Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7804036 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2010. u 05:29 - pre 166 meseci
Mirjana,poslala sam ti pp.
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

Modesti82
GAK

Član broj: 262299
Poruke: 14
92.244.135.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2010. u 19:29 - pre 166 meseci
Svaka cast Mirjana!
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.08.2010. u 20:15 - pre 166 meseci
Pozdrav!!
Naravno da se ovako pisu komentari .Moram da te pohvalim zaista.
Svaka cast.
Interesuje me kako ces naci smestaj u Norge?Da li preko interneta?
sta se trazi-hybel ili leilighet?
ne znam
ako neko zna neki sajt ili bilo kakav nacin kako da potrazim povoljan smestaj do 400 evra mesecno neka napise.
hvala vam
Mare
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 19:00 - pre 166 meseci
Za Mareta i ostale koje zanima...
U skoli sam sklopila neke kontakte.Npr.cesto u Sagu dolaze Norvezani nekim poslom,sto individualno sto kolektivno,sto sluzbeno sto privatno...oni ponekad budu gosti na nekim casovima i tada vezbamo konverzaciju,a usput i sklopimo neki kontakt,razmenimo mejl itd.Ja sam tako upoznala jednog lika koji mi je pomogao oko oglasa na netu ja sam mu slala objasnjenja gde se odredjene lokacije nalaze i on mi je pomagao savetima gde je to,da li je skupo nije,pristupacno kakva je povezanost sto se saobracaja tice itd.E,sad sto se mene licno tice ja sam jurila neki privatni kontakt,tj.nisam jurila nego sam ga nasla...pa sam tim putem dosta toga resila.Ali,dok sam trazila po netu...odlazila sam na google pa kucala na norveskom å leie leilighet til Norge...pa tu izlazilo svasta i onda iz jednog u drugo itd.Ono sto su uslovi...dva meseca depozit,i kirija oko 600-1000 eura.Sve su cene u krunama...npr.4000 NOK je jako povoljno ali nije Oslo,vec istocni deo Norveske npr.Lillehammer,2mnd deposit i to je kolektivni smestaj,ali vrlo lep i dobro povezan sa gradom.U okviru kuce od 200 kv.se izdaju sobe...sa upotrebom kupatila i kuhinje...itd.To je ispod svake trzisne cene...ali ti je ipak u startu potrebno ako si sam i nemas nekog da podelis troskove 1500 eura samo za stan i depozit,jer 4000 NOK je oko 500 eura plus depozit za dva meseca.Ako imas nekog da delis racunaj po 750 eura.Medjutim,nije to lako dobiti jer traze da imas persunnummer a on se dobije kada se zaposlis.Nije prica ni malo jednostavna sto se toga tice...moraju se imati neke pare u pocetku...a u ovoj nasoj zemlji ih nije lako skupiti.Tako da Mare,za 400 eura...tesko...jedino da delis sa nekim pa da ti placas toliko.Mnogo je jeftinije u manjim mestima nego u Oslu.Oslo je najskuplji grad u Evropi.Jesu plate dobre ali je i pakla cigara 800 dinara,mleko 160 din.hleb od 80 pa na dalje...pivo je uzasno skupo 6-10 eura...To su informacije koje su bas sveze od pre mesec dana o cenama.
Povoljnost...ide se u Svedsku pa se tamo kupuje dosta toga.Norvezani imaju bolje plate a Svedjani nize cene...a granica slobodna...
Volela bih da mogu da dam neku povoljniju informaciju sto se pronalaska stana tice...ali nazalost ja sam danima i danima svasta trazila...i na kraju se to svelo na "pomoc prijatelja".Kada budem otisla...javljacu se na forum...pa cemo videti kako se moze pomoci.Jer ja znam kroz sta sam ja prolazila...pa ne moraju svi...Bicemo u kontaktu,videcemo...zavisi od toga kako se i ja snadjem.
Na pitanje sta se trazi hybel ili leilighet...probaj oboje...pomesani su im oglasi.U Oslu postoji i studentski dom.Tu je kirija 300 eura.To je najjeftinije ali treba ti luda sreca da upadnes...puste da se stanuje i ako nisi student ali samo u trenutku kada im kapaciteti nisu popunjeni...pa ako se ubode...ubolo se!!!
Ja sam zbog svega navedenog na temu Sage,a neki mi salju mejlove da ja preterujem u branjenju Sage itd.ali nema veze...i rekla da ta skola jeste izbor jer ako se dobro nauci jezik oni hoce da ti pomognu.A i u skoli se ima mogucnost da se upoznaju Norvezani sa kojima se razmenjuju sjajne informacije sa lica mesta.
Za DELIJU SA SEVERA,mog kolegu...put je hjelpepleier pa sykepleier pa radiograf.Knjiga za drugi nivo se zove stein på stein...i stvarno je sve tako...korak po korak,kamen po kamen stepenica po stepenicu...Medjutim,nije pravilo da se mora poceti kao hjelpepleier...Iskustva su individualna ali najcesce je tako.
