Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

[es] :: Advocacy :: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8841 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?12.08.2007. u 03:49 - pre 202 meseci
Malo sam svrljao forumom ali nisam naleteo na konkretan odgovor onoga sto me zanima, pa sam otvorio temu.
Konkretno me interesuje da li program napisan u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL licencom moze da se prodaje i pod kojim uslovima?
I kakva je to fora sa ukljucivanjem biblioteka linkovanjemi ili na neki drugi nacin, konkretno o cemu se tu radi?
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?12.08.2007. u 07:34 - pre 202 meseci
Evo ono što ja znam ali ne jamčim da je tačno :)

1. Ako je program pisan sa GPL ili LGPL alata (kompajler, ide, editor, os...) ali sam program ne uključuje izvorni ili binarni kod pod GPL ili LGPL licencom, tada taj program može da bude pod bilo kojom licencom i prodaje se normalno.

2. Ako se u programu koristi GPL kod tada i program mora biti pod GPL licencom. Može se prodavati ali se pri prodaji isporučuje i izvorni kod programa. Mislim da se izvorni kod mora davati i onima koji nemaju nameru da kupe program. Praktično se prodaje usluga instaliranja, podešavanja, nadogradnje, obuke, tehničke podrške za program.

3. Ako se u programu koristi LGPL kod tada program može biti zatvorenog koda, samo se mora jasno naznačiti koja se LGPL biblioteka koristi u programu. Prodaja je kao u slučaju pod tačkom 1.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?12.08.2007. u 12:58 - pre 202 meseci
Citat:
Au197/79: Mislim da se izvorni kod mora davati i onima koji nemaju nameru da kupe program. Praktično se prodaje usluga instaliranja, podešavanja, nadogradnje, obuke, tehničke podrške za program.

Ne, ništa nisi dužan da daješ nikome ako nećeš. No, u slučaju da nekome daš primerak programa, moraš ga dati pod GPL uslovima. Možeš ga dati Peri, ali ne i Miki, ali nakon što ga daš Peri, ne možeš ga sprečiti da ga on da Miki.

Možeš primaocu isporučiti i samo binarni oblik, ali tako da, u slučaju da on zaželi, može da ga dobije po ceni koja ne prelazi troškove isporuke. No, sva ta prava ima samo onaj ko je već primio primerak programa. Onaj ko nije od tebe nabavio binarni oblik, ne može da zahteva izvorni. Program se može naplatiti proizvoljno, ali u slučaju da je bio isporučen bez izvornog koda, on se naknadno može dobiti po ceni koja ne prelazi troškove isporuke. Drugim rečima, ta osoba je već platila program, te ne mora da plaća dodatno izvorni kod, već eventualno da snosi troškove isporuke.

U slučaju linkovanja sa LGPL kodom, zatvaranje koda je moguće samo u slučaju dinamičkog povezivanja (.dll, .so). Ako se LGPL kod ugrađuje u neki binarni fajl (.exe, .dll), onda izvorni kod tog fajla (tj. sve što je potrebno za njegovo dobijanje) mora biti pod LGPL.

GNU prevodioci su zajedno sa pratećim bibliotekama (RTL) pod GPL, ali se kao poseban izuzetak daje dozvola za proizvoljno licenciranje koda linkovanog za pratećom bibliotekom, tako da u tom slučaju nemaš šta da brineš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?12.08.2007. u 13:26 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko
U slučaju linkovanja sa LGPL kodom, zatvaranje koda je moguće samo u slučaju dinamičkog povezivanja (.dll, .so). Ako se LGPL kod ugrađuje u neki binarni fajl (.exe, .dll), onda izvorni kod tog fajla (tj. sve što je potrebno za njegovo dobijanje) mora biti pod LGPL.


Ovo nije bas tacno - LGPL se moze i staticki linkovati sa ne-LGPL projektom, ali svaka izmena na LGPL biblioteci mora biti objavljena pod LGPL licencom.

