Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7935696 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 01:26 - pre 148 meseci
Kelly sta podrazumevas pod tim da zivim sa nekim. Da li mislis na kolektivni smestaj? Pa kako onda doci do stana za taj neki pocetak a da s ne oslanjam na druge?
Primetio sam da ima dosta oglasa u kojima se traze cimeri pa ti tu kao dobijes jednu sobicu. Da li na taj nacin moze da se dodje do privremenog krova nad glavom i sa kim se u tom slucaju dogovaraju uslovi?
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 04:37 - pre 148 meseci
e da neko je pitao za prezle... ja sam to na pocetku trazila i trazila i nisam nasla, cak i u svedskoj jako jako retko nadjem... e onda sam fino za neke stvari npr pohovano meso pocela da koristim obicno brasno i mogu vam reci da je bass cool,,.. a za pohovane palacinke npr kukuruzovo brasno al ne bas sitno nego srednje krupno... i takodje je odlicno... tak oda parola snadji se Mirjana dodji kod mene pa cu da ti napravim pravu Bosansku pitu oces s kupovnim korama oces domacu
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 04:45 - pre 148 meseci
Citat:
jens stoltenberg: Kelly sta podrazumevas pod tim da zivim sa nekim. Da li mislis na kolektivni smestaj? Pa kako onda doci do stana za taj neki pocetak a da s ne oslanjam na druge?
Primetio sam da ima dosta oglasa u kojima se traze cimeri pa ti tu kao dobijes jednu sobicu. Da li na taj nacin moze da se dodje do privremenog krova nad glavom i sa kim se u tom slucaju dogovaraju uslovi?


pa ili da iznajmis sobu u nekom kolektivnom stanu... stan s vise soba gde je zajednika kuhinja i kupatilo, al to isto moze ukolik oti ne traze maticni broj ili naci nekog ko u dvosobnom/trosobnom stanu izdaje sobu.... u tom slucaju je najcesce taj neko ko tu vec zivi taj ko izdaje sobu pa treba ili mali depozit koji cak i u kesu u nekim slucajevima moze da se dadne ili kesom u banci da se uplati na odgovarajuci racun... nije to nimalo lako u oslu... nasi vecinom traze nekog koga poznaju pa taj neko koga oni poznaju mozda pzonaje nekog ko bi na taj nacin iznajmio tom nekom stan i tako... u okolnim mestima sam cesto cula da su ljudi naisli na ljubazne norvezane koji su razumel isituaciju i skapiral iproblematiku... no u oslu ne seca mse da sam cula i za jedan takav slucaj.... ja sam trazila stan 4 meseca kad sam iznajmljivala a pri tom sam imala i maticni broj njihov i stalni posao i jos zivela ovde godinu dana vec i imala vizu na godinu dana i sve.... a tadasnja cimerka mi je tada zivela 2 godine i stalan psoao i sve isto no medjutim stranac si, nisi siguran i nece da rizikuju jer imaju izbora.... u oslu je jako malo stanova u odnosu na potraznju pa je samim tim i cena veca....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dhcp.bluecom.no.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 07:59 - pre 148 meseci
za Mirjana

