Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843142 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NnenadG
Nenad Nenad
Srbija

Član broj: 291992
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2011. u 20:37 - pre 152 meseci
Citat:
gogi77: Ovde imas oglase za masinske inzenjere:

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/result?keyword=ingeniør+mekanisk+&areaId=&sort=0

Pa vidi u zavisnosti smera kojim se bavis i iskustva kojeg imas/nemas... Na prvi pogled deluje da ima puno oglasa ali na zalost vecina su kojekavi posrednici - inzinering firme u kojima kao radis i oni te iznajmljuju drugome...
To zaboravi osim ako nisi neki extra strucnjak i to moze da ti bude samo polazna tacka.
Znaci firme tipa NECON, Manpower , Bragd Engineering itd.... to su sve neki posrednici. I bolje trazi direktno realnu firmu koja nesto proizvodi/radi.
Poslove gde traze projektne inzinjere isto mozes da zanemaris posto tesko da mozes da radis to ako ne znas perfektno norveski posto ti se posao svodi od toga da obavljas mnogo telefonskih dogovora i kordinises mnogo toga.

Znanje engleskog je apsolutno obavezno, a sa znjenjem norveskog ces imati mnogo vecu mogucnost izbora a i visestruko vecu verovatncu da ces dobiti posao cak i kada ne insistiraju na norveskom.



Znam engleski, ali ne bas najbolje, mada imam dugo radno iskustvo. Hvala na informaciji i linku.
 
Odgovor na temu

WantToBeEmigrant

Član broj: 292026
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2011. u 21:14 - pre 152 meseci
Dobro vece svima.

Nov sam na ovom sajtu, pa bih za pocetak hteo da predstavim svoj slucaj.

Idem u Srednju Medicinsku skolu za Fizioterapeuta, 3. sam godina. Nakon sto je zavrsim planiram da idem u Norvesku sam, bez roditelja , eventualno prijatelj i ja .

E sada me zanima , da li neko zna kako prolaze fizioterapeuti u Norveskoj ( ili neko blisko zanimanje fizioterapeutu) , kakve su plate itd.

Bio sam jednom u Oslu, prosle godine .. i odusevio sam se .
Ovo sto planiram , tek mogu , ili se nadam da cu ostvariti tek za 2 godine.
Ali da se informisem na vreme.

Znam da ima ovde 75+ strana sa korisnim informacijama , izvinjavam se.. ali samo ako neko moze ukratko da mi napise o ovome .. navedenom gore.
Hvala puno !

Pozdrav

Usput, engleski pricam veoma dobro a na norveskom znam samo ponesto ( hvala, dobar dan, zovem se itd.. )



Hvala jos jednom .
 
Odgovor na temu

vilagrand

Član broj: 271108
Poruke: 18
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2011. u 22:53 - pre 152 meseci
>

--000e0cd48e3e4a3cbe04af49499d
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

zdravo,<br>kako drzis casove individualno preko skype ili licno?<br>hvala<br><br><div class="gmail_quote">2011/10/14 doda988 <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br>
<blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;">Zdravo ljudi!!!<br>
Vidim da je vecina bas zagrejana za odlazak u No i mogu vam reci da vam je to pametno... Necu da duzim, samo da vas obavestim da drzim casove norveskog. Casovi su individualni, norsk je zabavan, cena je povoljna, pa ko je zainteresovan neka se javi. Pisite �mi na mail <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>!<br>

Snakkes!<br>
<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2971033" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2971033</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:282324:2136146119418c7740964affec05fd7d<br>
 
Odgovor na temu

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 00:59 - pre 152 meseci
S obzirom da je tema postala dosta velika, molba za one koji znaju: priprema za stampu, stampa, operater na racunaru... gde potraziti poslove za te oblasti i sta je potrebno za rad?

Hvala unapred na odgovoru.

Pozzzz
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 12:13 - pre 152 meseci
Citat:
rincha: S obzirom da je tema postala dosta velika, molba za one koji znaju: priprema za stampu, stampa, operater na racunaru... gde potraziti poslove za te oblasti i sta je potrebno za rad?
Hvala unapred na odgovoru.
Pozzzz


Nema tu neke velike mudrosti, vecina oglasa za posao se nalazi na http://www.finn.no/jobb/
Znaci ukucate na norveskom vase zanimanje i to sto je karakteristicno za vase zanimanje na norveskom i izbaci vam oglase.

