Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7946054 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 18:03 - pre 128 meseci
Ali recimo da od te 2 plate koje su 40-45 000 kad platite ratu za stan i zivite normalno i da vam ostane lupam 5000 kruna mesecno jer troskovi sve pojedu vi cete reci eto ostaje nam malo nakon svega,sve pare odose. Mozda to opet ima drugu stranu,davno bese kad mi jedan norvezanin objasnjava ali cini mi se da rece da nakon 10god vi imate pravo da tu nekretninu i prodate i vratite ostatak glavnice duga banci a vama ostaje razlika tako da i tih 1300-1400 eura koji bi isli na rate za kredit su isto vid ustede,docekali da otplatite taj stan do kraja ili ne opet ja to gledam kao ne vid troska,vec ustede,necete ostaviti 20 000 u stek nego 5,a 15 cete dati za ratu za kredit,koje nisu bacene pare kao kad ih date za kiriju....
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 18:15 - pre 128 meseci
Bilo ko od dobrih ljudi dajte savet. Muz radi kao bolnicar u No, u procesu nostrifikacije je za lekara. Zena planira da dodje po sistemu spajanja porodice. Ima medicinski fakultet ali ne i srednju med. Konkretno pitanje je mogu li njih dvoje ziveti samo od njegove plate dok se i ona ne zaposli kao lekar ( jer ne moze raditi kao bolnicar zboh srednje) ili da se ona da u prekvalifikaciju srednje za medicinsku sestru kako bi mogla i ona da nadje posao kao bolnicar i finansijski doprinese? Je li vam poceo sneg gore ljudi?
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 18:25 - pre 128 meseci
Moj komentar ponavljam jer mislim da ga ne zelite cuti.
Nadjite neki podatak u njemu da nije tacan i onda me diskreditujte. Zajedljivi komentari vam nisu potrebni.
Citat:
p.s. ako zelis da se vratis u Srbiju, prodajem stan u Beogradu ... taman da imam za ono ucesce od 10-15% ...

Citat:
aj sad samo mi iskreno kaži da li bi se radije vratio tamo ili ostao ovde
trik pitanje OK ali ako ovde ne valja imamo svi gde da se vratimo a ja znam samo jednu porodicu iz Subotice koji su se vratili u RS


dakle:
S obzirom da nesto duze zivim u Norveskoj zelim predstaviti i tamnu stranu zivota u Norveskoj.

Vi ste skoro pristigli u Norveskoj. Problem vam je jezik (koji cete relativno brzo nauciti dobro) i posao, koji vec imate.
Plata vam je u idealnom slucaju 22.000 (2700€) za negovatelje i 24.000 (3000€) za inzinjere. Ako ste doktor i nekako uspeli da dobijete licencu za rad plata vam ide i do 30.000 (3600€).
Medjutim, u prva dva slucaja vam plata nije dovoljna za 'normalan zivot'.
Naime, trenutno se borite sa svakodnevnim problemima, pa mozda ne uvidjate probleme kojim cete se suociti u buducnosti.
Pretpostavimo da ste sami. Iznajmljujete stan od 1000 €, placate racune (markica, struja, internet, tv...) od 400€. Ostaje vam 1600€. U debelom ste plusu. Ako trosite na jeftiniju hranu 600€ ostaje vam 1000€ mesecno. Sa tih 1000€ mesecno viska imate privid dobrog zivota.
Medjutim, ako planirate da ostanete da zivite ovde morate misliti i o buducnosti. Kada kazem buducnost, mislim na sopstven stan, porodicu, auto i...penziju.
Kupovina sopstvene nekretnine je bitna iz dva razloga. Prvi je da u jednom trenutku kada osnujete porodicu i recimo dva deteta, morate iznajmljivati stan, najmanje trosobni (realno cetvorosobni) za koji cete placati najmanje 2000€ mesecno. Sa racunima ce vam otici cela jedna plata. Ako i vas suprug/a prima isto toliko porez na platu vam se povecava pa vam se nikako ne isplati da iznajmljujete stan.
Drugi razlog je vreme kada cete se penzionisati. Sa penzijom od 12.000 (1500€) necete nikako moci da placate stan, racune i da vam ostane za hranu.
Dakle dosli smo do dela kada je neophodno da kupite stan. Odete u banku i oni vam traze 10% ucesca. Kazu da ce desnicari povecati na 15% ovih dana. Racunacu da je to 15% jer jos niste skupili novac, skupicete ga za par godina kada ce ucesce vec sigurno biti 15%. Stanovi, ne luksuzni kostaju otprilike 200.000€ u manjim mestima, 300.000 u gradovima i 400.000 u Oslu. Date cene nisu pravilo ali su neki prosek. Tako da ako hocete da zivite u nekom gradu (Bergen, Trondheim, Stavanger, Tromsø, Kristiansand) vec morate imati 45.000€ ucesca (15% od 300.000€). 45.000€ mozete da ustedite ako 1000€ mesecno viska stedite sledecih 4 godine. Ako ste u paru samo 2 godine. Zato vam preporucujem da vec pocnete da stedite i realno zivite sa 600€ mesecno.
Preporucujem vam da u slucaju podizanja kredita svratite na sajt www.husbanken.no, koji vam mozda odobre i kredit za ucesce (ne vazi za one koji imaju platu 400.000 kruna godisnje).
Sada kada ste kupili stan od 300.000 i imali da platite ucesce 45.000€ placacete ratu za kredit oko 1300€ mesecno u sledecih 25 godina. Uz to se placa i 'infostan' (to nije u pravom smislu reci infostan) od 400€ i godisnji porez na nekretninu od oko 1500€. Sve ukupno, mesecno 1800€. Plus racuni,malo veci, i osiguranja 600€ dodjete na 2400€. Kada kupite nekretninu porez na plate vam je nesto manji (oko2%).
Sada ste vec potpuno u novoj situaciji.
Imate svoj stan, dvoje dece, suprug/a koji takodje radi u idealnom slucaju.
Vasa plata od 3000 odlazi na racune i kredit. Sa supruginom/ovom platom placate troskove hrane, 1500€ jer vas je sada 4 u porodici. Ostaje vam 1500€. Deca su mala i ne mozete da ih svakodnevno vodite u skolu i vrtic autobusom po kisi i zimi. Morate kupiti auto. Kredit za auto cete otplacivati sledecih 5 godina po 500€. Takse, benzin, porez, registraciju, parking i sl. placacete jos minimalno 600€ mesecno. U slucaju kvara, ne smem ni da vam pricam. Sve u svemu ostacete dobri 300€ mesecno. Nisam uzeo u obzir da aktivnosti za decu kostaju dosta, tako da cete tih 300€ najverovatnije odvajati za to.

