Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7847339 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 14:33 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
ivaa84:
Da li može mala pomoć? Iz Sage su mi odgovorili da spremanje kursa norveškog jezika za dvoje putem skajpa iznosi 300 e 3 meseca 2 časa po 2 puta nedeljno i da se za to vreme spremi A1 i A2 nivo...Ali meni to zvuči malo nerealno...Da li neko ima iskustva sa njima?


Za tri meseca mozes da prodjes osnove i gramatiku.To je najnizi nivo.To je tek pocetak i to ti nije dovoljno za sporazumevanje,ali racuna se da ces ici na jezik dalje...realno za neki solidan nivo trebaju tri nivoa i godinu dana.A2 nije neki nivo posebno visok i realno 3 meseca jeste ok za taj nivo ali na ucenje jezika bi trebalo da potrosis oko godinu dana i ulozis dosta truda.Treba da imas neki nivo NP3 tj.B1 ako zelis raditi u zdravstvu i to je ucenje od nekih 9 meseci ajde da kazemo uslovno receno jer to sve zavisi ko koliko radi i kojim tempom...


Moze za 3 meseca, ali intenzivnog ucenja, i jos bar mesec dana da se znanje stalozi. Slazem se da A2 nije visok nivo, to je zapravo visi pocetni. Za studiranje treba, npr. polozen B2 nivo (teh. fakulteti), a samo za arhitektonski C1. Po pravilu da bi polozio npr. B1, mora da se zna malo vise od toga, znanje B2-a, a da bi polozio C1- znaci da si tecan u tom jeziku. Za posao moze i polozen B1, ali ne za do-edukaciju, koliko kontam, za specijalizovane kurseve verovatno treba nivo kao i za studije, B2.

Nemacki, npr. do A2 su 4 kursa po 4-5 meseca, dakle 16 meseci ili 2 god sa raspustima i pauzama, B1 bar 6 kursa plus priprema za test. Norveski A2 za 3-6 meseci je bezmalo nista....
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dialup.ice.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 15:01 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
zokiruma: kako komsinice da se dobije kartica ako nema ugovor ? ja sam uvek kontao da se poreska dobija kada se donese ugovor, inace koliko znam kartica se salje na adresu firme ili mozda gresim?


Istu stvar mi je rekla jedna naša prijateljica (sa foruma ovde) da se to može i da to uradim, tako da izgleda da se može. E sad koliko te razrežu i na osnovu čega to ne znam.



Iz licnog iskustva govorim, otisla u skatt (nikako u Oslo jer vam tamo nece dati bez ugovora), znaci neki manji, u mom slucaju Jessheim i rekla sam da bi trebalo da pocnem da radim i da mi treba skattekort, trazili su mi samo personnummer i koliko cu zaraditi bruto do kraja ove godine (samo moja rec). Na osnovu toga su odredili po kojoj tabeli cu placati porez. Naglasila je ako bude veci iznos, da obavezno dodjem, kako bi promenili tabelu (pretpostavljam da se ne desi da moram ja njima da placam za povracaj poreza). I to je to, skattekort je stigla na kucnu adresu za 7 dana.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.80-203-240.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 15:37 - pre 128 meseci
Pozdrav svima iz deli de luce u centru Osla :D

nesh co, cestitam i ja u nizu na prevaljenom putu sa porodicom... mog misliti koja je to avantura bila :))

zoki, kako je bilo u Srbiji? jel zadovoljni svi izborom poklona, ili si trebao natrpati jos? :D
 
Odgovor na temu

MikicaSale
Fakultet NS
Fakultet NS

Član broj: 318067
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 17:24 - pre 128 meseci
Ljudi, zna li neko koji je sada moguci nacin da lekar ode u No i to lekar koji nema srednju medicinsku nego gimnaziju? Pocela sam da citam forum od samog pocetka i citam ceo dan ali iz meseca u mesec naidjem na podatak da se stosta menjalo u medjuvremenu i onda sve ono sto sam do tada mislila da znam pada u vodu. Sta je sada bitno oko licence i autorizacije? Da li ja mogu da radim kao bolnicar na racun zavrsenog fakulteta dok se ne prizna diploma? Da li se uopste moze zaposliti samo sa licencom ili ne? Kad i gde se dobije autorizacija ukoliko mi ona treba? Nista meni vise nije jasno.... Hvala svima unapred i svaka cast za sve koji su uspeli!
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
37.244.150.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 18:10 - pre 128 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
ivaa84:
Da li može mala pomoć? Iz Sage su mi odgovorili da spremanje kursa norveškog jezika za dvoje putem skajpa iznosi 300 e 3 meseca 2 časa po 2 puta nedeljno i da se za to vreme spremi A1 i A2 nivo...Ali meni to zvuči malo nerealno...Da li neko ima iskustva sa njima?