Bitan je prvi posao posle se radjaju mogucnosti i sanse.Idealna prica je da se polozi Bergen test odavde i da se on moze priloziti uz CV,ima svoju tezinu...ali je tezak i pored gramatickog dela ima i esej od 2500 reci...Ja sam teskom mukom dosla do 1400 na jednu temu...a i teme nisu bezazlene!!!Zato se on polaze nakon godine provedene u Norge i kontinuiranog ucenja jezika u nekoj od skola.
Dakle,ja sam se skoro registrovala ma mi kazu da ne mogu da saljem p.poruke dok ne prodju dve nedelje...zato ti sve informacije pisem na forum!!!
Ali ti slobodno pitaj sta god zelis!
I sam znas da su svi programi na rendgenu na norveskom od ct,angio sale,magneta itd.za to sve je potrebno prilicno znanje...jer ne moze se na foru naucicu sve reci sto se delova tela tice i snimacu jer cu znati da procitam upute...Moglo je ranije,poznajem coveka koji je sa takvim znanjem jezika otisao 2001.i uspeo a nas kolega!!!Medjutim,veliki problem su napravili Poljaci...dosta njih je islo bez ikakvog znanja jezika,pruzili su im sansu i zalili su se pacijenti nadredjenima...bilo je svasta.
Najsvezija informacija...negde u maju ili malo ranije...imali su jos jednu aferu u dodeljivanju autorizacija...Naime,neki strani drzavljani a medju njima i neki nasi su falsifikovali dokumenta i dobili autorizacije.Dogodio se propust kod tih osoba sto se tice profesionalnog rada i tokom istrage su otrili da je celokupna dokumentacija falsifikovana pa su sve dozvole koje su dali od 2000.god ponovo proveravali...i poostrili kriterijume i za papire ali i za jezik!
Tako da se pocne kao hjelpepleier,bude ti skinuta med.odgovornost...radis negu...pa kroz par meseci ides kao na njihov kurs...u okviru bolnice ili doma...tj.imas nadzor...i postanes sykepleier,delis terapiju imas platu vecu...Evo jos jedne informacije u jednom domu u Oslu je sat hjelpepleiera 156 kruna,a sykepleiera 205 kruna i na to idu porezi...za koje ne znam tacno koliki su!A onda ti prilozis svoju rendgen dokumentaciju,imas znanje jezika jer je proslo godinu dana...mozes da kazes da si radio u opstoj medicini kod njih negde i dolazis do mesta radiografa!!!To je uobicajen put.Za drugacije iskustvo treba da poznajes nekoga i da si jakoooo dobar sa norveskim!!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 19:08 - pre 166 meseci
Za ahaa974...Nisam dobila p.p.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 19:12 - pre 166 meseci
Zaboravila sam da napisem sajt koji su meni preporucili ... finn.no mozda pomogne...
Ja sam zadovoljna 50%-50%,sto se tog sajta tice!!!
U tazenju posla,pomaze i da se zove telefonom broj koji se vidi u oglasu...ali potreban je dobar norveski,opet za to!
To je meni delovalo suludo i mislila sam da tako samo za dzabe trosim impulse ali nije tako,korisno je to...
Eto toliko do mene,za sada!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 19:57 - pre 166 meseci
Odlican post,hvala na informacijama,nisam znao za ogranicenje sto se tice privatnih poruka,ako nesto zatreba moj mail je [email protected]
Dakle ti ces poceti kao hjelpepleier tamo? Iskreno,ja jesam zavrsio srednju opsti smer,visu radiolosku takodje i prvenstveno me to i interesuje jer niti imam drzavni za opsti smer niti dana iskustva ali ako se vremenom moze doci do mesta radiografa a njima nedostatak mog iskustva sa opstim smerom nije problem bio bih voljan raditi i to dok ne doguram do mesta radiografa vremenom
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 20:19 - pre 166 meseci
Hilse til Marijana
hvala ti na iscrpnim odgovorima.mislim da svima znace tvoji komektari.
Jeg ønsker deg lykkelig tur til Norge .
Du er veldig god kvinne.
med venlig hilsen
Mare
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 20:20 - pre 166 meseci
Mirjana
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 20:36 - pre 166 meseci
Mare,tusen takk...
Jeg håper at jeg skal greie der...
Hver begynnelse er veldig vanskelig...men jeg må være hardnakket.
Jeg vil hjelpe,men det kommer an på mange vilkår...
Vi sees og snakkes!!!
Pass deg!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