Zakljucak (moj):
Da bi ste mogli normalno i komotno ziveti u Norveskoj, morate biti sigurni da cete u sledecih 25 godina vi i vas suprug/a imati posao, Da ce konstantno vasa plata rasti sa inflacijom, nemati neke nepredvidjene dodatne troskove (studije, osiguranja, advokati i sl.) i naravno biti zivi i zdravi.

p.s.Znam da je nepopularno mraciti i ubijati vasu nadu da ste napokon uspeli, ali smatram da sam morao ovo da vam napisem kako bi vas upozorio i na neke zabe koje morate progutati. Znam da se medicinski radnici slabije razumeju u brojke, ali ih molim ipak da obrate paznju na njih.
p.s.2 Ako vas interesuju i druge zivotne zackoljice, samo kazite.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 18:26 - pre 128 meseci
pozdrav NS mnogo puta smo već izbacivali tu računicu i uvek je odgovor bio pozitivan sa tim da se zna da nema rasipanja. Pristojan štedljiv život sa daleko boljim standardom nego u RS ali se mora paziti na troškove. Kao član koji se spoji sa mužem si u mnogo boljoj poziciji i ti možeš raditi bilo koji posao pa je tako stvar snalaženja u mnogome olakšana ukoliko nisi preterano izbirljiv. Malo zaboraviš za početak da si lekar biće mnogo lakše.
e da sneg jes pala neka sića ni za lopatu ga nema

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:43 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 18:31 - pre 128 meseci
Citat:
metar:
Moj komentar ponavljam jer mislim da ga ne zelite cuti.
Nadjite neki podatak u njemu da nije tacan i onda me diskreditujte. Zajedljivi komentari vam nisu potrebni.
Citat:
p.s. ako zelis da se vratis u Srbiju, prodajem stan u Beogradu ... taman da imam za ono ucesce od 10-15% ...

Citat:
aj sad samo mi iskreno kaži da li bi se radije vratio tamo ili ostao ovde
trik pitanje OK ali ako ovde ne valja imamo svi gde da se vratimo a ja znam samo jednu porodicu iz Subotice koji su se vratili u RS


dakle:
S obzirom da nesto duze zivim u Norveskoj zelim predstaviti i tamnu stranu zivota u Norveskoj.

