Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?

[es] :: Nauka :: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11680 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Astrotrain
Beograd, Vračar

Član broj: 150609
Poruke: 51
89.216.214.*



+1 Profil

icon Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 12:46 - pre 203 meseci
Naime.... danas je peti dan od kada sam odlučio da izvršim prelaz sa jednofaznog uobičajenog modela spavanja kada se u toku dana spava samo jednom u trajanju od 5 ili 6 pa sve do 10 i više sati, zavisno od individue, na način tzv. dvofaznog spavanja (u prevodu sa engleskog "biphasic sleep" - odrednica za Google). Pitanje je zašto? Prosto zato što po onome što sam pročitao na nekim veb-stranama takav način spavanja omogućava potpun odmor i izuzetne pogodnosti sa samo 4,5 do 6 sati u zbiru. Ovo se radi tako što se u toku noći spava u trajanju od 3 ili 4,5 sata (uvek umnožak 90 minuta zbog ciklusa sna... ko ne zna neka potraži...ovo je vrlo obrađena tema), a zatim se u toku popodneva odspava jedna dremka (nešto kao siesta na Mediteranu) u trajanju od oko 90 minuta (tj jedan ciklus sna) i... to je to! Opet ste spremni za nove životne pobede!
Postoji naravno prelazni period pojačane pospanosti i nešto smanjene radne sposobnosti za koji piše da traje oko 2 nedelje do mesec dana. Meni je danas već mnogo bolje u odnosu na prva 4 dana, i sve više mi prija sve ovo.
Pretraživao sam po ovoj temi i na srpskom, međutim sa iznenađenjem sam otkrio da se ne može naći BAŠ NIŠTA!
Da li je neko od vas ovo probao? Ako jeste, neka opiše svoje iskustvo! Ako niste probali, napišite šta mislite o ovome, da li ste uopšte čuli za ovo, kao i .... da li biste probali?
Jer priznaćete, minimum 17-18 produktivnih sati u toku dana nije za bacanje, zar ne?
 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.041net.co.yu.



+39 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 13:26 - pre 203 meseci
pa ako te bude radilo javi, ja sam za :-)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 13:42 - pre 203 meseci
Ja vec godinama spavam tako i nisam primetio nikakvu razliku - u zbiru moram da spavam onoliko koliko ljudi inace spavaju, oko 8 sati. Jedino sto uvece kad ustanem veoma sam odmoran i spreman za najodgovornije poslove (knjigovodstvo i slicno) sto bez odmora popodne nisam u stanju da radim. Jedino je nezgodno sto kad se naviknes na to, posle se tesko odviknes, pa ja kad moram da budem negde popodne u javnosti (desi se neka svadba, slava, sahrana ili slican skup ljudi), ne mogu da sakrijem nezainteresovanost za bilo sta drugo osim za spavanje koja je jaca od mene. Cini mi se da i inace mi koji spavamo tako delujemo okolini pomalo pospani u svako doba dana, a ustvari nismo pospani uopste. Valjda zato sto se organizam neko vreme postepeno priprema za spavanje, a onda posle spavanja neko vreme se postepeno razbudjuje. Ti periodi su kod ljudi koji spavaju dvofazno valjda prisutni duplo cesce, pa samim tim i duplo vise vremena svakog dana, pa valjda zato ono o pospanosti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 14:01 - pre 203 meseci
ja vec duze vreme ovo leto spavam tako (od 03-07 i od 16-18h) i mogu da ti kazem da se veoma usrano osecam ceo dan... ne spavam ovako sto hocu nego se tako namesti...
 
Odgovor na temu

Astrotrain
Beograd, Vračar

Član broj: 150609
Poruke: 51
89.216.214.*



+1 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 14:37 - pre 203 meseci
@ad0lf važi..... pisaću povremeno kako mi ide
@pctel razumem... mogu ti reći da sam iz onoga što sam pročitao na Netu izvukao (neki moj) zaključak da je jako bitan i psihološki stav prema celoj stvari. A ja BAŠ ŽELIM JAKO da skratim spavanje. Takav stav pomaže da se izdrži prelazni period i da se mozak natera da "prebaci" u novi režim rada.