srebrna
Biljana Grujic
bosna i hercegovina

Član broj: 227292
Poruke: 16
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 20:41 - pre 166 meseci
pozdrav,
da li imate informaciju sta je sa nasim diplomama bachelor of nursing, da li se one tretiraju kao autorizovani sykepleier tj. da li se moze dobiti autorizacija jer ona nosi 180 kredita
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 21:21 - pre 166 meseci
Ne mogu Vam nista precizno reci pa ne zelim da sirim dezinformacije.Ono sto pouzdano znam...vi ne postajete autorizovani sykepleier...vi dobijate autorizaciju kao helsefagarbeider ili hjelpepleier...u poslednje vreme cesce pisu helsefagarbeider,ali to je isto.Dakle,kod njih po njihovim kriterijumima skolstva za sykepleiera je potrebna zavrsena skola kao kod nas Visa...dakle dodatne tri godine...Mogu Vas uputiti da se raspitate kod Zorice Markovic,direktorke skole Saga,ili da vidite na safh.no,to je sajt za autorizacije diploma zd.radnika,ali bolje je da pitate Zoricu...dajte joj na uvid vasu diplomu...pa ce vam konkretno reci.
Kolegi deliji sa severa...sam to objasnjavala...hjelpepleier-nema med.odgovornost,on radi negu pacijenata...pa imate neautorizovane i autorizovane hjelpepleiere,pa jedan od tih autorizovanih hjelpepleiera rukovodi smenom i ima neke vece odgovornosti u smislu nekog kljuca gde stoji potrosni materijal...itd.pa tek onda sykepleier koji deli celokupnu terapiju...pa sef odeljenja...sykepleier,koji je kao kod nas glavna sestra.Napreduje se radom,strpljenjem itd.
Eto to ti mogu reci...na netu ces naci broj skole Saga,i u popopdnevnim satima od ponedeljka do petka mozes naci Zoricu i pitati je za konkretne informacije!
Poydrav!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 21:24 - pre 166 meseci
Setila sam se jos necega...vi dajete na uvid celokupan plan i program rada po kojem ste studirali...i od usaglasavanja vaseg programa studija sa norveskim programom istog tog profila zavisi da li cete dobiti autorizaciju,licencu i kako ce se zvati vase oficijelno zanimanje na tom dokumentu.
E,od toga najvise zavisi.Zaboravih to da dodam!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
..1-166-240.customer.lyse.net.

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 21:40 - pre 166 meseci
Citat:
Mogu Vas uputiti da se raspitate kod Zorice Markovic,direktorke skole Saga,ili da vidite na safh.no,to je sajt za autorizacije diploma zd.radnika,ali bolje je da pitate Zoricu...dajte joj na uvid vasu diplomu...pa ce vam konkretno reci.


U, ovo zvuci kao, ma kakav safh.no, pitajte "vidovitu Zoricu" :) Mislim da bi moderator morao nekako da istakne ove postove, da ljudi ne lutaju.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 22:42 - pre 166 meseci
Nije vidovita...ali moze da pomogne...ha,ha...bas sam se nasmejala za ovo vidovita...Radi sa tim godinama...i svakako da njen savet moze dobro doci...nece vam odmoci sigurno...Mi imamo "pet hiljada vrsta diploma"...pre neki dan me pitaju da li diploma sa skole Visan vazi...da li iz Milutna Milankovica vazi...pojma nemam,ljudi to su privatne skole...ne znam stvarno...oni svi tvrde da su akreditovani ali ne znam nista pouzdano kako se to kotira gore kod Norvezana.
Setila sam se sad jos jednog sajta...
Dakle to je njihova najveca agencija za zaposljavanje...posluje i u Svedskoj i u Norveskoj...rettbemanning.no i tu ima svakakvih ponuda sto se posla tice...mada oni koji su otisli kazu da je slaba vajda od agencija...tamo ti one ne naplacuju nista vec od tvog poslodavca uzimaju novac kada te primi,i nije nesto dugorocno vec jednokratna svota.Cisto,da znate pa neka i ta adresa stoji ako moze da pomogne...
Dakle RETTBEMANNING.NO