Vi ste skoro pristigli u Norveskoj. Problem vam je jezik (koji cete relativno brzo nauciti dobro) i posao, koji vec imate.
Plata vam je u idealnom slucaju 22.000 (2700€) za negovatelje i 24.000 (3000€) za inzinjere. Ako ste doktor i nekako uspeli da dobijete licencu za rad plata vam ide i do 30.000 (3600€).
Medjutim, u prva dva slucaja vam plata nije dovoljna za 'normalan zivot'.
Naime, trenutno se borite sa svakodnevnim problemima, pa mozda ne uvidjate probleme kojim cete se suociti u buducnosti.
Pretpostavimo da ste sami. Iznajmljujete stan od 1000 €, placate racune (markica, struja, internet, tv...) od 400€. Ostaje vam 1600€. U debelom ste plusu. Ako trosite na jeftiniju hranu 600€ ostaje vam 1000€ mesecno. Sa tih 1000€ mesecno viska imate privid dobrog zivota.
Medjutim, ako planirate da ostanete da zivite ovde morate misliti i o buducnosti. Kada kazem buducnost, mislim na sopstven stan, porodicu, auto i...penziju.
Kupovina sopstvene nekretnine je bitna iz dva razloga. Prvi je da u jednom trenutku kada osnujete porodicu i recimo dva deteta, morate iznajmljivati stan, najmanje trosobni (realno cetvorosobni) za koji cete placati najmanje 2000€ mesecno. Sa racunima ce vam otici cela jedna plata. Ako i vas suprug/a prima isto toliko porez na platu vam se povecava pa vam se nikako ne isplati da iznajmljujete stan.
Drugi razlog je vreme kada cete se penzionisati. Sa penzijom od 12.000 (1500€) necete nikako moci da placate stan, racune i da vam ostane za hranu.
Dakle dosli smo do dela kada je neophodno da kupite stan. Odete u banku i oni vam traze 10% ucesca. Kazu da ce desnicari povecati na 15% ovih dana. Racunacu da je to 15% jer jos niste skupili novac, skupicete ga za par godina kada ce ucesce vec sigurno biti 15%. Stanovi, ne luksuzni kostaju otprilike 200.000€ u manjim mestima, 300.000 u gradovima i 400.000 u Oslu. Date cene nisu pravilo ali su neki prosek. Tako da ako hocete da zivite u nekom gradu (Bergen, Trondheim, Stavanger, Tromsø, Kristiansand) vec morate imati 45.000€ ucesca (15% od 300.000€). 45.000€ mozete da ustedite ako 1000€ mesecno viska stedite sledecih 4 godine. Ako ste u paru samo 2 godine. Zato vam preporucujem da vec pocnete da stedite i realno zivite sa 600€ mesecno.
Preporucujem vam da u slucaju podizanja kredita svratite na sajt www.husbanken.no, koji vam mozda odobre i kredit za ucesce (ne vazi za one koji imaju platu 400.000 kruna godisnje).
Sada kada ste kupili stan od 300.000 i imali da platite ucesce 45.000€ placacete ratu za kredit oko 1300€ mesecno u sledecih 25 godina. Uz to se placa i 'infostan' (to nije u pravom smislu reci infostan) od 400€ i godisnji porez na nekretninu od oko 1500€. Sve ukupno, mesecno 1800€. Plus racuni,malo veci, i osiguranja 600€ dodjete na 2400€. Kada kupite nekretninu porez na plate vam je nesto manji (oko2%).
Sada ste vec potpuno u novoj situaciji.
Imate svoj stan, dvoje dece, suprug/a koji takodje radi u idealnom slucaju.
Vasa plata od 3000 odlazi na racune i kredit. Sa supruginom/ovom platom placate troskove hrane, 1500€ jer vas je sada 4 u porodici. Ostaje vam 1500€. Deca su mala i ne mozete da ih svakodnevno vodite u skolu i vrtic autobusom po kisi i zimi. Morate kupiti auto. Kredit za auto cete otplacivati sledecih 5 godina po 500€. Takse, benzin, porez, registraciju, parking i sl. placacete jos minimalno 600€ mesecno. U slucaju kvara, ne smem ni da vam pricam. Sve u svemu ostacete dobri 300€ mesecno. Nisam uzeo u obzir da aktivnosti za decu kostaju dosta, tako da cete tih 300€ najverovatnije odvajati za to.

Zakljucak (moj):
Da bi ste mogli normalno i komotno ziveti u Norveskoj, morate biti sigurni da cete u sledecih 25 godina vi i vas suprug/a imati posao, Da ce konstantno vasa plata rasti sa inflacijom, nemati neke nepredvidjene dodatne troskove (studije, osiguranja, advokati i sl.) i naravno biti zivi i zdravi.

p.s.Znam da je nepopularno mraciti i ubijati vasu nadu da ste napokon uspeli, ali smatram da sam morao ovo da vam napisem kako bi vas upozorio i na neke zabe koje morate progutati. Znam da se medicinski radnici slabije razumeju u brojke, ali ih molim ipak da obrate paznju na njih.
p.s.2 Ako vas interesuju i druge zivotne zackoljice, samo kazite.

1 nije bilo zajedljivo nego realno ako misliš da je tamo bolje šta te drži ovde
2 lekarska plata je bliže 40000nok
3 šta te sputava da nađeš još neki posao pa tako zaradiš malo više
4 ovde ćeš lakše naći posao nego u RS sve i da ga izgubiš te mi je to sa garancijom za posao vrlo besmisleno, sve i da živim od danas do sutra ovde je i to na većem standardu nego tamo
5 a u kojoj ti je državi na svetu sve ovo dole spomenuto zagarantovano ?

