Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7795685 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alien33
nemam

Član broj: 332853
Poruke: 5
*.res.bb.17610861235.dslon.ws.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.04.2016. u 19:01 - pre 96 meseci
Ok.. Hvala svima na odgovorima.
Ja sam procitala sta traze, ali ipak sam se nadala da je neko slao samo onaj papir o fondu casova i da je prosao, tako da ne moram prevodit cijeli program..
Mada, ako budem prevodila vidjecu da skratim na samo ono sto traze a da ne prevodim sve sto pise..
 
Odgovor na temu

juveu
BiH

Član broj: 333300
Poruke: 10
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.04.2016. u 08:19 - pre 96 meseci
Hej ja sam slao prije 2-3 dana
Kad se reg na altinn i krenes punit semu onda ti dode spisak statreba pa pise: pass : diploma i svjedocanstva : certifikat drzavnog,preporuka i ugovor o pripravnickom bi ti dobro doso(naravno sve skenirano u boji)
Kada sve ispunis onda moras taj obrazac skinit i isprintat(soknad skjema) Onda ga moras rucno potpisat i skenirat opet i ucitat na svoj altinn(to je da se slazes sa propisama a ako laziras ili sta slazes da te mogu kazniti)
Onda ide provjera,uplata i na kraju dobijes ko racun nesto. Takoder dobijes na mail da su primili tvoj zahtijev.
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.05.2016. u 19:45 - pre 96 meseci
Cao svima,

Evo mala"pomoc" kako da ne izaberete losu skolu jezika. U pitanju je skola BJERKA. Kad ih pitate neka osnovna pitanja, tj prof. Ivu, ona bude veoma drska i bezobrazna i ironicno odgovara umesto da bude profesionalna. Evo dokaz pa vi razmislite da li cete tu uloziti svoj novac.
http://postimg.org/image/km8h2hjb5/
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.210.217.255.getinternet.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.05.2016. u 23:04 - pre 96 meseci
Citat:
branexxxx:
Imam u planu zenidbu sa Norvezankom. EL struka sam (procitao kroz sta si sve prosao radi sertifikata),
Predpostavljam da ce meni to za nijansu biti lakse, jer cu se posle zenidbe prijaviti na biro i valjda bi oni trebali da me zovu? Kazem valjda? Pa polako da odradim te dve god prakse a posle toga boze zdravlja da pokusam i ja za sertifikat.
Svidelo mi se tvoje razmisljanje pa ako budes imao vremena napisi par recenica (koliko parica mislis da ce trebati za poduhvat, ma recimo eto moju viziju ulaska sta mislis )
Hvala poz


Ne znam kome se obracas, ali samo da se nadovezem na tvoj post. Nema sanse da te neko zove sa biroa, posao/praksu moras sam da trazis.
 
Odgovor na temu

Nanin 2006
Medicinski radnik
Beogra Srbija

Član broj: 333520
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.05.2016. u 13:14 - pre 96 meseci
Darija da li mogu da te zamolom da mi se javis na pp, imam par pitanja vezano za mesicinsku struku? Hvala
 
Odgovor na temu

pilipmarijana
Marijana Mudrinic Pilipovic
Prijedor

Član broj: 333527
Poruke: 2
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2016. u 16:48 - pre 96 meseci
Citat:
Kosta ******um Rex Persia:
Pa, imam neke male mogućnosti da za godinu ili dve odem za Norvešku, nisam još načisto odlučio, pa me interesuje da mi neko od vas kaže, kakva su iskustva u odnosu na EU, kakve su razlike?

Pošto Norveška nije u EU ima nekih pogodnosti koje Švedska nema, a koliko sam upoznat, prosečna plata je veća nego u Švedskoj, Nemačkoj, Engleskoj...