Sinoc mi zena pravila pitu s sirom od PRAVIH kora za pitu, a kore kupismo u svedskoj. U NO ih jos ne videsmo, ali naci cu i to,hehehe.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 09:02 - pre 148 meseci
Ima,kod Arapa u Lillehammeru sam kupovala kada sam bila dole...doduse to je bilo pre 1,5 godinu...ali naci cemo nesto...
Kelly imas zadatak da do 22.marta nadjes Arape u Oslu koji prodaju kore,pa da svratim da kupim jedno tonu i po...he he!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 09:06 - pre 148 meseci
Eh te prezle i te pite mi koji zivimo u Oslu i okolini imamo sve i moze se sve naci pa tako i prezle i kore za pitu. Prezle nisu kao nase ali mogu da posluze a koga ne mrzi neka susi hleb i melje ne secam se sta pise na kutiji jer sam prezle izrucila u teglu,ali se secam da su na slici od kutije neke cufte i mislim da je crvene boje. A kore kupujem u nasim,to mislim -prodavnicama za strance-kojih ovde u Oslu ima vise komada. A ja bi mogla i da dodjem kod tebe kelly na pitu kad vec Mirjana ne moze, zivi daleko ) Sto bi rekao moj pokojni deda mom pokojnom ocu koji je mnogo voleo da jede,zato je i pokojni, -j..o ti svoju guzicu,samo joj ugadjas ! )
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 09:26 - pre 148 meseci
Izvinjavam se, ali podatak da je za pocetak za radnu dozvolu dovoljan ugovor na 60% natt sam dobio pre mesec dana od nasih ljudi, koji su ovde, u Rogalandu bez problema dobili radnu dozvolu sa tim stilingom. Na osnovu toga sam napisao taj podatak...
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 09:27 - pre 148 meseci
Uf, hvala ti Kelly. Kako stvari stoje ostaju samo hosteli kao alternativa a i to je verovatno skoro pa nemoguca misija. Stvarno nisam pametan sta mi je ciniti ali tebi hvala u svakom slucaju.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 11:02 - pre 148 meseci
jel ima nekog da je dobio odgovor o Norskprøve 3,oni koji su polagali krajem januara ,pocetkom februara,,,ja dobio da sam polozio muntlig,ali skriftlig ocigledno pao u p.m,nista jos ne stize....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 12:17 - pre 148 meseci
Cveyoni,bivsa cimerka je polagala NP2 u januaru...sledece nedelje salju odgovor za pismeni.Verovatno i za NP3 je tako.Neznam ali verovatno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 12:23 - pre 148 meseci
Informaciju o tome uvek mozes da proveris pozivanjem folkeuniversitet-a u Bergenu fagavdeling.Imas u jednom od mojih ranijih postova i broj telefona.Daju najtacnije i najrelevantnije info.Ona je zvala juce da pita pa su joj to rekli.Isto je mislila da je pala ali zapravo jos se nezna.Zovi ih.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dhcp.bluecom.no.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 12:50 - pre 148 meseci
Obzirom da je situacija s srpskim vozackim dozvolama takva kakva je ( ne priznaju se u NO ), da li ima nekoga ovde ko je to polagao u NO i iz kojih se knjiga pripremao?
i da li bi bio ljubazan da to nekako okaci ovde u pdf ili bilo kakvom formatu.

verujem da ima jos onih kojima bi to znacilo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 12:59 - pre 148 meseci
Hvala Mirjana!!!
Upravo sam zvao,moracu izgleda da sacekam do 9 marta,tako da ce rezultati biti u toku ove ili naredne nedelje...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 13:23 - pre 148 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Ima,kod Arapa u Lillehammeru sam kupovala kada sam bila dole...doduse to je bilo pre 1,5 godinu...ali naci cemo nesto...
Kelly imas zadatak da do 22.marta nadjes Arape u Oslu koji prodaju kore,pa da svratim da kupim jedno tonu i po...he he!


nije uopste problem ja ih kupujem uvek i uvek ih skoro ima.... cu da ti nabavim koliko god hoces


Citat:
vikibjorg: Eh te prezle i te pite mi koji zivimo u Oslu i okolini imamo sve i moze se sve naci pa tako i prezle i kore za pitu. Prezle nisu kao nase ali mogu da posluze a koga ne mrzi neka susi hleb i melje ne secam se sta pise na kutiji jer sam prezle izrucila u teglu,ali se secam da su na slici od kutije neke cufte i mislim da je crvene boje. A kore kupujem u nasim,to mislim -prodavnicama za strance-kojih ovde u Oslu ima vise komada. A ja bi mogla i da dodjem kod tebe kelly na pitu kad vec Mirjana ne moze, zivi daleko ) Sto bi rekao moj pokojni deda mom pokojnom ocu koji je mnogo voleo da jede,zato je i pokojni, -j..o ti svoju guzicu,samo joj ugadjas ! )


ne kontam gde si nasla prezle? i ja sma u Oslu al nigde ih nisam nasla... mada sad sam i navikla bez njih.... sad pravo da ti kazem ne znam ni za sta bi ih koristila a gde ti zivis?


Citat:
medicman: Izvinjavam se, ali podatak da je za pocetak za radnu dozvolu dovoljan ugovor na 60% natt sam dobio pre mesec dana od nasih ljudi, koji su ovde, u Rogalandu bez problema dobili radnu dozvolu sa tim stilingom. Na osnovu toga sam napisao taj podatak...


ne, znam mozda kod vas moze zato i rekoh da u Oslu ne moze.... nije moglo ni 2007 kad sam ja dosla i tad je trebalo 75% natt.... poenta je da oni u Oslu ovde ne uzimaju tvoju satnicu za taj posao nego imaju svoje satnice po kojima racunaju a po tim njihovim satnicama covek sa 60% ne moze da zaradi sumu koja je potrebna za ostanak ovde i za o mu treba 80% natt.... kao sto uvek i kazem ovo su info za Oslo....


