Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?

[es] :: Wireless :: Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?

[ Pregleda: 2434 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pesdragan
Dragan Pesic
Bgd

Član broj: 89533
Poruke: 18
193.34.142.*



Profil

icon Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?31.07.2007. u 14:30 - pre 203 meseci
Ovako,
citam vec nekoliko dana forum i pokusam da ukopcam sta je sve potrebno da bi ostavario zamisao ali toliko ima informacija i podataka a ja nisam bas ekspert u ovoj oblasti.
Stvari stoje ovako. Nas 3 ortaka hoce da naprave wireless mrezu (postoji vidljivost, razdaljina je ~3km vazdusnom linijom). Zamislili smo da jedan od nas napravi AP i da uplati ADSL flat npr 756kbs. Nas dvojica bi se upucali antenama u taj AP a nekako bi zeleli da sherujemo i taj internet.
Sad je pitanje:
Sta je sve potrebno od hardvera i koji je najbolji nacin da se ispovezujemo (struktura mreze).
Molim vas da prilikom odgovaranja ne koristite bas previse strucne izraze i fraze jer se ne razumem bab bas :). Ovo mi/nam je bitno da bi sagledali koliki je to inicijalni trosak i da li nam se sve to isplati. Ako bi se odlucili na tu akciju onda bi kontaktirali nekog da nam to poveze i naravno tu uslugu naplati. Ovim pozivam i ako je neko zainteresovan za tu pomoc neka me kontaktira na PP.

P.S. ako raspolazete i nekim okvirnim cenama za tu opremu koja mi je potrebna vi ih molim vas navedite.

Hvala.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?31.07.2007. u 16:36 - pre 203 meseci
Prosto mi je neverovatno da objasnjenje nisi uspeo da nadjes na forumu. Malo-malo pa neko bas to isto pita.
 
Odgovor na temu

pesdragan
Dragan Pesic
Bgd

Član broj: 89533
Poruke: 18
193.34.142.*



Profil

icon Re: Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?01.08.2007. u 08:38 - pre 203 meseci
Citat:
broker: Prosto mi je neverovatno da objasnjenje nisi uspeo da nadjes na forumu. Malo-malo pa neko bas to isto pita.


Pa pazi, ja jesam citao i trazio po forumu ali svuda je nesto parcijalno objasnjeno tj. nije bas onako kako bi meni trebalo objasniti. Procitao sam tvoj clanak oko setovanja MikroTika i vidim da je super napisan ali sta mi vredi kada ne znam koji Mikrotik meni treba (koja oznaka?).
Isto tako, kako bi kreirali wireless mrezu od 3 korisnika na radaljini od nekih par kilometara ne znam koja nam je sve oprema neophodna (koje antene,ruteri, adapteri ....).
Na takve stvari sam mislio. glupo mi je da odem u Netiks i da ih pitam sta mi je sve potrebno jer ce onda da mi uvale najskuplje i mozda neke nepotrebne stvari za tu vrstu umrezavanja.
Nadam se da me razumes.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.109.*



+11 Profil

icon Re: Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?01.08.2007. u 10:12 - pre 203 meseci
Priicno je nezahvalno davati neke konkretne savete napamet. Svaki wireless link je za sebe i moze se samo pretpsotaviti koja oprema ce da vam radi, narocito zato sto ste u Beogradu gde je wifi opseg notorno zagusen. Konkretne predloge moze da vam da samo neko ko dodje na lice mesta pa malo pogleda i premeri.

Princip kao se umrezava imas objasnjen ovde: http://wireless.uzice.net/uput...ty-mreza-kako-je-napraviti.htm

Za konkretnu opremu, imas dosta diskusija ovde na forumu, a nije losa ideja da vidis sa dobavljacem sta ima na raspolaganju, pa da od toga napravis neku konfiguraciju ipitas za misljenja o njoj.

Kod AP-a treba da naprvis izbor, da li ces da stavis fabricki AP ili Mikrotik. Fabricki AP je jednostavniji i nesto jefitniji i sasvim dovoljan za mrezu od tri korisnika. MEdjutim, fabricki AP ili nema nikakve ili iam vrlo skromne mogucnosti kontrole saobracaja pre svega u smislu da se moze ravnomerno podeliti internet aobracaj na sve korsinike. Za to ti treba neki malo bolji ruter a izbor se opet svodi na Mikrotik.

Mikrotik nije gootov uredjaj vec operativni sistem koji i od obicnog racunara napravi mocan ruter a koj moze da radi i kao wireless AP.

S obzirom da vam je razdaljina linkova oko 3 km, i jos ste u beogradu, pretpostavljam da vam ne ginu Grid 24 dB kod klijenata.

Nisi rekao pod kojim uglom su ta dva korisnika u odnosu na mesto AP-a. Ako su pod relativno malim uglom, onda na AP mozete da stavite i neku jefitniju antenicu koja ce da odradi posao kako valja.
 
Odgovor na temu

pesdragan
Dragan Pesic
Bgd

Član broj: 89533
Poruke: 18
193.34.142.*



Profil

icon Re: Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?01.08.2007. u 15:18 - pre 203 meseci
Clanak ti je odlican.

To je to!

Hvala ti puno.

E da si mi jos ovde u Beogradu :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless mreza + ADSL internet - Sta je sve potrebno?

[ Pregleda: 2434 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.