Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7960327 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2014. u 23:36 - pre 124 meseci
Citat:
Marta 76:
Mislim da nema potrebe da bilo tko brani Mirjanu, ali napisat ću par riječi. Prvo zna se ona prilično dobro i sama odbraniti, a druga stvar je da je suludo reći za nju da neće pomoći. Evo, moj slučaj kada sam trebala rješavati papire za radnu dozvolu. Mirka mi pošalje poruku -napiši mi svoj broj telefona, zovem te za 2 sata. I nazvala me taj dan, i sutra i prekosutra. Vidjela je da sam pod stresom i dala sve od sebe da mi olakša taj period. Koliko je meni to tad značilo, to je doista nemjerljivo. Nitko mi bliži u tom trenutku nije bio od Mirjane iz Tromsa, djevojke koju nikada u životu nisam srela. Takve ljudske geste danas su doista rijetkost!


Znas ne branim se...ali objasnjavam pa na kraju ispadne da se branim,ali prosto ti zasmeta takav komentar iako stvarno razumem stres,korak u nepoznato,neizvesno,i kontam ja odlicno "nemam vremena"...samo reakcija je neizbezna...
Kako da te covek ne pozove,pa ja sam med.sestra a ti si bila u predinfarktnom stanju...CESTITAM za dozvolu...
Pa dobices na mejl to napismeno a i na adresu koju si stavila u Norge,i kada ti to stigne,kreces u dalju proceduru sve po redu...
A ako ne stigne uskoro na adresu,masiraj ih telefonom jer to zna malo da se zaturi kao i svaki papir ovde pa se bespotrebno ceka.
Jos jedan uspesan prosvetar !!!!!
Ti si vetar u ledja za Blok koja krece istim putem kao i ti...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.03.2014. u 23:52 - pre 124 meseci
Citat:
Medaggz:
Miro, resio sam da izadjem iz No, i da cekam autorizaciju .
Zanima me sad da li ako dobijem autorizaciju(tj ponudu za posao) u periodu dok sam u Srbiji (Ona 3 meseca) nakon 3 meseca boravka ovde , mogu da dodjem i krenem da radim ili MORAM da secekam da isteknu ta 3 meseca, bez obzira sto je poslodavac zainteresovan da mi posalje ugovor s kojim mogu da radim ?
Pozdrav !


Vidi,ne znam skroz tacno jer nisam prosla tu situaciju.Polazna tacka je 3 meseca u Norge,3 meseca van - turisticko pravilo.
Ukoliko ti dobijes ponudu za posao u tom periodu dok si van,krenes za Norge,naravno da ti se na ulasku u Norge moze postaviti pitanje za to,ali i ne mora,ima raznih slucajeva i ja tu ne bih isla dalje od toga sa komentarima,jer kazem mnogo ljudi je pisalo na forumu razna iskustva.
E sada,sa dobijenim poslom,poslodavac ti prosledi ugovor o radu na mejl,tj.arb.tilbud skjemu i ostalu dokumentaciju pa mozes aplicirati i preko ambasade sto je malo duzi mozda proces ali opet nema pravila.E sada...dok dobijes autorizaciju i nadjes posao,malo to uzme vremena iako ces ti imati pomoc "iznutra" od strane taste ...ti si valjda jedini kojeg tasta voli ha ha ha,salim se...
Dakle,prodje taj period brzo ali ja stvarno ne znam da li bi ti proslo na dobijen ugovor o radu ulazak ponovni bez cekanja od ta 3 meseca van,sve i da zakazes termin u policiji...stvarno ne znam ali da se postaviti pitanje u mejlu UDI-u pa ako se dobije pozitivan odgovor moze se odstampati to pa pokazati eventualno ako se dobije takvo pitanje...Ne mogu tvrditi nista 100%,nisam imala takav slucaj a pravilo nalaze 3 meseca van...
Jer ti postajes faglært sa tomk autorizacijom i tada mozes 6 meseci...sa sada si turista sa onim pravilom 3 tamo 3 ovamo...

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 07.03.2014. u 01:02 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 00:21 - pre 124 meseci
Da pojasnimo jos jednu bitnu stvar,jer se skoro dogodila greska nasem coveku.

Mi ne moramo imati ugovor o stalnom poslu da bi dobili dozvolu,dakle ne mora fast,moze i vikar.
Ali NE MOZE tilkallingsvikar.Dakle,moze VIKAR ali ne TILKALLINGSVIKAR.
Jer tilkallingsvikar je rad po pozivu bez procenta a nama treba procenat.
Kada smo spominjali tilkallingsvikar rekli smo da moze ako se ima EU pasos.Jedino tako.
Ponovili smo milion puta ali se opet dogodila greska.

