Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustva sa Video produkcijom

[es] :: Video produkcija :: Iskustva sa Video produkcijom

[ Pregleda: 3911 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran TV
Zoran Pavlovic
Krusevac

Član broj: 153277
Poruke: 30
*.eunet.yu.



Profil

icon Iskustva sa Video produkcijom05.08.2007. u 22:18 - pre 202 meseci
Za sve one koji pocinju sa ovim lepim, ali tesko isplativim poslom.

Ako mislite da cete namlatiti pare IDEJOM, u grdnoj ste zabludi. To postoji samo u losim Americkim filmovima. Ne shvatite me pogresno, ne zelim da Vas obeshrabrim. Evo mog iskustva :
- Autor i producent sam emisije koja se prikazivala na vise od 25 lokalnih TV. Uspeh emisije je bio diskutabilan. Vlasnici i urednici TV kuca mi traze jos emisija. Zasto i ne bi! Njih ne kostaju nista! Zadovoljni su kvalitetom i gledanoscu, ali sta ja imam od toga kada sam jedva pokrio troskove! Snimanja na terenu+montaza=750 Eur sto je minimalna cifra za iole ozbiljniju produkciju ( van Beograda ). Samo za sastanak sa Glavonjom iz RTS-a su mi trazili 500 Eur. bez garancije. Odustao sam od svega iako imam sirovog materijala za jos 10 emisija. Promenio sam profesiju ( trenutno, nadam se ) i radim za stranu kompaniju neki levi posao gde upotrebljavam 10 % mozga za 3 x vecu platu od novinarske na lokalnoj TV.
 
Odgovor na temu

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
*.crnagora.net.

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom05.08.2007. u 22:28 - pre 202 meseci
Steta sto ti je ovo prvi post :)

Mozda tvoje iskustvo budu od pomoci nekome, mada... nije sve tako crno :)
 
Odgovor na temu

Zoran TV
Zoran Pavlovic
Krusevac

Član broj: 153277
Poruke: 30
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom05.08.2007. u 22:49 - pre 202 meseci
Slazem se nije sve tako crno, RRA bi trebala da zavede red i onemoguci TV Tajkune da ucenjuje autore. Pre svega da onemoguci uslovljavanje (marketinski prostor u zamenu za emisiju). Imas ideju, napises sinopsis, snimis, montiras i na kraju moras da juris sponzore. Alo, necu to da radim! Hocu da prodam gotov proizvod za postenu cenu koje ce GLEDANOST da odredi!
 
Odgovor na temu

Misa_exclusive
Milos Andrejevic
Raduckam tu i tamo... :)
Novi Sad/Leskovac

Član broj: 59286
Poruke: 1061
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 190609050


Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom06.08.2007. u 00:20 - pre 202 meseci
MOze li se znati ime te "unioverzalne" emisije koja se emitovala na mnogim tv?
Inace, slazem se sa tobom. Je*eno je to da se cimas da nadjes sponzore da ti pokriju troskove snimanja i eventalno da sam uspes da se ugradis u cenu, inace neces dobiti nista jer to televizioje hoce da ti emituju ali za DZ. Sa druge pak strane, to ti je jedini prolaz kod sponzora da im obezbedis emitovanje reklame na toliko i toliko tv u okviru te emisije...
Jbg, nadamo se da ce se to regulisati.
Nije sve u parama. Ima nešto i u nekretninama, a Boga mi, i u zlatnim polugama

 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom06.08.2007. u 08:07 - pre 202 meseci
Pozdrav,

ne znam, sasvim je prirodno da se i vlasnik TV ogradjuje upravo davanjem marketinskog prostora za autorsku emisiju. Ustvari, najcesci je slucaj da se emisija emituje tako da se nista ne dodeli autoru vec da autor jos i deli svoje marketinsko vreme (marketinsko blok-vreme u toj svojoj emisiji) sa samom TV kucom. Jednostavno, time placas ulaznicu za trzisnu utakmicu sa svojom emisijom. Iz tih razloga se uvek najbolje pocinje sa kontakt emisijama bez obzira na troskove, zatim sa prodajom video-prava pa ako se ispostavi da bas i ne ide, sa prodajom TV prava itd. Postoje neki manje-vise standardni redosledi.