Zakljucak (moj):
Da bi ste mogli normalno i komotno ziveti u Norveskoj, morate biti sigurni da cete u sledecih 25 godina vi i vas suprug/a imati posao, Da ce konstantno vasa plata rasti sa inflacijom, nemati neke nepredvidjene dodatne troskove (studije, osiguranja, advokati i sl.) i naravno biti zivi i zdravi.
6 malo ćeš i da uštediš
Sve u svemu ostacete dobri 300€ mesecno
7 aktivnosti za decu su besplatne
Nisam uzeo u obzir da aktivnosti za decu kostaju dosta,



[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:51 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 18:58 - pre 128 meseci
porodica koja ima samo jednu platu i mora da placa kiriju je mnogo tesko, 2 plate su skroz druga prica

mi trenutno cekamo da stigne ona kartica, pa onda po personani broj, klinac u vrtic a zena da trazi posao

inace ona je ucila norveski poslednjih 6 meseci, odradila je p[ vei i zavrsava ny i norge, usput je zavrsila i kurs za frizera i bila na praksi 6 meseci u srbiji, tako da se nadamo da ce ona brzo naci posao


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Agder Sasa
Frank Rybery
..............
..............
Norge

Član broj: 318443
Poruke: 8
*.bb.online.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:00 - pre 128 meseci
Ko o cemu Srbi o parama
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:01 - pre 128 meseci
Citat:
boban 13:
pozdrav NS mnogo puta smo već izbacivali tu računicu i uvek je odgovor bio pozitivan sa tim da se zna da nema rasipanja. Pristojan štedljiv život sa daleko boljim standardom nego u RS ali se mora paziti na troškove. Kao član koji se spoji sa mužem si u mnogo boljoj poziciji i ti možeš raditi bilo koji posao pa je tako stvar snalaženja u mnogome olakšana ukoliko nisi preterano izbirljiv. Malo zaboraviš za početak da si lekar biće mnogo lakše.
e da sneg jes pala neka sića ni za lopatu ga nema

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:43 GMT+1]



Ih, sto brzo dobih odgovor! )) Uz duzno postovanje prema osobi koja je ostavila komentar iznad tvog ( nadam se da ti ne smeta sto ti ne persiram), ali kad sam pitala moze li se ziveti, nisam sigurno mislila ( makar za pocetak) sa troje dece u stanu od 100 kvadrata i nekim skupocenim automobilom u garazi. Pitala sam moze li se pregurati mesec, a pod pregurati mesec se valjda zna sta se misli... I nekako po tom kometaru ispada da svi ljudi koji odu gore moraju da kupe sebi stan ili kucu?! Mislim, ok sve to, treba i o tome da se misli, ali ja nekako u zivotu sve prioritete volim da delim da primarne i sekundarne, to sve su sekundarni. Srdacan pozdrav.
P.S. Bobane, ne zali se, brzo ce vam. Ja se secam kad sam jos 2005. dolazila za No sredinom novembra, poletala sam iz Du, ostavila sunce i nebo bez oblacka, doletela u Stavanger ''ususkan'' u belo!


[Ovu poruku je menjao Mrikica90 dana 19.10.2013. u 20:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:05 - pre 128 meseci
Ne bih se slozila da je ovo za komentar ''Srbi o parama'' vec ''Srbi o mogucnostima da prezive sa toliko i toliko'' ... Jer slozices se, otici pa nemati za hleb je prilicno ludo... A pogotovo ako se moze spreciti...
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:07 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
porodica koja ima samo jednu platu i mora da placa kiriju je mnogo tesko, 2 plate su skroz druga prica

mi trenutno cekamo da stigne ona kartica, pa onda po personani broj, klinac u vrtic a zena da trazi posao

inace ona je ucila norveski poslednjih 6 meseci, odradila je p[ vei i zavrsava ny i norge, usput je zavrsila i kurs za frizera i bila na praksi 6 meseci u srbiji, tako da se nadamo da ce ona brzo naci posao



Hvala i srecno sa nalazenjem posla, zelim od srca da se i ona zaposli! U ovoj situaciji koju sam opisala porodicu cine samo muz i zena pa se nadam da to malo popravlja stvari za njih. Pozdrav
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:23 - pre 128 meseci
Citat:
Mrikica90:
Citat:
boban 13:
pozdrav NS mnogo puta smo već izbacivali tu računicu i uvek je odgovor bio pozitivan sa tim da se zna da nema rasipanja. Pristojan štedljiv život sa daleko boljim standardom nego u RS ali se mora paziti na troškove. Kao član koji se spoji sa mužem si u mnogo boljoj poziciji i ti možeš raditi bilo koji posao pa je tako stvar snalaženja u mnogome olakšana ukoliko nisi preterano izbirljiv. Malo zaboraviš za početak da si lekar biće mnogo lakše.
e da sneg jes pala neka sića ni za lopatu ga nema

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:43 GMT+1]



