Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako cuvati diskove i moguca ostecenja??

[es] :: Storage :: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6801 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

spezia

Član broj: 134818
Poruke: 355
*.beobug.com.



+6 Profil

icon kako cuvati diskove i moguca ostecenja??26.08.2007. u 14:58 - pre 203 meseci
Imam problem sa dvd i cd diskovima.Cuvao sam ih po 20 komada na "stapicu",i plasticnim zatvaracem bili su zatvoreni.
Klasicne kutije za cuvanje.Medjutim posle 2 godine resio da pogledam sadrzaj,i disk nece da se otvori..Svaki drugi disk ili nece da se otvori ili vrlo sporo otvara sadrzaj.Ja sam rezao diskove ,vise puta gledao sadrzaj istih.Diskovi nisu ogrebani,niti imaju neko vidljivo fizicko ostecenje.Bili su jedan na drugim u kutiji za diskove.Da li je to problem do kutije i nacin cuvanja,ili ?? I kako ostale da cuvam?Ja sada disk po disk stavljam u papirne omote po jedan.Zanima me kako je najbolje cuvati diskove i koliko mogu na taj nacin da se sacuvaju(da li je posle par god potrebno prerezivanje??)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??26.08.2007. u 22:53 - pre 203 meseci
Koji diskovi su u pitanju? Da li su te kutije bile van domašaja sunčevih zraka ili veće toplote? Da li si ih pomerao, premeštao ili slično. Original upakovani su obično dobro pritisnuti pa ne mrdaju ali ako imaju luft pa se okreću, desi se da se oštete.
Ja diskove čuvam u normalnim kutijama, imam ih dosta i preko 10 godina starih i svi se sasvim normalno ponašaju.
Ako su u pitanju Princo i slični noname diskovi, onda je to što ti se dešava sasvim normalno.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??27.08.2007. u 09:48 - pre 203 meseci
ja diskove čuvam u zatvorenom ormaru (kažu da je na mračnom najbolje), a koristim traxdatu i verbatim. još jedan preduvjet dugog trajanja je mala brzina snimanja, ja svoje snimam na 16x (cd) i 4x (dvd). i traxdate i verbatimi su još živi, već dugi niz godina. s druge strane, general,benq, smartbuy,agita i takvi koje sam u par navrata dobio (playstation igre, filmovi itd) su bili nečitljivi već 1-2 godine nakon snimanja. msi i kasnije lg cdrw nisu uspijevali čitat, jedino je asus dvdrom uspijevao pročitat (svaka čast asusu, pročitao je i iskopirao mi je razbijen cd).
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??27.08.2007. u 15:34 - pre 202 meseci
Ako je dobar rezač, brzina snimanja ne igra ulogu. Na primer kod mene nema nikakve razlike između snimka na 8x i 4x, čak su 8x malo bolji (Verbatim MCC... diskovi). Ali zato šiljci počnu da rastu na 12x jer je moj rezač kupljen pre 2 i po godine i velike brzine su bile preveliki zalogaj za njega. Koliko mogu da vidim današnji rezači snimaju na 16x dosta kvalitetno.

U slučaju spezie, ja tipujem na Prinko ili Neznanog junaka :)
Prinko ne bih uzeo ni da mi platiš (naročito ne one "BUDGET"). To sam jednom uzeo i nikad više. Njima veoma brzo propada sloj za snimanje.
Neke od tih diskova mogu da čitam samo uz pomoć Nerovog Drajv spida na 1-2x.

Tako da, Spezia, verovatno je ti je propao sloj sa zapisom kod tih diskova. Probaj da ih čitaš na malim brzinama preko alata koji sam pomenuo. I uvek kupuj poznatu marku.

Ja uzimam Verbatim -R za 21 din a čujem da ima i za manje. Usput da pitam ako neko zna, kad misle da spuste veštačku cenu dvoslojnih diskova? Jel to čekaju da blu rej uđe u masovnu upotrebu pa tek onda? Mislim, van pameti je sprečavati tehnološku revoluciju zbog par kompanija koje jure ekstra profit.
 
Odgovor na temu

spezia

Član broj: 134818
Poruke: 355
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??28.08.2007. u 17:17 - pre 202 meseci
Ima princo od tih koji ne rade,to sam dobio sa strane.Ali ima i "platinet media",plavi diskovi koje ja koristim.
Dobio sam info iz firme gde ih kupujem da se proizvode u fabrici gde i Verbatim,da su kvlaiteta isto kao Verbatim.Cena im je 19,5 za DVD i mislim 13 za CD.Cena je niska jer je ova firma distributer za Nis.
Znaci bezbedno je cuvanje na "stapicu".Ja sam cuo da ako se disk (narocito DVD),nalazi jedan na drugog dolazi vremenom do malog razmestaja naelektrisanja,ili demagnetisanja diska,pa se javlja ostecenje u zapisu podataka i disk recimo ne moze da se otvori ...
Pa navodno diskovi treba da se cuvaju u posebnim omotima..