Sta je potrebno za rad... za bilo koje zanimanje .... pa svi mi idemo preko Skilled workers vize i informacije se nalaze na UDI sajtu:

http://www.udi.no/Norwegian-Di...idence-permit/Skilled-workers/

COPY-PASTE sa UDi sajta:

What requirements apply to the employment relationship?

You must have received a concrete offer of employment from an employer in Norway. The employment offer must state the position you will fill, your hourly wage and the number of working hours per week. The duration of the offer of employment must also be specified.
As a rule, you must have received an offer of full-time employment for one employer.
The pay and working conditions must not be poorer than those stipulated in the current collective agreement or pay scale for the industry. If no such collective agreement or pay scale exists, the pay and working conditions must not be poorer than is normal for the occupation and place concerned.
If the position requires an academic education and is not covered by a collective agreement or pay scale, you must be paid in accordance with the collective agreement for Norwegian state employees, unless it is documented that other conditions are normal for the occupation and place concerned. This means that if you have completed higher academic education, for example hold a Master’s degree, your pay must be at least salary grade 45 in the pay scale for Norwegian state employees, currently NOK 372.700 per year. For lower-level academic education, for example a Bachelor’s degree, salary grade 42 in the pay scale for Norwegian state employees, currently NOK 356.000 per year, is the minimum pay.
In exceptional cases you can be granted a residence permit even though the employment offered is not continuous.


 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 14:19 - pre 152 meseci
Caos! Moze li neko da mi kaze dali moram da overim dokumente u opstini posle prevoda sudskog tumaca???
Unapred hvala na pomoci....poz
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 14:38 - pre 152 meseci
Dokumenta overavas u opstini pre nego sto ih prevedes. Znaci,prvo overa pa onda prevod. Poz
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 18:00 - pre 152 meseci
Hvala Photoplazma!!!
Kako izgleda ta overa?Kako trazim to?
Mozda cudno zvuci sto postavljam toliko pitanja ali nisam jos ovako nesto resavala...hvala na razumevanju...:) poz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 18:32 - pre 152 meseci
Odes u usluzni centar u opstinu i kazes:"Dobar dan, zelim da overim ove fotokopije". Onda ti daju uplatnicu, ti uplatis i dobijes overene fotokopije. Ne moze prostije.
 