Moze se u tom slucaju poslati UDI-u mejl i napisati da je sef pogresio i umesto u arb.tilbud skjemi da stavi vikar napisao tilkallingsvikar.To je moguce uciniti staviti sve podatke licne da znaju o kome je rec jer koliko skontah upisan je procenat.
Par stvari je bitno za arb.tilbud skjemu:

VIKAR tip ugovora (ili super ako je FAST)
Vreme trajanja ugovora minimum 3 meseca pa sve na gore.(od - do datum)
Procenat 80% minimum.
Godisnja plata dakle grunnlønn za godinu celu.
Pravilno napisan posao koji ces obavljati tj.naziv titule tipa HELSEFAGARBEIDER,SYKEPLEIER,MILJØTERAPEUT itd...
Predati kopiju autorizacije,nostifikacije
.
Tvoji licni podaci,sefovi,adresa na poslu to se podrazumeva...ali ovo gore je okosnica dobijanja ili nedobijanja dozvole.

SOMMERJOBB:

Dva meseca traje
Nije bitan procenat
Ali isto se popunjava arb.tilbud skjema i iste podatke stavljas.Samo se napise sommerjobb kao tip ugovora.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 02:00 - pre 124 meseci
Stevo,

Licni dozivljaj je cudo,i kao sto rekoh na to se ne moze uticati.I ne treba.
A ako nekako uspes da zaobidjes mene,i procitas ovaj forum jer si veceras slucajno svratio a veruj nisi ni prvi ni poslednji,skontaces da je ovde mnogo clanova i da ti i neko drugi moze odgovoriti osim mene.Kad te neko iritira,skrenes fokus sa te osobe i bavis se onim sto te stvarno zanima a to je odgovor na pitanje,jer tome forum i sluzi,odgovori na pitanja.Svaka dalja diskusija je beskorisna i samo zauzima prostor korisnijim tekstovima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 06:51 - pre 124 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...

e ako te fiziološki ne spase ništa te neće spasiti :-)


Pa dobro 500ml fiziološkog u Beogradu košta 1.5 kruna a 350ml u Norveškoj 130kruna. Neće da me spasi ali će pomoći budžetu a ko nosi kontaktna sočiva znaće o čemu pričam. Ja i pakovanje dva različita pojma.....sve mi treba :)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 06:54 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...


Svaki kofer je mali kada se covek seli :)
Drzimo ti fige...
Od apoteke stavi dva antibiotika,ako mozes za svaki slucaj ako budes reagovala na klimatsku promenu,jer to je jako individualno.Ovde antibiotici se daju tek u terminalnom stadijumu :) I po neki ferveks...
Ovde u slobodnoj prodaji imas paraset,ibux i te protiv bolova lakse stvarcice...



Tačno, a da vidiš šta sam sve ponela od apoteke između ostalog,te za ovo te za ono.... Nego da te pitam kako si se spakovala "za ostati u Norveškoj" garderobu i to zimsku i još hranu.Ja nisam ni stigla do hrane a imam oba kofera po 20 kg.Sano rečnik ima 3 kg.Čoveče.....A da naglasim da je to sve zbog ne trošenja novca u Norveškoj...znaš i sama...
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 06:59 - pre 124 meseci
Citat:
Marta 76:
Nakon duuuga, duuga 2 mjeseca čekanja i telefoniranja Udi-ju, danas dočeka čarobni odgovor- positiv! Radna dozvola napokon odobrena :) Pišem ovdje, da ne odgovaram na poruke svim kolegama posebno.
Pitanje je: koliko imam fore da se javim u policiju ( pošto nisam u Norge) za otiske, slikanje i ostalo, trebam li čekati da obavijest dođe na norvešku adresu ( Udi sam zvala, nemam ništa još napismeno) ili mogu odmah zakazati termin u policiji?

[Ovu poruku je menjao Marta 76 dana 06.03.2014. u 20:39 GMT+1]



Koleginice bravo! Od srca čestitke i sad počni da uživaš :D
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 09:58 - pre 124 meseci
Gle Mirjana, komsinice, nismo se dugo videli... kako cu ja da te branim!!!
Tvoj post sa neke 30 ili tako neke stranice kako napisati CV...
Kao vodic za ulazak na ovaj forum treba da se napise nesto, odprilike: procitaj forum, vazne podatke ostavljaj sa strane u Wordu npr ....

A evo i cv-a sa te 30 i neke stranice, u stvari primera kako CV treba da izgleda... Mirina verzija:
a sad i vidim da ovde ima malo vise od samog CV pa pogledajte kome treba, ja sve to lepo skladistio i imam i dan danas!!!