 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??28.08.2007. u 20:08 - pre 202 meseci
Ako se dobro sećam, Platinet je poljska firma a diskove pravi Moser Baer iz Indije koji stvarno radi neke serije Verbatim diskova. To ipak ništa ne znači, možda imaju različit kvalitet izrade za razne kupce. Probao sam ih i ja jednom i čini mi se da su testovi bili prilično loši a cena tu negde kao za Verbatim, čak u Taiyo Yuden obliku a to se ne poredi.
Kvalitet lako možeš da uporediš, napravi par testova pa će da bude jasnije.
Kupovao sam i ja u toj firmi, naročito dok su bili jeftiniji od glavnih snabdevača Verbatim diskova ali je tako bilo dok nisu počeli da se izdaju fiskalni računi a onda su bili skuplji. Inače sam kod njih najviše kupovao Traxdata diskove u Ricoh varijanti, nikad nisam naišao na tako dobre diskove a sa tim se slaže i tip čije firmware sam koristio. Oni Traxdata DVD u Ritek ili bilo kojoj drugoj varijanti im nisu ni do kolena.
U svakom slučaju postoji mogućnost da se diskovi na štapu oštete pošto su u kontaktu pa zato ipak koristim kutije.

Ako možeš, prereži sve Princo i Platinet diskove koji su čitljivi na recimo Verbatim, pitanje je koliko će da budu upotrebljivi.
 
Odgovor na temu

spezia

Član broj: 134818
Poruke: 355
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 08:13 - pre 202 meseci
Izgleda da cu morati da kupujem verbatim.Hvala na odgovorima
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 08:45 - pre 202 meseci
Ne mora baš Verbatim ali ovde je ponuda prilično tanka pa se sve svodi na to. Ja pazarim Verbatim +R 16x i mislim da su reda 20 dinara što znači da nećeš nešto mnogo više da platiš. U svakom slučaju ne Princo i slične noname firme. ;)
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 10:01 - pre 202 meseci
Ti Moser Baer diskovi su bili jedni od najboljih koje sam kupio. Jedno vreme ih je pakovao Platinet i ja sam kupovao baš te. Međutim kada sam jednom prilikom opet naleteo na Platinet, više nisu bili Moser Baer već neki očajno loši diskovi. Tada sam se razočarao jer nisam mogao da nađem tako kvalitetne diskove.
Evo imam ih i dan danas i kvalitet snimka nije narušen (snimano pre više od godinu dana).

Tako da kao što kaže calexx, izbor se svodi na Verbatim kao oprobanu marku koja ne pakuje gluposti.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 19:23 - pre 202 meseci
Prilično je važno i da se kupuje u proverenim radnjama a ne na bljuvaku pošto znam da je bilo lažnjaka.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 20:35 - pre 202 meseci
samo da ne otvaram novu temu, nedavno sam naručivao diskove (uglavnom sve kupujem online, jednostavnije je), i nisam uočio jednu stvar. naime, uvijek kupujem verbatim i traxdata diskove (dvd i cd), i i ovaj put sam uzeo traxdatu, ali pisalo je pored toga "valuepack". i kao i inače, uzeh 100 komada. i nakon par dana stiglo, i imao sam što vidjeti, umjesto sivo-crnih diskova, dobio sam neke zelene sa slikama nekih palmica i biljkica, i piše veliko VALUEPACK i onda sitno by traxdata. jesu to ok mediji? ako su od traxdate, valjda bi trebali bit. do sada sam ih spržio oko 50-55 diskova i svi rade, ali ne znam jeli to na nivou kao do sada? jer dvd pržilicu imam već 2 i pol godine i uvijek sam koristio traxdatu i verbatim snimajući na 2.4X ili uglavnom 4X, i sve je ok za sada. 6x i 8x ne upotrebljavam.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 21:11 - pre 202 meseci
Pogledaj preko besplatnog programčića "DVD Identfier" da li su isti diskovi. Treba kod da im bude isti. Ako nisu imaš opciju da te odvede do strane na netu sa komentarima o tim diskovima i tu možeš da pročitaš kakvi su.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 21:57 - pre 202 meseci
Ovi programi pokazuju ko je u stvari proizvođač diska dok etikete pokazuju ko je to pakovao i prodaje. Verbatim, Traxdata, Maxell i većina ostalih prodaju razne diskove. Ja najviše volim Taiyo Yuden u bilo kom pakovanju (Verbatim Pastel i CD i DVD, ove druge odavno nisam video) kao i Ricoh koji se prodavao kao Traxdata. Ako nema ovoga, solidno su se pokazali i Verbatim MCC004 koje proizvodi Mitsubishi Chemicals dok razne (Verbatim) CMC ili Moser Baer diskove ne volem.
DVD Identifier će da pokaže kod ali i proizvođača. Bolja varijanta je DVDInfo koji pored identifikacije radi i testove pa odmah može da se vidi vredi li to čemu. To sasvim pristojno radi i Nero CD-DVD Speed (Disc Quality). Ja uvek kod nove serije i kod novih diskova uopšte probam par komada i prema tome odlučim da li ih dalje kupujem.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 22:50 - pre 202 meseci
evo isprobao sam dvd identifier.
traxdata (stari i novi) piše da je RITEK
verbatim piše da su od mitsubishi chemical corporation.
isprobao sam i nekoliko starijih diskova (koje sam kupovao prije, više ih nema) i piše da su by taiyo yuden.
znači što se verbatima tiče to je ok. šta sa traxdatom?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 23:11 - pre 202 meseci
Ja nešto ne volim Ritek diskove pa bih preporučio da ostaneš na MCC. Koji su to TY diskovi?
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
91.150.120.*



