Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakva je budućnost MySql-a?

[es] :: Advocacy :: Kakva je budućnost MySql-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8241 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Kakva je budućnost MySql-a?08.08.2007. u 06:00 - pre 203 meseci
Šta mislite kakva budućnost sledi MySQL-u?
Do 5.0 verzije je bio krsh a sada su mu ubacili dosta novog: stored procedure, trigers, views..
Interesuje me u odnosu na MS SQL i Oracle koliko je ovo ozbiljna baza?
Koliku stabilnost mogu da očekujem ako se recimo dnevno tabela puni sa oko 300 rekorda posle izvesnog vremena?
Kakve su konkretno razlike između enterprise verzije i ove što mi skidamo free? Da li samo u supportu?
Da li mogu da radim nešto ozbiljnije sa ovim ili čisto kombinacija php - mysql za web stranice?
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?08.08.2007. u 19:25 - pre 203 meseci
Svijetlu buducnost, sve vise me iznenadjuje.
tih 300 komada je sica.
znaci godisnje oko 110000 redova.

 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 06:03 - pre 203 meseci
Da, i sta mogu da ocekjem posle 10 godina?
Da li neko koristi mysql za nesto ozbiljno? I koliko moze da je optereti i koliko je ona zaista pouzdana
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 07:52 - pre 203 meseci
Sta mozes ocekivati za 10 godina??? Otidji kod gatare pa je pitaj.

To je suvishe dug period u IT industriji da bi neko mogao da predvidi i tebi garantuje - osigura sta ce biti. Razmisli sta ti sad treba i sta zelis sad postici + eventualno pogled godinu dana unaprijed. Ako zelis praviti tako dugorocne investicije bolje se prebaci u neku drugu bransu.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 08:08 - pre 203 meseci
Mislim sa mojom bazom sta ce biti.. Hoce li izdrzati to?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 08:10 - pre 203 meseci
Radio sam na bazi sa oko 26 Gb, nekih 300 miliona redova u jednoj tabeli plus ostatak od par miliona, php i mysql su ver. 5, sa indexima to sve lepo radi. Ubacivanje u bazu i pravljenje indexa oko 150 miliona redova u 3 tabele traje od sat do tri sata (trebalo je nesto da se pobrise, trajalo sat i po, i ubacivanje novoga i reindexiranje oko 2.5-3 sata... zajedno oko 4,5 sati).
Sve u svemu, radi lepo (ni oraclu ne treba manje na istoj/slicnoj masini koliko su mi rekli neki ljudi koji su radili sa oracleom i takvim vecim (ako se ovo smatra vecom) bazama).
mysql je 5.0.18, znaci ne najnoviji, PHP 5.1.2, mansina pod SLES-om 10.

P.S. Vidjao sam mysql baze koje kad nije dobro odradjen upit rade i satima, kad se promenio (optimizovao) upit, sa nekoliko sati presao je na par minuta (u pitanju su tabele bez indexa, zato je trajalo). Sve u svemu, oracle ima dobar alat za analiziranje tih stvari, za mysql ne znam da li postoji nesto sto ti predlozi optimizaciju koda.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 09:21 - pre 203 meseci
Ok, znaci provereno radi sa vecim podacima..
Posto su me napali neki ljudi da je MySQL krsh i da sluzi samo za web zezanje... Kao PHP+Apach+MySQL.
Znaci moze se raditi i nesto ozbiljnije.
Thx
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 14:49 - pre 203 meseci
Citat:
MatezYU: Ok, znaci provereno radi sa vecim podacima..
Posto su me napali neki ljudi da je MySQL krsh i da sluzi samo za web zezanje... Kao PHP+Apach+MySQL.
Znaci moze se raditi i nesto ozbiljnije.
Thx


moze se raditi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?09.08.2007. u 16:05 - pre 203 meseci
Ama, to je rasprostranjena open source baza od koje zavisi dovoljno toga, da čak i ako AB Soft (proizvođač) propadne, naći će se neko ko će biti dovoljno zainteresovan da do'vati kod i nastavi da ga razvija. Meni te dve činjenice (rasprostranjenost i otvorenost koda) ulivaju poverenje da je projekat neće propasti, pa makar i proizvođač propao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 06:03 - pre 203 meseci
Citat:
Jbyn4e: Radio sam na bazi sa oko 26 Gb, nekih 300 miliona redova u jednoj tabeli plus ostatak od par miliona, php i mysql su ver. 5, sa indexima to sve lepo radi. Ubacivanje u bazu i pravljenje indexa oko 150 miliona redova u 3 tabele traje od sat do tri sata (trebalo je nesto da se pobrise, trajalo sat i po, i ubacivanje novoga i reindexiranje oko 2.5-3 sata... zajedno oko 4,5 sati).