Ih, sto brzo dobih odgovor! )) Uz duzno postovanje prema osobi koja je ostavila komentar iznad tvog ( nadam se da ti ne smeta sto ti ne persiram), ali kad sam pitala moze li se ziveti, nisam sigurno mislila ( makar za pocetak) sa troje dece u stanu od 100 kvadrata i nekim skupocenim automobilom u garazi. Pitala sam moze li se pregurati mesec, a pod pregurati mesec se valjda zna sta se misli... I nekako po tom kometaru ispada da svi ljudi koji odu gore moraju da kupe sebi stan ili kucu?! Mislim, ok sve to, treba i o tome da se misli, ali ja nekako u zivotu sve prioritete volim da delim da primarne i sekundarne, to sve su sekundarni. Srdacan pozdrav.
P.S. Bobane, ne zali se, brzo ce vam. Ja se secam kad sam jos 2005. dolazila sa No sredinom novembra, poletala sam iz Du, ostavila sunce i nebo bez oblacka, doletela u Stavanger ''ususkan'' u belo!

znam ja da će brzo sneg i da neće otići do maja
Znaš kako vremenom se kriterijumi menjaju, prvo dođeš pa se snađeš, počneš da zarađuješ i vrlo si sretan, onda gledaš ljude oko sebe koji su tu mnogo duže od tebe, vidiš šta sve oni imaju i počneš da želiš sve to za sebe. Naravno zaboraviš da si ti tu tek neku godinu a oni godinama. Ja sam trenutno ovde sam očekujem porodicu sledeće godine, štedim čuvam spremam se da imam kada dođu. Ne živim loše ali ni rasipnički, ostane mi 10-ak hiljada mesečno. Sigurno će vremenom troškovi porasti ali je to neminovno i vrlo ljudski. Onda dođeš u stanje u kome je naš prijatelj pa i to štpo ti je bilo super postaje malo jer ti treba više da bi pokrio svoje narasle potrebe za luxuzom.
Jedan naš forumaš me jednom prilikom na moj komentar da sam našao veš mašinu za 2700nok pitao hoću li tu istu mašinu kupiti kada dođe supruga ja naravno vrlo svesno znam da ta mašina pere kao i ona od 7000 ali tada više neću ja birati
Isto sam pričao sa Šveđaninom koji mi kaže da su kupili 2 motornih sanki prošle godine jedne za 80 a druge za 100 hilj i ja mu ko iz puške kažem da pogodim da su one od 100 ženine
sve je to vrlo ljudski samo treba to sagledati sa prave strane.
Naravno se ne ljutim što mi ne persiraš to je ok opušteno
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:27 - pre 128 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
@metar. Tvoje zapazanje je 100% tacno ali ... sta da rade ljudi u Srbiji, koji nemaju posao, planiraju porodicu, zele da se odvoje od roditelja (da ne zive cak i cetiri generacije u 35m2) ... sve to ih ceka i ovde. Samo sto su ovde cene kredita dosta dosta vece, hrana je mozda nesto jeftinija u odnosu na Norge, ali o kvalitetu iste da ne govorimo.
Medjutim, reci ti nama:
1. STA SE desava kada dobijes otkaz u Srbiji,
2. sta se desava kada posle nekoliko godina shvatis da ti poslodavac nije placao doprinose,
3. da li si siguran da ces ikada dobiti neku penziju u Srbiji i kolika ce ona biti (da li ce ona biti dovoljna da placa sve one troskove)???

E sad uporedi ove sitnice sa onim sto bi se desilo u Norge i videcemo gde je bolje?

p.s. ako zelis da se vratis u Srbiju, prodajem stan u Beogradu ... taman da imam za ono ucesce od 10-15% ...

- POSLE KOLIKO godina u Norge mogu konkurisati za stambeni kredit???
- Da li odredjene komune daju besplatno zemljiste za naseljavanje, kakve su sanse da se gradi kucica u Norge?



Prvo nisam hteo da ti odgovorim zbog tvog post scriptuma, ali tvoj post je pun neistina pa ti moram odgovoriti.
Prvo: Cene kredita-kamata za kupovinu stanove u Norveskoj i Srbiji su skoro pa iste, s tim sto su stanovi u Norveskoj 5 puta skuplji (u odnosu na bg).
Drugo: Cena hrane u Norveskoj nije nesto skuplja od Srbije, ona je u proseku 5 puta skuplja. Za kvalitet je tek posebna prica i verovatno pojma nemas sta pricas o kvalitetu hrane.
Recicu vam neke detalje.
1. Ako vam se noge brze goje od ostatka tela, razlog tome je piletina (Americka ili Noorveska negde sa severa). Prilikom tovljenja pilica istim se daje steroidi kako bi brze odrasli, a posebno bataci. Ti isti steroide kada mi unosimo uticu i na rast nasih udova.
2. Mleko. Ako imate problema sa debelim crevom, moguce da je uzrok mleko. Seno koje se daje kravama se u norveskoj ne moze prirodno susiti vani na suncu, vec se susi pomocu mravlje kiseline. Mravlja kiselina u mleku koju mi kasnije pijemo menja kiselos u organima za varenje. Cesto se manifestuje pojavom hemoroida.
3. Sir, kackavalj u norveskoj ne sadrzi mlecne masti. Mlecne masti se vade jos iz mleka i kasnije u siru dodaje, verovali ili ne margarin. Proverite.
4. Teletina. Ako ste ikad videli neku norvesku kravu zapazili ste da izgleda ko ragbista u odnosu na one nase. Razlog tome su opet steroidi.
5. Svinjetina ima sasvim drugaciji ukus zato sto se delom svinje tove mlevenjem organskog djubreta iz domacinstva i restorana.
6. Svi produkti od kukuruza koji se uvozi iz USA i obavezno je genetski modifikovan GMO.
7. Plasticni paradajz, staklast krastavac i luk sto ne ljuti oci su nesto sto ste vec ukapirali.