CV

PERSONLIG:
Adresse:( trebalo bi da imas norvesku adresu,to je dosta bitno,sa postanskim brojem i gradom naravno kompletna )
E post-
Telefon : takodje treba ti norveski broj !!!
Født: (datum rodjenja )
Kjønn: (pol)
Sivilstand: (bracno stanje)
HOVEDPROFIL
Npr.tu napises Jeg er samvittighetsfull,ansvarlig,fleksibel,har stå-på-vilje,er besluttsom og har humoristisk sans,tilgjengelig...( to su neke osobine,ti tu napisi sta ti hoces)
UTDANNING
( pa napises tu sve svoje skole koje imas )
2003-2006 Universitet/høyskole
Høymedisinskole,Beograd,Serbia
Type:røntgen
Retning:radiograf
1999-2003 Videregående skole
Helse og sosialfag,Zrenjanin,Serbia
Retning:sykepleier
ERFARING
12/2007-9/1010 KBC "ZVEZDARA",Beograd (offentlig sykehus)-radiograf i røntgenavd
(pa tu napises koje si procedure obavljao da ja sada ne pisem jer je to vezano samo za rendgen...a tebi treba nesto drugo)
01/2010-07/2010 "SENIOR MEDI CLUB",Beograd (privat alders-og sykehjem)
Sykepleier
Hjelp med stell,sengereiing,fordeling medisiner,sjekke nødvendig utstyr,rapport til dag og nattvakter,rydde på skyllerom,servering mat,utdeler og innfører infusjon,temperaturmåling,skriver medisinsk dokumentasjon
ANNEN ERFARING/PRAKSIS
Kundeservice,opplæringav andre ansatte,administrative oppgaver
Berhersker Word og PowerPoint,har kjennskap til Excel
SPRÅKKUNNSKAPER
Morsmål: Serbisk
Andre språk:norsk og engelsk,muntlig og skriflig
INTERESSER
Trenning-løping og dansing(latinoamerikansk).







slika u boji
Ispod toga velikim slovima podebljano ime i prezime.
Adresse: (pa ta norveska adresa)
E post-
Telefon- norveski telefon


SØKNAD

Herved søker jeg jobb som hjelpepleier hos dere.Jeg er 26 år gammel kvinne(ti napisi svoje godine i pol,naravno)og opprinelig kommer jeg fra Serbia.Sykepleierutdannelsen min tok jeg i Serbia og der jobbet jeg ca 3 år.(ti napises svoje godine iskustva).Nå er jeg godkjent hjelpepleier/helsefagarbeider her i Norge.Jeg ser meg som en positiv og blid person som er veldig glad i å møte andre kulturer.Jeg er veldig interessert i det norske språket og jeg har bestått norskkurs prøve 3 (B1).Det er selvfølgelig en del ting i språket som er best å lære mens man er i jobb og snakker stadig med andre.
Jeg er ugift og jeg kan starte med en gang med jobb.
Jeg håper at jeg får mulighet til å komme på intervju,og kanskje bli en av dere.
Ser fram til dere tar kontakt med meg.

MVH,
(potpis) !!!



Dolazis prvi put,na intervju si i nude ti da ti napisu na ugovoru 80% ali ces raditi 30% u stvarnosti tipa samo vikende i ne moze vise od toga...ili moze malo vise ali ne 80%.Ali eto hoce da ti daju ugovor koji prolazi u UDI-u.
Sta kazes tada (na norveskom)?
PS.Pisem ovo kako bi se skratilo vreme i ne gubilo isto jer za tebe kao novajliju je to cesto puno za objasniti a i nisi upoznat sa svim pravilima...
Jeg takker mye at du vil gi meg en slik arbeidskontrakt så at jeg kan få arbeidstillatelse,men det som kommer til å bli et problem er lønnslipp.UDI krever 3 siste lønnslipper ved neste fornyelse og de skal se at jeg ikke har lønn som tilsvarer en 80% stilling som er blitt skrevet på kontrakt.Dette vil skape problemer for meg så jeg må ha både kontrakt og lønn på 80%.Dette stiller UDI som et krav.Hvis du har en sånn mulighet for meg,takker jeg så mye.

To se mora razjasniti kako bi oni skontali da ugovor i plata moraju da odgovaraju jedno drugom,za produzetak dozvole.Mnogi ne znaju nikakva pravila,mislim na sefove,a oni koji znaju znaju da ti treba 80% ali misle da plata nema nista sa tim,i da mi ne predajemo te isecke od plata u policiju.Zato voditi racuna o tome!!!


 
Odgovor na temu

PremierApostile
Oslo, Norway

Član broj: 74986
Poruke: 68
*.109.47.134.in-addr.arpa.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 09:58 - pre 124 meseci
Citat:
Marta 76:
Nakon duuuga, duuga 2 mjeseca čekanja i telefoniranja Udi-ju, danas dočeka čarobni odgovor- positiv! Radna dozvola napokon odobrena :) Pišem ovdje, da ne odgovaram na poruke svim kolegama posebno.
Pitanje je: koliko imam fore da se javim u policiju ( pošto nisam u Norge) za otiske, slikanje i ostalo, trebam li čekati da obavijest dođe na norvešku adresu ( Udi sam zvala, nemam ništa još napismeno) ili mogu odmah zakazati termin u policiji?