Odgovor na temu

axaa74
Jelena Aksentijevic
DZ NS
Novi Sad

Član broj: 262904
Poruke: 19
*.72.34.95.customer.cdi.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 19:17 - pre 152 meseci
Meni je sudski tumac nakon prevoda prikacio kopiju NEOVERENU OD OPSTINE i prevod i udario pecate! Ja moje papire nisam overavala u optini i sve je proslo OK. Ti svakako onom ko ti prevodi i overava dokumenta moras dati na uvid originalne papire, tako da ti opstina ne treba!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2011. u 20:37 - pre 152 meseci
U potpunosti se slazem sa ovim zadnjim postom, to jeste tako u praksi. Vrednost overe dokumenata od strane sudskog tumaca je na medjunarodnom nivou, tako da gde god sta da prevodite kod sudskog tumaca vazice vam u drugoj drzavi i ima pravnu snagu jer oni imaju dozvolu za tu delatnost. E sad ako vam je sudski tumac daleko i skupo vam da putujete onda overite fotokopije i posaljete mu postom a tad ne treba na uvid original i isto vam mozete vratiti postom prevod. Nek me neko ispavi ako nisam u pravu.
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 12:05 - pre 152 meseci
Nas put je bio: odnela fotokopirana dokumenta u opstinu i pitala gde se overavaju, otisla kod sluzbenice koja je to overila besplatno, originali na uvid i jedna fotokopija ostala u opstini. Sve te overene kopije kod prevodioca koji je prevod i kopiju spojio. Nista komplikovano. I sva dokumenta koja je poredjao prevodilac poslala sam u SAFH i to je to.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 17:28 - pre 152 meseci
hei!!!
Jel ima nekog ko je skoro poslao papire,i trazio autorizaciju za sykepleiera,a da trenutno radi kao hjelpepleier...
1.Sta traze naknadno da se uradi,nacuo sam 3 ili 6 meseci praksa i polaganje 2 ispita.
2.Jel isto poslati papire sa srednjom med.skolom,ili poslati i diplomu Vise med.skole (opsti smer)?!
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 18:58 - pre 152 meseci
Sacekaj januar pa tada posalji zahtev. Svake godine se zakon prilicno izmeni pa ima olaksica, ali i otezavajucih stvari. Kako za koga. Mozes i sada da posaljes kao i za hjelpepleiera, ali ce te odbiti i u propratnom pismu ti stoji sta sve trebas. Fagprøve, norsprøve 3, gde i koliko praksa, ispit iz matematike u vezi racunanja-priprema inekcija i drugih lekova ...
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 19:22 - pre 152 meseci
Dejane,
Hvala na odgovoru!!!ja sam vec poslao zahtev,i uplatio tako da....nego,kazes GDE I KOLIKO PRAKSA!!!koliko,mislis na vremenski,a GDE verovatno mislis na koja odeljenja u bolnici,ili mislis na koji grad u drzavi?!?to o lekovima sam nacuo,al nisam znao da je matematika,zbog iste sam i upisao medicinu :-)...i jel se polaze i neki ispit iz gerontologije-gerijatrije?!
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 20:25 - pre 152 meseci
Kako si uplatio za autorizaciju za sykepleiera, ne kapiram te? Ne mogu precizno da ti odgovorim jer ja sam poceo da se informisem pa sam stao jer u mom slucaju je nemoguce da radim i idem na praksu u isto vreme pa cekam jos uvek da vidim kako ce se odvijati stvari. Na praksu se ide u najblizu bolnicu u opstini gde pripadas. Gerijatrija se ne polaze koliko ja znam vec se prizna taj rad u starackim domovima ili kao u mom slucaju hjemmetjeneste.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 20:39 - pre 152 meseci
Mislim na to da sam pre 2,3 nedelje vec poslao dokumenta za autorizaciju,a prosle nedelje uplatio na racun SAFH-a da mi resavaju to...ja radim u bolnici,sykehusu,nisam u sykehjemu,tako da sta mislis jel postoji mogucnost da ja zbog toga sto nisam u star.domu polazem gerijatriju...naime,pored dokumenata poslao sam i potvrdu kojom moja sefica potvrdjuje da imam dobre osnove da postanem sykepleier :-),tako da ce na osnovu toga znati da sam u bolnici...
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 20:45 - pre 152 meseci
Interesantno i bas lepo :-) Izgleda da ima nekih promena od kada sam se ja raspitivao ;-) To sto si u bolnici je veliki plus jer ne moras da se maltretiras i putujes na praksu a to za gerijatriju veruj mi da ne znam ali mislim da bi ti priznali na osnovu rada u bolnici. Stvarno ne znam veruj mi... Ali cudi da ako su ti prihvatili dokumenta i odobrili uplatu da ti nisu poslali plan i program sta i kako dalje. Znam da su slali to ranije.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 21:10 - pre 152 meseci
Nisu nista poslali,sem klasicne uplatnice kao i kad sam uplacivao za hjelpepl.i jos jedan papir na kome pise kolko traje proces za ljude iz EU,kolko za nas...uplatis,pa onda razmatraju,nista pre toga...a o ideji slanja bekreftelse-potvrde dobio sam od jedne nase doktorke koja radi tu na odeljenju,kaze da ce puno znaciti...e sad,samo da cekam avslag,u medjuvremenu jezik...ili sam trebao da stikliram i trazim licencu,a ne autorizaciju,vece su sanse zar ne(informacija od koleginice iz Litvanije )...hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
..254.129.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2011. u 21:18 - pre 152 meseci
Ma sta ce ti licenca. Ovako bar znas na cemu si i za sta ces se pomuciti malo. Ok. To ti je super. Aj pozzz i odoh u trecu :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843142 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.