Za tri meseca mozes da prodjes osnove i gramatiku.To je najnizi nivo.To je tek pocetak i to ti nije dovoljno za sporazumevanje,ali racuna se da ces ici na jezik dalje...realno za neki solidan nivo trebaju tri nivoa i godinu dana.A2 nije neki nivo posebno visok i realno 3 meseca jeste ok za taj nivo ali na ucenje jezika bi trebalo da potrosis oko godinu dana i ulozis dosta truda.Treba da imas neki nivo NP3 tj.B1 ako zelis raditi u zdravstvu i to je ucenje od nekih 9 meseci ajde da kazemo uslovno receno jer to sve zavisi ko koliko radi i kojim tempom...


Moze za 3 meseca, ali intenzivnog ucenja, i jos bar mesec dana da se znanje stalozi. Slazem se da A2 nije visok nivo, to je zapravo visi pocetni. Za studiranje treba, npr. polozen B2 nivo (teh. fakulteti), a samo za arhitektonski C1. Po pravilu da bi polozio npr. B1, mora da se zna malo vise od toga, znanje B2-a, a da bi polozio C1- znaci da si tecan u tom jeziku. Za posao moze i polozen B1, ali ne za do-edukaciju, koliko kontam, za specijalizovane kurseve verovatno treba nivo kao i za studije, B2.

Nemacki, npr. do A2 su 4 kursa po 4-5 meseca, dakle 16 meseci ili 2 god sa raspustima i pauzama, B1 bar 6 kursa plus priprema za test. Norveski A2 za 3-6 meseci je bezmalo nista....



Sa svime sam se slagao što si pisala do sada ali sa ovim nemačkim jednostavno ne mogu prvo vremenski period od dve godine je previše vremena za naučiti osnove jezika za otići u trgovinu, kupiti autobusnu kartu, ili predstaviti se i komunicirati na nekom jadnom osnovnom nivou to je nivo A2.
Za dve godine učenja kakav god telac bio moraš doći na C1 stepen a ne na A2

Pišem zato što ja imam C2 stepen iz nemačkog i još se mogu sprdati po dijalektu i prilagođavati se tako da me ni izvorni u večini situacija ne kuže da nisam njihov.

Hoću reći onaj tko želi ućiti i naučiti za taj period od dve godine će da prića bilo koji jezik.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 21:17 - pre 128 meseci
Molba za Neška: kako da otvorim, otpakujem knjige sa kurseva iz tvoje fascikle? Imam i Rar i Zip i pomoću Total komandera-ništa.
Znam da si u gužvi sada :D ali kad stigneš ....

Pozdrav i hvala

 
Odgovor na temu

baxter89
Beograd

Član broj: 97791
Poruke: 38
*.mts.telekom.rs.

ICQ: 120


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 21:44 - pre 128 meseci
Pozdrav svima mozda je vec bilo pitanje ali moram opet da pitam.Kakva je situacija u Norveskoj za rukovaoce na busecim masinama.Imam iskustvu radio sam Africi(Gvineja i Gabon) u Srbiji sam radio 4 god taj posao a sad radim u Rusiji ne radi mi se vise po ovakvim vukojebinama.Radio sam povrsinsko,dubinsko i tunelsko busenje.E sad me zanima da li se gore radi ti poslovi sa masinama Atlas Copco,Furukawa i Bauer?pozdrav
MSI X38 Diamond Editon
Core 2 Duo E8200 [email protected]
2x1Gb DDR3 1500Mhz Kingston
ASUS 8800GT Glaciator G92
Maxtor DM21 160Gb
Chieftec 400w
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2013. u 22:29 - pre 128 meseci
Pitanje za Stefanko 23 ? :Dali mozda znas da neko zeli da izda stan u oslu na nekih par meseci bracnom paru ?
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 08:57 - pre 128 meseci
martine, na zalost ne znam... ja se uglavnom druzim sa studentarijom koji nisu stanodavci vec svi zive kao i mi smrtnici :)))