trece: sta se desava kada dobijes otkaz u norge?

Ako neko planira da svoje penzionerske dane provede u Srbiji sa Norveskom penzijom od 1500€ nek odmah to zaboravi. Penziju koju ce norveska da ti isplacuje ako zivis u Srbiji je 2000 kruna (nisam 100% siguran, ali je toliko za Bosnu i 3000 je za Cile). Postoji solucija koju koriste norveski penzioneri koji zive u spaniji. To je da imas nekretninu u norveskoj gde si prijavljen i da se javljas svaka tri meseca.

Ako ste inzinjer i ocekujete da vam sa stazom raste i plata, to se desava nakon 5 i 10 godina. Posle toga rast plate na osnovu staza ne postoji vec samo ako to direktor dozvoli.

Ove godine su prvi put sindikati deo redovnih povecanja plata dali u nadleznosti direktora. Tako da ste dobili samo pola povecanja a drugu polovinu vam je/nije dao direktor.

Eto kad ste me povukli za jezik.
Stvarno, namera mi je najbolja, bez obzira sta vi mislite.


 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:40 - pre 128 meseci
Citat:
Mrikica90:
Citat:
boban 13:
pozdrav NS mnogo puta smo već izbacivali tu računicu i uvek je odgovor bio pozitivan sa tim da se zna da nema rasipanja. Pristojan štedljiv život sa daleko boljim standardom nego u RS ali se mora paziti na troškove. Kao član koji se spoji sa mužem si u mnogo boljoj poziciji i ti možeš raditi bilo koji posao pa je tako stvar snalaženja u mnogome olakšana ukoliko nisi preterano izbirljiv. Malo zaboraviš za početak da si lekar biće mnogo lakše.
e da sneg :-) jes pala neka sića ni za lopatu ga nema :-)

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 19.10.2013. u 19:43 GMT+1]



Ih, sto brzo dobih odgovor! :))) Uz duzno postovanje prema osobi koja je ostavila komentar iznad tvog ( nadam se da ti ne smeta sto ti ne persiram), ali kad sam pitala moze li se ziveti, nisam sigurno mislila ( makar za pocetak) sa troje dece u stanu od 100 kvadrata i nekim skupocenim automobilom u garazi. Pitala sam moze li se pregurati mesec, a pod pregurati mesec se valjda zna sta se misli... I nekako po tom kometaru ispada da svi ljudi koji odu gore moraju da kupe sebi stan ili kucu?! :O Mislim, ok sve to, treba i o tome da se misli, ali ja nekako u zivotu sve prioritete volim da delim da primarne i sekundarne, to sve su sekundarni. Srdacan pozdrav.
P.S. Bobane, ne zali se, brzo ce vam. Ja se secam kad sam jos 2005. dolazila za No sredinom novembra, poletala sam iz Du, ostavila sunce i nebo bez oblacka, doletela u Stavanger ''ususkan'' u belo! :D


[Ovu poruku je menjao Mrikica90 dana 19.10.2013. u 20:27 GMT+1]


Nisam siguran da li si mene pitala, odgovoricu ti.
Kada su u pitanju deca pravilo (mislim da je zakon) je da svako dete koje ide u skolu mora imati svoju sobu. Progledace vam kroz prste ako ste tek stigli i ako samo jedan roditelj radi (jer bi onda oni morali da placaju). Zato, ako imate 2 deteta , morate imati 4-sobni stan/kucu, ne iz luksuza vec zbog zakona.
 