[Ovu poruku je menjao Marta 76 dana 06.03.2014. u 20:39 GMT+1]


Tvoja slobodna volja kada ces se javiti u policiju. Citao sam da je neki Meksikanac cekao 6 meseci odgovor za dozvolu, kada je otisao u policiju- service center for foreign workers i pitao sta se desava, dobio odgovor da je slucaj resen pre 4 meseca :). Ne vole ovi iz UDI da salju postu i obavestavaju aplikante, skupo je to :D. To znaci da mozes kada hoces da se slikas, das otisak prsta i sve sto sleduje. Ne moras nista vise da cekas, u policiji imaju uvid u tvoj slucaj i odmah ce videti da ti je dozvola odobrena. Treba ti samo pasos i mozda osmeh kada odes u policiju.
Svako može, a poneko zna.
 
Odgovor na temu

PremierApostile
Oslo, Norway

Član broj: 74986
Poruke: 68
*.109.47.134.in-addr.arpa.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 10:01 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
sneza_1969:
Mirjana,zaista nemam vise vremena da cekam.Reci mi da li ces mi odraditi ono ili ne.Seti se samo tvog pocetka u Norveskoj,moj je sigurno jos mnogo tezi.
ODGOVORI MI NA PORUKU.


To "ono" se zove CV.Dakle,ja jesam rekla da cu ti ga napisati ali sticajem okolnosti nisam stigla a da ne ulazim zasto jer sam radila dva posla a odmor sam iskoristila na putovanju i uglavnom su moja javljanja sa posla na forum a CV nije post na forumu koji napises brzo.To trazi slobodan dan.A ja uvek imam dobru volju ali se to nekada ne poklapa sa mogucnostima i trazi malo vise vremena.
Uopste ne znam kako da ti odgovorim na ovakav post koji smatram krajnje neuctivim.Ja jesam rekla da cu ga napisati ali prosto ne stizem.A komentar da se setim kako je meni bilo u pocetku a tebi je sigurno mnogo teze je za rubriku "bez komentara".
Pa ja bas zato sto se secam kako je meni bilo u pocetku,i jesam na ovom forumu i delim informacije koje znam i koje se mogu podeliti.Tada kada sam ja dolazila je bilo 10 strana na ovom forumu i znam koliko nemanje informacije zna da kosta.
Ovaj forum vise nije samo piskaranje na tamo nekom netu,vec je zbog ogromne i sve vece krize u nasoj zemlji postao portal informisanja ogromnog broja ljudi.
To,Snezo ne znaci da se napise samo jedan CV,vec mnogo CV-jeva,mnogo mejlova,mnogo pitanja...Nekad stignes,nekad ne stignes...ali da mi kazes da se ja setim svog pocetka i da je tvoj mnogo tezi je van svake pameti.
Mogu da te razumem da se stresiras,da kreces u nepoznato,da je svakom svoja muka najteza ali to ti ne daje za pravo da budes neuctiva.
Zamolila si me nesto,ja rekla ok,uradicu,nisam stigla da uradim,opet ok,sastavis nesto napises ja sam ti napisala u pp neke smernice kao sto je da ne pises siroko u CV-u pa ta Mirjana ako stigne napisace ako ne,opet dobro.Ja sam vec neko vreme ovde i poprimila sam i ja tu osobinu skandinavsku da se na odgovor ceka :)
Da se razumemo,ja se ne ljutim i u subotu imam prvi slobodan dan posle mnogo vremena ako izuzmemo putovanje sad ovo,i napisacu ga u subotu kao sto sam i mislila,ali znaj da dolazis u zemlju gde ces na sve cekati mnogo duze i gde ti strpljenje treba kao parce hleba.
Dakle,odgovor je da stize u subotu na tvoj e-post.

Apsolutno razumem i podrzavam ovaj stav. Na internetu se moze naci gomila CV sablona na norveskom. Snezo, ako ne koristis "internet i savremene tehnologije", potrudi se da to naucis i zivis sa tim sto pre. Bez toga se ovde tesko opstaje.
Svako može, a poneko zna.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 10:09 - pre 124 meseci
A evo i mog primera cv u Wordu pa brisite greske ako ih ima i ove tackice pa ubacujte sta vam je volja... kolko sam ja to negde procitao na forumu na pocetku nije lose imati neku greskicu u CV ili Molbi.... neko tako rece!
A ja ga jos i obojio posto sam i to procitao negde na forumu... kao zapada za oci... pa i stampao u boji!