najbolje je slati mailove do besvesti na finn.no i hybel.no... ko sto vec znaju svi :))

batinicu, mirjana je govorila generalno kako su koncipirani kursevi nemackog i norveskog i to je tacno sto je napisala... pozovi bilo koju skolu, i pitaj za jezike poput engleskog, nemackog, francuskog i ponudice ti takav program... svaki nivo po godinu dana...kad kazem nivo mislim A1, A2, B1, B2... i to ispadne n 4 god... to sto si ti fluentan nema veze, kom ide jezik i ako sedi ko mazga moze ga nauciti i za 6 meseci...

gde je TIJANA??? :D kako idu pripreme za bergens???
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 09:23 - pre 128 meseci
Citat:
mare86:
slao sam papire na autorizaciju za sykepleiera, pa su mi odgovorili da mi fali jedan dokument

Certificate of current professional status/ Letter of good standing fra helsemyndighetene, i utdanningslandet/seneste oppholdsland innen EØS-området, som
bekrefter
1. om din utdanning tilfredsstiller minimumskraf for sykepleigrunnutdanning i henholdt til EU- direktiv
2. om det foreligger disiplinære forhold som skulle tilsi at godkjenning som sykepleier ikke bør gis. Erklæring må ikke være eldre enn 3 måneder.

De mi recite jel iko od vas vadio ovaj dokument i ko u principu izdaje taj dokument kod nas? pozz



Ovo do sada nije bio zahtev ali napravili su promene vezano za sykepleiere van EU,i traze i to...
A to sumnjam da izdaje neka nasa ustanova...jer kako proceniti to,uporediti sa cim...?
Probaj da im objasnis da su oni ti koji procenjuju tvoje obrazovanje a da je Srbija van EU i da tvoja skolska ustanova nema sa cim da uporedi obrazovanje...sa kakvim formatom iz EU???
O,majko mila...fine li politike!!!

Cisto usput...u mojoj zalbi Nemdi je SAK napisao ovako:
1)Ona nije radila u zemlji EU
2)Ona nema obrazovanje iz zemlje EU
3)Ona nije odradila praksu u zemlji EU
itd...svaka recenica je isla ona NIJE pa EU...
Ccccc...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 09:27 - pre 128 meseci
Citat:
MikicaSale:
Ljudi, zna li neko koji je sada moguci nacin da lekar ode u No i to lekar koji nema srednju medicinsku nego gimnaziju? Pocela sam da citam forum od samog pocetka i citam ceo dan ali iz meseca u mesec naidjem na podatak da se stosta menjalo u medjuvremenu i onda sve ono sto sam do tada mislila da znam pada u vodu. Sta je sada bitno oko licence i autorizacije? Da li ja mogu da radim kao bolnicar na racun zavrsenog fakulteta dok se ne prizna diploma? Da li se uopste moze zaposliti samo sa licencom ili ne? Kad i gde se dobije autorizacija ukoliko mi ona treba? Nista meni vise nije jasno.... Hvala svima unapred i svaka cast za sve koji su uspeli! :)


Lekari van EU,dobijaju odbijenicu i sta moraju da urade da bi dobili autorizaciju im se napise.Izmedju ostalog turnus staz polozen Bergen test,najvisi nivo jezika,neko ima fagprøve neko ne itd...
Ali da udjes u sistem i da se zaposlis moras da imas neku autorizaciju...Da bi dobila autorizaciju kao helsefagarbeider moras imati srednju med.opsti smer i 6 meseci staza odradjenog.Posto imas gimnaziju,moras se prekvalifikovati a to je 2 godine i ici na 6 meseci staza.Sto mu dodje 2,5 godine i slanje za dobijanje autorizacije je pola godine = 3 godine skole sve ukupno i norveski uporedo.
Dosta tvojih kolega lekara je uslo na ovaj nacin.Trazi vreme ali ljudi to rade.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 09:32 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
zokiruma: kako komsinice da se dobije kartica ako nema ugovor ? ja sam uvek kontao da se poreska dobija kada se donese ugovor, inace koliko znam kartica se salje na adresu firme ili mozda gresim?