Kako preživeti kad se ode?


marijana
 
Odgovor na temu

pilipmarijana
Marijana Mudrinic Pilipovic
Prijedor

Član broj: 333527
Poruke: 2
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.05.2016. u 17:10 - pre 96 meseci
Stolar u Norveskoj? Kako dobiti boravisnu i radnu dozvolu ako imas diplomu stolara ali je u pitanju prekvalifikacija? Cula sam da je to posebna procedura pa me zanima ima li neko iskustva sa tim?
marijana
 
Odgovor na temu

goldmunda
student
FPN

Član broj: 333554
Poruke: 1
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.05.2016. u 10:49 - pre 96 meseci
Znam da je informacija vec negdje na forumu i prelistala sam par stranica ali ne uspijevam naci nedvosmislen odgovor... Zamolila bih nekog strpljivog za pomoc :)

Na studijama sam u EU (ne u Norveskoj), zavrsavam uskoro tako da mi istice i boravisna dozvola, a htjela bih nastaviti zivjeti sa deckom u Norveskoj (izbjegla bih udaju za sad). Trenutno sam u zemlji, do jula kada cu magistrirati i kada ce mi isteci boravisna dozvola.

Moje pitanje je da li imam pravo da trazim posao ovdje, ili bih prvo morala aplicirati za radnu vizu koju ne mogu dobiti jer moje zanimanje nije deficitarno. Koliko sam shvatila ima ljudi koji na osnovu turistickog boravka traze posao i ukoliko ga nadju apliciraju za boravisnu dozvolu. Da li je to legitimna opcija?

Zahvaljujem :)
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.05.2016. u 13:33 - pre 96 meseci
Citat:
goldmunda: Znam da je informacija vec negdje na forumu i prelistala sam par stranica ali ne uspijevam naci nedvosmislen odgovor... Zamolila bih nekog strpljivog za pomoc :)

Na studijama sam u EU (ne u Norveskoj), zavrsavam uskoro tako da mi istice i boravisna dozvola, a htjela bih nastaviti zivjeti sa deckom u Norveskoj (izbjegla bih udaju za sad). Trenutno sam u zemlji, do jula kada cu magistrirati i kada ce mi isteci boravisna dozvola.

Moje pitanje je da li imam pravo da trazim posao ovdje, ili bih prvo morala aplicirati za radnu vizu koju ne mogu dobiti jer moje zanimanje nije deficitarno. Koliko sam shvatila ima ljudi koji na osnovu turistickog boravka traze posao i ukoliko ga nadju apliciraju za boravisnu dozvolu. Da li je to legitimna opcija?

Zahvaljujem :)


Kad ti istekne ta boravisna dozvola, imas pravo na jos 3 meseca turistickog boravka (barem je tako u NO). Ti za vreme turistickog boravka mozes raditi sta hoces u zemlji, pa izmedju ostalog i da trazis posao...ako za ta 3 meseca nadjes posao, predas zahtev u UDI i imas pravo biti u NO dok se zahtev ne obradi. Medjutim ako ne nadjes posao za ta 3 meseca, onda se moras vratiti (ili udati :) )

Pazi, ovo govorim sa dozom rezerve, ali verujem da je tako. Ja sam recimo tastu moju prijavljivao skoro za vizu za posetu deci do 9 meseci u NO. Ona je bila ovde 3 meseca, u tom periodu smo predali zahtev za vizu ovde u NO, i ona je imala pravo da boravi u NO dokle god je njen zahtev na obradi. Takodje su mi iz UDI-a potvrdili da nakon isteka boravisne dozvole ima pravo na jos 3 meseca da bude ovde kao turista... Tako da ne vidim zasto bi tvoj slucaj bio drugaciji

Pozz
 
Odgovor na temu

branexxxx
goran petrovic
jknhkj
srbija

Član broj: 333320
Poruke: 4
195.178.50.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.05.2016. u 14:29 - pre 96 meseci
Citat:
Ohridlake:
Citat:
branexxxx:
Imam u planu zenidbu sa Norvezankom. EL struka sam (procitao kroz sta si sve prosao radi sertifikata),
Predpostavljam da ce meni to za nijansu biti lakse, jer cu se posle zenidbe prijaviti na biro i valjda bi oni trebali da me zovu? Kazem valjda? Pa polako da odradim te dve god prakse a posle toga boze zdravlja da pokusam i ja za sertifikat.
Svidelo mi se tvoje razmisljanje pa ako budes imao vremena napisi par recenica (koliko parica mislis da ce trebati za poduhvat, ma recimo eto moju viziju ulaska sta mislis )
Hvala poz


Ne znam kome se obracas, ali samo da se nadovezem na tvoj post. Nema sanse da te neko zove sa biroa, posao/praksu moras sam da trazis.


