Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7945671 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2013. u 23:49 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana SavicicPitanje za Neso-co,novonastanjenog stanovnika Norveske:

Dakle,imam knjizicu jednu koja je za polaganje medisinkurs-a za helsefagarbeidere.Da li bi proslo kod tebe to da ja tebi to posaljem a da ti to iz papirante forme prebacis u elektronsku pa da okacimo to u onaj tvoj fajl u potpisu ia da ljudi koji su u Srbiji mogu da uce to i spremni dodju za taj ispit.Jer to je realno vazno,a od upotrebe je najvece za helsefagove i znacilo bi im da sa svojim profama dok su jos u Srbiji spreme to i bice im puno lakse kada se zaposle i dodju kod sefa i zamole da ih prijavi za polaganje toga i tada dobiju mogucnost i da dele lekove.Jel imas ti sada u Norge mogucnosti da to izvedes?Prvo imas li vremena za to?
Zahvaljivam se na proceni studije izvodljivosti :).Javi rezultat.Bilo bi bas super da to imaju u elektronskoj formi...a ti si pravi covek da to okacis...
Nema puno strana :) stvarno nema,ne zezam se!
Citat:
Nesh-co: Može naravno.
Lepo bi bilo da mi pošalješ poštom, da ja to skeniram većom rezolucijom, pa da ga ima i kao pdf i da ga prebacim OCR-om kako bi moglo da se pretražuje po ključnoj reči.
Slikanje i sl. ne prolazi na tu temu, jedino ako imaš skener pa na bar 600dpi da skeniraš i pošalješ mi slike, ali ipak je najbolje da ja to skeniram mojim skenerom. So, čujemo se ako ćeš da šalješ da ti dam adresu.


Pa vas dvoje ste fantasticni. Napisite datume kada ste rodjeni da vas pocnem slaviti kao slavu - Sveti prosvetitelji Mirjana Tromska (kako neko vec napisa) i.. treba neki duhovniji termin i za Nesh-co uvesti da to sve fino uklopi u kalendaric :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2013. u 23:55 - pre 128 meseci
Ja sam joj kum, ja sam je krstio Sveta Mirjana Tromska
Ja pa ja,

 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 06:03 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Sever je sirok pojam...Tako meni jedan nas covek rece...sve severno od Trondhajma je sever...a to nije tacno.Finnmark i Tromsø su "severni sever" dok Bodø je "srednji sever"...pa to je i podeljeno Nordland,Tromsøfylket i Finnmark...tako da tu kada se kaze "severnjaci" misli se na jako sirok pojam...
Drugo bez da ikoga vredjam,ja sam toliko gluposti se naslusala o severu od ljudi sa juga...Neznanje je najsiri pojam...Rece mi tako doktorka kod koje sam zivela u Lillehammeru 2010-te kada sam dosla da na severu ljudi pricaju norveski koji oni ostali uopste ne razumeju,misli se na ostali deo Norveske i da se ti ljudi samo razumeju medjusobno.Kakva glupa recenica,shvatih tek kasnije jer to su Samijci koji u samijskim opstinama pricaju svoj jezik i koji nema veze sa norveskim...
A zanimljivo nikada ne pricamo o Oslo dijalektu i njihovom prenemaganju dok pricaju...oni su nesto kao nasi Novosadjani...fini

Stefanko...imas pp!