Veliki pozdrav za sve i srecno!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 10:17 - pre 124 meseci
da li kad se salje neki dodatak za papire za autorizaciju treba nova sema?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 10:58 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...


Svaki kofer je mali kada se covek seli
Drzimo ti fige...
Od apoteke stavi dva antibiotika,ako mozes za svaki slucaj ako budes reagovala na klimatsku promenu,jer to je jako individualno.Ovde antibiotici se daju tek u terminalnom stadijumu I po neki ferveks...
Ovde u slobodnoj prodaji imas paraset,ibux i te protiv bolova lakse stvarcice...



Tačno, a da vidiš šta sam sve ponela od apoteke između ostalog,te za ovo te za ono.... Nego da te pitam kako si se spakovala "za ostati u Norveškoj" garderobu i to zimsku i još hranu.Ja nisam ni stigla do hrane a imam oba kofera po 20 kg.Sano rečnik ima 3 kg.Čoveče.....A da naglasim da je to sve zbog ne trošenja novca u Norveškoj...znaš i sama...


Prioritet sam dala HRANI.Izmedju dva recnika,odabrala laksi.
Vidi,ja sam prioritetno mislila na to da ne budem gladna u to vreme Ja sam dosla septembra ti ides marta...tu ima razlike,i tebi bi trebalo da je lakse jer ta jesenja garderoba je laksa od zimske.Svega malo garderobe poneses jer imaces masinu i resena stvar.Obuca je problem pakovanja,patike i jedan komad neke obuce koja trpi kisu.I to je dosta.
Dakle,hrana je meni bila broj 1.Garderobe malo...a secas li se ti,sad se setih...onih sampona od litru bili tada od koprive i kamilice...ja uzela dve litre ...ja sam veruj mi i ulje ponela 2 litre,sirce 1 litra...dakle meni su se svi smejali a majka me pitala da li se selim u Somaliju ili u Norvesku ali znas sta...svi su se smejali ali samo ja znam koliko sam ustedu napravila jer smo mi jeli iz tog kofera dugoooo.I so i secer..dakle mene nije sramota da to kazem,jer to je istina..ja pojma o Norveskoj nisam imala osim sto su mi rekli u skoli da je skupo i to je bilo to.Na forumu nista od cena tada nije bilo vec se iz kampova preganjali tada je bio azil aktuelan.I ja kada sam cula skupo...ja po secer i so u prodavnicu i sve ostalo sto se danas samoj sebi cudim da sam pakovala ali tada mi je to sve bilo ok...i brasno,i supe i pirinac i spagete ma sve zivo...
Garderobu 10 kg mozes u rucni ako imas adekvatan rucni prtljag i tako napravis mesta u koferu za hranu...a da...i prasak za ves sam nosila ...a baba me pita jos...jesi li ti spakovala priglavke i debele carape,sto sam ti oplela ...
Dakle,mom tom pakovanju su se svi smejali...ali je meni puno pomogao.
Moras imati pravilan prioritet sta je najbitnije od svega bitnog
Ja tebe razumem za fizioloski...jer 130 kruna kada nemas platu veliko kao 13.000 kruna...kad imas platu,to ode u Narvesen slucajno na novine i neki napitak,cokoladicu...dakle,kontam ja to.I spakuj ga jer ti treba vise nego nesto drugo...dakle od svega bitnog izdvojis najbitnije...kao eliminacija na zvezdama granda nekada...uzi zibor pa jos uzi pa jos uzi i na kraju od 3 torbe samo jedna pobedi od 10 carapa samo 5 pobede jer prasak je tu ha ha ha ha

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 11:21 - pre 124 meseci
Mare

Nemoj me zezas druze za post sa 30 strane...he he he he...hit sta sam napisala:"Jeg er ugift og kan starte med jobb med en gang "...dakle hit recenica...sto ce reci ako si udat ne mozes startovati odmah sa poslom boze dragi...
A tek ovo..ako ti daju manje od 80% ti njima kazes jeg takker så mye ali ne mogu...pazi pisem jos ako ti kazu,ti njima kazes...ha ha ha...dobro post treba staviti u vreme u kojem je pisano ali sam se stvarno nasmejala sama sebi
Ne kopaj vise...dosta je
Mozda sam i kofer opisivala

Ovo iz søknad-a "jeg er ugift og kan starte med jobb med en gang" ne savetujem danas ali tada sam ja to sastavila na mom norsk-u tadasnjem i nekako mi se cinilo da je to bilo bitno da znaju...ali sad mi deluje smesno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 11:46 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...