Hvala na odgovoru ali bih te zamolio na malo opsirnijem objasnjenju posto ovakvi slucajevi nisu bas prisutni na forumu.
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.160.9.46.customer.cdi.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.05.2016. u 09:34 - pre 96 meseci
Citat:
branexxxx: Hvala na odgovoru ali bih te zamolio na malo opsirnijem objasnjenju posto ovakvi slucajevi nisu bas prisutni na forumu.
Hvala unapred


Ovo je zemlja gde sve moras sam...nemoj ocekivati da ce ti iko ista ponuditi... ti se registrujes na NAV-u, ali nece tebe oni zvati i reci "e nasli smo ti posao"...to zaboravi...ili praksu..

Znaci ti ides po firmama, obilazis... kuc kuc dobar dan, dobar dan...ja sam taj i taj, zeleo bih da radim praksu kod vas, da li je moguce, da li ste zainteresovani itd... kad nadjes nekog ko zeli da ti da praksu, onda lepo odes na NAV i kazes, nasao sam firmu koja bi mi dala praksu...

Onda NAV uzme da obradi slucaj i recimo moze da se desi da nav kaze "znas, mi smatramo da ovo mesto nije za tebe, i necemo ti dati praksu"...zasto... zato sto tu praksu placa nav i nece da placaju nesto za sta misle da nije tvoja buducnost... mada, ne znam bas koliko su cesti ti slucajevi..

E sad, ne znam o koje dve godine prakse ti govoris.. koliko znam max mos' dobiti do 6 meseci prakse... Normalno daju 3 meseca...ali moze da se dobihje i 6 (moja zena je dobila 6 i posle toga joj nisu hteli produziti)... Nekim poljacima doduse, dal' posto su iz EU il posto su isli na NAV i kukali da ne znaju kako ce da prehrane porodicu, odobrili su jos... Ali od njih ces dobiti minimalac, jer oni to placaju a ne firma kod koje radis..

Eto tako, malo oko toga znam posto je zena moja radila tu praksu... ona je vaspitac..ali posto nema polozen jos uvek NP3 (il B1 kako god) isla je na praksu, obisla je 5 vrtica...i u jednom su je primili...radila je 6 meseci ...i onda je dobila ugovor od njih

Pozdrav
 
Odgovor na temu

branexxxx
goran petrovic
jknhkj
srbija

Član broj: 333320
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.05.2016. u 18:40 - pre 96 meseci
Ok to sa praksom jer je neophodno da bih dobio sertifikat za posao elektricara, mada brak sa Norvezankom mozda moze da pomogne ? predpostavljham ?
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.210.217.255.getinternet.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.05.2016. u 22:51 - pre 96 meseci
Kako mislis da ti brak pomogne? To je tvoj privatan zivot, a posao je posao. Kakve veze ima brak sa dobijanjem sertifikata?!
 
Odgovor na temu

baba00
iohb
beograd

Član broj: 283559
Poruke: 3
*.89-10-160.nextgentel.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2016. u 23:02 - pre 96 meseci
Pozdrav svima..zanima me jel ima neko informaciju jel priznata privatna Visoka medicinska skola Milutin Milankovic-opsti smer u Norveskoj?
 
Odgovor na temu

mikidule
Milan Markovic

Član broj: 188758
Poruke: 10
*.212.98.74.getinternet.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.06.2016. u 13:19 - pre 95 meseci
Informacija za one koji zele da salju zahteve za autorizaciju za sykepleiera.

-Odmah da kazem da ukoliko nemate VISOKU skolu (min 3 god) nemojte ni da se trudite da saljete jer se sa srednjom ili starom Visom (2 god) ne moze dobiti.