@superbaka.... pa moguće je da ne poštuješ dužinu svog ciklusa sna, pa se često budiš u toku delta-faze (duboki san)... a onda naastaajuu proobleemmii.

[Ovu poruku je menjao Astrotrain dana 09.08.2007. u 00:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Wajda.W
Vladimir Vajda
Zrenjanin

Član broj: 127039
Poruke: 323
77.46.230.*



+101 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 15:02 - pre 203 meseci
I ja sam gledao neku BBC-evu emisiju sto se toga tice.
I oni kazu da je tako bolji efekat(sto se tice odmornosti), naime bila je jedna devojka sto je uicestvovala u tom eksperimintu i ona je spvala na svakih sat vremena po nekih 5-10 min koliko se ja secam i mnogo je bolji efekat jer se telo pri potpunom umoru brze odmara nego kad nije potpuno umoreno pa je ona otprilike odrzavala taj nivo.
Ali ovde je slucaj taj da je ona tako morala jer je jedrila i onda mora stalno da ima kontrolu nad jedrilicom.
Ali u ovakvim metodama se istce problem kao kod duge neispavanosti ubijanje mozdanih celija, u tvojoj dvofaznoj metodi to je verovatno manje izrazeno pa i mozda nemas takve posledice ili neces imati, meni je ipak najdraze da spavam na "normalan" nacin a po nekad jos dodam po koji sat popodne jer meni treba oko 10-11 sati sna dnevno.
moguce da ime i neke netacnosti ovde ali toliko se ja bar secam te emisije s obzirom da sam je davno gledao.
 
Odgovor na temu

Astrotrain
Beograd, Vračar

Član broj: 150609
Poruke: 51
89.216.214.*



+1 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?08.08.2007. u 23:42 - pre 203 meseci
Možda je to tako... mada nisam baš siguran da se može reći da je Tesla (za koga se tvrdi, mada nije decidno potvrđeno da je bio polifazni spavač) patio od manjka "malih sivih ćelija".
Što se dvofaznog spavanja tiče, opet uz ogradu da sam o tome čitao na Netu, naišao sam na opis eksperimenta u okviru koga su ljudi podvrgnuti uslovima izolacije u smislu odsustva dnevne svetlosti kao i svesti o vremenu (satovi, mediji itd). Dato im je zatim da se ponašaju potpuno slobodno. Da rade kad šta žele, da spavaju kad žele i koliko žele, da ustaju kad žele... Nakon izvesnog vremena njihovo spavanje postalo je dvofazno, u skladu sa dnevnim kružnim ritmom.
Mene je zapravo najviše zainteresovala za ovaj ceo "eksperiment" veb-strana izvesnog Glena Roudsa (konkretno deo veb-strane
http://glenrhodes.com/index.ph...sk=view&id=54&Itemid=9). On ovde opisuje kako on spava kao i "foru" sa 90minutnim ciklusom sna. Ako bi se pažljivije pogledalo, videlo bi se da se radi o vrlo svestranom i uspešnom čoveku, za koga se ne može baš reći da ne zna šta radi u životu.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?09.08.2007. u 08:22 - pre 203 meseci
Sve je to ok, mada sam vise nego siguran da bi dugotrajno izlaganje takvoj vrsti "spavanja" moralo da izazove odredjene posljedice. Hiljadama godina unazad, covjek je svoje spavanje vezivao za smjenu dana i noci - i taj "tajming" je vjerovatno vec genetski predodredjen. Svaka promjena tako usadjenih stvari mora da dovede do posljedica.

