Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je Delphi mrtav?

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Da li je Delphi mrtav?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9527 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Da li je Delphi mrtav?02.08.2007. u 12:04 - pre 202 meseci
Dakle pitanje za Delphi fanove.
Sta raditi, da li nastaviti u Delphiju ili bataliti i preci na Microsoft razvojno okruzenje?
Ja obozavam Delphi, svestan sam koliko je on mocan ali...
Nacuo sam da je Delphi puko'...
Jeste da se izdvojila CODE GEAR grupa koja je nastavila razvoj ali koliko vidim sve ozbiljne firme prelaze sa Delphi platforme na Visual Studio i na .NET
Sta raditi?
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
77.46.248.*



+4 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?02.08.2007. u 16:11 - pre 202 meseci
Nisam stručnjak, ali sudeći po dešavanjima, izgleda da je mrtav.

Oživeli su Turbo C++ a bruka je što jedna tako ozbiljna kompanija nije u stanj uda izbaci 64-bitne programerske alate za pisanje i kompajliranje 64-bitnog koda.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

NemesisMMX
Beograd

Član broj: 152324
Poruke: 28
*.ikomline.net.

Sajt: www.designbuildersoftware..


Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?02.08.2007. u 21:12 - pre 202 meseci
A na osnovu cega mislis da je Delphi mrtav?
Takodje koje to ozbiljne firme prelaze na VS?

Ja radim u americkoj firmi i radimo u Delphi-ju. Niko ne razmislja o prelasku sa konja na magarca. Sticajem okolnosti neke stvari morao sam da radim u VS i to je bilo samo mucenje.
Ja u Microsoft uopste nemam poverenja. A VS je bruka za njih, mislim svako ko je radio u Delphi-ju to moze da zakljuci. Mogucnosti koje Delphi ima sada oni ko zna kada ce implementirati. Njima developeri uopste nisu bitni i uopste se ne trude se da im olaksaju posao.
U VS 2000 nisi mogao da skrolujes koristeci mouse wheel, ja prosto nisam mogao da verujem kada sam to video... Combo box koji ne moze da ima "simple" style. Pa onda u zvanicnom helpu Microsofta procitas workaround da treba da napravis edit controlu, ucinis je nevidljivom i onda kada treba da promenis stanje kombo boxa pomeris edit box iznad komba, ucinis ga vidljivim i postavis u njega text iz comba. Ektremno mocno...

Ako Delphi propadne ja cu da se okrenem lazarus-u, do tada ce on verovatno biti nesto sa cime moze da se radi.

Sto se 64bit-nih kompajlera tice, koliko sam video, Delphi 64 je planiran za sledecu godinu. Ja ne mislim da je to lose. Jos uvek je jako malo aplikacija koje postoje za 64-bitne Windows operativne sisteme a ta tehnologija nije nova, takvi procesori su prisutni vec jako dugo na trzistu. I ja se ponekad pitam zasto ih uopste proizvode kad se svi drze 32bita ko pijan plota :)

Za mene je Delphi + MM Code Explorer + Model Maker stvar koja rastura i ne mislim da se prabacujem ni na sta sto je gore od toga. Kada bude postojalo nesto bolje ja cu vrlo rado preci.
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.amis.net.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 08:10 - pre 202 meseci
Oni koji ne znaju da koriste Delphi uglavnom pričaju ovako
Delphi je jako moćan alat a što je najbitnije užasno je brz kompajler
(naspram .NET-a a pogotovo Jave)
sve je to zato što ima sopstveno rešenje za upravljanje memorijom a ne kao .NET
koji koristi Windows upravljanje memorijom ili Java koja ima uzasno veliku potrebu za
slobodnom memorijom

Problem kod Delphija je što je zadržao proceduralnu sintaksu
naspram Jave i .NET-a koji imaju pravu objektnu sintaksu,
što je na neki način i razumljivo imajući u vidu da Delphi brine o svojim
programerima od početka izlaska Delphija na tržište pa do današnjih verzija

Ali klase, objekti, funkcije, nasledjivanje i jos DOSTA TOGA ....... sve je zadržano, čak i bolje
rešeno od nekih programskih jezika, pitanje je samo dokle ide naše znanje sa objektnim programiranjem,
korišćenjem i najvažnije delegiranjem klasa.

srdjan

 
Odgovor na temu

ffb
programer projektant
Pančevo

Član broj: 77308
Poruke: 22
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 08:27 - pre 202 meseci
>

if Borland == Delphi
isDelphiDead:= True;
else
begin
www.lazarus.freepascal.org/
www.homepage.bluewin.ch/msegui/
{*never*} end {*-ing story*}
 
Odgovor na temu

0rc
BG

Član broj: 151321
Poruke: 107
*.rcub.bg.ac.yu.