Odgovor na temu

Mrikica90
Srbija, Novi Sad

Član broj: 318197
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 19:42 - pre 128 meseci

znam ja da će brzo sneg i da neće otići do maja
Znaš kako vremenom se kriterijumi menjaju, prvo dođeš pa se snađeš, počneš da zarađuješ i vrlo si sretan, onda gledaš ljude oko sebe koji su tu mnogo duže od tebe, vidiš šta sve oni imaju i počneš da želiš sve to za sebe. Naravno zaboraviš da si ti tu tek neku godinu a oni godinama. Ja sam trenutno ovde sam očekujem porodicu sledeće godine, štedim čuvam spremam se da imam kada dođu. Ne živim loše ali ni rasipnički, ostane mi 10-ak hiljada mesečno. Sigurno će vremenom troškovi porasti ali je to neminovno i vrlo ljudski. Onda dođeš u stanje u kome je naš prijatelj pa i to štpo ti je bilo super postaje malo jer ti treba više da bi pokrio svoje narasle potrebe za luxuzom.
Jedan naš forumaš me jednom prilikom na moj komentar da sam našao veš mašinu za 2700nok pitao hoću li tu istu mašinu kupiti kada dođe supruga ja naravno vrlo svesno znam da ta mašina pere kao i ona od 7000 ali tada više neću ja birati
Isto sam pričao sa Šveđaninom koji mi kaže da su kupili 2 motornih sanki prošle godine jedne za 80 a druge za 100 hilj i ja mu ko iz puške kažem da pogodim da su one od 100 ženine
sve je to vrlo ljudski samo treba to sagledati sa prave strane.
Naravno se ne ljutim što mi ne persiraš to je ok opušteno [/quote]

Apsolutno se slazem, bitno je da je bolje nego tamo odakle si pobegao. Hvala jos jednom, ne bih te onda vise smarala sa kojekavim pitanjima , sva ona ce doci na red kad im bude vreme. Nasmeja me sa ovim za masinu i sanke, bitno da si svestan toga. Salu na stranu, sledece godine i kad se povecaju troskovi ne sumnjam da ce ti biti lepo znajuci da su oni uz tebe. Korak po korak, normalno je da ljudi kad ostvare jedan cilj zacrtaju sebi veci i bolji, tome valjda svi tezimo, da uspemo u zivotu, samo mi se cini da vecina nije svesna da treba u svemu tome ostati na zemlji. Ne otici u 2 ekstremne situacije: 1) Stedeti da bi se gomilao novac na racunu a ne znati uzivati u zivotu , 2) Rasipati se da bi se uzivalo u zivotu, a posle se hvatati za glavu. Cvrsto stojim iza toga da svi ljudi koji se nadju izmedju dobro prodju, tj. malo ekonomisanja i to je to. A ko bolje nauci da ekonomise od coveka koji zivi u Srbiji sa 200E. Niko... Pozz
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 20:16 - pre 128 meseci
@metar
ti me neopisivo podsjećaš na jednog lika koji piše na forum.hr pod nickom Putnik, isto (navodno) dugo godina živi u norge i svaki post koristi da kudi istu. pišete koda ste braća blizanci.
imam za tebe 2 pitanja i jedan savjet
pitanja:
1. oš se mijenjat? ja gore ti dolje
2. ubih se od znatiželje jel te/vas netko plaća da to pišete il to radiš/te iz ljubavi prema domovini?
savjet:
pokrij se ušima po glavi i ne zamajavaj narod
pozdrav

p.s. ne ispiriraš me za nikakvu raspravu pa se nemoj ni truditi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 20:29 - pre 128 meseci
mada stvarno sto se tice hrane ...

sva ta prica o GMO, sterodima i slicno

koliko znam u Norge je dozvoljen promet GMO hrane nego kako se to obelezava i da li se neko susretao sa tim

u sustini sve zemlje EU na ovaj ili onaj nacin dozvoljavaju promet GMO hranopm
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 20:33 - pre 128 meseci
Tako je Isabeu.
Metar zasto ne kazes koje su lepe strane Norveske, pa lepo to nabrojis???! Bar da bude neka korist od tebe tj.da malo motivises ljude koji planiraju gore.
Sto se tice tvojih postova, delujes kao da si ogorcen necim. Ako ti je toliko tesko i mucno gore, pa vrati se u domovinu.Bar to nije tesko. Lepo ti je Marjan i rekao za stan.... Tako da, nemoj vise da mracis nego daj neke korisne informacije koje bi mogle da motivisu ljude da pozure oko jezika, skupe novac, i dodju gore da se pate kao i ti.
Izvinjavam se na ovakvom postu i nemoj da se ljutis, ali nije u redu sa tvoje strane da ti 1.poruka na ovom forumu bude takva!!!!
boban
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 20:35 - pre 128 meseci
Citat:
isabeau917:
@metar
ti me neopisivo podsjećaš na jednog lika koji piše na forum.hr pod nickom Putnik, isto (navodno) dugo godina živi u norge i svaki post koristi da kudi istu. pišete koda ste braća blizanci.
imam za tebe 2 pitanja i jedan savjet :D
pitanja:
1. oš se mijenjat? ja gore ti dolje :D
2. ubih se od znatiželje jel te/vas netko plaća da to pišete il to radiš/te iz ljubavi prema domovini? :D
savjet:
pokrij se ušima po glavi i ne zamajavaj narod
pozdrav :D :p :D

p.s. ne ispiriraš me za nikakvu raspravu pa se nemoj ni truditi



hahahaha koja kraljica :D


@metar

Ne kazem da ne treba imati svoje misljenje i niko ne kaze da nije tacno,ali ajde probaj napraviti i jedan komentar o stvarima koje su pozitivne o Norveskoj pa da i tu verziju cujemo