Konkretno se sever smatra sve od Trondhajma pa na sevar, tako je recimo Norvešku podelilo nekoliko kompanija sa kojima mi sarađujemo i često dođu ponude za posao na severu koji je 1000km od Alte. No oni to tretiraju kao sever po automatizmu šalju ponude i gotova stvar. Mada moram priznati da je definicija severa vrlo subjektivna stvar Za mene ni Tromso nije sever od kako sam proputovao Finmark. Juče sam prvi put video polarnu svetlost, malko sam se razočarao očekivao sam nešto spektakularnije od toga
Što se samijaca tiče tu je još luđe, imam kolegu sa posla koji je Samijac iz Mase-a, on sam mi kaže da one samijce iz Varda ili Vadsa ne razume ni jednu jedinu reč, ili ih jako teško razume a to je svega 500km udaljeno jedno od drugog.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 06:31 - pre 128 meseci
@cveyoni blagodarim
to nešto ko registar lijekova,
pitanje, kakve su cijene tehničke robe u norge, znači skeneri, monitori, laptopići, printeri, npr. ovdje kvalitetan canon ov skener s printerom 500 k(r)una, malo glomazan za nosit, ali kad vidim što je Nesko sve utovario, vidim da ništa nije nemoguće
zafaljujem unaprijed
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 07:21 - pre 128 meseci
Isabeau,ja sma bila ubedjena da ti znas za felleskatalogen...
Ajde pisi na pp adresu ja ti saljem jedan moj primerak to je manje vise isto svake godine samo se uvek stampa novo izdanje.Ako zelis,ja sam voljna da ti posaljem cim ugrabim vremena da odem do poste da imas u papirnatom formatu.Korisno je jako a za ucenje jezika je fenomenalno.

Neso,kume... zovem te danas da mi javis adresu tj.pisi na moj mob adresu i ja saljem u papiru tebi a od tada je sve u tvojim rukama.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 08:53 - pre 128 meseci
Mirka, one skripte koje si meni poslala, drugarica je kopirala i podelila sa Martin:co sa foruma. Dogovorila se da ce on staviti na forum posto mi nismo imale skener. Kontaktiracu ga ako stigne da podeli ovde i to.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 09:10 - pre 128 meseci
Valerija...ingen fare Fin dag...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 09:15 - pre 128 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Sever je sirok pojam...Tako meni jedan nas covek rece...sve severno od Trondhajma je sever...a to nije tacno.Finnmark i Tromsø su "severni sever" dok Bodø je "srednji sever"...pa to je i podeljeno Nordland,Tromsøfylket i Finnmark...tako da tu kada se kaze "severnjaci" misli se na jako sirok pojam...
Drugo bez da ikoga vredjam,ja sam toliko gluposti se naslusala o severu od ljudi sa juga...Neznanje je najsiri pojam...Rece mi tako doktorka kod koje sam zivela u Lillehammeru 2010-te kada sam dosla da na severu ljudi pricaju norveski koji oni ostali uopste ne razumeju,misli se na ostali deo Norveske i da se ti ljudi samo razumeju medjusobno.Kakva glupa recenica,shvatih tek kasnije jer to su Samijci koji u samijskim opstinama pricaju svoj jezik i koji nema veze sa norveskim...
A zanimljivo nikada ne pricamo o Oslo dijalektu i njihovom prenemaganju dok pricaju...oni su nesto kao nasi Novosadjani...fini

Stefanko...imas pp!


Konkretno se sever smatra sve od Trondhajma pa na sevar, tako je recimo Norvešku podelilo nekoliko kompanija sa kojima mi sarađujemo i često dođu ponude za posao na severu koji je 1000km od Alte. No oni to tretiraju kao sever po automatizmu šalju ponude i gotova stvar. Mada moram priznati da je definicija severa vrlo subjektivna stvar Za mene ni Tromso nije sever od kako sam proputovao Finmark. Juče sam prvi put video polarnu svetlost, malko sam se razočarao očekivao sam nešto spektakularnije od toga
Što se samijaca tiče tu je još luđe, imam kolegu sa posla koji je Samijac iz Mase-a, on sam mi kaže da one samijce iz Varda ili Vadsa ne razume ni jednu jedinu reč, ili ih jako teško razume a to je svega 500km udaljeno jedno od drugog.