Napravio sam mali programcic koji ubacuje u MySQL 5 random vredonst u polja, jedno je brojno i indexirano a ova ostala su razlicitih sadrzina. Ima char, varchar, date, time, enum, itd.. Napravio sam dve paralelne tabele koje su iste i punim ih. Ostavio sam racunar da radi vec 2-3 dana i stigao je do 12 miliona rekorda po tabeli. Videcemo kada nagura na malo veci iznos pa da probam da testiram. Recimo sada mi je trebalo oko 34 sekunde da uradi:
SELECT COUNT(BR) FROM TABELA1 sa 12 miliona rekorda. Uz to BR je indeksiran i ima vrednost od 0 do 100 (slucajnim generisanjem brojeva se puni).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 08:31 - pre 203 meseci
Buducnost MySQL-a je u komercijalizaciji istog, a to nagovestavaju i sami autori ;-)

Elem, pre neki dan je MySQL ekipa najavila da ce trenutni code tarball-ovi biti dostupni samo placajucim korisnicima, a za ostale ce biti objavljivane stabilne verzije ("servisne" - obecavaju bar 4 na godinu dana).

http://www.regdeveloper.co.uk/2007/08/14/mysql_tarball_community/

Citat:

Jeremy Cole, formerly with MySQL and now running Proven Scaling, warned these latest changes would do "absolutely nothing" to address quality control issues on bugs and delays that crept in with the release in late 2006 of Community Server. As part of the new regime, MySQL has promised at least four mature, scheduled source code builds each year.


Iako je taj potez prakticno anulira prednosti OSS razvoja (verifikaciju od strane siroke javnosti) - autori MySQL-a ocigledno imaju IPO u svojim glavama, a to znaci da moraju nekako da poboljsaju profit i mogucnosti rasta, pa ocekujem jos poteza ka komercijalizaciji.

Naravno, OSS verziju niko ne moze da ukine, ali mi se cini da ce ona polako postati "deveta rupa na svirali".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 10:10 - pre 203 meseci
Citat:
MatezYU: Da, i sta mogu da ocekjem posle 10 godina?
Da li neko koristi mysql za nesto ozbiljno? I koliko moze da je optereti i koliko je ona zaista pouzdana


Pa pazi, po tvojoj računici 300 redova dnevno, za 10 godina mu dođe oko 1,000,000 redova... Taj red veličine nije problem ni za jednu bazu, pa verujem ni za MySQL... Ne znam kakvo je sad stanje sa MySQL-om, i koja jeverzija sada aktuelna ali ja kada sam radio odabir baze MySQL nije imao ništa od 'naprednijih' opcija, tako da i pored najboljih namera nije mogao da prođe prvo kolo kvalifikacija... Da li stvari isto stoje danas, to nemam pojma, samo znam da se ES svako jutro gasi na par sati kako bi se mogao napraviti backup baze... Da MySQL može raditi backup na živoj bazi verujem da se sajt ne bi gasio, tako da ako tako osnovna stvar nije još uvek odrađena, onda šta očekivati od te baze, osim za tako te najobičnije upotrebe gde eto nemožeš baš access da koristiš...

Trenutno po meni postoje Oracle i MSSQL kao jedine baze sa kojima vredi nešto ozbiljnije započinjati. Za DB2 nisam siguran jer ne znam koliko ta baza može da se izbori sa ove dve prethodno navedene, a da ne bude nakon par godina ista stvar kao sa OS/2, puj pike ne važi se više i da ugase projekat... Pa onda zaglaviš u problemu... Ako ipak insistiraš na besplatnoj bazi onda bi ja u svakom slučaju pre gledao PostgreSQL nego MySQL...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 10:28 - pre 203 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Naravno, OSS verziju niko ne moze da ukine, ali mi se cini da ce ona polako postati "deveta rupa na svirali".

A ja mislim da će, ako bude gusto, tu verziju da do'vati neki drugi tim i da nastavi da ga razvija, recimo pod sličnim uslovima (dvostruko licenciranje).
Citat:
Ivan Dimkovic: Buducnost MySQL-a je u komercijalizaciji istog, a to nagovestavaju i sami autori ;-)

A kada je bio nekomercijalan? Otkako ja znam za MySQL, prodavale su se komercijalne licence za njega.
Citat:
ventura: Ne znam kakvo je sad stanje sa MySQL-om, i koja jeverzija sada aktuelna ali ja kada sam radio odabir baze MySQL nije imao ništa od 'naprednijih' opcija, tako da i pored najboljih namera nije mogao da prođe prvo kolo kvalifikacija...