+40 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 09:12 - pre 202 meseci
A koja se to alternativa pojavila, kada je rec o pisanju native win32 aplikacija? Ili je mozda nestalo potrebe za tim, posto se sad sve pise u .netu? Riiight.
Sto se tice "umiranja" okruzenja, nacin na koji je msft ostavio VB6 razvojne timove na cedilu je legendaran. Borland/Code Gear jos uvek nisu napravili nista slicno.


P.S.

== ?

[Ovu poruku je menjao 0rc dana 03.08.2007. u 10:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jovica016
Jovica Ilic

Član broj: 94502
Poruke: 202
77.46.224.*

Sajt: www.jovicailic.org


+10 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 12:36 - pre 202 meseci
I ja sam načuo nesto slično, tipa da se Delphi-ju bliži kraj, ali u to nešto ne verujem.
 
Odgovor na temu

Nemanja_666
Nemanja Tatic
Gradiska

Član broj: 116292
Poruke: 221
217.23.204.*



+19 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 14:08 - pre 202 meseci
Bilo je price da je citav projekt na prodaju, ali nakon izdvajanja Code Gear-a i Izlaska 2007-ce sve se vraca kako je bilo. Znaci delphi nije mrtav.
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 14:44 - pre 202 meseci
Ajde da postavimo jedno jednostavno pitanje: pod kojim bi to uslovima Delphi mogao da postane mrtav?

Slede moji odgovori i komentari na njih.

1. Da CodeGear prestane da podržava postojeće i pravi nove verzije Delphi-ja;
2. Da veći (najveći?) broj programera sa Delphi-ja pređe na nešto drugo;
3. Da se pojavi IDE koji je isti ili bolji od Delphi-ja (Lazarus?);
4. Da M$ kupi CodeGear (ili samo Delphi);
5. Da ostali (.NET, Java) ozviljno ugroze poziciju Delphi-ja na tržištu.

Da malo pojasnim. Ako pogledate sajt CodeGear, videćete da je njihov RoadMap vrlo jasan i da pokriva period od bar dve godine. Njihova podrška postojećim verzijama je vrlo živa, što pokazuje broj i frekventnost dopuna. Planovi za budućnost najavljuju specifičnu verziju za .NET 2.0 i 3.0 kao i 64-bitnu verziju, što znači da svakako nameravaju da drže korak i takmiče se sa konkurencijom. Dakle, CodeGear za sada nema nameru da posustane i odustane od Delphi-ja.

Broj programera koji rade u Delphi-ju je u svetu dovoljno veliki što govori broj sajtova koji su posvećeni istom, kao i broj firmi koje rade na raznim komponentama i dodacima. Najbolji primer je DevExpress. Broj .NET i Java programera je možda blago u porastu, ali to je zato što je broj aplikacija koje se rade u istim u porastu. To ne znači da je broj aplikacija rađenih u Delphi-ju mali ili da opada, već da se .NET i Java tržište malo brže uvećava. Delphi je i dalje najbolje okruženje za izradu database sistema, što je posebno bitno za enterprise (velike firme). Takođe, cena Delphi IDE i Delphi programera je uvek bila konkurentnija, ne zato što su jeftiniji nego zato što je TQM (Total Cost of Management) niži.

Od samog početka od kada se pojavio, naročito od verzije 2.0, Delphi je postavljao standarde i donosio inovacije koje danas možemo da sretnemo i u drugim IDE (čak je i M$ ugradio dosta toga u VS). Ono što možda ne znate jeste da u izradi .NET-a učestvuje glavni Borlandov arhitekta koji je pre par godina prešao u M$. Pa tako, ako ste pogledali strukturu .NET-a, videćete da MNOGO liči na VCL. Poslednjih godina je Delphi malo stagnirao sa inovacijama ali ja i dalje verujem da je po mnogo čemu bolji od većine drugih IDE. Ako ikada bude nestao sa tržišta, smatram da će većina Delphi programera preći na Lazarus.