Ta prica: ja napravim i ja prodam, nimalo ne pije vodu sa trzisne strane. Naime, gledanost emisije je jedna vrlo relativna barijabila u ovom biznisu. Posle emitovanja, primera radi, prvog serijala jedne emisije od tri epizode na nekih par lokalnih stanica, stigne neka nezavisna (zamisli - nezavisna, kako SF zvuci?) anketa u kojoj sasvim solidan statisticki rejting ima gledanost te emisije. Zasto naglasavam statisticki? Pa zato sto je 30% gledalaca zaista solidan statisticki parametar ako se ne mora iskazati u konkretnoj cifri jer to onda lako moze biti i svega 1000 ljudi. Ako se izbistri i uzrast, pol, zanimanje i ostali marketinski upiti za tih hiljadu ljudi, odbije realni procenat laznog iskaza u anketama i slicno, lako se dodje do zakljucka da i od tih hiljadu ljudi, svega 15-ak mozda pripada nekoj konkretnoj ciljnoj grupi za reklamne poruke koje i donose ustvari zaradu.

Znas kako, kada marketinski lisac sa televizije uvaljuje reklamni prostor nekom konkretnom kupcu, on to zove medijabajingom (namerno pisem kako se izgovara jer mnostvo marketara to samo tako i zna, lepo i znalacki zvuci ;) ) i time mu "formira kampanju" a ne prodaje sekunde ali realna podloga za sve to je ipak gledanost pozadinskog programa za reklamiranje. Zatim mu kaze:
"Znate, spanska serija koja ide u 17.00 radnim danom je tacno isplanirana za to vreme, tada je najvise domacica docekalo vec muzeve ili se vratilo sa posla, vidite, u ovim anketama nezavisnih anketara u kojima imamo najvisu mogucu gledanost, vidi se jasno da nasu spansku seriju tada gleda cak 2 miliona domacica (i ovaj sam podatak cuo) i tada mozete da im pokazete svoje sredstvo za pranje sudova, svoj prasak za ves, svoj....stagod, za tricavih 100 eura po sekundi; znam, zvuci puno u prvi mah ali uspeh se povecava sa ulogom, znate, nemamo vise samostalnu secu ali imamo trik za ispred bloka i to je duplo ali znate, tada sve, ali bas sve te domacice vide tu reklamu, a i vasi potencijalni distributeri to znaju, bla, bla...."

Koliko god da groteskno zvuci ovakvo, u civilizacijskom i kulturoloskom smislu ipak surovo, "obradjivanje", ono predstavlja sam danasnji vrh marketinske logike koja se bavi uglavnom prodajom magle uz nisku dozu realnog. U toj niskoj zoni realnog treba da trazis svoju seriju, malen ali neophodan kontakt sa icim objektivnim jeste zanimljivost Tvoje serije/emisije. Da li mislis da je lakse pronaci autore interesantnih serija ili "marketinske lisce"? Sa aspekta vlasnika jede TV kuce, autore ces kupiti uvek i za male pare, njihov doprinos finansijskom uspehu jeste u neku ruku nezamenjiv ali ga je relativno lako iskompenzovati mnostvom alternativa, a u konkretnom, finansijskom smislu, njihov je doprinos tesko i veoma sporo merljiv. Nasuprot njima, marketinski prodavci prostora donose sasvim, sasvim konkretnu i brzo merljivu finansijsku korist, kada realna gledanost nije na nivou, onda narucene ankete i marketinsko "obradjivanje" to iskompenzuju ocas posla.

E sad lagano u ovome potrazi mesto svoje emisije koju nudis, vlasnik TV stanice zna sve ovo sto sam ja napisao, pa vidi koliko je on spreman da ulozi i rizikuje samo da bi Ti bio objektivno isplacen prema svojim vlastitim merilima ali iz njegovog dzepa. Tuzna slika tada postaje ali se makar vidi realnim ocima. Pokusaj da snizis troskove produkcije ili da se bavis preprodajom vec gotovih tudjih autorskih emisija tako sto ces ocajnim producentima otkupljivati video/TV prava po trzisnim cenama protiv kojih se upravo pokusavas boriti. Kako god u prvi mah ovo shvatis, napisano je dobronamerno, iz Tvog ugla a ne ugla vlasnika TV kuce jer sam objektivno vlasnik video-produkcijskog studija a ne TV stanice.
 