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
84.22.52.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.08.2010. u 23:04 - pre 166 meseci
Hilsene til alle.
Jeg er enig med deg Mirijana omtrent 90%. Ja licno nisam isao u SAGU ali znam neke koji su isli i licno mislim da oni `malo vise` reklamiraju sebe ali opet mislim da su od koristi pri ucenju Norveskog-jer RADIS NA TOME. Pratio sam Norvesku stampu i njihove forume...varaju se oni koji misle da ce sa malo osnovnog znanja Norveskog uraditi nesto-NEMA SANSE. Mozda jeste ranije to moglo ali sada tesko, sto ti kazes zalili se pacijenti...al kako i ne bi? Zamislite zove doktor vikendom da pita za svog pacijenta...ili nocu zvoni pacijent i krene nesto da prica a ti ga gledas ko tele u sarena vrata....ma bez dobrog znanja i ne pomisljaj sem ako nemas nekog svog rodjaka,kuma ili ujku ko radi vec tamo godinama pa se integrisao i upoznao ljude jer kako sam cuo kod njih 50% oglasa ide sa usta na uvo a tek ostalo se objavi u novinama i na netu. Zaton i ja mislim da covek treba da pocne kao helsefagarbeider za pocetak (kako se to od nove godine zove). Drugo cuo sam da je za radnu dozvolu kada odes i prilozis dokumente da imas ugovor ili ponudu potrebno da imas 75% stillinga dnevno ili 55% natt.
Ja nisam cuo da kritikuju nase, to skora sto su pisali na sajtu SAFH je bilo za zemlje 3ceg sveta tipa kongo, malezija i koja vec zemlja...bila je afera sa diplomama i za njih je sad pod striktnom prismotrom. Ali sam opet procitao da u SAFH godisnje izdaju 20.000 licenci!!!!!!!!!! U zadnje 3 god se doselilo 60.000 godisnje. Sve mislim da nema vise mesta za nas :) ali Norge je zemlja usluga i potrebe za nasom strukom ce i dalje biti, jedino sto je zeznuto sto mogu da kao u Oslu traze `norsk prove 3` i u ostalim gradovima - znaci da moras da ides jednom samo radi polaganja...zasta treba para (put i sve ostalo).
I ja sam jos u fazi ucenja i pripreme i svaka informaicija je dobrodosla pa mi je ponekad zao sto nema starih veterana u zadnje vreme (dejan73, srleno itd)
To za stanove je tacno takodje sto kazes, zvali smo ja i drugari letos i bilo je bas...zeznuto, ali su na kraju ipak nasli stancic u oslu za jedan mesec letos dok je taj decko bio negde na letovanje pa ga izdavao. E sad ja sam cuo da to ide po principu covek da oglas, ljudi idu na visning i onda daju svoje ponude. Svi traze dugorocne stanare i najmanje 2 meseca unapred. Negde su u kiriju uracunate kablovska internet i sl a negde ne. Raspon cena je stvarno razlicit ali po onome sto sam ja video od 3500 kruna za sobu nesto valjano sobu jeftinije nemozes da nadjes. Cene hotelskog smestaja su basnosnovne-najjeftinije je bilo 39 eur noc mislim...
Ali kad sve oduzmes i saberes naravoucenije je nauci jezik makar u nivou 3 (npr stein på stein ili bo i norge ili assimil ko zna nemacki ili francuski-sto toplo preporucujem) i sve mozes polako da sredis a bez jezika nista. Sve ovo sam napisao sam negde citao slusao i uporedjivao pa ako neka informacija nije tacna onda unnskyld, det er ikke min feil. Ha det bra så lange
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2010. u 08:44 - pre 166 meseci
Moze li neko da mi objasni sta glavna sestra treba da pise u preporuci - moja ne zna!
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2010. u 12:06 - pre 166 meseci
Za axaa974...Ni glavna sestra hirurgije koja je meni pisala nije znala...a ni ja nisam znala sta da joj predlozim,tj kako to treba da izgleda...pa sam uzela iz skole jednu preporuku za opsti smer srednje medicinske od devojke kojoj su prosla dokumenta i koja je dobila autorizaciju...To izgleda ovako...
Da napomenem...njima je bitno da je odradjena ta obavezna sestomesecna praksa...tzv.staz nas.Pa onaj ko je zaposlen godinama na odeljenju naravno nece to nazivati praksom vec zaposlenjem...Da pocnem...