Ukoliko Delphi nastavi da se razvija projektovanim tempom i zadrži konkurentnost u odnosu na VS, M$ bi mogao da odluči da kupi CodeGear ili samo Delphi. Do sada se pokazalo da M$ obično još neko vreme nastavi da razvija kupljeni proizvod a onda ga integriše u neki drugi, recimo VS. Ako bi se ovo desilo, onda bi Delphi zajednica mogla da bira dali će da se prikloni M$-u i da ih tako forsira da nastave da razvijaju nove verzije ili da jednostavno pređe na nešto drugo (verovatno Lazarus). Dakle, čak i takva sudbina ne mora da znači kraj Delphi-ja, jer opet sve zavisi od ljudi koji ga koriste. Moglo bi da se desi da kroz koju godinu pišemo programe koristeći VS ali i dalje u Pascalu.

U poslednjih par godina, naročito od kada se pojavio .NET, Delphi je počeo da gubi trku. C# je jezik koji se brzo uči, naročito zato što je pozajmio mnoge dobre elemente od drugih programskih jezika (Java, Delphi, VB, C++). Java takođe napreduje jer je Sun permanentno usavršava. M$ takođe ubrzano razvija nove verzije .NET-a. Ako se ovaj trend nastavi, i ukoliko CodeGear na vreme ne isporuči verziju Delphi-ja koja podržava .NET 3.0 i 64-bitni kod, onda će to dovesti do još većeg prelaska na druge programske jezike, kako od strane programera, tako i od strane kompanija koje ga podržavaju ili koriste. Sve se više aplikacija prebacuje na Internet, što .NET-u i Javi daje očiglednu prednost. Da bi Delphi mogao da se nosi s tim, moraće da prati trendove. To znači dve stvari: a) da u potpunosti pređe na .NET i/ili b) da CodeGear razvije svoj framework koji bi parirao .NET-u.

Što se tiče tržišta 32-bitnih aplikacija, tu za sada Delphi nema ozbiljnu konkurenciju (osim možda C++, koji se opet više koristi za game developing nego za druge stvari). Obzirom da će Windows XP, tj. 32-bitni OS opstati još neko vreme (2-3 godine), onda ne vidim razlog za paniku dokle god je to tako. Sve dok ima potrebe za takvim aplikacijama, dotle će Delphi opstajati kao najbolji IDE za njihov razvoj. Kada (i ako) .NET postane dominantan (čitaj: ako Vista ozbiljno zaživi), onda će se stvari promeniti. Ja mislim da je i sam M$ nezadovoljan, pa su već sada najavili da rade na novom OS koji bi (po nekim najavama) trebao da raskine sa mnogim starim tehnologijama i potpuno se usmeri u drugom pravcu. Videćemo...

(Ovo je pre svega moje lično mišljenje. Ako mislite drugačije, slobodno odgovorite i kritikujte)

"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 15:27 - pre 202 meseci
Softverski paketi, za razliku od ljudi, retko imaju tu osobinu da su jednog dana zdravi, a sutra mrtvi. U tom smislu, Delphi nije mrtav (niti će umreti, kao što ni Kobol nije umro), ali da umire - umire, i to već godinama.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 15:41 - pre 202 meseci
Ja lično, ne znam kakva će biti sudbina Borlanda. Nikako da konačno pukne, mada umire već godinama. Međutim, Lazarus ima svetlu budućnost i to baš zato što je zreo, kvalitetan i rasprostranjen open source projekat. Čak i ako postojeći Lazarus tim propadne, dovatiće neki drugi tim taj kod i nastaviće da ga razvija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?03.08.2007. u 18:54 - pre 202 meseci
Već nekoliko puta sam pomenuo na ovim forumima da je trenutno i samom M$-u bitan opstanak CodeGear-a i Delphi-ja radi promocije i učvršćivanja pozicije .NET-a. Glavni spozor svih Borlandovih konferencija unazad nekoliko godina je sam M$. Izvor Usenet grupe.
 
Odgovor na temu

schild
Dejan Šild
TopCode Software
Subotica

Član broj: 59888
Poruke: 138
77.46.177.*

Sajt: www.topcode.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?04.08.2007. u 09:55 - pre 202 meseci
Citat:
Sve dok ima potrebe za takvim aplikacijama, dotle će Delphi opstajati kao najbolji IDE za njihov razvoj. Kada (i ako) .NET postane dominantan (čitaj: ako Vista ozbiljno zaživi), onda će se stvari promeniti.