Ne znam kakve je mogućnosti imala verzija 4, ali od verzije 3, koja bi se pre mogla nazvati polubazom nego bazom podataka, MySQL je puno napredovao do verzije 5, koja je "punokrva" baza podataka.
Citat:
ventura: Da li stvari isto stoje danas, to nemam pojma, samo znam da se ES svako jutro gasi na par sati kako bi se mogao napraviti backup baze... Da MySQL može raditi backup na živoj bazi verujem da se sajt ne bi gasio, tako da ako tako osnovna stvar nije još uvek odrađena, onda šta očekivati od te baze, osim za tako te najobičnije upotrebe gde eto nemožeš baš access da koristiš...

ES ima i drugih tehničkih problema. No, nikada takve probleme nisam primećivao na Google-u u Yahoo-u, tako da ne bih na osnovu ES-a izvodio zaključke o MySQL-u.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 10:51 - pre 203 meseci
Citat:
ventura: Ne znam kakvo je sad stanje sa MySQL-om, i koja jeverzija sada aktuelna ali ja kada sam radio odabir baze MySQL nije imao ništa od 'naprednijih' opcija, tako da i pored najboljih namera nije mogao da prođe prvo kolo kvalifikacija... Da li stvari isto stoje danas, to nemam pojma, samo znam da se ES svako jutro gasi na par sati kako bi se mogao napraviti backup baze... Da MySQL može raditi backup na živoj bazi verujem da se sajt ne bi gasio, tako da ako tako osnovna stvar nije još uvek odrađena, onda šta očekivati od te baze, osim za tako te najobičnije upotrebe gde eto nemožeš baš access da koristiš...


ti si to verovatno birao bazu pre par godina, kad je mysql stvarno bio poluupotrebljiv, ali stvari su se od tada znacajno promenile
Citat:
MySQL Enterprise Server 5.0 delivers new enterprise features, including:

* ACID Transactions to build reliable and secure business critical applications
* Stored Procedures to improve developer productivity
* Triggers to enforce complex business rules at the database level
* Views to ensure sensitive information is not compromised
* Information Schema to provide easy access to metadata
* Distributed Transactions (XA) to support complex transactions across multiple databases
* Pluggable Storage Engine Architecture for maximum flexibility
* Archive Storage Engine for historical and audit data
* Federated Storage Engine to create a single logical database from many physical servers
* Emergency Hot Fix Builds

http://www.mysql.com/products/enterprise/server.html

Citat:
MySQL 5.0 Community Server - Generally Available (GA) Release

In contrast to the MySQL Enterprise Server, which receives both monthly rapid updates and quarterly service pack releases, there is no specific schedule for when a new version of the MySQL Community Server is released. While every bug fix that has been applied to the Enterprise Server will also be available in the subsequent Community Server release, there will be source-only releases in between full (source and binary) Community builds.

http://dev.mysql.com/downloads/mysql/5.0.html#downloads
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7174 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 10:53 - pre 203 meseci
Citat:
Nedeljko
A kada je bio nekomercijalan? Otkako ja znam za MySQL, prodavale su se komercijalne licence za njega.


Jeste, MySQL je uvek bio komercijalan - ali, kao sto vidis, kompanija koja je iza njega sve manje i manje poklanja paznje OSS verziji MySQL-a, sto je indikativan pokazatelj da se ide ka sve vecoj komercijalizaciji.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 12:57 - pre 203 meseci
Citat:
ventura: Trenutno po meni postoje Oracle i MSSQL kao jedine baze sa kojima vredi nešto ozbiljnije započinjati. Za DB2 nisam siguran jer ne znam koliko ta baza može da se izbori sa ove dve prethodno navedene, a da ne bude nakon par godina ista stvar kao sa OS/2, puj pike ne važi se više i da ugase projekat...


Teske reci, DB2 je duze na trzistu nego MSSQL, baza je veoma stabilna, radi na velikom broju arhitektura, a sada ako IBM odluci da prestane sa razvojem, desice se eclipse scenario, a ne OS/2. Sa druge strane cim jos uvek ne pustaju open source db2 znaci da jos uvek prave jako velike pare.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2790 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 13:37 - pre 203 meseci
I to veće nego MS SQL Server.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 13:51 - pre 203 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Teske reci, DB2 je duze na trzistu nego MSSQL, baza je veoma stabilna, radi na velikom broju arhitektura, a sada ako IBM odluci da prestane sa razvojem, desice se eclipse scenario, a ne OS/2. Sa druge strane cim jos uvek ne pustaju open source db2 znaci da jos uvek prave jako velike pare.