U gornjem levom uglu papira stoji log ustanove u kojoj je neko zaposlen ili gde je odradjena praksa,npr.

KLINICKO BOLNICKI CENTAR ZVEZDARA
Dimitrija Tucovica 161
BEOGRAD

Ime,prezime,rodjen/a god,obavljala/o obaveznu praksu,koju zahteva obrazovni profil medicinska sestra tehnicar,
u trajanju od sest meseci,nakon zavrsene Srednje Medicinske Skole u (pa se navede mesto).U toku obavljanja
profesionalne prakse za zvanje medicinska sestra tehnicar,obavljala je sledece medicinsko tehnicke radnje:

1)Usmeravanje na savladavanje metoda i postupaka u cilju pruzanja zdravstvene zastite u domenu primarne,
sekundarne i tercijarne zdravstvene zastite
2)Primenu metoda asepse i antisepse i rad u asepticnim uslovima
3)Upoznavanje osnovnih principa i ciljeva zdravstveno vaspitnog rada i ucestvovanje u sprovodjenju zdravstvenog
vaspitanja kao integralnog rada u svakodnevnoj klinickoj praksi
4)Upoznavanje sa primenom principa pravilne ishrane zdravih i bolesnih ljudi
5)Praktican rad u vodjenju medicinske dokumentacije
6)Ucestvovanje u jutarnjoj toaleti pacijenata
7)Podela peroralne i parentalne terapije(davanje im.iv.sc.injekcija i iv.infuzija)
Plasiranje urinarnih katetera
9)Ucestvovanje u razlicitim medicinsko dijagnostickim procedurama u saradnji sa lekarima sa odeljenja


U toku svog rada pokazao/la je dobro teorijsko i prakticno znanje,izrazitu veztinu i spretnost,odgovornost i savesnost.
Ostvaruje dobar kontakt sa pacijentima i snalazi se u raznim oblicima grupnog rada.
To je osoba na koju se uvek mozete osloniti.


datum Ime i prezime osobe koja daje preporuku,sa potpisom
mesto naziv funkcije koju obavlja npr.glavna sestra interne klinike
pecat sa odeljenja

Eto tako sam ja pisala i proslo mi je.Naravno za one koji salju samo tu diplomu i imaju nekoliko godina staza kao sestra...malo ce promeniti uvod i nece spominjati obaveznu praksu,kao i to da u zakljucku pise da je odlicno savladala teoriju itd.
Ali,nabrajanje svih ovih 9 tacaka moze da bude isto i treba...jer ta osoba koja je to pisala ima dobar uvid u plan i program i rekla bih da je sve sto treba obuhvaceno.

Nadam se da sam pomogla ...axaa974!
Pozdrav!!!



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2010. u 12:25 - pre 166 meseci
Sto se smera visi radioloski tehnicar tice...i preporuke za to...otprilike treba da izgleda ovako.
Naravno,ogradjujem se...jer sve zavisi ko sta radi od procedura na svom odeljenju.
Ja cu napisati svoju preporuku...radim grafije sa intravenskim urografijama,skopije,mamografije,CT i angio salu.

Isto se stavlja log ustanove,adresa u levom uglu
Da ono sto sam zaboravila da napisem u prethodnoj poruci jeste da se stavi naslov
PREPORUKA ZA (IME I PREZIME)

Ime,prezime,datum rodjenja,mesto(drzava).Sadasnja adresa:

Zaposlen/a u Klinicko Bolnickom Centru "Zvezdara"(tu stavite ime svoje ustanove) od dana.....godine.
Tokom navedenog radnog perioda prezentirala je odlicno znanje iz oblasti rendgen grafije klasicnih
pregleda i izvodjenje specijalnih rendgengrafijskih snimaka.
Pokazala odlicno poznavanje memografskih snimaka,snimanje uz upotrebu kontrastnih sredstava u
abdominalnoj i urogenitalnoj patologiji.
Potpuno je osposobljena za koriscenje protokola i snimanja na multislajsnom CT skeneru(ukljucujuci
i pripremu pacijenata:vensku punkciju i aplikaciju kontrasta upotrebom visesistemske pumpe)
Osposobljena za rad u kardiovaskularnoj laboratoriji i rad sa angiografskim aparatom savremene
tehnologije,klasicni angiografski pregledi svih regija,PTA arterija,intervencije na srcu PTCA i sve
druge intervencije koje ukljucuje vaskularni sistem.