Naime, zavrsio sam Visoku medicinsku i specijalizaciju iste po Bolonji (U Nisu). Prosle godine sam poslao dokumenta (i detaljni plan i program na 300+str). U medjuvremenu je SAK postao Helsedirektoratet ali su pravila ostala ista. Pre nekih 2 nedelje sam dobio konacan odgovor sta se priznaje.
Naime, zbog toga sto sam imao specijalizaciju, imao sam dovoljno teorije i bodova koje oni zahtevaju (min 180 ESPB) ali je sa praksom postao problem. Nije da oni ne priznaju nasu praksu ali se nasa praksa ne podudara sa njihovom i traze da odradim jos
- 6 nedelja u gerijatriji
- 6 nedelja u psihijatriji
- 6 nedelja u kucnoj nezi
- Nasjonal fag (prosiren pocetkom prosle godine)
- Jezik nivo B2 (Bergenstest)

Ova praksa se ne placa.

Ja sam odustao od svega jer ne mogu da radim za dzabe i placam troskove. Gratis sam mogao i u Srbiji da radim.
Mozda nekad u buducnosti, ako ne promene zakone ponovo.

Ne mislim nikome da ubijam volju ali zelim da vam sklonim iluzije o tome da mozete lagano da dobijete autorizaciju za medicinskog tehnicara (sykepleiera) jer su novine pune raznih gluposti koje ne vaze za nas iz Srbije. Ne vaze cak i za neke zemlje EU jer Norvezani nisu u EU i kroje te zakone onako kako njima najvise odgovara.

Puno pozdrava iz Osla

 
Odgovor na temu

ivanaaav

Član broj: 330338
Poruke: 7
92.36.172.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.06.2016. u 17:13 - pre 95 meseci
Miki Dule molim te mozes li mi reci da lli se isto to odnosi i na fizioterapeutskog tehnicara, odnosno znas li slucajno za sta bi fizioterapeut sa srednjom skolom mogao aplicirati?

HVala ti svakako...
 
Odgovor na temu

mikidule
Milan Markovic

Član broj: 188758
Poruke: 10
*.212.98.74.getinternet.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.06.2016. u 08:31 - pre 95 meseci
I ja sam fizioterapeut sa srednjom i nazalost nista ne mozes sa srednjom fizioterapeutskom. Oni nemaju srednjoskolske terapeute, jedino sa Visokom ali je i tu problem oko prakse i to mnogo veci nego za medicinsku sestru.
Ne mozes nazalost ni za bolnicara da trazis, ja sam moju autorizaciju za helsefagarbeidera dobio na osnovu zavrsene Visoke za med.tehnicara.
 
Odgovor na temu

Dzordz85

Član broj: 316541
Poruke: 4
*.com
Via: [es] mailing liste



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.06.2016. u 09:47 - pre 95 meseci
>
 
Odgovor na temu

ivanaaav

Član broj: 330338
Poruke: 7
92.36.145.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.06.2016. u 20:33 - pre 95 meseci
Jaoo Miki Dule sto me razocara, fakat sam misllilla da moze makar bolnicar ili tako nesto tipa asistent fizioterapeuta....hvala ti svakako na odgovoru,ovo mi je pomoglo u daljim planovima jer sam vec mislila slati za nostrifikaciju, imam jako puno iskustva kao fizioterapeut i vani i u ovim krajevima sa djecom with special needs, ali eto ne dade se...slucajno ako znas kakva je situacija sa psiholozima (to sam tek diplomiralla, nemam nista radnog iskustva) ako mozes napisi, lijep pozdrav i hvala opet!
 
Odgovor na temu

payche
paja jova
zarkovo

Član broj: 81072
Poruke: 1
*.bb.online.no.

Sajt: www.payche.co.sr


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.06.2016. u 00:05 - pre 95 meseci
Pozdrav ljudii,

Imam pitanje vezano za spajanje porodice u NO.
Naime, radim u NO vec tri meseca, imam ugovor do kraja godine i spojio bih porodicu. Medjutim, promenili su zakon od 29.04 i sada treba 305000 nok plata godisjne (bilo je 255000). Ja sa mojih 80% koliko radim ne stizem tu cifru.
Jel to znaci da moram da jurim jos jedan ugovor na 20% pa da onda probam, i kako se dokumentuje koliko para primas? Platnim listicima ili nekim izvestajem? I posle koliko vremena se moze spajati porodica?
Bilo bi super ako ima nekog ko je u procesu ili je to skoro prosao.


Hvala,

Pozz iz NO
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7795685 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.