Svaki kofer je mali kada se covek seli :)
Drzimo ti fige...
Od apoteke stavi dva antibiotika,ako mozes za svaki slucaj ako budes reagovala na klimatsku promenu,jer to je jako individualno.Ovde antibiotici se daju tek u terminalnom stadijumu :) I po neki ferveks...
Ovde u slobodnoj prodaji imas paraset,ibux i te protiv bolova lakse stvarcice...



Tačno, a da vidiš šta sam sve ponela od apoteke između ostalog,te za ovo te za ono.... Nego da te pitam kako si se spakovala "za ostati u Norveškoj" garderobu i to zimsku i još hranu.Ja nisam ni stigla do hrane a imam oba kofera po 20 kg.Sano rečnik ima 3 kg.Čoveče.....A da naglasim da je to sve zbog ne trošenja novca u Norveškoj...znaš i sama...


Prioritet sam dala HRANI.Izmedju dva recnika,odabrala laksi.:)
Vidi,ja sam prioritetno mislila na to da ne budem gladna u to vreme :) Ja sam dosla septembra ti ides marta...tu ima razlike,i tebi bi trebalo da je lakse jer ta jesenja garderoba je laksa od zimske.Svega malo garderobe poneses jer imaces masinu i resena stvar.Obuca je problem pakovanja,patike i jedan komad neke obuce koja trpi kisu.I to je dosta.
Dakle,hrana je meni bila broj 1.Garderobe malo...a secas li se ti,sad se setih...onih sampona od litru bili tada od koprive i kamilice...ja uzela dve litre :)...ja sam veruj mi i ulje ponela 2 litre,sirce 1 litra...dakle meni su se svi smejali a majka me pitala da li se selim u Somaliju ili u Norvesku :) ali znas sta...svi su se smejali ali samo ja znam koliko sam ustedu napravila jer smo mi jeli iz tog kofera dugoooo.I so i secer..dakle mene nije sramota da to kazem,jer to je istina..ja pojma o Norveskoj nisam imala osim sto su mi rekli u skoli da je skupo i to je bilo to.Na forumu nista od cena tada nije bilo vec se iz kampova preganjali tada je bio azil aktuelan.I ja kada sam cula skupo...ja po secer i so u prodavnicu i sve ostalo sto se danas samoj sebi cudim da sam pakovala ali tada mi je to sve bilo ok...i brasno,i supe i pirinac i spagete ma sve zivo...
Garderobu 10 kg mozes u rucni ako imas adekvatan rucni prtljag i tako napravis mesta u koferu za hranu...a da...i prasak za ves sam nosila :)...a baba me pita jos...jesi li ti spakovala priglavke i debele carape,sto sam ti oplela :)...
Dakle,mom tom pakovanju su se svi smejali...ali je meni puno pomogao.


Uopšte nije sramota..i ja prioritet dajem hrani jer realno ona najviše uzima para...moraš jesti svaki dan a majicu kupiš jednom mesečno. I ja sam spakovala kozmetiku, šampone i sl.jer je to skuplje...i kad se sabere na gomilu razlika je "derasćna".Još sam i platila još jedan kofer od 20€ znači garderobu redukujem.
Mama ti je dobra, hahaha Somalija... bez obzira na popuste u Remi ovde onde ipak hleb, mleko i voće ako kupim biće ušteda.Vidiš da onaj deda iz onog seoceta gde treba da iznajmiim stan nikako da dođe iz Španije...živa nisam da ostane živ i zdrav dok iznajmim stan od njega :)
Moras imati pravilan prioritet sta je najbitnije od svega bitnog :) :) :)
Ja tebe razumem za fizioloski...jer 130 kruna kada nemas platu veliko kao 13.000 kruna...kad imas platu,to ode u Narvesen slucajno na novine i neki napitak,cokoladicu...dakle,kontam ja to.I spakuj ga jer ti treba vise nego nesto drugo...dakle od svega bitnog izdvojis najbitnije...kao eliminacija na zvezdama granda nekada...uzi zibor pa jos uzi pa jos uzi i na kraju od 3 torbe samo jedna pobedi :) od 10 carapa samo 5 pobede jer prasak je tu :) ha ha ha ha

 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 11:49 - pre 124 meseci
Uopšte nije sramota..i ja prioritet dajem hrani jer realno ona najviše uzima para...moraš jesti svaki dan a majicu kupiš jednom mesečno. I ja sam spakovala kozmetiku, šampone i sl.jer je to skuplje...i kad se sabere na gomilu razlika je "derasćna".Još sam i platila još jedan kofer od 20€ znači garderobu redukujem.
Mama ti je dobra, hahaha Somalija... bez obzira na popuste u Remi ovde onde ipak hleb, mleko i voće ako kupim biće ušteda.Vidiš da onaj deda iz onog seoceta gde treba da iznajmiim stan nikako da dođe iz Španije...živa nisam da ostane živ i zdrav dok iznajmim stan od njega :)
Moras imati pravilan prioritet sta je najbitnije od svega bitnog :) :) :)