Citat:
cveyoni: jel ima nekog da je dobio odgovor o Norskprøve 3,oni koji su polagali krajem januara ,pocetkom februara,,,ja dobio da sam polozio muntlig,ali skriftlig ocigledno pao u p.m,nista jos ne stize....


rezultati pismenog testa dodju uvek 2 sedmice posle usmenog.... i ako je velika koverta polozio si ako je mala pao si
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 17:07 - pre 148 meseci
Pozdrav svim forumašima imam par pitanja za vas pa vas molim odgovor ako ga itko ima.
Naime danas sam dobio informaciju koliko je točna ne znam da nije moguće dobiti posao u medicinskoj struci(Helsefagarbeider) bez položenog jezika u Norveškoj znači bez obzira na znanje sa kojim si došao moraš ići i tamo na polaganje jezika .
Drugo dali je netko tražio boravišnu dozvolu za pripajanje obitelji zanima me kada se ona može podnjeti,koliko traje procedura i šta je sve potrebno da se ona dobije.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 17:19 - pre 148 meseci
Citat:
gerrard burler: Pozdrav svim forumašima imam par pitanja za vas pa vas molim odgovor ako ga itko ima.
Naime danas sam dobio informaciju koliko je točna ne znam da nije moguće dobiti posao u medicinskoj struci(Helsefagarbeider) bez položenog jezika u Norveškoj znači bez obzira na znanje sa kojim si došao moraš ići i tamo na polaganje jezika .
Drugo dali je netko tražio boravišnu dozvolu za pripajanje obitelji zanima me kada se ona može podnjeti,koliko traje procedura i šta je sve potrebno da se ona dobije.



sto se tice jezika ukoliko u Oslu trazis posao tacno je... mora se imati trin 3 polozen.... a taj ispit se polaze u norge ne moze se kod nas poloziti....

sto se tice drugog pitanja to i nije toliko tesko samo taj ko je ovde mora da ima stalan posao ili vikariat na godinu dana,stan i to je to... to je sto se tice vec vencanih ljudi u maticnoj drzavi
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 17:38 - pre 148 meseci
Hvala ti na odgovoru znači dalje od Osla za početak.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.24.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 18:26 - pre 148 meseci
Citat:
kelly_oslo: sto se tice jezika ukoliko u Oslu trazis posao tacno je... mora se imati trin 3 polozen.... a taj ispit se polaze u norge ne moze se kod nas poloziti....

sto se tice drugog pitanja to i nije toliko tesko samo taj ko je ovde mora da ima stalan posao ili vikariat na godinu dana,stan i to je to... to je sto se tice vec vencanih ljudi u maticnoj drzavi


Da li trin 3 test kosta i koliko,da li se prijavljuje za test gde i kako i da li postoje neki kriterijumi za polaganje ispita?
Evo nekih informacija i od mene znam da test ove godine planiran za januar( koji je vec bio), za jun i oktobar!
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 18:54 - pre 148 meseci
Citat:
Mirjana Savicic[/url]: Goggi77,nemaaaaa prezli,ne pohuju...Ja sam ozbiljno pocela da se tripujem da mi se svidja onaj njihov tamni sir,kako ga ja zovem mesavina slatkog sa bog te pitaj cime...
Nego ne mogu ovde da nadjem kore za pitu,bile u jednoj arapskoj prodavnici i nema vise.
A pravila bi pitu od jabuka sa korama...Ti nemas prezle ja nemam kore...pa ajde da jedemo taj tamni sirrr,he he he!


Joj... jadni mi, sta cemo sad Dobro de... za pitu mi nije neki problem posto svakako ne znam da je pravim... znam da je jedem

Inace gnjavio sam danas sve po firmi kako pohuju meso... i vecina me nije skontala o cemu pricam uopste.. jedino jedan kolega je reko da on uvalja meso u kornfleks i da su mu klinci odusevljeni :P
Pa bas mi je debilno da cu morati da meljem suvi hleb i zezam se.

Braon-tamni sir sam batalio. Kupio par puta... al sta znam.. nisam bas nesto odusevljen. Ovde kod mene norvezani jedu taj sir sa pekmezom sto mi je totalno blesavo.

Tako eto.... neke stvari ti fale al opet ovde imas neke stvarti koje nemas u srbiji i tako to. Nemoz sve biti idealno.


 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.03.2012. u 19:43 - pre 148 meseci
Citat:
mada77: Da li trin 3 test kosta i koliko,da li se prijavljuje za test gde i kako i da li postoje neki kriterijumi za polaganje ispita?
Evo nekih informacija i od mene znam da test ove godine planiran za januar( koji je vec bio), za jun i oktobar!


odgovore na ovap itanja imas par stranica unazad.... placa se, prijavljuje se, ima polaganje 3 puta godisnje... detalje procitaj par stranica unazad...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7935696 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.