Ja godinama spavam max 7 sati dnevno - i to je sasvim dovoljno za moje godine. Dok sam bio mladji, spavao sam duze. A poznato mi je da stariji ljudi spavaju jos manje.

Zakljucak - ne treba se igrati sa prirodom...


Pozdrav
 
Odgovor na temu

nikdim
Nikola Dimitrijevic
Niš/Beograd

Član broj: 4999
Poruke: 61
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?09.08.2007. u 09:17 - pre 203 meseci
Potpuno spontano sam krenuo u ovu avanturu pre desetak dana i moram priznati da je celokupnu učinak po danu, kao i efikasnog samog rada veći, mada ne bih rekao da može da se konstantno primenjuje (red veličine godinu dana).
 
Odgovor na temu

Ivan.Markovic

Član broj: 97763
Poruke: 330

Sajt: security-net.biz


+19 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?09.08.2007. u 10:50 - pre 203 meseci
Ja tako/slicno spavam vec par godina, nocu 4-6 sati a danju (ako stignem) 1-2. I odlicno sam se uklopio, imam vise vremena za sve.
Naravno desi se da nekada da zakucam po 10-12 sati odjednom ali to kada se bas preforsiram po zurkicama :p
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama
XIV
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?09.08.2007. u 11:38 - pre 203 meseci
cuo sam za polifazno spavanje, ovo dvofazno mi kao dodje dremka popodne
inace malo teze je da se uklopis sa ovakvim nacinom zivota a inace mislim da duzina spavanja moze da se skrese
i do 50%...ja sa pokusao sa cestim kratkim dremkama (micro naps - kako ih zovu) evo jedan link pa mozes da procitas
o njima i uopste o spavanju http://www.lifehack.org/tag/sleeping/


 
Odgovor na temu

Astrotrain
Beograd, Vračar

Član broj: 150609
Poruke: 51
89.216.214.*



+1 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?09.08.2007. u 23:18 - pre 203 meseci
@biotech naravno da sam se prvo upoznao sa polifaznim spavanjem. Ono je u neku ruku i privlačnije od dvofaznog u tom smislu što je ukupno vreme dnevnog spavanja još kraće od rečenog. Međutim, meni to sa jedne strane nije potrebno (bar za sada ), a sa druge strane izgleda da je dvofazno spavanje svojstvenije prirodi čoveka, zato što ipak uključuje cele cikluse sna, samo uz njihov manji broj i podeljenost u dva dela.Takođe uključuje i poštovanje dnevnog kružnog (cirkadijalnog) ciklusa.
Hvala na sugestiji u svakom slučaju
 
Odgovor na temu

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?10.08.2007. u 13:46 - pre 203 meseci
Slusajte problem sa dvofaznim spavanjem je u tome sto nikada necete uci u 4 nivo NREM-a, a kamoli u REM... Ja svakako nisam strucnjak za psihologiju ili spavanje ali nisam siguran koliko je ovo dobro za vase psiholosko zdravlje, a i sem toga zamislite da nikada vise ne sanjate... bas glupo jel da?

pogledajte http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep ako ne zante sta su NREM i REM
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?10.08.2007. u 14:49 - pre 203 meseci
Citat:
ja vec duze vreme ovo leto spavam tako (od 03-07 i od 16-18h) i mogu da ti kazem da se veoma usrano osecam ceo dan... ne spavam ovako sto hocu nego se tako namesti...

Takodje. I jos se slabije orjentisem u vremenu (mesam juce/danas/sutra) :) tako da izbegavam da spavam preko dana.
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

WOW
Beograd

Član broj: 33478
Poruke: 172
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?10.08.2007. u 15:06 - pre 203 meseci
pa to je to... koliko se secam svaka od tih faza traje jedno sat ipo
prva faza (prvih sat ipo) je dovoljna da se telo oporavi, sve ostale faze sredjuju mozak od djubreta... tako da batalite vi to dvofazno i svaki dan imajte po 7.5-8 sati neprekidnog sna...
pozz
WOW je simetrija, nije nikakva igra...
 