U prevodu, recimo da koristis LGPL C Run Time biblioteku. Nije problem koristiti istu u komercijalnom programu i ako se staticki linkuje. Medjutim, ako izmenis tu LGPL CRT biblioteku, recimo dodas ubrzanja za Intel Core 2 Duo - to moras objaviti kao LGPL.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?12.08.2007. u 14:15 - pre 202 meseci
Da razjasnimo malo termine.
Da li pod statickim linkovanjem podrazumevate kada u svoj source include-ujem neku biblioteku (#include<nesto>), a pod dinamickim linkovanjem kada od biblioteke "nesto" napravis dll file i iz njega pozivas funkcije?

Ako gresim neka mi neko usput objasni sta se podrazumeva u praksi pod dinamickim i statickim linkovanjem?

[Ovu poruku je menjao SkyDiverX dana 13.08.2007. u 12:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?13.08.2007. u 15:41 - pre 202 meseci
Da, dinamičko povezigvanje se vrši sa dll-ovima. Kada su biblioteka i tvoj kod u istom fajlu (najčešće exe, mada može biti i dll), onda je to dinamičko linkovanje.

Ivane,
Citat:

5. A program that contains no derivative of any portion of the Library, but is designed to work with the Library by being compiled or linked with it, is called a "work that uses the Library". Such a work, in isolation, is not a derivative work of the Library, and therefore falls outside the scope of this License.

However, linking a "work that uses the Library" with the Library creates an executable that is a derivative of the Library (because it contains portions of the Library), rather than a "work that uses the library". The executable is therefore covered by this License.

Dakle, statički povezana biblioteka sa tvojim kodom obrazuje izvedeni rad iz biblioteke. Tretira se kao izmena, nadgradnja itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?13.08.2007. u 16:02 - pre 202 meseci
Za dinamicko sam te razumeo ali za staticko povezivanje te nisam razumeo.
Ako bi mogao da das neki primer ili da pojasnis?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?13.08.2007. u 22:12 - pre 202 meseci
Izvršni fajlovi su na Windows platformi exe i dll. Statički je povezano sve što je u istom fajlu. Ako imaš samo jedan exe, onda je sve statički povezano. Ako imaš i neke dll-ove, onda je statički povezano ono što je u istom fajlu, a dinamički ono što je u različitim fajlovima. Ako si koristio dinamičko linkovanje sa nekom bibliotekom, onda ona ne ulazi u exe.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?13.08.2007. u 22:34 - pre 202 meseci
@Nedeljko:

U pravu si - sad gledam, neki projekti (tipa: http://teem.sourceforge.net/lgpl.html) dodaju specijalnu klauzulu kao dodatak na LGPL koji dozvoljavaju i staticko linkovanje kao legitimno koriscenje LGPL koda kao biblioteke, a ne derivata.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?13.08.2007. u 23:33 - pre 202 meseci
Ja imam jedno slicno pitanje (tj. mislim da je dovoljno slicno da ne pokrecem novu temu).
Ukoliko koristim neku biblioteku koja je pod GPL-om prilikom pravljenja svog sajta (ili ne mora biblioteka, neki software, recimo forum kao deo sajta). E sad, posto ja nisam pravio nekom drugom sajt vec samo za svoje (komercijalno koriscenje), kakve su moje obaveze sto se koda tice? U oba slucaja, da sam menjao i da nisam biblioteku/software.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?13.08.2007. u 23:56 - pre 202 meseci
Znaci kada ja stavim u mom kodu:
include <stdlib.h>
ja sam napravio staticku vezu?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 08:56 - pre 202 meseci
Citat:
SkyDiverX: Znaci kada ja stavim u mom kodu:
include <stdlib.h>
ja sam napravio staticku vezu?

