Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?

[es] :: Muzička produkcija :: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?

[ Pregleda: 3757 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

husein.j
Gračanica

Član broj: 42792
Poruke: 47
*.lu1.dlp76.bih.net.ba.

Jabber: husein.j@hotmail.com
Sajt: www.google.ba


Profil

icon Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?20.07.2007. u 10:16 - pre 203 meseci
U cool editu zelim da snimim pjesmu (midi fajl i moj glas).E sad koje efekte da koristim na svoj glas da bi se ocistili neki sumovi i da bi glas zvucao malo ljepse.Unaprijed Hvala
 
Odgovor na temu

husein.j
Gračanica

Član broj: 42792
Poruke: 47
*.lu1.dlp224.bih.net.ba.

Jabber: husein.j@hotmail.com
Sajt: www.google.ba


Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?21.07.2007. u 15:07 - pre 203 meseci
Znali neko odgovor??
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.227.*



+35 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?21.07.2007. u 18:00 - pre 203 meseci
Sumovi se ciste ekvilajzerom.
Prostor glasu dajes reverbom(ne preterivati!), a 'debljinu' kompresijom(kompresorom, imas gomilu).
Naravno za skidanje nezeljenih efekata nastalih pri izgovoru pojedinih glasova(S):
http://www.waves.com/Content.aspx?id=325
P i B izgovoreni /otpevani DIREKTNO u mikrofon mogu da zabrljaju stvar, takodje, pa se trudi da to izbegavas(ispred mikrofona treba staviti pop killer(a moze i obicnu carapu:)) da neutralises explozivne suglasnike.
http://www.adkmicrophones.com/vocal_recording.htm

Trudi se da vokal snimis sto kvalitetnije, a onda ti nece biti problem sredjivanje.
I toplo preporucujem Sound Forge za editovanje.

http://www.soundonsound.com/so...55de42c3c5f2b40ed35bda8e43c3af
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?22.07.2007. u 01:12 - pre 203 meseci
Citat:
kelja: Sumovi se ciste ekvilajzerom

Netacno.

Ekvilajzer sluzi za isticanje i potiskivanje odredjenog dela frekventnog opsega u zvucnom zapisu. Kada se ekvilajzerom uklanja sum, to za posledicu ima i uklanjanje korisnih segmenata u delu opsega koji se potiskuje.
Sumovi se uklanjaju (ukoliko su slabijeg intenziteta) alatkama za redukciju suma koji rade na principu usnimavanja karakteristike suma i njegovim odstranjivanjem. Kada je sum intenzivan i promeljiv, ne vredi se petljati sa tim.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.179.*



+35 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?22.07.2007. u 20:24 - pre 203 meseci
Oh, izvinite, potpuno sam pogresio i/ili sam se pogresno odrazio!
Da, za sumove niskog intenziteta treba koristiti noise reduction alatke.Onaj built-in noise reduction u Sound Forge-u je odlican!(Barem je meni dobro sluzio).
A kad je u pitanju potiskivanje odredjenog dela frekventnog opsega , to je vec druga prica.Hvala, @acaradio!
Nadam se da @husein.j nije poslusao moj savet. :)
P.S. Efekat se zapravo zove Noise Gate...



[Ovu poruku je menjao kelja dana 22.07.2007. u 23:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

husein.j
Gračanica

Član broj: 42792
Poruke: 47
*.lu1.dlp167.bih.net.ba.

Jabber: husein.j@hotmail.com
Sajt: www.google.ba


Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?22.07.2007. u 22:10 - pre 203 meseci
Hvala vam obojici na odgovorima.Sutra kupujem Sound Forge pa cu probat!POZDRAV!!!
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?22.07.2007. u 22:38 - pre 203 meseci
Citat:
kelja: Efekat se zapravo zove Noise Gate...