Istu stvar mi je rekla jedna naša prijateljica (sa foruma ovde) da se to može i da to uradim, tako da izgleda da se može. E sad koliko te razrežu i na osnovu čega to ne znam.


Komso,kada ces shvatiti da je ovo zemlja razlicito informisanih sluzbenika na raznim salterima ?
I ja sam mislila da ne moze,ali mnogima je proslo i to samo na upit...bas kao sto rece Micika u postu...
Jer nista oni time ne gube...porez ako premalo platis,ceka te doplata,ako previse platis vrate ti...Koliko ces navesti kao ocekivani iznos zavisi od tebe,i najpametnije je reci minimum 320.000 nok...jer ljudi koji dodju preko porodicne emigracije imaju pravo rada za bilo koji posao.Opet kazem zavisi gde se trazi...ali u principu moze...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 09:38 - pre 128 meseci
Boze dragi...citam ovo za jezik...pa za dve godine i Bosanac proprica kineski .Slazem se sa Batinicem skroz.
Treba ceniti teskocu nekog jezika ali ne treba ni da preterujemo u tome.Godinu dana ko je spreman da ulozi u norveski bice mu dovoljno za posao ovde za snalazenje,za razumevanje intervjua a kada dodje naravno mora nadogradjivati jer jedno je uciti jezik u Srbiji a drugo je svaki dan ovde pricati i uciti ovde.A ko ulozi dve godine...kazem i kineski proprica...i to Bosanac...
NB!Ovo opet iz licnog iskustva...a velikim delom sam Bosanka
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 09:51 - pre 128 meseci
Mirka, a st je sa lekarima koji imaju gimnaziju i medicinski fakultet, mogu li doci na druge standardne nacine, tipa viza za ucenje norveskog, klasicna studentska viza ako upisu nesto skroz levo, ili spajanje porodice, pa da onda krenu sa pripremom tih ispita u toku toga, Bergensa i tih medicinskih?
 
Odgovor na temu

DRRSM
Dragana Rezic Ribarac
Sremska Mitrovica
Opsta bolnica
Srbija

Član broj: 318036
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 10:17 - pre 128 meseci
Hvala Mirjana na iscrpnom odgovoru,to sa vracanjem u velikim koracima unazad mi nije nista novo.....ali pretpostavljam da smo se razumele u onoj recenici osvajanja Norveske, jedina nedoumica je bila vezana za informacije vezane za putokaz:)I cak mislim da se necu vracati dva koraka nazad nego jedan jer trenutno radim kao medicinska sestra....jedina uteha je sto tri godine nisu dugacak period....koji sve resava sto i nije slucaj sa drugim zemljama.....pa tako izbor ii spade na Norvesku....Hvala ti puno jos jednom
 
Odgovor na temu

DRRSM
Dragana Rezic Ribarac
Sremska Mitrovica
Opsta bolnica
Srbija

Član broj: 318036
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 10:48 - pre 128 meseci
....a sad mi prolazi kroz glavu....da li uopste moram da odradim praksu kad ionako moram ponovo u skolu tu u Norveskoj:)??....eh znala sam ja da nisam sa skolom raskrstila....da li oni traze polozen drzavni ispit kao dokument pri autorizaciji....sad delujem razmazeno, umesto da pogledam, ja tebe gnjavim bas sam grozna,priznajem bila bi mi to bas procedura......
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 12:00 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
Mirka, a st je sa lekarima koji imaju gimnaziju i medicinski fakultet, mogu li doci na druge standardne nacine, tipa viza za ucenje norveskog, klasicna studentska viza ako upisu nesto skroz levo, ili spajanje porodice, pa da onda krenu sa pripremom tih ispita u toku toga, Bergensa i tih medicinskih?


