Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

[es] :: Advocacy :: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 8901 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 17:28 - pre 203 meseci
Citat:
SkyDiverX: Ovde si rekao da moze i jedno i drugo za wxWidgets?

Da, tako je. Zaboravio sam. Prvo se instalira biblioteka, mada mislim da je svejedno. Na ostatak ću probati sutra da odgovorim. Sada nemam wxWidgets.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 20:20 - pre 203 meseci
Kai mi da li code ::blocks ima visual editor?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 22:53 - pre 203 meseci
E, tu smo dakle. Kada ja lepo kažem da bi ti pasovao Lazarus (možeš koristiti bilo koji priručnik za delfi), ti bojkotuješ paskal, a okruženje je ko bombona.

Postoje wxForms (nije besplatan) i besplatni plugin wxSmith za Code::Blocks.

Uz Code::Blocks 1.0.rc1 se dobija wxSmith, ali ne i uz Code::Blocks 1.0rc2. Možeš nabaviti i svežije razvojne verzije (za koje autori kažu da su stabilnije od poslednje zvanično stabilne verzije 1.0rc2) uz koje se dobija wxSmith.

No, ipak mislim da je Qt Designer kvalitetniji i od Lazarus-ovog dizajnera formi (koji je odličan) i od bilo kog odgovarajućeg softvera za wxWidgets, koji je meni poznat.

Uostalom, evo ti ga link sa raznim informacijama vezanim za wxWidgets.

http://www.wxwidgets.org/wiki/index.php/Main_Page
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?16.08.2007. u 23:15 - pre 203 meseci
Da ali Qt nemogu da koristim za razvoj komercijalnog softvera, zar ne?
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 07:19 - pre 203 meseci
Kazi ti meni Nedeljko lepo i jednostavno, cime ja mogu da pravim igre i programe a da nemam nikakve obaveze. Da mogu da dajem free i da mogu da prodajem. Koji kompajler, koji API? Moze li win32 api za programe? Ja znam samo za opengl i directx, a SDL je kao dosta slabiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 11:52 - pre 203 meseci
Ako koristiš MinGW kompajler ili bilo koji od Borlanda ili Majkrosofta (besplatan, ne trial), možeš proizvoljno dugo da ga koristiš i da radiš sa OpenGL-om, DirectX-om i Win API-jem koliko ti duša ište i nećeš imati nikakvih obaveza. Ipak, razmisli o sledećem:

- Da li stvarno želiš da programiraš uz Win API-ju?
- Ako pišeš igru, đe su ti mreže i zvuk u OpenGL-u?

Dalje,

- Ako praviš Windows only igru, možda su ti dovoljni Win API (jer ćeš ga koristiti samo za obradu ulaza, mrežu i zvuk) i OpenGL, a možda je ipak bolje koristiti DirectX za Windows only igre.
- Ako želiš da praviš cross-platform igre, možda SDL dobro dođe (bar kao zvučna dopuna za OpenGL, ako mogu zajedno da rade). Raspitaj se na forumu za razvoj igara.
- Ako želiš da pišeš Windows only programe, možda biti ipak neki od besplatnih Majkrosoftovih, odnosno Borlandovih alata najviše pasovao.
- Ako želiš da pišeš višeplatformske aplikacije, a nisi gadljiv na non-C++ jezike možda bi mogao da razmisliš o java net beans-u ili Lazarusu.
- Ako želiš da pišeš višeplatformske C++ aplikacije, možeš probati wxDev-C++ (http://wxdsgn.sourceforge.net/). On ima sve šta treba za wxWidgets pod Windows platformom. Na ostalim kompajliraj ručno wxWidgets projekat. Uostalom, dao sam link za pregled wxWidgets alata. Ultimate++ ima siromašniju biblioteku, ali uniformno integrisano okruženje na Windows, GNU/Linux i FreeBSD platformama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 12:15 - pre 203 meseci
A da li imas neke obaveze ako koristis wxDev-C++?
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 12:31 - pre 203 meseci
Lele brate ala je to komplikovano. Pa zar opengl nema zvuk? SDL je pod LGPL licencom tako da otpada sigurno. Ja za sada kao pocetnik koristim DEV C++ a hocu da napravim jednu obicnu 2d igru. Sta toliko komplikuju? I naravno moze samo windows
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 13:34 - pre 203 meseci
Citat:
SkyDiverX: A da li imas neke obaveze ako koristis wxDev-C++?

Dibidus nikakve.
Citat:
llux: Lele brate ala je to komplikovano. Pa zar opengl nema zvuk? SDL je pod LGPL licencom tako da otpada sigurno. Ja za sada kao pocetnik koristim DEV C++ a hocu da napravim jednu obicnu 2d igru. Sta toliko komplikuju? I naravno moze samo windows

OpenGL znači Open Graphics Library. Podsećam te da te SDL ne tera da otvaraš kod svoje aplikacije. Čak je automatski podešen za dinamičko povezivanje. Isporučiš lepo njihov .dll po LGPL uslovima uz svoj program, a sa svojim parčetom koda radiš šta hoćeš. No, za tvoju Windows only igru je možda najbolje da uzmeš besplatan Visual Studio Express Edition i DirectX i završiš posao. Jesi li sada zadovoljan odgovorom?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 14:20 - pre 203 meseci
To je tacno za Express varijanti i DirectX sve free ali postoji mala zackoljica ko nema legalan windows ne moze da skine diretX SDK sa microsoftovog sajta.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 14:28 - pre 203 meseci
E hebi ga sad - ako hoces da pravis Windows softver, onda bar mozes da imas legalan Windows ;-)