E sad kad spomenu čarape, stvarno nisam normalna koliko sam ih spakovala cccccc...idem odmah da vadim.Kreten!
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.211.94.22.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 12:21 - pre 124 meseci
Blok 63> Ma od odece samo ono osnovno sto ti je potrebno odmah i u prve dve nedelje. Cim odes mogu iz Srbije da ti posalju paket sa garderobom. Nama su tako slali. Bas nam je juce stigao paket sa prolecnim jaknama i obucom. Poslali su nam prosle nedelje i za 5 dana nam je stigao. Znaci, radi ustede, spakuj vise hrane (pre svega mislim na cajnu, neku sunku, salamu...)jer to je ono sto ovde dosta kosta. Nemoj da nosis puno hemije (sapuni, samponi...) jer to i ovde ima da se kupi vrlo povoljno (npr. kupila ja juce gel za tusiranje za 10 kr. na akciji, inace je 30...) i to su stvari koje ti traju 10/15 dana, ne kupujes ih svaki dan...ali npr. salama je oko 20 kr pakovanje od 100gr a to kupujes mnogo cesce nego hemiju. Ako nosis nesto od hemije...gledaj da to budu neka manja pakovanja, tek da imas za prvo vreme. Ali za pocetak...definitivno HRANA!
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..9-247-133.customer.lyse.net.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 12:23 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
boban 13:
Citat:
blok63:
Ozbiljno moram da redukujem kofere pa mi recite (vi medicinari) da li u apoteci ima da se kupi i da li je mnogo skup fiziološki rastvor? Ja ga koristim za sočiva...ovde kupim onu veliku flašu od 500 ml...

e ako te fiziološki ne spase ništa te neće spasiti :-)


Pa dobro 500ml fiziološkog u Beogradu košta 1.5 kruna a 350ml u Norveškoj 130kruna. Neće da me spasi ali će pomoći budžetu a ko nosi kontaktna sočiva znaće o čemu pričam. Ja i pakovanje dva različita pojma.....sve mi treba :)


ajd da ne bude zabune. Obican sterilni fizioloski rastvor u apoteci kosta 16 -18 NOK (pakovanja 250ml, 500ml, ili 1.000ml), bukvalno je po jednu krunu razlika izmedju tih pakovanja, iako je kolicinski znacajna razlika. Rastvori za ciscenje i odrzavanje kont. sociva su skuplji, i kostaju ca 80-100 NOK link a to mu dodje skoro pa isto kao u Srbiji (govorim o rastvorima za dezinf).
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 12:31 - pre 124 meseci
Citat:
blok63: Uopšte nije sramota..i ja prioritet dajem hrani jer realno ona najviše uzima para...moraš jesti svaki dan a majicu kupiš jednom mesečno. I ja sam spakovala kozmetiku, šampone i sl.jer je to skuplje...i kad se sabere na gomilu razlika je "derasćna".Još sam i platila još jedan kofer od 20€ znači garderobu redukujem.
Mama ti je dobra, hahaha Somalija... bez obzira na popuste u Remi ovde onde ipak hleb, mleko i voće ako kupim biće ušteda.Vidiš da onaj deda iz onog seoceta gde treba da iznajmiim stan nikako da dođe iz Španije...živa nisam da ostane živ i zdrav dok iznajmim stan od njega :)
Moras imati pravilan prioritet sta je najbitnije od svega bitnog :) :) :)

E sad kad spomenu čarape, stvarno nisam normalna koliko sam ih spakovala cccccc...idem odmah da vadim.Kreten!



Pazi ovako... jedan savet od mene... ja sam dolazio drugi put za No u sred leta prosle godine i tada sam vec bio pripremljen!
Pretpostavljam da putujes norwegian-om...
znaci rucni od 10 kg.. ja imao cirka 15 u rancu odgovarajuce velicine za rucni prtljag(rucni meni nisu merili dosad nikad)
u torbi za laptop potrpas papire knjige kolko moze da stane i to sa sobom u avion
jaknu jednu na tebi(tanju) jednu u rukama(deblju)... ja sam nosio zimsku jaknu u rukama letos na +40 iz Bg
itd..........

To zna da ustedi mesta mnogo pogotovo ta zimska jakna!

Svaku patiku cipelu ili sta vec napuni carapama... presuj to malo! Nema praznog prostora!

Obavezno gledaj da udjes medju prve u avion da za sve torbe jakne koje nosis sa sobom imas mesto!

Da opisem zbog cega... najsveziji primer putovanja... bili ja i supruga na nedelju dana do Srbije...

