKUT?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 18:37 - pre 124 meseci
Ljudi stigla sam u Norge. Red je da se javim i ispričam iskustvo oko prtljaga jer sam dramila oko pakovanja.Kad sam sve povadila po peti put opet sam imala po 2 kg više.Besna i sa "baš me briga" pored aerodromske vage odlučim da platim-ne vadim ništa.Da bi mi seka na čekiranju rekla da može i ručni da ide dole jer je sve besplatno tog dana(??????) da li zbog 8.marta ili ne-ja polu srećna polu tužna (srpska posla) što nisam ponela i ono ostalo :D

Na pasoškoj kontroli mi teta (meni više liči na čiku) kaže ali onako ležerno "znači vi se preseljavate ?" Ja tu nonšalantno "Ne, idem kod dva prijatelja jedan u Oslu drugi na severu idem da vidim Auroru Borealis" i još je pitam jel treba da joj pokažem zdravstveno osiguranje.Ona kao ne treba...

Danas odmaram a od sutra u akciju ljudi.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 18:47 - pre 124 meseci
Citat:
Sreda88:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Sreda88:
Ljudi, nova sam ovde i imam jedno pitanje
Imam HR pasos, ali cu imati diplomu srpskog fakulteta, da li mi je potrebna autorizacija diplome ili mi je dovoljan samo prevod da bih trazila posao u NO?
Citam forum vec neko vreme ali cu verovatno imati jos pitanja


Zavisi cega diplomu.Ako je to diploma koju treba da autorizuje SAK znaci zdravstvo,onda ti pasos EU nece pomoci u tom smislu da ti obrazovanje bude priznato.Pasos ti daje mogucnost da ne spajas diplomu i posao ali obrazovanje moras imati iz zemlje EU ako hoces da ti bude priznato.Ali NOKUT je nesto drugo i tu su mnoge diplome priznate i ako su van EU,sve zavisi koji fax.



Hvala na odgovoru
Pedagogija je u pitanju. To znaci da se diplome sa fakulteta ili srednje skole koji nije iz oblasti zdravstva moraju slati u NOKUT?


Tako je,iscitaj forum koristice ti...prati tvoje kolege ovde i njihov razvoj...Marta76,blok63,stefanko23...sad vidim da ovi prosvetari sva imena sifrovana imaju sa brojevima
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 18:48 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Ljudi stigla sam u Norge. Red je da se javim i ispričam iskustvo oko prtljaga jer sam dramila oko pakovanja.Kad sam sve povadila po peti put opet sam imala po 2 kg više.Besna i sa "baš me briga" pored aerodromske vage odlučim da platim-ne vadim ništa.Da bi mi seka na čekiranju rekla da može i ručni da ide dole jer je sve besplatno tog dana(??????) da li zbog 8.marta ili ne-ja polu srećna polu tužna (srpska posla) što nisam ponela i ono ostalo

Na pasoškoj kontroli mi teta (meni više liči na čiku) kaže ali onako ležerno "znači vi se preseljavate ?" Ja tu nonšalantno "Ne, idem kod dva prijatelja jedan u Oslu drugi na severu idem da vidim Auroru Borealis" i još je pitam jel treba da joj pokažem zdravstveno osiguranje.Ona kao ne treba...

Danas odmaram a od sutra u akciju ljudi.....


Blok,pratimo i tebe i prtljag ...
Velkommen !
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.231.251.212.customer.cdi.no.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 18:53 - pre 124 meseci
:D Takk
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 19:26 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Medaggz:
Miro, resio sam da izadjem iz No, i da cekam autorizaciju .
Zanima me sad da li ako dobijem autorizaciju(tj ponudu za posao) u periodu dok sam u Srbiji (Ona 3 meseca) nakon 3 meseca boravka ovde , mogu da dodjem i krenem da radim ili MORAM da secekam da isteknu ta 3 meseca, bez obzira sto je poslodavac zainteresovan da mi posalje ugovor s kojim mogu da radim ?
Pozdrav !