Odgovor na temu

Astrotrain
Beograd, Vračar

Član broj: 150609
Poruke: 51
89.216.214.*



+1 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?12.08.2007. u 00:37 - pre 203 meseci
@wow žao mi je ali po pitanju REM i NREM jednostavno nisi u pravu. U toku jednog ciklusa spavanja (koji traje približno 90 minuta) prolaze se SVE FAZE SNA (1,2,3,4,3,2,REM-tim redosledom). Znači tvoja tvrdnja nikako ne stoji. Ovo je tačno za polifazno spavanje koje se upražnjava u obliku "dremki" od po 20ak minuta. DVOFAZNO i POLIFAZNO spavanje NIKAKO NISU ISTI. Neophodno je praviti razliku. Dvofazno spavanje je takvo da obuhvata KOMPLETNE cikluse spavanja (obično 2-4 ciklusa noću, i jedan danju).
BTW danas je 9. dan kako prelazim na dvofazno spavanje i sve se bolje osećam. Ležem oko 2-3h ustajem u 5 i nešto ili 6 i nešto. Popodne odspavam 1,5h (bez sata se budim!) a to obično bude između 16 i 18. Za razliku od prvih par dana koji su stvarno bili teški, sada izgleda počinju da stižu prvi pozitivni efekti ovakvog rasporeda.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?12.08.2007. u 00:54 - pre 203 meseci
A sta je sa melatoninom koji je vrlo bitan hormon koji se luci u toku sna iskljucivo u mraku?

Ja se ipak ne bih zezao sa tim - radili su puno eksperimenata na zivotinjama u nasilnim promenama ciklusa sna, i obicno se zavrsavalo crkavanjem istih. Nema jos puno podataka koji su dugorocni efekti poremecaja melatonina na ljudski organizam, ali ja ipak ne bih da budem prvi medicinski dokaz za nesto lose u vezi poremecaja lucenja istog ;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?12.08.2007. u 02:46 - pre 203 meseci
Ko god je cepao strazu u vojsci imao je priliku da proba i 4+ fazno spavanje (cetiri sata straze, 2 sata sna i tako u krug).

Ako se primeni u roku od par nedelja, nije los osecaj (svezina, lakoca, ostrina opazanja, slicni efekti kao kad se posle duzeg
rada resetuje kompjuter), medjutim, ljudi koji su tome bili izlozeni na duze (nekoliko meseci na vojnim objektima u mirnodopskim
vremenima) kazu da im se nikako ne svidjaju post simptomi - gubitak identiteta, izgubljenost, otupelost. Jedan moj kolega TV
inzenjer je opisivao takvo stanje svesti 'kao da mi stalno fali jedna poluslika (field) pred ocima' tj. kao da je sve tu samo sa
upola manje linija.


 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
77.46.226.*



+363 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?12.08.2007. u 14:18 - pre 203 meseci
Jedan sam od onih koji spavaju jednofazno, ali nekad mi se omakne pa odspavam i popodne. Kad se to desi uvek spavam oko sat i po ili 90-tak minuta. Nikad mi se ne desava da spavam npr. tacno 1 ili 2 sata. Moguce da je to zbog tog ciklusa od 90 minuta. Problem je sto posle tog popodnevnog sna moram odraditi neku aerobnu aktivnost(trcanje, biciklo) da bi se oporavio, jer sam u suprotnom celo vece nizasta...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?12.08.2007. u 15:08 - pre 203 meseci
Da li taj ciklus traje tacno 90 minuta, ili varira +/- neki procenat? Meni se cini da kod mene traje nesto krace (ili duze). Recimo, budim se posle 5.5 sati a ne posle 6. To je onda ili 4x82.5 ili 3x110.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Dvofazno spavanje - interesantna mogućnost ili ludost? Šta vi mislite o tome?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11680 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.