-okolina sa 99% Noskica, pun avion....krecemo iz Tromsa, ulazimo u avion za Oslo sve mirno tiho ljudi spakovali sav rucni prtljag na svoje mesto , jakne torbe i ostalo... seli citaju knjige slusaju muziku, ko naruci nesto naruci ko ne ne i tako... tiho, bezosecajno... zapadnjaci sto bi rekli ljudi! Krenuli na vreme, stigli na vreme!

-okolina sa 99% Srba, pun avion...krecemo iz Osla za BG... ulazimo u avion zadnji... kad tamo galama, buka, nema mesta za rucni prtljag, kese, torbe... osoblje prilazi skuplja torbe i spusta dole u tovarni prostor za dzabe(necemo platiti tu uslugu), stizu komentari putnika "kako su nekulturni i bezobrazni ovi norvezani" valjda zato sto kazu da ne moze stati toliko kabinskog prtljaga i mora da se spusti dole... ljudi rumeni svadjaju se sve u sesnaest... prosle prikaza sigurnosti, pilot i osoblje javljaju da polecemo i da se svi vezu.... pocinje da pisti nesto... osoblje preko razglasa moli putnike da sednu i vezu se na dva jezika... okrecemo se i gledamo par bakuta koje oce da zamene mesto, ne cuju one boli ih ona stvar, osoblje ustaje moli, objasnjava... sve to traje ukupno 40 min i avion kasni u polasku toliko a i u dolasku! Za vreme leta naravno osoblje ne moz da postigne da namiri sve... tu su vina, piva, sokovi, cigarete kao da nikad u zivotu nisu videli sve to!

I tako! Kad sam ja nosio toliko prtljaga to mi nije smetalo, valjda... a sad se kao pogospodio pa gle sta pisem, samo istinu!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2014. u 12:35 - pre 124 meseci
Evo vrlo povoljne vesti za Hrvate i one sa hrvatskim pasosem.
Link: http://www.regjeringen.no/nb/d...terfeed&utm_medium=twitter

Ja ih pratim preko twittera pa skinuh vest od danas.Dakle,od aprila bi trebalo da Hrvatska dobije puna krila...a za sada Norveska ne planira da uvodi overgangsperiode tj.ono ogranicenje koje su imali Bugari i Rumuni jer idu linijom da je Hr mala zemlja i da ne ocekuju prilicno veliku emigraciju u Norvesku iz Hrvatske tako da u prvom periodu nece biti nikakvih ogranicenja.Barem tako stoji u tekstu...e sada ostavljaju mogucnost da ukoliko bude velika navala uvedu overgangsperiod sA ogranicenjima u trajanju od onih cuvenih 7 godina maks. gde spajas diplomu i posao ali za sada sudeci po tekstu toga nece biti sto je jako povoljno za susedne nam komsije i vlasnike njihovih pasosa...
Otvoreno trziste potpuno i u Svedskoj,Danskoj i Finskoj...sada od aprila i u Norveskoj.Pokrivena Skandinavija !

Citat iz teksta:

Regjeringen har besluttet foreløpig ikke å benytte seg av denne retten til å begrense arbeidsinnvandringen fra Kroatia. Sverige, Danmark og Finland har gjort det samme. Kroatia er et lite land og det er forventet liten arbeidsinnvandring til Norge fra landet. Skulle det allikevel vise seg at utviklingen går i motsatt retning, vil Regjeringen i tråd med avtalens bestemmelser kunne innføre begrensninger på et senere tidspunkt innenfor overgangsperioden på til sammen sju år.



Mare,post ti je za ne za 10-tku nego za svih 12 bodova Osoblje ne moze da podmiri kafe,vina,piva itd... a sta ces,ja nas kukavce razumem al si super opisao .
Al poredjenja radi...tako Noskici gledaju na nas...a Japanci isto tako gledaju na Skandinavce.Sada na ovom putovanju u Japanu,isla sma sa grupom gde su bili Norvezani,Danci i Svedjani.I udjemo mi ujutru u 8 sati u Skikansen,onaj brzi voz idemo iz Kjota za Tokijo i ide posluzenje...i mi svi u 8 ujutru pijemo vino...ali sve do jednog iz grupe i to svi narucuju po dve flasice (da slucajno ne zafali) a brzi voz ne putujemo 10 sati bokte...a sirota Japanka u cudu...kaze pa nemam dovoljno vina,nisam ocekivala pa se izvinjava ide da potrazi a Japanci oko nas piju caj svi do jednog i tu i tamo nas pogledaju...mi nazdravljamo,buka ziva...i kaze jedan Noskic..."pa ja pijem po norveskoj vremenskoj zoni a sada je tamo ponoc ".Dakle,toliko poredjenja radi...E to kako smo mi u Skikansenu tako Srbi u Norwegianu

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 07.03.2014. u 13:47 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7960327 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.