Odgovor na temu

Zoran TV
Zoran Pavlovic
Krusevac

Član broj: 153277
Poruke: 30
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom06.08.2007. u 13:32 - pre 202 meseci
Emisija se zove AREAL.

Lov, Ribolov i Ekologija su teme koje su u njoj obradjivane.
TV stanice :
- RTVBN, TV 5, TV Jesenjin, Regionalna TV Subotica, RTK Krusevac... ( period 2003-2005 god. )
Uzgred budi receno, pomor ribe koji je proteklog meseca obnarodovan je nesto sto se svake godine dogadja. Zbog jednog priloga o masovnom pomoru ribe na V. Moravi ( 2002 god. ), dobio sam zestoke kritike i morao sam svaku montiranu emisiju da nosim uredniku na pregled. Toliko o slobodnom novinarstvu. Sve je zabranjeno dok nije dato zeleno svetlo.
 
Odgovor na temu

Zoran TV
Zoran Pavlovic
Krusevac

Član broj: 153277
Poruke: 30
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom06.08.2007. u 14:05 - pre 202 meseci
Odgovor Lancia88

Hvala na poruci, vidi se da si iz branse. Sve je tacno do zareza. Ali, da li treba tako da bude? Ubijes se na terenu trazeci dobar ugao i osvetljenje, montiras na rez i pokret skoro spotovski da dobijes kvalitet i svi te tapsu po ramenu , a ti jedva zatvaras finasijsku konstrukciju. Ukljucis TV i na nekim nacionalnim gledas emisije gde "voditelj" gura sagovorniku mikrofon u usta, prekida ga u pola recenice bez ikakve potrebe, pokrica sagovornika nisu ni neutralna, kamerman je jako moderan i normalno nista od Zlatnog preseka vec pokusava MTV fazon iz ruke koji jeste Kul, ali i najteza stvar. Pratis radnju iz najvise 2 pokreta sa smislenim zumom , a ti gledas Svadbarski stil. Mozes da se ubijes kvalitetom, to ne pije vodu. Pogledaj cenu marketinske sekunde na RTS-u, Pinku za vreme od 18.00 - 22.00. To je plata montazera na lokalnoj TV. Agencije zakupljuju termine i svi jaki sponzori su njihovi. Oni im rade pakete ( TV+Radio+Novine ). Do dobrog sponzora bez Agencija ne mozes da dodjes. Agencije i TV kuce nisu zakonom primorane kao svuda u svetu da KUPUJU i zato normalno nude ti marketinski prostor koji bukvalno nemas kome da prodas. Pomaka u kvalitetu nece biti sve dok se strogo ne zabrani dosadasnji nacin poslovanja ( UCENA nezavisnih produkcija )!!!
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom06.08.2007. u 17:45 - pre 202 meseci
Pozdrav,

tako je, nazalost, ali ja sam bas i napisao da ne bi dugo lutao tragajuci za tom surovom stvarnoscu.

Konkretno, sav autorski rad Tebi treba da posluzi samo kao osnova za marketinsko nadmudrivanje, odnosno, da njime sebi dobijes "komad televizije" i da onda poslujes kao i svaka televizija, u svom terminu, znaci, atomizirano u odnosu na 24h x 7 dana kako to radi velika TV. I to ustvari nije lose, jedino sto sebi ne mozes priustiti luksuz da radis "za svoju dusu", moras u svojim produkcijskim radovima da ostvaris izuzetno visok stepen koketiranja sa komercijalom i trendovima i tu tones u umetnickom smislu do samog dna zabokrecine koja se zove tavorenje u statistici. Bila jednom jedna emisija...jel'? I tako to.....