Zato sto se i samijski deli na severni samijski i juzni samijski.Vole da kazu za jedan od ta dva (ne secam se tacno za koji) da je lulu samisk.I totalno su razliciti.
Kada sam se preselila iz Karasjoka u Tromsø,kazem ja sebi pa otisla sam malo juznije...kad ono pogledas kartu i skontas da si i dalje u istoj ravni samo na obali,tj.maknuo si se na drugu stranu...ali bukvalno tako
U Tromsu sneg i Sunce...jos malo decembar.To je po meni inace najlepsi mesec ovde.
Grad okicen zbog praznika,svi ljudi nesto kupuju jer se spremaju za Bozic,a po radnjama je salg,totalna rasprodaja i ljudi placaju pola poreza tog meseca.
Oseca se praznicna atmosfera na svakom koraku...u decembru.Naravno da je hladno ali drugo i ne ocekujes u tom periodu dok leti juli meec cekas sunce a umesto toga imas 21 dan uzastopne kise Lepo ja kazem,sve lezi u nasim ocekivanjima
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 09:39 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Isabeau,ja sma bila ubedjena da ti znas za felleskatalogen...
Ajde pisi na pp adresu ja ti saljem jedan moj primerak to je manje vise isto svake godine samo se uvek stampa novo izdanje.Ako zelis,ja sam voljna da ti posaljem cim ugrabim vremena da odem do poste da imas u papirnatom formatu.Korisno je jako a za ucenje jezika je fenomenalno.

Neso,kume... zovem te danas da mi javis adresu tj.pisi na moj mob adresu i ja saljem u papiru tebi a od tada je sve u tvojim rukama.


Jaoo , pa ne znam , otkud bih znala, saljem adresu na pp kad dodem na poso, nemam tu c i c , blagodarim
 
Odgovor na temu

draganator
Dragan Ilic
privatni detektiv
elite sicurity

Član broj: 317269
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 10:08 - pre 128 meseci
Citat:
dakipro:
Citat:
draganator:
Mislim da je sada dobro... pratio sam shta je napisano.
http://www.mediafire.com/folder/i5un2zq1l3ln4/Norve%C5%A1ka


Hvala na fajlovima, da ne zanovetam al mozes li molim te da zipujes dvosmerni recnik, nezgodno malo da se klikce dvajesplus puta da bi se skinuo ceo.
Pozdrav




Ne zanovetaš. Rarovao sam no/srp i postavio dva engl/no rechnika. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.helsenord.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 10:15 - pre 128 meseci
Citat:
isabeau917:
Citat:
Mirjana Savicic:
Isabeau,ja sma bila ubedjena da ti znas za felleskatalogen...
Ajde pisi na pp adresu ja ti saljem jedan moj primerak to je manje vise isto svake godine samo se uvek stampa novo izdanje.Ako zelis,ja sam voljna da ti posaljem cim ugrabim vremena da odem do poste :) da imas u papirnatom formatu.Korisno je jako a za ucenje jezika je fenomenalno.

Neso,kume...:) zovem te danas da mi javis adresu tj.pisi na moj mob adresu i ja saljem u papiru tebi a od tada je sve u tvojim rukama.


Jaoo :D , pa ne znam , otkud bih znala, saljem adresu na pp kad dodem na poso, nemam tu c i c , blagodarim :D :D :D


To ti je debela knjiga/katalog lekova koji su u upotrebi u Norveskoj.Lekovi su popisani po sledecim poljima:
Naziv leka:
Tabletter:
Indikasjoner:
Dosering:
Administrering:
Kontraindikasjoner:
Forsiktighetsregler:
Interaksjoner:
Graviditet,amming:
Bivirkninger:
Overdosering/forgiftning:
Egenskaper: (klassifisering,virkningsmekanisme,absorpsjon,halveringstid,metabolisme,utskillelse)
Pakning:
Pris:
Generell refusjon:

I za svako od navedenih polja ide detaljan opis za svaki lek pojedinacno.Vrlo korisno za upoznavanje za nazivima lekova prvo pa onda sa svim ostalim...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 10:43 - pre 128 meseci
To ti se kod nas zove Farmakoterapijski prirucnik , super
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 11:07 - pre 128 meseci
Citat:

To ti je debela knjiga/katalog lekova koji su u upotrebi u Norveskoj.Lekovi su popisani po sledecim poljima:

Svinje su debele, a knjige su obimne

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 11:13 - pre 128 meseci
Jooj, daaaj , knjiga je debela a gradivo je obimno
deder reci jel ima kakvih novosti?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 11:29 - pre 128 meseci
Citat:
isabeau917: Jooj, daaaj , knjiga je debela a gradivo je obimno
deder reci jel ima kakvih novosti?