Pa naravno da to mogu,studentsku vizu moze svako ko ima 10.000 evra na racunu da prikaze,i da dobije mesto u skoli ucenja jezika,ili ako je udata/ozenjen za nekoga ko ima regularan boravak ovde,naravo tada mogu da se pripremaju ispiti,jezik,praksa sve...ali treba biti realan pa reci da za tu studentsku vizu je prepreka novcana...E sad naravno kome to nije problem...izvoli...ali znas i sam sta je sve potrebno za Bergen test pa plus za turnus staz za lekara...Kazem treba biti realan.Meni je daleko realnije da je neko u sistemu da provede ovde te tri godine,nauci dobro jezik pa da ide na turnus staz i bude siguran u sebe jer ipak je rec o lekarskoj profesiji.I plus sto sve zavisi od odgovora od SAK-a da li ima fagprøve da polaze ili nema...To ne moze za godinu sve da se stigne i Bergen test,i staz i fagprøve...zato sam napisala onaj odgovor ali isto tako razumem da je ljudima puno 3 godine pripreme u prekvalifikaciju...
Ovo je samo informacija a svako odlucuje sta mu valja ciniti...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 12:03 - pre 128 meseci
Citat:
DRRSM:
....a sad mi prolazi kroz glavu....da li uopste moram da odradim praksu kad ionako moram ponovo u skolu tu u Norveskoj:)??....eh znala sam ja da nisam sa skolom raskrstila....da li oni traze polozen drzavni ispit kao dokument pri autorizaciji....sad delujem razmazeno, umesto da pogledam, ja tebe gnjavim bas sam grozna,priznajem bila bi mi to bas procedura......


Govoris za Visoku skolu smer rendgen...ne tu ne traze polozen drzavni,drzavni ispit ne traze ni za helsefagarbeidera,vec samo odradjen staz...ali odradi to ipak,jer "nikad se nezna sta nosi dan a sta noc" sto bi se reklo...kada si vec u mogucnosti...Neznas da li ce ti nekada zatrebati u nekim drugim situacijama...
Norvezani nemaju nakon Høyskole praksu i drzavni ispit.To imamo mi ali oni nemaju.
Dakle,to nije zahtev a ti sada sama odluci sta ti valja ciniti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 12:07 - pre 128 meseci
ok to sam i ja mislio... pa znas kako, dr koji ima gimnaziju dakle ide mu 3 godine preskolavanja za opsti smer pa jos 2-3 godine ovde dok to ne zavrsi... e sad ko ima mogucnost na drugi nacin, moze doci u norvesku i ovde uciti norveski, raditi nesto drugo, i spremati taj fagprove ako je potreban... dobro je sto je i to opcija... pare nisu problem para nema :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2013. u 12:08 - pre 128 meseci
Dragana...to sta ces biti kad dodjes u Norvesku znas samo za prvo vreme - a to je helsefagarbeider...posle sta ces biti i studirati,diktiraju okolnosti...
Sad volis radioterapiju.Ovde kada dodjes ces procenjivati trziste rada,puls deficitarnosti,isplativosti...vreme menja misljenja i razmisljanja.Natera te da se prilagodis.Veruj mi...ni ja sebe nikada nisam zamisljala kao med.sestru na onkologiji,ja i rad sa citostaticima...pa to nikad nisam volela...ali je deficitarno jako,zaradi se vise,u Tromsu sam,pa ok je imati referansu iz Univerzitetske bolnice...prosto se neke stvari dogode i ti se nadjes u tome i plivas kroz sve to.
Tako da sta ces studirati i kojim ces pravcem ici to ces tek videti...i nije to nista lose vec naprotiv dobro je,samo ti je sada u ovom momentu nepojmljivo...

NB!U februaru mi na nasjonalfag-u mucimo se sa matematikom i polaganjem...Ja kazem sebi ma samo da ovo polozim i zdravo,nikada mi nece trebati u zivotu,ono zadaci sa pumpama i preracunavanjem...kad ono,ja zavrsi na onkologiji a ovde u svakoj sobi pumpe protiv bolova i racunanje doza...
Dakle,hocu da kazem da zivot pise svoje price...
Imas cist ulazak i na tome radi sada u ovom momentu.O radioterapiji razmisljaj odavde kada odmeris distance...
Srdacno te pozdravljam i ne maltretiras me,ja sam ovde dobrovoljno
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7847339 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.