Sa time se miris i uskladjujes, sve izmedju sto smatras svojim buntovnistvoim je ustvari gubljenje energije, vremena, entuzijazma i novca, obicno je umetnost ta koja se toliko batrga u coveku i cini agoniju duzom i mucnijom. Ako ces ostati u poslu, moras je se resiti sto pre i sto bezbolnije, nikako je nemozes uspesno upariti sa zaradom. Tako je to kod nas ali i u vecini drzava na svetu, svuda postoje klisei i kalupi, sta bi da moras da se boris na druge nacine, recimo da vijas krokodile, ajkule i zmije i sve to snimas rizikujuci glavu i troseci novac po kojekakvim pustarama a onda odjednom to ne mozes nigde prodati i cekas da nekog iz sveta Nj.V.Monopola ubode morska raza u srce da bi eventualno zauzeo njegovo mesto...jer, show must go on, jelte.....

Zato ne budi nezadovoljan svojim lovom na pomor ribe, manje iz srca a vise iz novcanika, izbalansiraj je te izvore vlastitog entuzijazma do kreativnog odnosa za stanje u kome danas funkcionisemo i sa manje emocija uzimaj vise novca, nema druge....
 
Odgovor na temu

Sirenica
Sirenica
RUV RTV NS
Novi Sad

Član broj: 117754
Poruke: 134
*.rtv.co.yu.

Sajt: www.aida-srbija.com


Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom07.08.2007. u 08:47 - pre 202 meseci
Na zalost, sve televizije postoje ZBOG NAS, a ne mi zbog njih. Drugim recima, ne stvaramo mi emisije i uopste ceo program da bi televizije imale sta da emituju i od cega da "zive", vec one su tu da bi nasa dela (ili reklame) mogao neko da vidi. S toga, opet na zalost, oni diktiraju pravila.

Onaj ko resi da se bavi video produkcijom trebao bi u samom startu da bude svestan ovoga i da ta pravila prihvati. Rizik jeste, ali ko ne ucestvuje ne moze ni da dobije, kao u kockanju. Sto je ulog veci, veca je i zarada - ako imas srece! Pored toga, ako previse ocekujes, brzo se i razocaras. Sto i lancia88 rece, s manje emocija pristupi ovom poslu (kada je kupoprodaja u pitanju). Prodao si emisiju i dobio tek da pokrijes troskove!? Pa to je sjajno!!! Budi svestan da ima mnogo onih koji cak ni to ne dobiju. Uz malo srece, istu tu emisiju ces prodati jos nekoliko puta, a troskove za njenu izradu si imao samo jednom, zar ne!? Tvoj problem nije video produkcija, vec ekonomija. U pitanju je cista ekonomija. ;)

Poz

[Ovu poruku je menjao Sirenica dana 07.08.2007. u 09:59 GMT+1]
It's a perfect day for freediving! :)
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom07.08.2007. u 11:30 - pre 202 meseci
Pozdrav,

Citat:
Sirenica: Prodao si emisiju i dobio tek da pokrijes troskove!? Pa to je sjajno!!! Budi svestan da ima mnogo onih koji cak ni to ne dobiju.


da, nekako mi je bilo tesko da ovo napisem a ovo je nimalo redak slucaj sto ce reci da to pravljenje emisije, kao prvi i pocetni korak, moze itekako da bude bolno ekonomski posmatrano.
 
Odgovor na temu

Zoran TV
Zoran Pavlovic
Krusevac

Član broj: 153277
Poruke: 30
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom07.08.2007. u 12:31 - pre 202 meseci
Odgovor Sirenica!