To sto je gradivo obimno, ne znaci da knjiga nije, niti znaci da zene ne mogu biti debele. Naprotiv.
Novosti nema, ne znam bas na koje tacno mislis, ali trenutno trazim posao, jurim se, JMBG brojeve jos uvek cekamo, mozda sledece nedelje budu, pa tek onda da krenem sa vrticem, NAV-om itd.
Doduse posao jos uvek ne trazim od vrata do vrata, saljem otvorene aplikacije na sve strane, a i na konkurse, cak i gde u oglasima traze jezik i/ili vozacku, iako me nema u toj prici, pa mozda nesto prodje.
Pokolebao me nas drugar forumas sa tom pricom da zestoko pop.zde kad im banes onako ko furija nepozvan na vrata, pa pokusavam ovako dok ne iscrpim sve mogucnosti. Uzasno je mali grad i nema previse onoga sto meni treba.
Poslao pitanje i srednjoj skoli da vidim sta mi treba da eventualno krenem kao elektricar, a oni niti zbore nit romore.
Mogu samo da zakljucim: zeznuto je svakako, ali bez vozacke, a tek jezika, ne da je zeznuto, nego je strasno.
Kontam da im je pun kufer "noplizova", odnosno ovih sto dobro govore engleski, pa kao prosvercuj me dok naucim. Imaju izbor, a verovatno izmedju indijanaca i kaubojaca biraju kaubojce.
Kakogod, da rezimiram milioniti put: JEZIK!!!! A ako se moze: VOZACKA DOZVOLA!!!
Kad krenes sa pricom makar mozes da se nasalis i da privuces paznju nekim detaljima, a i da zabelezis veliki plus sto si se potrudio da naucis njegov jezik. Ovako si samo jedan u nizu, pogotovo ako je traznja mala a ponuda velika.
Da ne dramim mnogo, tek sam poceo, sabracu na kraju. Osim toga nema nista novo

 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 11:51 - pre 128 meseci
@Nesh-co. Du er god mann - Du skal finger jobber (valjda se ovo kaze/pise ... i ja sam pocetnik u ucenju).

Evo ovo sam skinuo, mozda nesto i sa ovog foruma, pa ce da posluzi za trazenje posla i resavanje vozacke dozvole. Skoro sam stavio i prevod reci za knjigu På Vei (reci su iz jedne dobre skole uzete) i mislim da sa malo vise truda mozes sam uciti jezik.


ZA VEZBANJE TESTOVA ZA VOZACKI
www.eteori.no
OBUKA VOZNJE
Obuka se sastoji iz 4 dijela:
(http://www.vegvesen.no/Forerko...ring/Foreropplaering/Personbil: http://www.vegvesen.no/Forerko...ring/Foreropplaering/Personbil )
1. Kurs iz bezbijednosti saobracaja koji ukljucuje prvu pomoc i nocnu vožnju, ukupno 17 casova teorije.
Od ovoga je nama obavezna prva pomoc i nocna vožnja. Ja sam bio ukupno otprilike 4 casa.
2. Neobavezna obuka. Obavezan je samo 1 cas vožnje na kraju obuke.
3. Sigurnosni kurs na stazi koja simulira ledenu cestu. Obavezana 2 casa teorije i 2 casa vožnje na stazi. Jako zanimljivo i korisno, meni je bilo uživanje.
Neobavezna obuka, obavezan samo 1 cas vožnje na kraju obuke.
4. Sigurnosni kurs na putu. Ukljucuje vožnju u gradu i otvorenim putevima (obavezno uce preticanje). Obavezno 2 uvodna casa teorije, 9 casova vožnje i 2 casa gdje se sumiraju utisci.