U principu, jesi, osim ako nekom proizvođaču kompajlera ne padne na pamet da i najosnovniji RTL isporuči kao deljenu biblioteku (tj. biblioteku za dinamičko povezivanje). Do sada mi nije poznat takav slučaj. Vidi u uputstvu za okruženje koje koristiš, kako se koriste dll-ovi, pa radi tako sa LGPL bibliotekama. Kod GPL, ni to ne pomaže, mada se i tu mogu naći rešenja. Recimo, izmeniš/dogradiš kod (L)GPL biblioteke tako da se može koristiti iz komandne linije. Naravno, ta izmena će biti pod GPL. Međutim, onda iz svog programa pozivaš taj izvršni fajl kao poseban proces (funkcija system() u C-u), zadaješ mu ulaz i očitavaš izlaz. Tada su to odvojeni programi, pa se (L)GPL ne prenosi između njih. U vezi ovoga, konsultuj dokumentaciju u vezi komunikacije između procesa. Naravno, pod uslovom da ti to obavlja posao.

No, mnoge LGPL biblioteke (FLTK, wxWidgets,...) imaju izuzetak koji dopušta statičko povezivanje sa proizvoljno licenciranim kodom. Reci šta hoćeš da koristiš, pa da vidimo.

Citat:
Shadowed: Ja imam jedno slicno pitanje (tj. mislim da je dovoljno slicno da ne pokrecem novu temu).
Ukoliko koristim neku biblioteku koja je pod GPL-om prilikom pravljenja svog sajta (ili ne mora biblioteka, neki software, recimo forum kao deo sajta). E sad, posto ja nisam pravio nekom drugom sajt vec samo za svoje (komercijalno koriscenje), kakve su moje obaveze sto se koda tice? U oba slucaja, da sam menjao i da nisam biblioteku/software.

Ukoliko se tvoj softver ni u jednom trenutku ne izvršava na računaru korisnika, već na serveru tvog sajta, onda nemaš nikakve obaveze. To je slučaj kada korisnik pristupa samo dinamički kreiranim html stranicama (bez obzira da li nose oznaku php, asp ili neku drugu) koje kreira tvoj softver. U tom slučaju, te stranice su rezultat izvršavanja (L)GPL koda, a te licence se na njega ne prenose. Izuzetak je jedino slučaj kada sam rezultat izvršavanja (ta stranica) sadrži delove (L)GPL koda. Tada se licenca tog koda prenosi na ceo fajl. Sa druge strane, ako je u pitanju aplet, ti njega isporučuješ korisniku da bi ga on izvršavao na svom računaru, pa se primenjuju oni uslovi koji važe i za ostale vrste isporuke (kao da si mu isporučio CD).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 09:18 - pre 202 meseci
Citat:

U principu, jesi, osim ako nekom proizvođaču kompajlera ne padne na pamet da i najosnovniji RTL isporuči kao deljenu biblioteku (tj. biblioteku za dinamičko povezivanje).


Ima to Microsoft - zove se msvcrt.dll ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 09:24 - pre 202 meseci
Citat:
Nedeljko: Ukoliko se tvoj softver ni u jednom trenutku ne izvršava na računaru korisnika, već na serveru tvog sajta, onda nemaš nikakve obaveze.

Hm, u principu se nista ne izvrsava na racunaru korisnika osim JavaScript koda... A jos nisam video da je neko bilo kakav HTML kod stavio pod (L)GPL :) Znaci jedino bi bila razlika da li se softver izvrsava na tvom serveru, ili si korisniku poslao izvorni kod koji je on okacio na svoj server. A ni u jednom slucaju izvrsavanje nije na strani racunara samog korisnika. Da li se u tom slucaju nesto menja?

Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 10:35 - pre 202 meseci
Postoji i varijanta GPL-a koja sprečava zatvaranje koda koji dinamički kreira html stranice koje čita korisnik.

http://www.affero.org/oagpl.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Affero_General_Public_License
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 10:41 - pre 202 meseci
Citat:
boccio: Hm, u principu se nista ne izvrsava na racunaru korisnika osim JavaScript koda... A jos nisam video da je neko bilo kakav HTML kod stavio pod (L)GPL :) Znaci jedino bi bila razlika da li se softver izvrsava na tvom serveru, ili si korisniku poslao izvorni kod koji je on okacio na svoj server. A ni u jednom slucaju izvrsavanje nije na strani racunara samog korisnika. Da li se u tom slucaju nesto menja?

Korisnik (L)GPL koda poseduje prava iz licence od trenutka kada primi taj kod, posredno (uključujući i isporuku kroz derivat ili uređaj koji ga sadrži) ili neposredno. Dokle god kod nisi isporučio krajnjem korisniku, nemaš nikakve obaveze u vezi sa tim kodom prema njemu. Izuzetak je Affero GPL.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 12:09 - pre 202 meseci
Ja imam pitanje sličnom onom koje je Shadowed postavio.

Zamislimo situaciju da ja radim u firmi (kao običan radnik) i za potrebe te firme pišem softver i koristim GPL ili LGPL kod. Pošto softver ne radim za prodaju već samo za korišćenje u firmi u kojoj sam zaposlen koje su licencne obaveze kad koristim (L)GPL kod a koje kad ga menjam?
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 12:19 - pre 202 meseci
@Nedeljko
Kada sam stavio onaj include stavio sam ga kao banalan primer.
Jos se nisam odlicio za okruzenje i biblioteke ali evo onih koji mi se svidjaju
Eslipse sa CDT-om za c++
KDevelop
GTK+ i gtkmm
wxWidgets
Qt je dobar ali on mora da se plati za komercijalno koriscenje
Code::Blocks
Planiram u skorije vreme da se presaltam na SUSE 10.2 tako da cu verovatno koristiti i neke njegove biblioteke i kompajler.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 13:20 - pre 202 meseci
Okruženja tu nisu bitna. Ne nameću nikakva ograničenja, kao ni kompajleri.

wxWidgets 100% može da se koristi za pisanje proizvoljno licenciranog koda, bez obzira da li se vrši statičko ili dinamičko povezivanje.

Qt 4 može i besplatno da se koristi u komercijalne svrhe, ali pod uslovima GPL. Recimo, Pera ti naruči program za svoje specifične potrebe, ti ga napišeš pomoću Qt-a 4 i prodaš mu ga pod GPL po bilo kojoj ceni koja obojici odgovara. Ako ti ne smeta da Pera primi tvoj kod pod GPL uslovima, s tim da budeš novčano nagrađen, možeš koristiti i GPL biblioteke. Štaviše, možeš koristiti kod pod bilo kojom slobodnom licencom (s tim da treba voditi računa da sve te licence budu kompatibilne, tj. da se sme sklopiti jedinstven program od takvih delova), mada ne i sav open source kod. Pojmovi slobodnog softvera i softvera otvorenog koda se razlikuju.

@Au197/79

Pod uslovom da se softver koji uključuje (L)GPL kod koristi samo za ličnu upotrebu ili upotrebu unutar firme (dakle, ne izdaje se nijednom drugom pravnom ili fizičkom licu), nikakve obaveze nisu nametnute po pitanju prava na rezultat izvršavanja programa, bez obzira da li je kod programa izmenjen ili ne. Izuzetak je slučaj kada rezultat izvršavanja koji uključuje (L)GPL kod (ako je to slučaj) želiš da daš drugome (uz nadoknadu ili bez nje), onda se moraju primeniti (L)GPL odredbe za taj slučaj. Ukoliko pak izlaz iz tog programa ne obuhvata (L)GPL kod, sa tim izlazom se dalje može raditi šta god se želi.


Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?14.08.2007. u 13:36 - pre 202 meseci
Hvala Nedeljko na objašnjenju.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8841 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.