Jer ti postajes faglært sa tomk autorizacijom i tada mozes 6 meseci...sa sada si turista sa onim pravilom 3 tamo 3 ovamo...

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 07.03.2014. u 01:02 GMT+1]

Zadnjom recenicom si odgovorila na postavljeno pitanje.
Medaggz u Norvesku mozes da udjes nakon isteka ta druga tri meseca u okviru sest meseci i nikako drugacije jer bez obzira imao ponudu za posao ili ne ti si i dalje turista jer se tvoj pravni status nije promenio. Da vec imas odobreno da ostanes kao faglært onda bi mogao da udjes u Norvesku a posto to nemas i ako cak kojim slucajem podneses zahtev preko ambasade nacekaces se dosta dugo tako da je najbolje da sacekas istek treceg meseca i da potom odes za Norvesku. Ali pazi da budemo jasni, rokovi mora da se poklapaju 90+90 dana i to BUKVALNO U DAN i NIKAKO dan ranije jer te nece pustiti da udjes. Znaci mi pisemo da su 3+3 meseca ali 92 dana nije isto sto i 90 dana tako da je pravilo 90+90 dana u okviru sest meseci.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 19:29 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Da pojasnimo jos jednu bitnu stvar,jer se skoro dogodila greska nasem coveku.

Mi ne moramo imati ugovor o stalnom poslu da bi dobili dozvolu,dakle ne mora fast,moze i vikar.
Ali NE MOZE tilkallingsvikar.Dakle,moze VIKAR ali ne TILKALLINGSVIKAR.
Jer tilkallingsvikar je rad po pozivu bez procenta a nama treba procenat.
Kada smo spominjali tilkallingsvikar rekli smo da moze ako se ima EU pasos.Jedino tako.
Ponovili smo milion puta ali se opet dogodila greska.

Moze se u tom slucaju poslati UDI-u mejl i napisati da je sef pogresio i umesto u arb.tilbud skjemi da stavi vikar napisao tilkallingsvikar.To je moguce uciniti staviti sve podatke licne da znaju o kome je rec jer koliko skontah upisan je procenat.
Par stvari je bitno za arb.tilbud skjemu:

VIKAR tip ugovora (ili super ako je FAST)
Vreme trajanja ugovora minimum 3 meseca pa sve na gore.(od - do datum)
Procenat 80% minimum.
Godisnja plata dakle grunnlønn za godinu celu.
Pravilno napisan posao koji ces obavljati tj.naziv titule tipa HELSEFAGARBEIDER,SYKEPLEIER,MILJØTERAPEUT itd...
Predati kopiju autorizacije,nostifikacije
.
Tvoji licni podaci,sefovi,adresa na poslu to se podrazumeva...ali ovo gore je okosnica dobijanja ili nedobijanja dozvole.

SOMMERJOBB:

Dva meseca traje
Nije bitan procenat
Ali isto se popunjava arb.tilbud skjema i iste podatke stavljas.Samo se napise sommerjobb kao tip ugovora.

E jedno pitanje koje se odnosi vise na letnje zamene na region Osla i Akershusa. Da li za letnju zamenu mora da se ima polozen NP3 ili ne. Da li zna neko odgovor na ovo pitanje?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.03.2014. u 19:29 - pre 124 meseci
Citat:
Marta 76:
Nakon duuuga, duuga 2 mjeseca čekanja i telefoniranja Udi-ju, danas dočeka čarobni odgovor- positiv! Radna dozvola napokon odobrena :) Pišem ovdje, da ne odgovaram na poruke svim kolegama posebno.
Pitanje je: koliko imam fore da se javim u policiju ( pošto nisam u Norge) za otiske, slikanje i ostalo, trebam li čekati da obavijest dođe na norvešku adresu ( Udi sam zvala, nemam ništa još napismeno) ili mogu odmah zakazati termin u policiji?

[Ovu poruku je menjao Marta 76 dana 06.03.2014. u 20:39 GMT+1]

Bravo Marta, cestitke i srecno u daljem zivotu!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7947789 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.