Pa nemora ni onda. Naime, Win32 aplikacije rade sasvim normalno i pod Vistom, ja imam Vistu 64-bitnu (koja je inače dosta zahtevnija od 32 bitne, po pitanju drajvera recimo) i Delphi programi pisani u D7 i D2006 mi rade sasvim normalno. Znači: bez obzira na .NET3 ili .NET300, Win32 aplikacije će i dalje lepo raditi i na Visti (koja će zaživeti sigurno), a to nam je bitno!

Po mom mišljenju, glavni problem Delphi programera je taj što se u Srbiji slabo nude poslovi za iste. Još u BG se i nađe ponešto, dok mi iz provincije možemo da pakujemo kofere ili da se hvatamo ašova. Ili da učimo Javu i C++.
Sudeći prema oglasima, u Americi se itekako traže Delphi programeri i jako su lepo plaćeni.

Daklem, Delphi je živ i ništa mu ne fali, osim malo jače pozitivne propagande. Čisto psihološko-sociološko-pomodarski problem.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?04.08.2007. u 10:59 - pre 202 meseci
Citat:
schild: Sudeći prema oglasima, u Americi se itekako traže Delphi programeri i jako su lepo plaćeni.

http://www.elitesecurity.org/t268205-1#1638343

Ne zanosite se, nego učite .NET. Emocije su za ljude, a ne za softverske pakete.
 
Odgovor na temu

schild
Dejan Šild
TopCode Software
Subotica

Član broj: 59888
Poruke: 138
77.46.177.*

Sajt: www.topcode.rs


+2 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?06.08.2007. u 06:27 - pre 202 meseci
Citat:
jablan: http://www.elitesecurity.org/t268205-1#1638343

Ne zanosite se, nego učite .NET. Emocije su za ljude, a ne za softverske pakete.

Ok, u pravu si. Stvarno treba imati glavu u pesku pa ne videti da je .NET "platforma" budućnosti, i treba da bude. Što opet ne isključuje Delphi .NET iz igre. :)
Samo htedoh reći da će se programi moći pisati u Delphiju još dosta dugo i da će ti programi raditi na najnovijim Windowsima.

 
Odgovor na temu

bondja

Član broj: 10286
Poruke: 167
*.static.dsl.siol.net.



+3 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?30.08.2007. u 08:00 - pre 201 meseci
CodeGear za Delphi 2007, izbacili su update 1 i 2:

Update #2 available for download from the Delphi 2007 for Win32 and C++Builder 2007 ....

http://blogs.codegear.com/davidi/archive/2007/08/09/38067.aspx

:)
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.140.*



+19 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?14.01.2008. u 13:48 - pre 197 meseci
mada se čini da je delphi mrtav, ali stvarna situacija je drukčija.
također bi se moglo reći i za javu.
moglo bi se reći za cobol, za assembler.
pa su jož svi jezici živi i još uvijek se koriste.
koristi se fortran, koristi se QBasic(freebasic).

http://www.tiobe.com/tiobe_index/Delphi.html

kad se pogleda malo graf korištenja, vidi se da je trenutno korištenje na razini iznadprosječnog.
ja sam novo pečeni korisnik.
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.static.t-2.net.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?14.01.2008. u 13:56 - pre 197 meseci
koriste se svi jezici dok god projekti u kojem rade donose pare


svi znamo koliko paćenje je preprogramiranje i
kad se nešto napravi u jednom jeziku radije se održava nego da se pravi novo

Delphi je izgubio na polju .NET tehnologije
ali na polju Windows aplikacija je još uvek neprikosnoven
još ako se to iskombinuje sa nekim alatom za 3-tier,
onda se dobija čudo recimo remobjects

ja sam novopečeni .NET korisnik
mora se
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
78.134.140.*



+19 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?14.01.2008. u 14:45 - pre 197 meseci
ali s time da postoji delphi za net.
što je super stvar.
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.static.t-2.net.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Da li je Delphi mrtav?14.01.2008. u 14:52 - pre 197 meseci
Citat:
MarkoBalkan: ali s time da postoji delphi za net.
što je super stvar.


bolje uzmi M$ C# ako hoćeš da radiš .NET
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Da li je Delphi mrtav?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9527 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.