Slažem se da je DB2 odlična baza, nego da ja sada počinjem neki veći projekat i biram bazu za to, DB2 ne bi odabrao samo iz razloga što je neizvesno kakva joj je budućnost... Oracle već suvereno vlada, MSSQL lagano grabi sve veći kolač, a kad je slična stvar bila sa OS/2, oni jednostavno rekli e više nećemo da se igramo desktop operativnih sistema i to je to...
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 14:39 - pre 203 meseci
Citat:
MatezYU: Napravio sam mali programcic koji ubacuje u MySQL 5 random vredonst u polja, jedno je brojno i indexirano a ova ostala su razlicitih sadrzina. Ima char, varchar, date, time, enum, itd.. Napravio sam dve paralelne tabele koje su iste i punim ih. Ostavio sam racunar da radi vec 2-3 dana i stigao je do 12 miliona rekorda po tabeli. Videcemo kada nagura na malo veci iznos pa da probam da testiram. Recimo sada mi je trebalo oko 34 sekunde da uradi:
SELECT COUNT(BR) FROM TABELA1 sa 12 miliona rekorda. Uz to BR je indeksiran i ima vrednost od 0 do 100 (slucajnim generisanjem brojeva se puni).


Preporucljivo je da prvo iskljucis pravljenje index-a pre velikog ubacivanja. Prvo disable keys da ne update-uje indexe, ubacis podatke (load data ... ako tako radis, ili radis kako to ubacivanje?), nakon toga enable-ujes keys da napravi index-e i posle toga bez problema radi. Naravno da za to vreme baza trokira - ne znam da li je tako i kod drugih baza, ali ako radis select dok ubacujes veliku kolicinu podataka i pravis indexe, select ce sporo da radi... naravno, prica je drugacija i za drugacije racunare - ono sto sam pricao ranije je bilo na masini sa scsi diskovima u raid-u, na 10000 rpm (ako se dobro secam), masina je xeon na 3.4 ghz, suse linux 64 bitni.... Na prethodnoj masini na kojoj je radilo ovo isto - punjenje samo je trajalo oko 18-ak sati... a ovde sve za 4,5 sata ili tako nesto.

P.S. Sto se tice db2 baze... vrlo je osetljiva na verziju jave. Mora da bude ibm-ova, ona sun-ova je totalno sje**e. Imao sam slucaj kad sam hteo na tu masinu gde je db2 server da instaliram openoffice 1.1 (davno je to bilo), koji dolazi sa sun-ovom javom. Nakon instalacije openoffice-a, db2 server je prestao da radi... pomogla je samo reinstalacija :(, ali srecom da je to bila test masina a ne production :)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
77.46.226.*



+3 Profil

icon Re: Kakva je budućnost MySql-a?17.08.2007. u 16:24 - pre 203 meseci
Prvo ne razumem odakle tolika briga za buducnost DB2 baze. IBM je nece skoro odbacivati (mada uvek moze da je proda nekome).
IBM je kupio pre 4-5 godina Informix. I sta bi? Eno informix i dan danas postoji i izbacuje nove verzije. Znaci nije mrtav.

Za velike baze Oracle je tata. Nema nista zastupljenije (mnogi kazu ni bolje) od toga. I nasi najveci sistemi (EPS, NIS, Telekom) koriste Oracle. MSSQL nikad nisam koristio ali sam cuo (od ljudi koji mnogo vise rade sa bazama) da MS jos uveki nije napravio nesto sto bi moglo da se meri sa Oraclom.

MySQL je baza koja je tu da ostane. Za veliki broj primena je sasvim ok. Kada se ispravno podesi i izabere odgovarajuci storage engine moze veoma lepo da radi i sa velikim bazama.

Sto se tice MySQLa i velikih tabela. Imam priliku da probam kako radi na tabeli sa nekih 34M i 54M (MyISAM storage) slogova i rezultati se vracaju pristojno brzo. Zavisno od toga za sta se baza konkretno koristi najbolje je tabele deliti na manje. Ne postoji potreba (mozda u nekim specificnim slucajevima, koji mi sada ne padaju na pamet) da se prave tabele sa 50 ili 100M slogova. Ja sam i pomenute tabele izdelio na manje, malo modifikovao indekse i da vidis kako je sve poletelo.

Poenta price je da je baza dobra onoliko koliko znas da je ispravno koristis. Cinjenica je da je MySQL u startu nesto tolerantniji na losa indeksiranja i organizaciju baze ali kada se kolicnia podataka znacajno uveca problemi se javljaju svuda, bez obzira na bazu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kakva je budućnost MySql-a?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8241 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.