P.S: Cime se bavis ?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109-93-119-202.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 20:44 - pre 128 meseci
@metar
Ako neko planira da svoje penzionerske dane provede u Srbiji sa Norveskom penzijom od 1500€ nek odmah to zaboravi. Penziju koju ce norveska da ti isplacuje ako zivis u Srbiji je 2000 kruna (nisam 100% siguran, ali je toliko za Bosnu i 3000 je za Cile). Postoji solucija koju koriste norveski penzioneri koji zive u spaniji. To je da imas nekretninu u norveskoj gde si prijavljen i da se javljas svaka tri meseca.

Ako ste inzinjer i ocekujete da vam sa stazom raste i plata, to se desava nakon 5 i 10 godina. Posle toga rast plate na osnovu staza ne postoji vec samo ako to direktor dozvoli.

Ove godine su prvi put sindikati deo redovnih povecanja plata dali u nadleznosti direktora. Tako da ste dobili samo pola povecanja a drugu polovinu vam je/nije dao direktor.

Eto kad ste me povukli za jezik.
Stvarno, namera mi je najbolja, bez obzira sta vi mislite.[/quote]
Ajde pusti link ovo za penziju,ne razumem ako imas norvesko drzavljanstvo(valjda si ga stekao do penzije)kao onda moze neko da ti skine penziju sa 1500 eura na 300 eura/To je steceno pravo,i sta koga briga gde ces ziveti/
Ovo za spaniju,pa ako je tako i ako nemas nekretninu sta ti onda to vredi.I da li da penzija leze na racun ili ti moras u banku po nju.Ovo za Spaniju si verovatno mislio na EU zemlju,
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2013. u 20:51 - pre 128 meseci
@Metar.

izvinjavam se ako mislis da sam imao nameru da osporavam tvoj post. Cak mislim da je detaljan, iskren, potroseno dosta vremena (koje svi mi malo imamo).

Sto se tice p.s. a zbog kojeg kazes da si mi ipak odgovorio, hocu da kazem da sam izostavio na kraju :) ...

evo price: imam rodjake - preko/u inozemstvo - koji se vec deset godina vracaju u Srbiju i vise mi je muka da kuminiciram sa njima jer svaka njihova druga recenica je: "mi bi da se vratimo, mi bi da se vratimo ..mi bi da se vratimo). ja im vec godinu dana kazem: "ako hocete da se vratite, evo vam na koriscenje stan u Bg, kuca u Aleksincu, pa probajte godinu-dve - nista vas ne kosta" .... haha, sta mislis/-te da li bi da se vrate???

Nego srpska posla ... kukaj da je lose da rodbina ne /zapuca/ ovde, sta cemo da im radimo.

A kada dobije otkaz, onda dobija socijalu i sa istom otplacuje stan, kola, hrani porodicu ... ovde kad dobijes otkaz - dobijes ... neka svako cita kako zeli.

Ja u Norge nemam nikoga, za najblize rodjake i prijatelje mogu da smatram sve ovde dobre ljude koji se nesebicno trude da nama koji zelimo da odemo pomognu u savetima ... p.s. ima sve da ih zovem na slavu kada dodjem gore ... i nikada necu da koristim "pomoc rodjaka".



- Sto se tice hrane, kao da si pisao o situaciji u Srbiji ... a ja te podsecam kako je resen problem mleka ... sa 0.05 podiciemo na 0.5 i mleko je ispravno ... a tamo neki nepismen politicar nezna ni koliko je to puno u jednoj decimali, ali resili smo problem ... Nedavno sam gledao www.aftenposten.no i oni su doneli neku uredbu (ili kako se vec zove) o premestanju nekih dalekovoda jer prelazi dozvoljeni stepen radijacije za pr 0.00001% ... ovde i nemaju cime da mere da li nesto prelazi ili ne prelazi stepen dozvoljene radijacije ... ovde sigurno pile ne jedemo koje se hrani kjucanjem u planini i koje je staro prirodnim putem, teletina, svinjetina isto ... mi osim piletine i ribe nista i ne koristimo tako da mi ostalo nije ni bitno.


p.s. izvinjavam se i molim te nemoj da mislis da sam veoma kritican prema tvom stavu, ali kao sto ja smatram da svako ima pravo da iznese svoj stav, takodje prihvati i ono sto drugi kazu. Veruj mi da je vecina od nas dobroooo sagledala sve okolnosti pre nego sto je resila da ode odavde.



Ako mogu da te zamolim da das neke cene nekretnina, placeva u nekim gradovima/po m2 .... ja sam nesto gledao ali mi nije sve jasno, pr. cena + "javna cena" ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7946054 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.