Lepa Novosadjanko, nisi me razumela. Nisam prodao prava na emitovanje, vec sam kroz reklame zatvorio finasijsku konstrukciju. Poslednji serijal sam dao samo RTVBN i RTK Krusevac kroz formu prikazite emisije sa mojim reklamama. Nije mi problem da mi to prihvate i ostale lokalne TV, ali zasto da svoj trud, znoj i muku nekome poklanjam? Vec sam pomenuo da imam sirovog materijala za jos 10 emisija i tu sam stao sa Avanturom. Jednostavno sam resio da sacekam "bolja" vremena kada cu moci "Nekome" da prodam gotov proizvod makar i po nizoj ceni (nije lova u pitanju). Ne znam da li si probala razgovor sa sponzorima? Gutas knedle na svakih 2 minuta, jer kultura i novac retko idu ruku pod ruku. Muka mi je vise od toga. Sada sam u fazonu " Dobro jutro Dzezeri ". Priznajem tesko mi je jer sam se navuko na taj kreativni proces. Sa druge strane imam princip " Ne podmazuj masnoj Guski dupe ". Sta samo njima kao treba lova, a svi vi sto stvarate eto srecni ste sto radite ono sto volite???
 
Odgovor na temu

Tform
Serbia

Član broj: 9633
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom18.08.2007. u 10:20 - pre 202 meseci
Veoma zanimljiva tema.

Da li imate informacije koliko TV stanice (nacionalne i lokalne) placaju za strane dokumentarce (npr "U setnji sa pecinskim ljudima" i sl)? Znam da cena zavisi od friskosti serijala i broja epizoda, ali me interesuje i koliko su spremne da plate za jedan dokumentarac srednjeg kvaliteta od 45 minuta?

Pozdrav svima


 
Odgovor na temu

Blagi
Željko Blagojević
Kamerman
Topola

Član broj: 20604
Poruke: 40
77.46.200.*



+1 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom18.08.2007. u 14:56 - pre 202 meseci
Citat:
Tform: Veoma zanimljiva tema.

Da li imate informacije koliko TV stanice (nacionalne i lokalne) placaju za strane dokumentarce (npr "U setnji sa pecinskim ljudima" i sl)? Znam da cena zavisi od friskosti serijala i broja epizoda, ali me interesuje i koliko su spremne da plate za jedan dokumentarac srednjeg kvaliteta od 45 minuta?

Pozdrav svima


Da sigurno sve TV stanice plaćaju te strane emisije, pogotovo ove lokalne
 
Odgovor na temu

Zoran TV
Zoran Pavlovic
Krusevac

Član broj: 153277
Poruke: 30
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom20.08.2007. u 13:12 - pre 202 meseci
U principu ne placaju nista!

Svojevremeno sa B92 kao odgovor na moju ponudu dobio sam otprilike ovaj odgovor :
Pregledali su promo materijal i prijatno su iznenadjeni sto neko iz PROVINCIJE moze da ispuni standarde B92, ali oni trenutno imaju potpuno besplatan serijal emisija sa BBC-a na srodne teme. Vlada Velike Britanije ( ili ko vec ) im je donirala taj serijal za narednih 5 godina.
To je bilo 2005 god. i oni su me ljubazno zamolili da im se javim u nekom KASNIJEM periodu!
Iskreno nisam znao da li da se smejem ili da placem. U svakom slucaju opravdali su renome kulturno su me Odj... !

Prodaja dokumentarca u principu ide traljavo i po pravilu u formi razmene za marketinski prostor.
Razne Kasandre i sl. lokalnim TV daju Agencije za 5 do 7 min. reklama po emisiji.
 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
77.46.206.*



+2 Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom04.09.2007. u 01:24 - pre 201 meseci


Nisu spremne da plate nista jer uglavnom dobijaju sve besplatno ili skoro besplatno.

 
Odgovor na temu

MS_Shit
Zenica

Član broj: 212363
Poruke: 1
89.146.174.*



Profil

icon Re: Iskustva sa Video produkcijom12.02.2009. u 12:45 - pre 184 meseci
Interesuje me prica koju sam cuo, u vezi otkupa emisija i sl. od strane drzavnih televizija.
Nisam istrazivao ali imam jednu ozbiljnu tvrdnju (ne moju, naravno) da drzavne televizija moraju
potrositi i do 70% novca iz budjeta za otkup programa od nezavisnih produkcija.
Volio bih znati da li je ovaj podatak tacan.
duhovito ili smiješno?
 
Odgovor na temu

[es] :: Video produkcija :: Iskustva sa Video produkcijom

[ Pregleda: 3911 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.