Da, ali ni Noise Gate nije "uklanjac suma", on sluzi da ogranici ulazak signala niskog intenziteta (uglavnom sumove uredjaja, prostorije i prenosa) ispod zadate vrednosti. Npr. postavi se "granica" od -35 dB i u snimak nece uci signali koji su ispod te vrednosti...zato se zove "gate" (kapija) koja se otvara kada se pojavi signal jaci od zadate vrednosti...Opet, noise gate ne uklanja sum...jer u trenutku kad se pojavi signal iznad tresholda, kapija je otvorena za sve, pa ulazi i sum, koji ce biti cujan ako je jaceg intenziteta.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.179.*



+35 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?23.07.2007. u 00:52 - pre 203 meseci
Pa ako je sum istog intenziteta kao i snimak, mislim da onda ne mozemo govoriti o upotrebljivom snimku, zar ne? :)
Pretpostavljam da je pokretac teme mislio upravo na takve sumove 'niskog intenziteta'?

Citat:

Da, ali ni Noise Gate nije "uklanjac suma", on sluzi da ogranici ulazak signala niskog intenziteta (uglavnom sumove uredjaja, prostorije i prenosa) ispod zadate vrednosti.



Da, poznato mi je kako funkcionise, kao i da ne treba preterivati(npr, turiti 'granicu' na 10db:)), jer onda opet imamo problem sa uklanjanjem 'pozitivnog materijala'-onoga sto treba da se cuje...
Meni je dosta lepo (po)sluzio pri obradi bubnjeva recimo, pa sam npr.sa kanala za dobos oprezno sklanjao one tise komponente koje su 'ulazile' u sliku i brljale(mozda se to ne radi tako, ali ja sam to radio).

Nego, o kojim sumovima uopste pricamo?
Ja ne znam tacnu definiciju zapravo...

I kojim bi se alatkama onda moglli neutralisati(ako ne otkloniti u potpunosti) 'sumovi'?
Mislim konkretno, koje plug-inove bi preporucio?

Hvala.:)

U 'bem ti sad sam pogledao:
http://www.sonicspot.com/noisereduction/noisereduction.html
Nije to bio built-in efekat u SF-u, definitivno.Lepa cena. :)

[Ovu poruku je menjao kelja dana 23.07.2007. u 02:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kelja dana 23.07.2007. u 02:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
217.24.18.*



+30 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?23.07.2007. u 07:43 - pre 203 meseci
Citat:
kelja
Mislim konkretno, koje plug-inove bi preporucio?

Bas taj za koji si poslao link. Nekada Sonic Foundry Noise Reduction, sada Sony.

Daje veoma dobre rezultate kada se pravilno uradi noiseprint...naravno, sve zavisi i od intenziteta suma.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?25.07.2007. u 16:31 - pre 203 meseci
keljo vokal je mnogo delikatniji zapis od snare ili kick bubnja. dok na mikrofonu beatera kick bubnja slobodno mozes da postavis gate sa nekim visim thresholdom, jer ti samo onaj "nabod" i treba, ako stavis gate na vokal iseci ces i neke finije karakteristike glasa vokaliste + ces nasilno iseci svaku sustaining notu. zato vokale treba snimati u najboljem akusticnom prostoru kom imas pristup.

za redukciju shuma treba koristiti noise reduction algoritme, a cool edit/audition ima ugradjene neke alate vec. EQ-om moze jedino HP filter da isece ako postoji gound loop ili brujanje ispod 80-100 Hz, preko toga ce vokal biti kompromitovan.

 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.228.*



+35 Profil

icon Re: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?25.07.2007. u 17:12 - pre 203 meseci
Citat:

zato vokale treba snimati u najboljem akusticnom prostoru kom imas pristup.


E da...sve mi je nekako prolazilo, dok sam se igrao home recordinga, ali vokal... Tu su se najbolje cule mane prostora(poluprazna, lose izolovana prostorija)i opreme. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Koje efekte koristiti za snimanje pjesama?

[ Pregleda: 3757 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.