U principu - ako to ne mozes da zadovoljis, skines Visual Studio Express i radis OpenGL razvoj, to jos moze da bude i multi-platformski ako se potrudis, pa igra moze raditi i na Linuxu i na Windowsu. Doduse, Audio sloj ces morati da radis posebno, ili da koristis neku biblioteku kao sto je PortAudio (http://www.portaudio.com/)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 16:57 - pre 203 meseci
Ima tu istine ali ipak smo mi jos daleko od toga nece bas svako da odvoji $199 da bi kupio XP Home Edition, a za proffesional i da ne pricamo mora da doda jos $100. Svi gledaju sto jeftinije da prodju nema se para.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 18:39 - pre 203 meseci
Pokusao sam bio da skinem besplatan visual studio ali mi trazi da instaliram SERVICE PACK 2. I tu ja ne mogu da se snadjem, spora veza itd. Ajd mi molim te pojasni malo kakav je to .dll koji ja treba da isporucim uz svoju igru? Jel to isti onaj koji sam ja skinuo za SDL? I sta korisnici imaju od toga sto ce u folderu sa igrom da imaju taj .dll? Pa valjda cu moci da koristim DEV kompajler plus SDL za jednu jednostavnu 2d igru. Meni se SDL svideo zbog toga sto nema gomilu koda. Kao da je cist C++
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?17.08.2007. u 21:38 - pre 203 meseci
Citat:
llux: Ajd mi molim te pojasni malo kakav je to .dll koji ja treba da isporucim uz svoju igru? Jel to isti onaj koji sam ja skinuo za SDL?

Upravo taj. Smesti ga u isti direktorijum gde je tvoj .exe fajl.
Citat:
llux: I sta korisnici imaju od toga sto ce u folderu sa igrom da imaju taj .dll?

Imaće mogućnost da pokrenu igru. Bez njega će prilikom pokušaja pokretanja igre dobijati poruku da nije pronađen taj i taj dll.
Citat:
llux: Pa valjda cu moci da koristim DEV kompajler plus SDL za jednu jednostavnu 2d igru.

Moći ćeš, bez obzira na veličinu igre.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BinaryRuler

Član broj: 73518
Poruke: 189
89.216.248.*



+3 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?19.08.2007. u 18:25 - pre 203 meseci
U pravu si Nedeljko, Lazarus lepo radi a ima i GLScene za OpenGL razvoj stvarno je dobar.
Mada ja vise volim c++ od pascala ali mozda ovde napravim izuzetak.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?28.08.2007. u 10:38 - pre 202 meseci
Protestujem protiv premeštanja ove teme (koja je čisto stručnog karaktera) na forum za prepucavanje, jer smatram da ni najmanje nije prikladan temi. Ovde se ne radi o tome koje je licenciranje "bolje" ili "lošije", pa da bude za Avocacy, već na koji se način može koristiti softver pod kojom licencom. Smatram da bi najprikladniji forum za ovu temu bio "IT pravo i politika razvoja".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?28.08.2007. u 10:43 - pre 202 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: E hebi ga sad - ako hoces da pravis Windows softver, onda bar mozes da imas legalan Windows ;-)

Trebalo bi da imaju legalan softver. Ko zna, možda momci za razvoj softvera za Windows koriste ReactOS ;-)
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?28.08.2007. u 15:12 - pre 202 meseci
Citat:

E, tu smo dakle. Kada ja lepo kažem da bi ti pasovao Lazarus (možeš koristiti bilo koji priručnik za delfi), ti bojkotuješ paskal, a okruženje je ko bombona.

Postoje wxForms (nije besplatan) i besplatni plugin wxSmith za Code::Blocks.

Uz Code::Blocks 1.0.rc1 se dobija wxSmith, ali ne i uz Code::Blocks 1.0rc2. Možeš nabaviti i svežije razvojne verzije (za koje autori kažu da su stabilnije od poslednje zvanično stabilne verzije 1.0rc2) uz koje se dobija wxSmith.

No, ipak mislim da je Qt Designer kvalitetniji i od Lazarus-ovog dizajnera formi (koji je odličan) i od bilo kog odgovarajućeg softvera za wxWidgets, koji je meni poznat.

Uostalom, evo ti ga link sa raznim informacijama vezanim za wxWidgets.

http://www.wxwidgets.org/wiki/index.php/Main_Page


Jel smem ja da preporucim ? :) Java/NetBeans npr, imaju jako kvalitetan gui dizajner, opet sa javom je moguce maltene sve (ako izuzmemo pisanje drajvera), opet sa druge strane swing aplikacije se lako pisu, portabilne su svuda gde imate JRE. A i vreme razvoja je krace ako poredimo npr javu sa C++ ili lazarusom.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?28.08.2007. u 15:15 - pre 202 meseci
Citat:

Trebalo bi da imaju legalan softver. Ko zna, možda momci za razvoj softvera za Windows koriste ReactOS ;-)


Nisam znao da isti podrzava Direct3D doduse ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Pod kojim uslovima moze da se proda program napravljen u okruzenju koje je pod GPL ili LGPL?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 8901 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.