ADRESE ZA TRAZENJE POSLA:

www.ekstrahjelp.no
www.jucan.no/Bedrifter
www.monster.no
www.jobbsafari.no
www.aftenposten.no/jobb
www.jobbnorge.no
www.tu.no/jobb
www.bt.no
www.vegvesen.no/Jobb/Jobb+hos+oss/Ledige+stillinger
www.adressa.no/jobb
www.jobbdirekte.no
www.rubrikk.no
www.olx.no
www.gratisannonser.no
www.hybel.no
www.gulesider.no
www.karriere.no

saveti za imigrante
http://jobbisikte.cappelendamm.no/
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 12:13 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Sever je sirok pojam...Tako meni jedan nas covek rece...sve severno od Trondhajma je sever...a to nije tacno.Finnmark i Tromsø su "severni sever" dok Bodø je "srednji sever"...pa to je i podeljeno Nordland,Tromsøfylket i Finnmark...tako da tu kada se kaze "severnjaci" misli se na jako sirok pojam...
Drugo bez da ikoga vredjam,ja sam toliko gluposti se naslusala o severu od ljudi sa juga...Neznanje je najsiri pojam...Rece mi tako doktorka kod koje sam zivela u Lillehammeru 2010-te kada sam dosla da na severu ljudi pricaju norveski koji oni ostali uopste ne razumeju,misli se na ostali deo Norveske i da se ti ljudi samo razumeju medjusobno.Kakva glupa recenica,shvatih tek kasnije jer to su Samijci koji u samijskim opstinama pricaju svoj jezik i koji nema veze sa norveskim...
A zanimljivo nikada ne pricamo o Oslo dijalektu i njihovom prenemaganju dok pricaju...oni su nesto kao nasi Novosadjani...fini

Stefanko...imas pp!


Konkretno se sever smatra sve od Trondhajma pa na sevar, tako je recimo Norvešku podelilo nekoliko kompanija sa kojima mi sarađujemo i često dođu ponude za posao na severu koji je 1000km od Alte. No oni to tretiraju kao sever po automatizmu šalju ponude i gotova stvar. Mada moram priznati da je definicija severa vrlo subjektivna stvar Za mene ni Tromso nije sever od kako sam proputovao Finmark. Juče sam prvi put video polarnu svetlost, malko sam se razočarao očekivao sam nešto spektakularnije od toga
Što se samijaca tiče tu je još luđe, imam kolegu sa posla koji je Samijac iz Mase-a, on sam mi kaže da one samijce iz Varda ili Vadsa ne razume ni jednu jedinu reč, ili ih jako teško razume a to je svega 500km udaljeno jedno od drugog.


Zato sto se i samijski deli na severni samijski i juzni samijski.Vole da kazu za jedan od ta dva (ne secam se tacno za koji) da je lulu samisk.I totalno su razliciti.
Kada sam se preselila iz Karasjoka u Tromsø,kazem ja sebi pa otisla sam malo juznije...kad ono pogledas kartu i skontas da si i dalje u istoj ravni samo na obali,tj.maknuo si se na drugu stranu...ali bukvalno tako
U Tromsu sneg i Sunce...jos malo decembar.To je po meni inace najlepsi mesec ovde.
Grad okicen zbog praznika,svi ljudi nesto kupuju jer se spremaju za Bozic,a po radnjama je salg,totalna rasprodaja i ljudi placaju pola poreza tog meseca.
Oseca se praznicna atmosfera na svakom koraku...u decembru.Naravno da je hladno ali drugo i ne ocekujes u tom periodu dok leti juli meec cekas sunce a umesto toga imas 21 dan uzastopne kise Lepo ja kazem,sve lezi u nasim ocekivanjima

Ja za Božić odo kod mojih a pitanje glasi da li su rasprodaje pre božića ili tek u januaru kada sva ta ludnica prođe bilo bi mi vrlo draga da rasprodaje počnu pre 22dec
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 12:54 - pre 128 meseci
Citat:
draganator:
Citat:
dakipro:
Citat:
draganator:
Mislim da je sada dobro... pratio sam shta je napisano.
http://www.mediafire.com/folder/i5un2zq1l3ln4/Norve%C5%A1ka


Hvala na fajlovima, da ne zanovetam al mozes li molim te da zipujes dvosmerni recnik, nezgodno malo da se klikce dvajesplus puta da bi se skinuo ceo.
Pozdrav




Ne zanovetaš. Rarovao sam no/srp i postavio dva engl/no rechnika. Pozdrav.