Ime i prezime osobe...je kooperabilna osoba,dobro orijentisana prema kolektivu i timskom radu.
Vredan/a je i odgovorna prema poslu,spremna i sposobna za savladjivanje novih znanja i vestina.

datum,mesto pecat potpis odgovornog lica sa dunkcijom koju vrsi

Eto,tako je meni sef napisao,tj.nacelnik mog odeljenja.Ja mislim da je to dobra preporuka...
Kome moze da posluzi...evo na uvid kako to treba da izgleda ZA VISEG RENDGEN TEHNICARA!!!
Sto se uvoda tice...za AXAA974 mozes uzeti ovaj uvod koji pise u ovoj poruci ta forma...a tacke iz prethodne poruke...
Pozdrav!!!
Mirjana!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2010. u 20:55 - pre 165 meseci
Konkretna i precizna od samog pocetka!!! Hvala ti na brzim odgovorima,niko se nije rodio naucen. Hvala ti na semi!

Za axaa974...Ni glavna sestra hirurgije koja je meni pisala nije znala...a ni ja nisam znala sta da joj predlozim,tj kako to treba da izgleda...pa sam uzela iz skole jednu preporuku za opsti smer srednje medicinske od devojke kojoj su prosla dokumenta i koja je dobila autorizaciju...To izgleda ovako...
Da napomenem...njima je bitno da je odradjena ta obavezna sestomesecna praksa...tzv.staz nas.Pa onaj ko je zaposlen godinama na odeljenju naravno nece to nazivati praksom vec zaposlenjem...Da pocnem...

U gornjem levom uglu papira stoji log ustanove u kojoj je neko zaposlen ili gde je odradjena praksa,npr.

KLINICKO BOLNICKI CENTAR ZVEZDARA
Dimitrija Tucovica 161
BEOGRAD

Ime,prezime,rodjen/a god,obavljala/o obaveznu praksu,koju zahteva obrazovni profil medicinska sestra tehnicar,
u trajanju od sest meseci,nakon zavrsene Srednje Medicinske Skole u (pa se navede mesto).U toku obavljanja
profesionalne prakse za zvanje medicinska sestra tehnicar,obavljala je sledece medicinsko tehnicke radnje:

1)Usmeravanje na savladavanje metoda i postupaka u cilju pruzanja zdravstvene zastite u domenu primarne,
sekundarne i tercijarne zdravstvene zastite
2)Primenu metoda asepse i antisepse i rad u asepticnim uslovima
3)Upoznavanje osnovnih principa i ciljeva zdravstveno vaspitnog rada i ucestvovanje u sprovodjenju zdravstvenog
vaspitanja kao integralnog rada u svakodnevnoj klinickoj praksi
4)Upoznavanje sa primenom principa pravilne ishrane zdravih i bolesnih ljudi
5)Praktican rad u vodjenju medicinske dokumentacije
6)Ucestvovanje u jutarnjoj toaleti pacijenata
7)Podela peroralne i parentalne terapije(davanje im.iv.sc.injekcija i iv.infuzija)
8)Plasiranje urinarnih katetera
9)Ucestvovanje u razlicitim medicinsko dijagnostickim procedurama u saradnji sa lekarima sa odeljenja


U toku svog rada pokazao/la je dobro teorijsko i prakticno znanje,izrazitu veztinu i spretnost,odgovornost i savesnost.
Ostvaruje dobar kontakt sa pacijentima i snalazi se u raznim oblicima grupnog rada.
To je osoba na koju se uvek mozete osloniti.


datum Ime i prezime osobe koja daje preporuku,sa potpisom
mesto naziv funkcije koju obavlja npr.glavna sestra interne klinike
pecat sa odeljenja

Eto tako sam ja pisala i proslo mi je.Naravno za one koji salju samo tu diplomu i imaju nekoliko godina staza kao sestra...malo ce promeniti uvod i nece spominjati obaveznu praksu,kao i to da u zakljucku pise da je odlicno savladala teoriju itd.
Ali,nabrajanje svih ovih 9 tacaka moze da bude isto i treba...jer ta osoba koja je to pisala ima dobar uvid u plan i program i rekla bih da je sve sto treba obuhvaceno.

Nadam se da sam pomogla ...axaa974!
Pozdrav!!!
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7804036 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.