+109 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 23:41 - pre 202 meseci

Evo kako ja to radim
Odem u knjizaru i kupim samolepljivi kvalitetni masni papir za stampac i odstampam sta mi je drago - sacekam 10 minuta.Potom uzmem nalepnicu za disk i pazlivo je zalepim na disk pritom vodeci racuna da istisnem sav vazduh izmedu nalepnice i diska . Potom ostavim disk da odstoji najmanje 12 casova ! Pristupam snimanju diska sa najmanjom brzinom koju imam na rezacu ! Vadim disk i ostavljam ga da se ohladi oko 5 minuta Uzimam strogo papirnu futrolu koja je i najjeftinija a i najjbolja i pazljivo stavljam disk u istu . Futrolu sa diskom odlazem u suvoj kutiji koju cuvam na zamracenom i suvom mestu tacnije u gornjem delu regala . Na ovaj nacin cuvam 767 diskova sa filmovima i svi savrseno rade kao da sam ih danas snimio iako sam prvi disk snimio pre 7 i vise godina ! Medu njima imam sigurno oko 200 Princo i 100 no-name diskova !
Kada mi je potreban disk ucitam na Hard i opet ga vracam na isto mesto - to je sto se tice filmova koje cuvam Filmove i Crtace koje nisam cuvao a ima ih preko 200 medu kojima su isto mnogo dobri filmovi i crtaci ostavio sam deci za svaki dan i cuvali su ih na stapicu koji vi pominjete najvise 2 godine ( na njih nisam lepio nalepnice ) - sada pokusavam da izvadim i to sam uspeo na oko 150 cd programom Iso Buster i popizdeo sam .Pojedini cd su kao sa smirglom oguljeni i ne mogu se nikako izvaditi ! Tako da im sada nasnimam na 500Gb HDD u njihov racunar i to im je to !
Pozdrav
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??29.08.2007. u 23:55 - pre 202 meseci
Citat:
Odem u knjizaru i kupim samolepljivi kvalitetni masni papir za stampac i odstampam sta mi je drago - sacekam 10 minuta.Potom uzmem nalepnicu za disk i pazlivo je zalepim na disk pritom vodeci racuna da istisnem sav vazduh izmedu nalepnice i diska . Potom ostavim disk da odstoji najmanje 12 casova ! Pristupam snimanju diska sa najmanjom brzinom koju imam na rezacu ! Vadim disk i ostavljam ga da se ohladi oko 5 minuta Uzimam strogo papirnu futrolu koja je i najjeftinija a i najjbolja i pazljivo stavljam disk u istu . Futrolu sa diskom odlazem u suvoj kutiji koju cuvam na zamracenom i suvom mestu tacnije u gornjem delu regala

sorry, ali ovo je paranoično :)
inače, za kolegu @calexx
to su stariji verbatim diskovi (zaboravih napisati), kupljeni još davno dok su dvd-i bili skupi, imam ih možda 20 komada jer su tada dvd-i bili skupi, ali nisam htio kupovati noname. ne znam zašto, još imam 4 takva prazna diska (svaki druge boje, roza, žuti, zeleni i plavi) koji su bili uredno posloženi među nasnimljenima. slučajno ih iskopah.
što se traxdate (riteka) tiče, imam oko 300 (ili 275, jer sam uvijek kupovao traxdatu u paketima po 25 i 50 komada) dvd-a , svi nasnimljeni na 2.4x ili većinom 4x, i svi rade kako treba. sa verbatimom sam imao problema jer sve ove novije 16x dvd-e moj stari nec nije prepoznavao, pa sam ili mogao snimati samo na 2x, ili mi je izbacivao razne errore (disc nešto failure, disc nešto error, disc compatibily error, šta je već pisalo), a otkako sam kupio još jednu dvd pržilicu, ostala mi je navika kupovat traxdatu. ali da ove potrošim i vraćam se na verbatim.
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
91.150.120.*



+109 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??30.08.2007. u 00:09 - pre 202 meseci
Paranoicno ali uspesno !
 
Odgovor na temu

carloss
Srbija

Član broj: 38444
Poruke: 72
*.uninet.net.mx.



Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??06.11.2007. u 14:46 - pre 200 meseci
ja svoje diskove drzim u torbicama. A skoro sam primetio da mi svaki treci disk nije citljiv. Prijavljuje CRC gresku. Nijedan disk nije ogreban ili nesto slicno. Zanima me, da li samo od stajanja disk moze da se osteti, ili su mozda u startu lose bili narezani?
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??07.11.2007. u 12:00 - pre 200 meseci
MOže od stajanja ako su loši diskovi pa im propadne sloj. Digni ruku ako imaš Prinko
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: kako cuvati diskove i moguca ostecenja??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6801 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.