E bas ti 'fala.
Cisto da znas da se zadnji fajl ne moze skinuti, keygen "The file you requested has been blocked for a violation of our Terms of Service. ".
Mozda zbog naziva, mozda zbog sadrzaja... mozda...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 13:09 - pre 128 meseci
Da, zbog naziva, a i sadrzaja.
Promeni naziv u nesto bezvezno i obavezno kriptuj RAR passwordom da skener ne moze da rilja po fajlu. A password okaci na neki txt fajl.

 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2013. u 14:37 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
isabeau917: Jooj, daaaj :D , knjiga je debela a gradivo je obimno :D
deder reci jel ima kakvih novosti?

To sto je gradivo obimno, ne znaci da knjiga nije, niti znaci da zene ne mogu biti debele. Naprotiv. :)
Novosti nema, ne znam bas na koje tacno mislis, ali trenutno trazim posao, jurim se, JMBG brojeve jos uvek cekamo, mozda sledece nedelje budu, pa tek onda da krenem sa vrticem, NAV-om itd.
Doduse posao jos uvek ne trazim od vrata do vrata, saljem otvorene aplikacije na sve strane, a i na konkurse, cak i gde u oglasima traze jezik i/ili vozacku, iako me nema u toj prici, pa mozda nesto prodje.
Pokolebao me nas drugar forumas sa tom pricom da zestoko pop.zde kad im banes onako ko furija nepozvan na vrata, pa pokusavam ovako dok ne iscrpim sve mogucnosti. Uzasno je mali grad i nema previse onoga sto meni treba.
Poslao pitanje i srednjoj skoli da vidim sta mi treba da eventualno krenem kao elektricar, a oni niti zbore nit romore.
Mogu samo da zakljucim: zeznuto je svakako, ali bez vozacke, a tek jezika, ne da je zeznuto, nego je strasno.
Kontam da im je pun kufer "noplizova", odnosno ovih sto dobro govore engleski, pa kao prosvercuj me dok naucim. Imaju izbor, a verovatno izmedju indijanaca i kaubojaca biraju kaubojce.
Kakogod, da rezimiram milioniti put: JEZIK!!!! A ako se moze: VOZACKA DOZVOLA!!!
Kad krenes sa pricom makar mozes da se nasalis i da privuces paznju nekim detaljima, a i da zabelezis veliki plus sto si se potrudio da naucis njegov jezik. Ovako si samo jedan u nizu, pogotovo ako je traznja mala a ponuda velika.
Da ne dramim mnogo, tek sam poceo, sabracu na kraju. Osim toga nema nista novo :)




drugar,za nase srednje skole koje trebaju autorizaciju tipa elektricar,masinski tehnicar,vazduhoplovni tehnicar itd,ides na samordnaopptak.no i tamo ti pise sta ti sve treba od papira i dokumenata od srednje da posaljes,i naravno posto ti nece odmah verovatno priznati dobices avslag ,nesto slicno kao sak za medicinare,i onda ces ici u vecernju skolu jednom sedmicno nesto slicno kao PAJA I JARE i onda ce ti priznati,a ti u medjuvremenu kada dobijes maticni broj registrujes se u nav i trazis od sakebehandlera da radis kao asistent elektricara nesto kao Pajin pomocnik i onda ti oni pokusaju naci posao negdje u tvojoj bransi a i ti naravno trazis svaki dan,ide se oko 9 mjeseci na taj kurs,mnogo ti zavisi da li mozes da nabavis potvrde od tvojih bivsih poslodavaca da si radio sa strujom da imas iskustva i da to sve sa diplomom posaljes zajedno naravno sve prevedeno, e ako nikako ne mozes dobiti da ti priznaju diplomu elektricara,onda se javis na voksenoppleringe pa ukucas ime grada u kom si i koliko sam ih razumio imas pravo jednom gratis da se skolujes odnosno da polazes razliku predmeta ako hoces recimo biti medicinar,,ovde mozes pogledati koji se tvoji predmeti iz srednje skole i njihovih razlikuju i da li ima razlike udir.no a ukucaj karierecentar ili tako nekako se pise pa se tu naruci na informacioni razgovor ,to ti je prvi korak
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7945671 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.